ASRock X570 Phantom Gaming X: Trojica M.2 + Thunderbolt

Pohľad pod kapotu

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming?

VRM, čipset a chladenie

VRM ponúka 14 fáz v konfigurácii 12+2 (všetky sú  50A MOSFETy Vishay SiC634). Procesor tak napája dvanásť fáz, SOC dve, čo je o dve menej ako pri  doske Asus. Ovládač Intersil ISL69147 dokáže spravovať až 7 fáz, čo je menej, než doska ponúka. Výrobca tak použil PWM zdvojovače Intersil 6617A – 6 pre CPU a 1 pre SOC, aby dosiahol výslednú konfiguráciu 12+2. Celková prúdová kapacita je 600 A. Opäť ide o kvalitné VRM určené pre najsilnejšie procesory do AM4 a takisto pretaktovanie. Nejde však o taký overkill ako pri doske Asus, ktorá mala 60A MOSFETy, 14+2 fáz a 720A kapacitu. Uvidíme, či sa tieto rozdiely prejavia aj v praxi, či už pri skóre alebo na teplotách.

Na napájanie procesora zo zdroja slúži jeden 8-pin a jeden 4-pin. Ide o klasické konektory, žiadne vystuženie kovom ako v prípade dosky Asus.

Detail na horný raz MOSFETov a ovládač. O chladenie sa stará masívny heatsink, ktorý je prepojený cez heatpipe.

Heatsink pre sloty M.2 a čipset sme si už spomínali, tu sa však naň môžete pozrieť detialnejšie. Ventilátor by mal mať podľa výrobcu životnosť 50 000 hodín vďaka ložisku EBR.

Aktívne chladenie čipsetu nájdeee prakticky na všetkých doskách, okrem dvojice najdrahších. Medzi nimi je už spomínaná X570 Aqua od ASRock, ktorá využíva vodný blok na chladenie všetkých komponentov dosky aj CPU.

Posledná časť, ktorá sa dá z dosky odmontovať je kovový backplate. Ten väčšinou nájdeme len na najdrahších doskách. Manipulácia s doskou, ktorá má backplate, je pohodlnejšia aj bezpečnejšia. Preto prítomnosť backplate na tejto doske vítam. Asus backplate na konkurenčnej doske neponúka.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK

Tento týden vydaný herní procesor Ryzen 7 5800X3D s tzv. 3D V-Cache, výrazně zvyšující herní výkon, má jednu nevýhodu pro nadšence. Již před vydáním se ukázalo, že u něj nebude povolené přetaktování. Údajně proto, že čipletová 3D V-Cache nevydrží vysoká napětí. Vypadá to ale, že tento blok na overclocking doznává první trhliny – MSI na některých deskách umožní přetaktování, zatím jen pomocí BCLK. Celý článok „MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK“ »

  •  
  •  
  •  

Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW

V dobách, kdy zájem o desktopové počítače klesal před tím, než přišla renesance „Gaming“ sestav, jsme tu občas lamentovali, jak ubývá výrobců základních desek. Teď pro změnu jeden přibude, a to i na západním trhu. Přesněji to tak bude z pohledu desek pro platformu procesorů AMD. Do jejich výroby se totiž pouští firma Evga, která doteď exkluzivně vyráběla jen desky pro platformu Intel. Celý článok „Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením

Na záver testu dosiek X570 sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehanbí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše závery. Celý článok „Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *