Nvidia prý chystá GeForce RTX 3090 Super, zvedne TDP na 400 W

Refresh nejvyššího modelu řady RTX 3000 a další navýšení TDP grafik Ampere?

Loňský rok se značně nafoukla TDP grafických karet, když Nvidia předběhla ve spotřebě Radeony a nafoukla ji až k 320–350 W. Nemusí to být ale konečná. Refreshová generace grafik RTX 3000 Super by se prý kvůli zvýšení výkonu také mohla uchýlit k dalšímu navýšení spotřeb. Nvidia prý pracuje na kartě GeForce RTX 3090 Super, která by měla být novým nejvýkonnějším herním GPU, ale také bude modelem historicky nejžravějším.

O tom, že Nvidia chystá refreshové modely GPU Ampere, zřejmě označené GeForce RTX 30×0 Super, už jsme tu před časem psali. Mohl by mezi nimi být i nový čip GA103, který by výkonem vyplňoval prostor někde mezi čipy GA102 a GA104 (prý má víc jednotek než GA104, ale pořád 256bitové paměti). Ovšem tento čip nebude aplikovatelný pro nejvýkonnější modely. Pokud by Nvidia chtěla tedy vydat kartu, která bude rychlejší než dnešní top model RTX 3090, musela by taková grafika stále být založená na GA102.

Tip: Nvidia chystá desktopové grafiky GeForce RTX 3000 Super, nové GPU GA103 se 7680 shadery

Zatímco v generaci Turing (RTX 2000 Super) Nvidia necítila potřebu nahradit nejvyšší model, kterým po celou dobu zůstala GeForce RTX 2080 Ti, podle leakera Greymon55 z Twitteru to v generaci Ampere už bude jinak (že by kvůli tomu, že Radeony RX 6000 jsou pro Nvidii větším soupeřem?). Podle tohoto zdroje prý tentokrát občerství i úplně nejvyšší model, takže by asi měla nebo mohla vyjít ještě karta GeForce RTX 3090 Super.

GA102 v plné palbě

Tato karta by měla mít čip GA1102 v maximální možné konfiguraci, tedy se všemi jednotkami (84 SM), což by dávalo 10 752 shaderů, 84 RT jader a 336 Tensor jader. Toto je navýšená počtu výpočetních jednotek jen o necelé 2,5 %, takže samo o sobě by to nepřidávalo tolik výkonu je ale možné, že se Nvidii podaří dosáhnout současně i vyšších taktů.

Schéma plně aktivovaného GPU GA102

Tip: Rozbor GPU Ampere: co je nového v architektuře GeForce RTX 3000, čipy GA102 a GA104

Karta by asi pořád měla 24 GB paměti GDDR6X, ale je možné, že se navýší frekvence, takže by pak stoupla i propustnost. RTX 3090 provozuje čipy GDDR6X na 19,5 GHz efektivně a původní zprávy o technologii GDDR6X mluvily o tom, že by teoreticky mohly být dosažitelné takty třeba až 20–21 GHz. Zde by také tedy mohl být potenciál pro vyšší výkon.

Karta by asi neměla být o moc rychlejší než dnešní RTX 3090 (a potažmo RTX 3080 Ti), nárůst výkonu ve hrách se asi dá očekávat na úrovni jednociferných procent. Ovšem to by mohlo Nvidii stačit, pokud chce dosáhnout vyššího absolutního výkonu a koruny za nejrychlejší herní kartu, v kterém jde asi hlavně o to, aby karta v recenzích měla určitý odstup od nejrychlejšího Radeonu (přetaktovaných edic RX 6900 XT nebo vodou chlazeného modelu RX 6900 XT s 18GHz pamětmi).

Nevýhoda by ovšem bude ve spotřebě. Přidání výkonu formou vyšších taktů a většího počtu aktivních jednotek nelze udělat zadarmo a již GeForce RTX 3090 je se svým 350 W TDP nebývale žíznivá grafika. GeForce RTX 3090 Super by prý v tomto trendu měla pokračovat, Greymon55 uvádí, že by mohla mít TDP až 400 W (pokud ne dokonce víc, ale doufejme, že aspoň tato hranice nebude překročená).

Nvidia GeForce RTX 3090 karta
Nvidia GeForce RTX 3090 (Zdroj: Nvidia)

Zatím tuto zprávu berete s rezervou, pochází přece jenom z Twitteru, kterému sice poměrně zkušení komentátoři a novináři (jako VideoCardz) věří, ale nelze vyloučit omyly nebo spekulace. Obecně ale bohužel trend rostoucí spotřeby vypadá dost reálně, protože u následujících next-gen GPU AMD RDNA 3 a Nvidia Lovelace zprávy hovoří o ještě vyšších spotřebách (přes 450–500 W). V takovém případě by pak grafika GeForce RTX 3090 Super byla spíš takový mezikrok, kterým by se tak trošku jen testovaly vody před dalším pořádným nárůstem spotřeb, který teprve přijde.

Tip: GeForce RTX 4000 má prý 2× lepší výkon než RTX 3090. Obří TDP?

Zdroje: Greymon55, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard

Grafické karty za poslední roky hodně přibraly – délky i tloušťky trhají rekordy, zatímco před deseti lety byly tříslotové karty výjimka. Z trojventilátorových chladičů se stala norma a tyto dlouhé chladiče používají i karty s nízkým TDP v podstatě kvůli vzhledu. Toto ale likviduje možnosti stavby malých herních PC v SFF skříních. Snad se ale situace zlepší, Nvidia totiž chystá iniciativu, která má pomoct malá PC zase zpopularizovat. Celý článok „Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard“ »

 •  
 •  
 •  

Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix

Občas lidi říkají, že dnešní hry se nevyrovnají těm starým a kromě grafiky toho moc nenabízí. Co kdyby se ale dala moderní grafika doplnit do klasických pecek starých i třeba dvacet let? Právě k tomu má sloužit technologie (nebo software) RTX Remix od NVIDIE, která má umožnit relativně snadno přidat i do velmi starých her pomocí modu kvalitnější grafiku – včetně raytracingových efektů i věcí jako je DLSS nebo DLAA. Podíváme se, jak to funguje. Celý článok „Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix“ »

 •  
 •  
 •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *