MSI v minipočítačoch Cubi N nahrádza staré procesory za nové

MSI Cubi JSL: Gemini Lake strieda Jasper Lake

Lacnejšie konfigurácie počítačov MSI Cubi N prešli modernizáciou. Namiesto procesorov Gemini Lake sa budú dodávať už čoskoro s 10-nanometrovými modelmi Jasper Lake. Tie si zachovávajú nízku spotrebu, ale sú efektívnejšie, majú vyššie IPC a teda i vyšší výkon. Okrem toho sú Cubi N vybavené rýchlejšími portami USB, podporujú WiFi 6 a o trochu menšia, než bývala, je aj skrinka.

Včera sme si tu trochu posťažovali na to, ako v predaji chýbajú základné dosky s novými procesormi Jasper Lake. To Cubi N JSL síce nevyrieši, ale môže byť dobrá alternatíva. Tieto počítače v ponuke MSI nahradia Cubi N 8GL so zastaranými procesormi Gemini Lake.

Dostupné budú dve konfigurácie. Lacnejšia s Celeronom N4500 (2 jadrá, dve vlákna) a drahšia s Pentiom N6000 (4 jadrá, štyri vlákna). Oba majú uvádzané TPD 6 W, ale Pentium bude mať v booste vyššiu spotrebu. MSI však prízvukuje na to, že hlučnosť by mala byť veľmi nízka. A tomu sa i dá veriť, predsa len mnohé systémy s týmito procesormi dokážu fungovať pasívne, ale v tomto prípade sa na chladení spolupodieľa aj ventilátor, ktorý pri nízkych otáčkach zrejme nebude príliš otravný.

Telo skrinky a ani rozloženie jednotlivých portov sa oproti Cubi N 8GL prakticky nezmenilo. Akurát teda už nebudú dva varianty s rôznou výškou (a podporou/nepodporou 2,5″ SSD/HDD), ale iba jeden. Taký, čo podporuje rozšírenie 2,5″ úložiskom a pritom je podľa špecifikácií ešte o pol centimetrov nižší ako starší navrch skrinky. MSI sa tak niekde pohralo s optimalizáciou vnútorného priestoru. Celkové rozmery počítača Cubi N JSL sú 116 × 112 × 50,5 mm a hmotnosť pol kila.

Počítače Cubi N JSL sa v obidvoch variantoch budú dodávať ako kompletné zostavy s SSD s kapacitou 128 GB a predinštalovaným operačným systémom Windows 10 Pro. Pamäť DDR4 má 4 GB, ale s možnosťou jednoduchého rozšírenia. Sloty SO-DIMM sú na doske dva, ale osadený je iba jeden modul, druhý si môžete v prípade potreby doplniť (oficiálne podporované moduly sú s XMP 2933 MHz a maximálnou kapacitou 16 GB).

Rovnako tak bude k dispozícii aj rozšírenie diskového priestoru. Jednak cez voľný slot M.2, jednak použitím úložiska palcového formátu. Sloty M.2 sú tu dva, ale pozor, hoci podporujú NVMe, tak je ich zapojenie iba dvojlinkové, takže nemá zmysel si priplácať za výkonnejšie modely. Dva sloty tak znamenajú kompromis vo výkone, ale zato lepšie možnosti rozšírenia, čo bude s ohľadom na low-endový segment rozumnejšie. Nová platforma znamená i novú konektivitu. Podporovaná je už WiFi 6 (AX201) a takisto BlueTooth 5.2. Sieťovú konektivitu potom uzatvára gigabitová pevná sieť s konektorom RJ-45.

Počet konektorov USB sa nezmenil, tie sú stále štyri – dva spredu a dva zozadu, čo sa ale však zmenilo, je ich rýchlosť. Predné sú už 10-gigabitové (štandardu 3.2 gen. 2), zadné konektory USB zostávajú v štandarde 3.2 gen. 1 (teda s teoretickou priepustnosťou 5 Gb/s). Zvukový adaptér je ALC233 a vyvedený je z neho zdielaný 4-pólový 3,5 jack na pripojenie slúchadiel aj mikrofónu. Videovýstupy HDMI a D-Sub, takže si ku Cubi N JSL pripojíte aj viac zobrazovacích zariadení, aj keď jedno z nich bude musieť mať analógový vstup. To môže byť napríklad projektor, čo je v podnikovom prostredí, do ktorého tieto počítače majú mamierené, stále častá prax.

Odporúčaná koncová cena pre variant s Celeronom je 255 eur (6490 Kč) a pre Pentium 305 eur (7790 Kč). Dostupnosť obidvoch konfigurácií sa odhaduje na december tohto roka.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000

Před nedávnem jsme tu měli zprávy o tom, že s platformou Intel LGA 1851 s procesory Core Ultra 200 („Arrow Lake“) bude mít premiéru jedna inovace v pamětech – moduly CUDIMM, které mají integrovaný generátor hodinového taktu a dokážou díky tomu pracovat na vyšších frekvencích. Chvíli nebylo jisté, zda nepůjde o exkluzivní funkci platformy Intel, ale vypadá to, že se CUDIMMy budou dát používat i na AM5 deskách s procesory Ryzen. Celý článok „Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP pro Ryzen 9600X a 9700X přichází, je v BIOSech od MSI

Když AMD tento měsíc vydalo nové procesory s jádry Zen 5, snesla se na ně kritika za snížení TDP proti předchozí generaci, které však limituje výkon, kterého by jinak mohly dosahovat šestijádrové a osmijádrové modely 9600X a 9700X. Po vydání se objevila tvrzení, že AMD plánuje TDP zpětně zvýšit, což by bylo teprve podivné. Zdá se, že na těchto informacích něco bylo, ale naštěstí to bude vyřešené rozumněji a toto zvýšení TDP bude volitelné. Celý článok „105W TDP pro Ryzen 9600X a 9700X přichází, je v BIOSech od MSI“ »

  •  
  •  
  •  

Opravy proti umírání procesorů Intel byly vydány pro první desky

Ač to tak hned nevypadalo, událostí roku v počítačovém průmyslu se nakonec patrně staly šířící se problémy procesorů Intel Raptor Lake s nestabilitou a padáním her, za kterými stojí postupné fyzické poškozování čipu vysokými napětími, kvůli kterému nevratně degraduje. Teď konečně začalo postupné vydávání oprav mikrokódu, u kterých se doufá, že postupné umírání procesorů zastaví – tedy u těch procesorů, pro které ještě není pozdě. Celý článok „Opravy proti umírání procesorů Intel byly vydány pro první desky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *