Testy citlivosti pasívu Scythe Ninja 5 na prietok vzduchu

Záver

Originálne ventilátory majú nízke maximálne otáčky, a práve preto je obzvlášť fascinujúce sledovať, ako sa chladič správa v situácii, ku ktorej ho výrobca nepredurčil – s poriadnym prievanom na rebrách. Nielen s dvoma, ale i s jedným ventilátorom. A niektoré výsledky celkom prekvapili. Nenechajte si ujsť ani výstupy z pasívneho režimu, aj vďaka nemu si chladiče Ninja získali silné renomé.

Záver

Zoberme to rad radom po kapitolách a jednotlivých grafoch. Medzi tradičné bonusové testy patrí aj meranie zahrievania pasívu VRM. To je zároveň jediný bonusový test, kedy sú ešte osadené stock ventilátory. Pasív oba ventilátory od napájania odďaľuje výraznejšie než iné chladiče a aj presah rotorov pod rebrá je menší. Je preto celkom prirodzené, že ventilátory majú na chladenie napájania menší vplyv. Tým však nechceme naznačiť, že by bolo niečo nedostatočné, len to, že Ninja 5 dosahuje v tejto disciplíne v zanedbateľnej miere horších výsledkov než doteraz otestované chladiče.

Pri veľmi vysokom prietoku tak priamo na chladiči ako i v rámci ventilátorov v skrinke stráca Ninja na NH-D15 slabé tri stupne Celzia, čo je pre Scythe pomerne dobrá vizitka, keďže ide o výrazne lacnejší chladič. Po stlmení systémového chladenia (ventilátory na pasíve bežia na rovnakých 2000 otáčkach) sa rozdiel v neprospech Ninja 5 prehlbuje a tento konštrukčne unikátny návrh sa správa trochu inak ako ostatné chladiče. V tomto režime ako v jedinom podáva o chlp lepšie výsledky s jedným ventilátorom. Striktne usmernený prúd vzduchu spredu dozadu, kde ho ťahá druhý ventilátor, nie je za normálnych okolností z hľadiska rozptylu tepla najefektívnejší. Takéto nastavenie má zmysel (chápte tak, že už chladí lepšie s dvojicou rotorov) iba vtedy, ak zabezpečíte extrémnu cirkuláciu vzduchu aj na úrovni skrinky. To už ide samozrejme už o mimoriadne hlučné nastavenia, vylučujúce sa s bežnou prevádzkou.

S voľbou stredne intenzívneho prietoku referenčných NF-F12 iPPC je strata na pasív NH-D15 minimálna, podobne tak pri veľmi nízkych otáčkach. Je však dôležité poznamenať dve veci. Jednak tú, že twin-tower Noctuy je z tovární vybavený s o číslo väčšími ventilátormi, ktoré sú na tomto pasíve efektívnejšie a na druhej strane takisto to, že aj Ninja 5 sedia viac tie dodávané, ktoré majú oproti Noctua väčší počet lopatiek s menšou plochou pod väčším uhlom. Že si dal Scythe na optimalizácii naozaj záležať potvrdzujú aj výsledky. Všimnite si, že pri maximálnom výkone s pôvodnými ventilátormi sú teploty (72,3 °C) rovnaké ako s 2× NF-F12@15 V (72,5 °C), avšak s vetrákmi Scythe je chod podstatne tichší – o takmer 6 dBA.

Odobranie jedného ventilátora chladiaci výkon ruinuje až pri veľmi nízkej hlučnosti, čo je za normálnych okolností (tj. s dvoma ventilátormi) pre Ninja 5 najatraktívnejšie nastavenie. Teda, ak plánujete kúpu chladiča do tichého počítača s úmyslom použiť druhý ventilátor do skrinky, brzdite, neoplatí sa to. Chladiaci výkon v pasívnom režime je inak stále pôsobivý, aj keď dozaista slabší než má Ninja 4, čo si pripisujú na vrub užšie vzájomné rozstupy medzi rebrami.



Ak máte magazín HWCooling radi, podporte nás.
Iba vďaka vašej pomoci môžeme naďalej fungovať a vydávať časovo náročný obsah na pravideľnejšej báze.
Za každý jeden príspevok ďakujeme!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Nejako som z tohto nezmúdrel, možno preto, že Fera 3 pri vysokom prietoku vychádza veľmi dobre a kazí dojem všetkým ostatným. 🙂 Ale už mi je jasné prečo na Ninju 5 nasadili také nízkootáčkové ventilátory. Pod 1000 rpm proste vychádza najlepšie. tak či tak sa neviem zbaviť dojmu, že tomu pasívu čosi chýba. Teoreticky Ninji 5 mal tento test sedieť… hlboký pasív, dva 120 mm fany, čo je medzi chladičmi takého objemu dnes skôr výnimka…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *