Nvidia Ampere má opravdu nové 12pinové napájení (+ možné ceny)

Nvidia u GeForce RTX 3000 skutečně bude tlačit nový speciální konektor pro přídavné napájení, recenzenti už mají potřebné kabely

Už příští týden by měla Nvidia odhalit nové grafické karty GeForce RTX 3000 neboli Ampere. Nvidii se pořád daří hlídat jejich specifikace, ale teď unikly fotky karty a chladiče verze Founders Edition, o nichž jsme už psali, a také dvě další věci: údajné ceny – které moc nepotěší – a také potvrzení, že Nvidia opravdu použije úplně nový 12pinový konektor pro napájení. Recenzenti už mají adaptéry pro zdroje a ukázali jejich fotky.

Protože zatím žádné zdroje dvanáctipinový konektor nemají a slyšíme o něm teprv pár měsíců, předpokládalo se částečně, že by ho Nvidia mohla nasadit až pro karty nějaké vzdálenější generace. Ovšem o víkendu se objevily fotky přímo z oficiálního účtu Seasonicu na webu Bilibili (via VideoCardz), které potvrzují, že firma už má vyrobenou modulární kabeláž pro napájení grafik s tímto 12pinovým slotem. Seasonic sice uvedl, že zatím jde jenom o testovací exemplář, ale balení vypadá kompletní včetně potisku.

Toto pak potvrdil Andreas Schilling z webu HardwareLuxx. Ten nasdílel další fotky tohoto kabelu a potvrdil, že ho již mají recenzenti – právě zřejmě pro recenze grafik Nvidia GeForce RTX 3000. Je možné, že ne všechny budou mít tuto novinku. Nereferenční karty s custom chlazením by asi mohly zůstat u klasických osmipinů a nekomplikovat stavitelům PC život. Ale z výše uvedeného vyplývá, že minimálně nějaké karty – dost možná oficiální provedení Founders Edition prodávané Nvidií, bude mít tyto nové konektory. A bude vyžadovat buď adaptér, nebo nový modulární kabel pro zdroj.

Kabel pro 12pinový konektor přídavného napájení pro grafiky GeForce RTX 3000, foto přímo od Seasonicu

Konektor ukázal Andreas Schilling na fotce vedle napájecích konektorů běžné karty s dvěma osmipiny. Z tohoto snímku lze hned usuzovat na minimálně jeden důvod, proč by dvanáctipin mohl být nutný či přínosný. Nvidia totiž jednotlivé sloupky plastové koncovky výrazně ztenčila, takže tento konektor dodává dvanáct vodičů na stejném prostoru jako osmipin. Pokud se použijí tyto konektory dva, nevznikne u karty žádný nepořádek navíc, pořád se budou vést jenom dva kabely, ale příkon karty nebude limitován na dejme tomu 300 W (jeden osmipin standardně má poskytovat maximálně 150 W), ale možná výrazně více – i když kolik bude oficiální kapacita 12pinového kabelu, zatím nevíme.

12pinový konektor přídavného napájení pro grafiky GeForce RTX 3000 (Zdroj: Andreas Schilling, Twitter)

Nový konektor by tedy mohl být technicky pokročilejší než ty dnešní, i když je zatím nestandardní. Ovšem ještě bude třeba počkat, zda třeba zmenšené rozměry nepovedou k vyššímu zahřívání nebo jiným nevýhodám.

Použití adaptérů nemusí být optimální, lepší budou zdroje s nativním 12pinem

Samotný adaptér (respektive v tomto případě kompletní kabel) Seasonicu je 75 cm dlouhý a firma uvádí, že je doporučeno s ním použít zdroj o výkonu alespoň 850 W. Zajímavé je řešení. Kabel má na jedné straně nový dvanáctipin, ale na straně zdroje, kde se musí pracovat s tím, co mají dnešní modely k dispozici, se osazuje do dvou osmipinových portů. Protože je ale tvořený přímými vodiči v počtu jenom dvanáct, využívá z obou osmipinů jen šest jejich vodičů.

12pinový konektor přídavného napájení pro grafiky GeForce RTX 3000 (Zdroj: HardwareLuxx)

Zapojení tedy supluje dva osmipiny, ale elektrické vlastnosti budou horší. Podobně asi budou řešené univerzální adaptéry ze dvou osmipinů na nový dvanáctipin. Toto znamená, že případná kvalitnější dodávka proudu s menším odporem a zahříváním bude u tohoto nového typu napájení možná až když přijde nová generace zdrojů, navržená přímo s ohledem na dvanáctipinový standard (pokud to tedy bude standard a ne jen proprietární konektor Nvidie).

Ceny Ampere: maintream zdraží, highend až za 1500 dolarů?

Jak jsme nakousli na začátku, vedle tohoto se objevily také údajné možné ceny grafik Ampere. Nejsou zatím vůbec zaručené. Sdělil je sice stejný zdroj, který vynesl fotografie karty RTX 3090 (GarnetSunset na Twitteru), ale nemůžeme vědět, zda je jenom netipuje. Také je možné, že Nvidia může částky na poslední chvíli změnit.

Každopádně podle tohoto zdroje údajně bude GeForce RTX 3090 stát 1400 či 1399 $. Toto číslo může také pocházet od uživatele Wjm47196 na Chiphellu. Ten se odvolává na vlastní zdroje a informaci zveřejnil jako první. 1399 $ je podle něj doporučená/startovací cena za referenční parametry, OC karty budou dražší. Model Founders Edition od Nvidie má stát o sto dolarů více, 1499 $. Tyto ceny by znamenaly zdražení až o 40 %, protože před dvěma lety stála highendová GeForce RTX 080 Ti „jen“ 999 $ (verze FE ale rovnou 1199 $).

Zbytek cen uvádí již jen GarnetSunset. GeForce RTX 3080 (jména modelů asi nejsou potvrzená, mohou být spíše tušená) má být za 800 či 799 $. Opět je to zdražení, ale už jenom o sedminu. RTX 2080 šla na trh za 699 dolarů (ale Founders Edition za také 799 $).

Podobně by zdražila také RTX 3070 – prý bude za 600 či 599 dolarů (RTX 2070 stála 499 či 599 $ za Founders Edition). Mainstreamová RTX 3060 také citelně podraží, bude už stát 400/399 $. Přitom RTX 3060 šla na trh za 349 dolarů. Zvlášť u této karty je třeba říct, že zdražení je možná lepší brát v širším kontextu. Už Turing totiž výrazně zdražil proti Pascalu, takže pokud porovnáváme s ním, jsme na Nvidii možná příliš laskaví. GeForce GTX 1060 začínala před čtyřmi lety na poloviční ceně 199 $ (i když to bylo za osekanou 3GB verzi, lepší 6GB byla za pořád o dost nižších 249 $). A nejvýkonnější highend GeForce GTX 1080 Ti stál jen 699 $, také polovinu údajné částky za RTX 3090. Pravda, možná Nvidia míní navazovat spíš na Titan X/Xp, který už tehdy stál 1200 $ (už to bylo zdražení, dřívější modely byly za 999 $).

Znovu opakujeme, že tyto ceny zdaleka nejsou zaručené a moc bychom na ně ještě nespoléhali. Je možné, že na konec bude skutečnost lepší.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Už jsou známé specifikace všech GPU generace Blackwell od Nvidie

Pomalu se blíží chvíle, kdy uběhnou dva roky od vydání grafik GeForce RTX 4000 od Nvidie, a tak už asi začínáte vyhlížet novou generaci. Leaker Kopite7kimi, který mívá v posledních letech nejspolehlivější informace o plánech Nvidie, teď na Twitteru prozradil parametry všech čipů, které Nvidia v generaci GeForce RTX 5000 chystá, což může leccos napovědět o výkonu, který tato nová generace grafik přinese. Celý článok „Už jsou známé specifikace všech GPU generace Blackwell od Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 5090 bude mít 28GB paměť, nechá prostor pro model Ti

Tento týden jsme tu měli informace o návrhu připravované GeForce RTX 5090 od Nvidie (už z nové generace s architekturou Blackwell), která patrně bude konstrukčně zcela jiná proti všemu dosavadnímu s PCB rozděleným na několik kusů kvůli lepšímu chlazení. Teď k tomu prosákly další detaily, podle nichž by karta mohla být i příjemně kompaktní, a důležité informace o specifikacích samotného GPU v této kartě. Celý článok „GeForce RTX 5090 bude mít 28GB paměť, nechá prostor pro model Ti“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 5090 má tři PCB a chladič schopný chladit až 600 W

Nová generace grafik Nvidia je ještě několik měsíců daleko, ale již se objevují informace o tom, co bude obnášet. A to přesněji řečeno o nejvýkonnějším modelu GeForce RTX 5090. Ten má údajně mít hodně speciální a inovativní konstrukci zcela odlišnou od toho, jak jsou stavěné konvenční grafické karty. Nicméně to také může znamenat komplexitu vedoucí k vysoké ceně, zvlášť vzhledem k tomu, že motivací je i chlazení extrémních spotřeb. Celý článok „GeForce RTX 5090 má tři PCB a chladič schopný chladit až 600 W“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *