NUCy s 10nm procesory Cannon Lake mají samostatné GPU Radeon

Dlouho vyhlížené Cannon Lake a samostatná grafika v mini provedení

Už několik let vyrábí Intel minipočítače a barebony NUC. Letos se mezi nim má objevit docela zajímavá novinka: model se samostatnou grafikou. Ovšem ne ve stylu highendového modelu Hades Canyon (v kterém je procesor Kaby Lake-G s grafikou Vega). Intel teď vydá NUC s levnějším Radeonem v klasickém šasi a také asi za menší cenu. A tento model navíc asi bude jedním z prvních počítačů s 10nm procesorem Intelu – což spolu možná souvisí.

Jestli trochu sledujete vývoj ve světě procesorů, tak asi víte, že se Intel potýká se zpožděním svého 10nm výrobního procesu a na něm založených procesorů Cannon Lake. Loni místo nich vyšel refresh architektury Kaby Lake a po něm ještě Coffee Lake, obojí stále se 14nm výrobou. Ani letos ještě 10nm procesory oficiálně nevyšly. Ale první z nich, který má označení Core i3-8121U a jde o 15W dvoujádro s HT, zřejmě běžící na taktu 2,2 GHz v základu a 3,2 GHz s turbem, se podle různých zpráv dostane na trh v počítačích NUC. Intel je údajně použije v řadě, kódově označené „Crimson Canyon“ (jako označení jednotlivých modelů se objevily kódy NUC8I3CYSM2 a NUC8I3CYSM3).

Kromě toho, že je Core i3-8121U první 10nm procesor (a architektura Cannon Lake má údajně mít instrukce AVX-512, mimo jiného), budou tyto modely zvláštní použitím samostatné grafiky. Podle specifikací by se v nich měl nacházet nějaký Radeon řady 500 (snad až Radeon RX 550, možná ale i nějaký slabší), vybavený 2GB pamětí GDDR5. Pravděpodobně by byl přímo napájený na desku NUCu. Uvnitř totiž asi nebude moc místa, podle fotografií webu WinFuture není skříňka větší než běžné NUCy.

Takto má NUC Crimson Canyon vypdat podle webu WinFuture, který o něm přinesl informace

Výsledek by mohl díky samostatné grafické kartě mít relativně slušný herní výkon, v zátěži ale taky nebude mít úplně malou spotřebu (a dost možná i hlučnost), protože externí zdroj je podle WinFuture 90W, kdežto normálně by NUC měl 65W. Chladič asi bude potřebovat posílit, možná se ale také deska tohoto modelu stane zajímavým cílem pro výrobce speciálních pasivních skříní.

Uvnitř se schovává Radeon s 2 GB paměti GDDR5. Ve výbavě má být 4 nebo 8 GB RAM a jako úložiště 1TB pevný disk v 2,5palcovém provedení

Na „Crimson Canyonu“ a jeho neobvyklé konfiguraci je ale asi pozoruhodný také důvod, proč vznikla. Je možné, že Intel tu neměl úplně v plánu vytvořit „herní mini PC“, pro takové by možná zvolil výkonnější čtyřjádrové procesory Kaby Lake Refresh a nějaké vizuálně efektnější šasi. Podle zákulisních zpráv údajně první várka procesorů Cannon Lake, která se po dlouhém zdržení dostala do výroby, neměla funkční grafiku, Intel ji z nějakých důvodů vypnul a tyto čipy tak byly jen prosté dvoujádrové CPU. Nyní to trochu vypadá, jako by se Intel rozhodl těmto procesorům, které bez GPU těžko mohou jít do notebooků, pro které byly původně určené (jde o mobilní dvoujádra řady U/Y), rozhodl vytvořit náhradní uplatnění právě ve své řadě mini PC NUC. Radeon navíc by tak byl vlastně nutností a možná až v druhé řadě výhodou. Ovšem teprve uvidíme, jak vlastně bude Intel tyto modely NUCu pojímat a zda bude grafiku propagovat jako významné lákadlo řady Crimson Canyon.

Ne všechna Cannon Lake integrovanou grafiku postrádají, takže není úplně jisté, zda je zrovna Core i3-8121U takto postiženo. Intel by teoreticky mohl GPU navíc osadit proto, aby zvýšil počet obrazových výstupů, s integrovanou grafikou i Radeonem současně by jich mohlo být třeba šest. Ať tak nebo tak, tento NUC bude svým způsobem unikátní. Doufejme, že ho Intel nevyrobí jen v nějakém zanedbatelném množství „pro formu“, je-li pravda, že jde tak trochu o produkt vytvořený kvůli nutnosti někam uklidit čipy Cannon Lake bez grafiky.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *