Nástup dosiek s CPU Jasper Lake je strnulý, Asus ale jednu má

Asus N05105I-IM-A: Mini-ITX doska pre IOT alebo na kamennú prevádzku

Lacné a úsporné procesory Intel Jasper Lake sú k dispozícii už viac než pol roka, ale do štandardizovaných základných dosiek sa nedostávajú. Najviac týchto procesorov končí v mini-počítačoch a sem tam i v nejakom notebooku. Je tu však jedna novinka, ktorá poteší záujemcov o samostatnú dosku. Novinku Asusu si síce do domáceho počítača najskôr nekúpite, ale zato je atraktívna na priemyselné použitie.

Asus pridal do ponuky prvú základnú dosku s procesorom Intel Jasper Lake, Asus N05105I-IM-A. Osadený je v nej Celeron N5105. Ten je v porovnaní s najvýkonnejším procesorom (Pentium N6005) z tejto rodiny o 400 MHz pomalší (2,9 GHz), ale má takisto štyri jadrá v štyroch vláknach.

Celeron má ešte pomalšie GPU s 24 EU a 800 MHz. TDP je stanovené na rovnakých 10 W, hoci Celeron N5105 bude v kombinovanej záťaži zrejme predsa len o trochu úspornejší. Nízka spotreba je dôležitá i z hľadiska jeho fungovania v novej základnej doske od Asusu. Tá na jeho chladenie používa totiž jednoduchý monolitický chladič z eloxovaného hliníku.

Dlhými rebrami tiahnucimi sa celou dĺžkou chladiča trochu pripomína chladiče Arctic Alpine, tento bude ale predsa len o trochu nižší. Do akej výšky siaha však zatiaľ neúplne špecifikácie na stránkach Asusu neprezrádzajú. Z dostupných fotiek sa však zdá, že je trochu pod úrovňou vyšších externých konektorov a bude mať okolo 30 mm, nakoľko ide o „plnotučnú“ dosku Mini-ITX. Súčasne má ale N05105I-IM-A veľa prvkov, ktoré skôr pripomínajú výbavu na doskách Thin Mini-ITX. Napríklad ako externé DC napájanie, iba krátky slot PCI Express 3.0/2.0 ×1 či pamäťové sloty SO-DIMM. Tie sú tu dva a základná doska podporuje dvojkanálové zapojenie RAM. Oficiálna podpora modulov bude zrejme DDR4-2933.

Asus N05105I-IM-A sa profiluje ako vhodná doska pre systémy IOT, čomu zodpovedá aj výbava interných konektorov v čele s panelom DIO či výstupmi DP a LVDS na pripojenie zobrazovacieho zariadenia. K doske pripojíte ale aj dve 2,5″ SSD/HDD či rozširujúcu kartičku do slotu mini PCIe.

Interne sú aj tri zo šiestich konektorov COM. Tých je polovica vyvedená na zadnom paneli. Do úvahy tak pripadá aj použitie s pokladničnými systémami alebo v priemyselnom prostredí, kde sa toto sériové pripojenie stále hojne používa. Vyzdvihovaná je i nepretržitá prevádzka s teplotou okolitého prostredia v rozsahu 0–60 °C.

Medzi konektormi je aj telefónny konektor RJ-11, ale aj RJ-45 či osem portov USB. Externé sú štyri, štandardu 3.2 gen. 1. Druhá polovica portov USB (2.0) je už interne. Externá výbava konektorov zahŕňa ešte HDMI 2.0b a D-sub. Ten na pripojenie monitorov v maloobchodných prevádzkach má stále využitie. Užitočný má byť v tomto prostredí na doske aj 3-wattový monofónny reproduktor pre rôzne aplikácie. Možnosti pripojenia externého ožvučenia cez 3,5mm audiojacky sú ale pomerne obmedzené, iba na dva kanály.

Cenu Asus zatiaľ neoznámil rovnako ako ani to, odkedy sa začne základná doska N05105I-IM-A predávať.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD

Zdá se, že tu máme další průlom v rychlosti speciálních herních monitorů. Před pár lety Nvidia (která dodává moduly G-Sync pro svou technologii adaptivního obnovování) s výrobci monitorů oznámila LCD s frekvencí 360 Hz. Teď na Computexu 2022 představil Asus spolu s Nvidií plán dostat na trh monitory s obnovovací frekvencí rovnou 500 Hz. Pochopitelně to má být spojeno s proprietární technologií G-Sync a má jít o monitor série Asus ROG. Celý článok „Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD“ »

 •  
 •  
 •  

Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080

Béžovo-hnedá RTX 3070 NE zožala u kupujúcich úspech a po tejto premiérovej grafickej karte Noctua s Asusom dali dokopy aj RTX 3080. Určená je pre tých požívateľov, ktorých účinný chladič Noctuy síce oslovil, ale výkon GPU už vyhodnotili ako „nedostatočný“. Jadro (GA102) RTX 3080 je však už výkonnejšie a stále sa má jednať o suverénne najtichšiu grafiku vo svojej triede. To nielen vďaka robustnému pasívu, ale aj pre špičkové ventilátory. Celý článok „Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ZenWiFi Pro XT12 – vežovitý router s WiFi 6 a 2,5 Gb LAN

Smerovače z veľkej časti nepatria medzi dizajnovo príťažlivé zariadenia, ktorými by ste sa chceli chváliť. Zvyčajne ide o biele alebo čierne krabičky, z ktorých trčia antény a schováte ich niekde za počítač, televízor či do skrine. Nemusí to však byť pravidlom a nový Asus ZenWiFi Pro XT12 je toho dôkazom. Okrem netradičného dizajnu zaujme testovaný model aj zameraním na mesh sieť, ktorou sú Asus routre znáne. Celý článok „Asus ZenWiFi Pro XT12 – vežovitý router s WiFi 6 a 2,5 Gb LAN“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *