Nástup dosiek s CPU Jasper Lake je strnulý, Asus ale jednu má

Asus N05105I-IM-A: Mini-ITX doska pre IOT alebo na kamennú prevádzku

Lacné a úsporné procesory Intel Jasper Lake sú k dispozícii už viac než pol roka, ale do štandardizovaných základných dosiek sa nedostávajú. Najviac týchto procesorov končí v mini-počítačoch a sem tam i v nejakom notebooku. Je tu však jedna novinka, ktorá poteší záujemcov o samostatnú dosku. Novinku Asusu si síce do domáceho počítača najskôr nekúpite, ale zato je atraktívna na priemyselné použitie.

Asus pridal do ponuky prvú základnú dosku s procesorom Intel Jasper Lake, Asus N05105I-IM-A. Osadený je v nej Celeron N5105. Ten je v porovnaní s najvýkonnejším procesorom (Pentium N6005) z tejto rodiny o 400 MHz pomalší (2,9 GHz), ale má takisto štyri jadrá v štyroch vláknach.

Celeron má ešte pomalšie GPU s 24 EU a 800 MHz. TDP je stanovené na rovnakých 10 W, hoci Celeron N5105 bude v kombinovanej záťaži zrejme predsa len o trochu úspornejší. Nízka spotreba je dôležitá i z hľadiska jeho fungovania v novej základnej doske od Asusu. Tá na jeho chladenie používa totiž jednoduchý monolitický chladič z eloxovaného hliníku.

Dlhými rebrami tiahnucimi sa celou dĺžkou chladiča trochu pripomína chladiče Arctic Alpine, tento bude ale predsa len o trochu nižší. Do akej výšky siaha však zatiaľ neúplne špecifikácie na stránkach Asusu neprezrádzajú. Z dostupných fotiek sa však zdá, že je trochu pod úrovňou vyšších externých konektorov a bude mať okolo 30 mm, nakoľko ide o „plnotučnú“ dosku Mini-ITX. Súčasne má ale N05105I-IM-A veľa prvkov, ktoré skôr pripomínajú výbavu na doskách Thin Mini-ITX. Napríklad ako externé DC napájanie, iba krátky slot PCI Express 3.0/2.0 ×1 či pamäťové sloty SO-DIMM. Tie sú tu dva a základná doska podporuje dvojkanálové zapojenie RAM. Oficiálna podpora modulov bude zrejme DDR4-2933.

Asus N05105I-IM-A sa profiluje ako vhodná doska pre systémy IOT, čomu zodpovedá aj výbava interných konektorov v čele s panelom DIO či výstupmi DP a LVDS na pripojenie zobrazovacieho zariadenia. K doske pripojíte ale aj dve 2,5″ SSD/HDD či rozširujúcu kartičku do slotu mini PCIe.

Interne sú aj tri zo šiestich konektorov COM. Tých je polovica vyvedená na zadnom paneli. Do úvahy tak pripadá aj použitie s pokladničnými systémami alebo v priemyselnom prostredí, kde sa toto sériové pripojenie stále hojne používa. Vyzdvihovaná je i nepretržitá prevádzka s teplotou okolitého prostredia v rozsahu 0–60 °C.

Medzi konektormi je aj telefónny konektor RJ-11, ale aj RJ-45 či osem portov USB. Externé sú štyri, štandardu 3.2 gen. 1. Druhá polovica portov USB (2.0) je už interne. Externá výbava konektorov zahŕňa ešte HDMI 2.0b a D-sub. Ten na pripojenie monitorov v maloobchodných prevádzkach má stále využitie. Užitočný má byť v tomto prostredí na doske aj 3-wattový monofónny reproduktor pre rôzne aplikácie. Možnosti pripojenia externého ožvučenia cez 3,5mm audiojacky sú ale pomerne obmedzené, iba na dva kanály.

Cenu Asus zatiaľ neoznámil rovnako ako ani to, odkedy sa začne základná doska N05105I-IM-A predávať.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Rekordná výška i tichosť, Noctua oficiálne o Asus RTX 3070 NE

Legitímne oznámenie grafickej karty Asus RTX 3070, na ktorej sa významnou mierou podieľala Noctua, bolo na vlásku. Svedčí o tom aj predčasný únik jej fotiek z minulého týždňa. Všetky detaily k tejto grafickej karte máme ale až teraz, po zverejnení tlačovej správy. GeForce RTX 3070 Noctua Edition sľubuje suverénne najtichší chod vo svojej výkonnostnej triede. Celý článok „Rekordná výška i tichosť, Noctua oficiálne o Asus RTX 3070 NE“ »

 •  
 •  
 •  

Koniec špekuláciám: Unikla finálna konštrukcia RTX 3070 Noctua

Júlová predpoveď sa naplnila – na internet presiakla veľavravná vizualizácia grafickej karty Asus RTX 3070, ktorej chladenie dostala na zodpovednosť Noctua. Namiesto typicky nízkoprofilových ventilátorov sú použité „sterroxové“ NF-A12x25, teda to najatraktívnejšie, čo má Noctua v repertoári. Okrem vysokej chladiacej účinnosti sa budú ventilátory v prípade poruchy dať aj pomerne jednoducho vymeniť. Celý článok „Koniec špekuláciám: Unikla finálna konštrukcia RTX 3070 Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

Grafické karty Intel Arc mají být tři. Dvě výkonné, jedna úsporná

Před nedávnem jsme zde měli uniklý prezentační slajd, který ukazoval, jakou část, respektive části trhu se Intel chystá pokrýt svými připravovanými samostatnými GPU Intel Arc, tedy přesněji desktopovými kartami na nich založených. Vypadá to, že nabídka by ale mohla být poměrně koncentrovaná, do celého segmentu od 99 do 499 $ by mohl Intel nakonec možná poslat jen tři různé modely. Celý článok „Grafické karty Intel Arc mají být tři. Dvě výkonné, jedna úsporná“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *