Nástup dosiek s CPU Jasper Lake je strnulý, Asus ale jednu má

Asus N05105I-IM-A: Mini-ITX doska pre IOT alebo na kamennú prevádzku

Lacné a úsporné procesory Intel Jasper Lake sú k dispozícii už viac než pol roka, ale do štandardizovaných základných dosiek sa nedostávajú. Najviac týchto procesorov končí v mini-počítačoch a sem tam i v nejakom notebooku. Je tu však jedna novinka, ktorá poteší záujemcov o samostatnú dosku. Novinku Asusu si síce do domáceho počítača najskôr nekúpite, ale zato je atraktívna na priemyselné použitie.

Asus pridal do ponuky prvú základnú dosku s procesorom Intel Jasper Lake, Asus N05105I-IM-A. Osadený je v nej Celeron N5105. Ten je v porovnaní s najvýkonnejším procesorom (Pentium N6005) z tejto rodiny o 400 MHz pomalší (2,9 GHz), ale má takisto štyri jadrá v štyroch vláknach.

Celeron má ešte pomalšie GPU s 24 EU a 800 MHz. TDP je stanovené na rovnakých 10 W, hoci Celeron N5105 bude v kombinovanej záťaži zrejme predsa len o trochu úspornejší. Nízka spotreba je dôležitá i z hľadiska jeho fungovania v novej základnej doske od Asusu. Tá na jeho chladenie používa totiž jednoduchý monolitický chladič z eloxovaného hliníku.

Dlhými rebrami tiahnucimi sa celou dĺžkou chladiča trochu pripomína chladiče Arctic Alpine, tento bude ale predsa len o trochu nižší. Do akej výšky siaha však zatiaľ neúplne špecifikácie na stránkach Asusu neprezrádzajú. Z dostupných fotiek sa však zdá, že je trochu pod úrovňou vyšších externých konektorov a bude mať okolo 30 mm, nakoľko ide o „plnotučnú“ dosku Mini-ITX. Súčasne má ale N05105I-IM-A veľa prvkov, ktoré skôr pripomínajú výbavu na doskách Thin Mini-ITX. Napríklad ako externé DC napájanie, iba krátky slot PCI Express 3.0/2.0 ×1 či pamäťové sloty SO-DIMM. Tie sú tu dva a základná doska podporuje dvojkanálové zapojenie RAM. Oficiálna podpora modulov bude zrejme DDR4-2933.

Asus N05105I-IM-A sa profiluje ako vhodná doska pre systémy IOT, čomu zodpovedá aj výbava interných konektorov v čele s panelom DIO či výstupmi DP a LVDS na pripojenie zobrazovacieho zariadenia. K doske pripojíte ale aj dve 2,5″ SSD/HDD či rozširujúcu kartičku do slotu mini PCIe.

Interne sú aj tri zo šiestich konektorov COM. Tých je polovica vyvedená na zadnom paneli. Do úvahy tak pripadá aj použitie s pokladničnými systémami alebo v priemyselnom prostredí, kde sa toto sériové pripojenie stále hojne používa. Vyzdvihovaná je i nepretržitá prevádzka s teplotou okolitého prostredia v rozsahu 0–60 °C.

Medzi konektormi je aj telefónny konektor RJ-11, ale aj RJ-45 či osem portov USB. Externé sú štyri, štandardu 3.2 gen. 1. Druhá polovica portov USB (2.0) je už interne. Externá výbava konektorov zahŕňa ešte HDMI 2.0b a D-sub. Ten na pripojenie monitorov v maloobchodných prevádzkach má stále využitie. Užitočný má byť v tomto prostredí na doske aj 3-wattový monofónny reproduktor pre rôzne aplikácie. Možnosti pripojenia externého ožvučenia cez 3,5mm audiojacky sú ale pomerne obmedzené, iba na dva kanály.

Cenu Asus zatiaľ neoznámil rovnako ako ani to, odkedy sa začne základná doska N05105I-IM-A predávať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *