Modelom Soho H4 sa Akasa vracia k výkonnejším chladičom CPU

Akasa má nový chladič Soho H4: jedna veža a pretkaná ARGB LED

Ohliadnuc od kvapalinových riešení all-in-one Akasa v ostatných rokoch nevydala žiadny výkonnejší chladič na procesory a zameriavala sa skôr na modely s nižším výkonom. Dvojvežová „Medusa“ má už osem rokov a po nej Akasa nevyprodukovala nič, čo by len v náznaku mohlo ašpirovať na také výsledky, aké môže mať nový chladič Soho H4. Ten okrem atraktívnych výkonnostných parametrov charakterizuje aj pestrofarebné osvetlenie.

Najnovší chladič Akasa Soho H4 je mohutnejšia vežička so silnejšími rebrami. Napríklad v porovnaní s modelom Nero 3 (tiež od Akasy) je Soho H4 o 3 mm nižší chladič  pritom má o 120 gramov vyššiu hmotnosť. Časť hmotnosti prirodzene tvoria aj RGB LED a svetlovody, ktorých má Soho H4 pomerne dosť, ale vo svojich materiáloch Akasa vyzdvihuje i to, že pre čo najväčšiu absorpčnú plochu je tu vysoká hustota rebier. TDP chladiča je udávané 185 W.

Oproti Nero 3 má Soho H4 naozaj minimálne o jedno rebro k dobru (aj keď je chladič Soho H4 nižší) a možno ich bude i viac, záleží, koľko sa ich skrýva pod ozdobným krytom. A záleží samozrejme aj na hrúbke lamiel. Na Nero 3 boli podpriemerne tenké, v tomto prípade by mohli byť silnejšie a i z tohto dôvodu má Soho H4 vyššiu hmotnosť aj keď ho rovnako pretkáva štvorica heatpipe. Tie sú proti oxidácii potiahnuté čiernym povlakom takisto ako hliníkové rebrá radiátora. Na jeho aplikáciu bola použitá elektroforézna metóda.

   

Základňa chladiča je typu DTH, respektíve Akasa priamy dotyk zrezaných trubíc tepelným rozvádzačom procesora označuje DTT (Direct Touch Technology). Medzi trubicami sú však pomerne veľké rozstupy vyplnené materiálom, ktorý teplo do hlavného pasívu neodvádza.

Použitý ventilátor má formát 120 mm a široký rozsah rýchlostí 500–2000 ot./min. Lopatky sú dlhé, zakrivené a rotor akoby z oka vypadol Noctua NF-A12x25. Sedí počet lopatiek, rozsah a dokonca sa zdá, že sú na povrchu aj malé „plutvy“ na lepšie usmerňovanie vzduchu. Uvádzané parametre ale poukazujú na to, že by mal mať ventilátory Akasa predsa len jasne horšie vlastnosti. Prietok vzduchu má pri maximálnom výkone zodpovedať 89,9 m3/h a statický tlak 1,75 mm H2O. Ložiská majú byť „pokročilé“ hydrodynamické, ale vzhľadom na krátku, iba dvojročnú záruku im Akasa zase až tak neverí. Pomerne nízka v porovnaní s inými lepšími ventilátormi je aj životnosť ventilátora uvádzaná „iba“ na 40 000 hodín.

Jeden prémiový prvok ale ventilátor predsa len má. Logo Akasa na strede rotoru je na kovovom odznaku. A pre efekt je tu aj prstencový svetlovod okolo lopatiek z jednej aj z druhej strany. Svetlovod a RGB LED sú obsiahnuté aj v rámci vrchného krytu. Pripojenie osvetlenia k základnej doske je cez 3-pinový konektor s 5 V. Jedná sa teda o ARGB LED, ktoré je možné ovládať cez aplikácie výrobcov základných dosiek (Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light, Asus Aura Sync, ASRock Polychrome) alebo i Razer Chroma RGB, ak chcete svietenie chladiča zosynchronizovať s príslušenstvom Razer.

   

Medzi podporované patrí AMD AM4, Intel LGA 1200, 115x, 2011(-v3) a 2066. Akasa pritom zdôrazňuje jednoduchosť inštalácie. Tá je pomerne bežná – na backplate sa nasúvajú dištančné stĺpiky, na ktoré prichádzajú držiaky a k nim sa chladič k pätici fixuje priečnou sponou. Na stránkach Akasy je dostupný už i manuál, prejdete naň kliknutím na tento odkaz.

Chladič Soho H4 má na šírku 96 mm, ale pasív má vytočený smerom dozadu a preto by sa mal obvykle vyhnúť kolízii s RAM. Ale pokiaľ by sa ventilátor s pamäťovými modulmi predsa len križoval, tak je možné ventilátor na rebrách posunúť smerom nahor, hoci to v drvivej väčšine prípadoch (ani na doskách Mini-ITX) nebude potrebné, pretože bude ventilátor obvykle i mimo os prvého slotu DIMM. V niektorých atypických prípadoch, či už z dôvodu bližšie situovaných slotov než je bežné alebo širších pasívov modulov sa ale asi môže stať asi minimálne to, že budú do pamätí tlačiť vytŕčajúce spony. Vtedy sa možnosť posunúť ventilátor hodí. O koľko až milimetrov bude záležať na tom, kde kam vás pustí bočnica počítačovej skrinky.

Distribúciu do obchodov si Akasa dobre načasovala a v čase oznámenia už bol chladič dostupný skladom vo viacerých obchodoch. Dokonca i v našich. Odporúčaná maloobchodná cena chladiča Soho H4, ktorý nájdete aj pod komplikovanejším označením CC4018EP01, je 55,85 eur.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Boxík na M.2 SSD? Akasa má dva nové, pasívny i s ventilátorom

Pre používateľov, ktorí mávajú výhrady k hotovým externým SSD, Akasa vydala nové boxíky na samostatné SSD M.2. Oba sú hybridné, čiže podporujú SSD SATA aj PCIe (NVMe) a spoločné majú takisto komunikačné rozhranie USB-C gen. 2. Vizuálne sú však nezameniteľné. Zatiaľ čo Vegas SSD Mate s RGB LED má namierené skôr do vreciek hráčov, tak druhá možnosť už naopak veľmi decentný vzhľad. Celý článok „Boxík na M.2 SSD? Akasa má dva nové, pasívny i s ventilátorom“ »

 •  
 •  
 •  

Akasa Gem (Pro) je nová atraktívna skrinka pre Raspberry Pi 4

Jednodoskový počítač Raspberry Pi 4 oproti predošlým generáciam výrazne pridal na výkone a spolu s ním adekvátne stúpla spotreba i zahrievanie. Týmto témam sme sa v článkoch viackrát venovali. Nové možnosti chladenia a vôbec uskladnenia teraz prinášajú skrinky Akasy – Gem. Dostupné sú v dvoch variantoch, „obyčajná“ bez prívlastku a „Pro“. Charakterizuje ich pasívny dizajn a neortodoxný vzhľad. Celý článok „Akasa Gem (Pro) je nová atraktívna skrinka pre Raspberry Pi 4“ »

 •  
 •  
 •  

Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat. Celý článok „Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *