Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Dve rebrované veže Akasy a rozšírenie podpory Intel LGA 1700

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake.

Jeden zo zástupcov Akasy na LinkedIn zverejnil príspevok s prílohou, v ktorej je okrem iného aj kompletný produktový list k procesorovému chladiču Soho H7. Ten Akasa zatiaľ oficiálne nepredstavila a nepridala ho na svoje webové stránky, ale môžeme sa nazdávať, že tak výhľadovo urobí.

Soho H7 na pozícii najvýkonnejšieho vežovitého chladiča Akasa pravdepodobne vymení staručký Venom Medusa. Výsledky testov chladiča Venom Medusa nájdete aj v našej obsiahlej databázy testov 80 chladičov. Vo svojej dobe bol Venom Medusa výkonnostne v top 15, pred Noctua NH-D14. Aj keď je pravda, že to aj vďaka vyššej hlučnosti, pri rovnakej nižšej hlučnosti, je na tom tento chladič v rebríčku umiestnený horšie a Soho H7 má tak veľký priestor na možné zlepšenia.

Nový Soho H7 je v porovnaní s chladičom Venom Medusa v každej osi s rozmermi 158 × 137 × 120 mm (výška/dĺžka/šírka) o trošičku kratší, o 5–10 mm. Akasa zrejme zvýšila efektivitu využívania dostupnej plochy rebrovania, ale, samozrejme, nie je isté, či bude na tom Soho H7 výkonnostne lepšie. Soho H7 má v porovnaní s chladičom Venom Medusa o jednu heatpipe menej (celkovo 7), čo však nemusí byť dôležitý ukazovať. Široké základne s ôsmimi heatpipe v jednom rade už nebývajú v kontakte s procesorovým IHS a ich prínos je tak pomerne malý. Čiže aj keby bol tepelný výkon Soho H7 nižší ako u Medusy, tak pre súčasné procesory môže byť efektívnejší.

Medzi hlavnými bodmi Akasa píše o optimalizácii pre procesory Alder Lake s TDP do 250 W. To znamená, že si chladič poradí v booste aj Core i9-12900K bez limitov napájania, hoci chod už bude zrejme hlučnejší.

Pasív Soho H7 ochladzujú dva 120-milimetrové ventilátory Soho AR s udávaným prietokom do 89,89 m³/h pri statickom tlaku do 1,75 mm H2O. Rýchlostný rozsah ventilátorov je pritom široký, 500–2000 ot./min. Ventilátory majú hydrodynamické ložiská a MTBF Akasa stanovila na 40 000 hodín.

Medzi podporovanými platformami je už aj Intel LGA 1700 podobne ako u chladičov Akasa Alucia H4 Plus a Akasa Soho H4 Plus, ktoré na rozdiel od Soho H7 má Akasa už aj v ponuke. Rozdiel oproti variantom bez „Plus“ v názve je nielen v podpore LGA 1700 (Soho H4 a Alucia H4 platformu LGA 1700 ešte nepodporujú), ale trochu aj v rozmeroch. Nové chladiče Alucia a Soho H4 s Plus v názve sú o 3–6 mm nižšie (6 mm sa týka Alucia H4 Plus, ktorá by mala byť znížená na 148 mm, to z pôvodných 156 mm) a o 4 mm užšie (92 mm).

   

Tepelný výkon chladičov Alucia H4 Plus a Soho H4 Plus ma byť svorne 185 W. Hlavný rozdiel je v prítomnosti osvetlenia. Ventilátor a prvky s ARGB LED (medzi tie patrí aj svetlovod na vrchnom kryte chladiča) sa týkajú iba chladiča Soho H4 Plus. Alucia H4 Plus osvetlenie nemá a, mimochodom, používa ventilátor Alucia SC12, ktorý sme nedávno analyzovali v testoch.

Jednovežové chladiče Akasa Alucia H4 Plus a Akasa Soho H4 Plus su už v obchodoch. Alucia H4 Plus s cenou okolo 46 eur/1120 Kč a Akasa Soho H4 Plus je drahšia, začína na 60 eurách/1460 Kč.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Alucia SC12: Efektívne tvary vs. mäkký materiál

Máloktorý ventilátor nás dokáže na prvý pohľad opantať tak, ako sa to podarilo Alucia SC12 od Akasy. Jeho stavba v tejto cenovej relácii pôsobí totiž dosť nekompromisne. Pri druhom pohľade po podrobnom testovaní sa však už dostavuje určité vytriezvenie. Ale i napriek tomu, že sa vysoké (až prehnane vysoké) očakávania nenaplnili, tak v niektorých aspektoch v niektorých situáciách Alucia SC12 poráža atraktívnych, podobne lacných konkurentov. Celý článok „Akasa Alucia SC12: Efektívne tvary vs. mäkký materiál“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *