SilverStone povýšil sériu malých skriniek Sugo na 14

Väčší objem a lepšia kompatibilita SilverStone Sugo

Máme dobrú správu pre fanúšikov platformy ITX. Skrinka Sugo SG13 má nástupkyňu. Vyššie číslovaná sestrička zachováva rod (Sugo) a odstraňuje drvivú väčšinu reštrikcií, ktoré vyplývali z nedostatku priestoru. Objem síce vzrástol o 70 %, no stále ide o sotva 20-litrovú skrinku. Tá teraz pojme všetko to, čo sa dáva do lepších mainstreamových zostáv – vysoký chladič dlhú grafickú kartu a v neposlednom rade aj viac pamäťových úložísk.

Jedným z obmedzení staršej Sugo SG13 boli prísne požiadavky na procesorový chladič. Ten musel byť typu top-flow a na výšku nesmel presahovať 61 milimetrov, vyšší by už kolidoval s konštrukciou napájacieho zdroja. Malý chladič tak znamenal nízky chladiaci výkon alebo vysokú hlučnosť. Pre novú Sugo SG14 to už neplatí. Zdroj už na chladič zvrchu „netlačí“ a presunul sa vedľa, za čelný panel, kde využíva jalovejšieho priestoru. Chladič CPU má tak nad sebou už iba strop skrinky, ktorý je pomerne vysoký.

Výrobca v špecifikáciách uvádza, že sa do skrinky zmestia vežovité chladiče s výškou do 182 mm (teda úplne všetky; nevieme o žiadnom vyššom). Po doplnení vrchných ventilátorov sa tento priestor zúži, typicky na 157 mm, ale aj v takejto situácii existujú vhodne naddimenzované chladiče aj pre najvýkonnejšie procesory, s akými sa na platformu Mini-ITX, respektíve Mini-DTX (Sugo SG14 podporuje aj tento o slot predĺžený formát) dostanete.

Z dostupných produktových fotografií je zrejmé, že si návrhári dali záležať aj na pohodlnosti montáže. V podnose je okno nielen za backplate procesorového chladiča, ale aj za M.2 SSD. Správa týchto komponentov tak nevyžaduje demontáž základnej dosky.

Rozšírila sa aj podpora grafických kariet. Na dĺžku o 60 mm na konečných 330 mm a v prípade, že práve nechcete použiť dosku Mini-DTX s nejakou ďalšou rozširujúcou kartou, môže grafika zaberať šírku troch slotov. Na lepšiu stabilizáciu najmä väčších a ťažších modelov je vzadu akýsi držiak, ktorý kartu podopiera.

Ako už bolo spomenuté SG14 oproti SG13 trochu narástla a najvýraznejšie do hĺbky, čo je aj dominantný rozmer. Dlhá tak môže byť nielen grafická karta, ale aj radiátor kvapalinových chladičov. Konečne sa tak dovnútra zmestí už aj najpopulárnejší 240 mm formát. Aby sa predišlo komplikáciám s nekompatibilitou, tak SilverStone má zverejnenú aj informáciu o maximálnej hrúbke. Tá môže byť spolu s ventilátormi 55 milimetrov, do ktorých sa s rezervou zmestí drvivá väčšina AIO vodníkov.

Radiátory bývajú typizované na 27 mm (+ 25 mm hrúbka ventilátorov). Na inštaláciu radiátora slúži priestor z ľavej strany skrinky, kde je montážny rám. Ten umožňuje niekoľko konfigurácii rôznych komponentov. Buď doň upevníte 240 mm vodníka a už nič k nemu, alebo menšieho 120 mm + jeden 3,5″ HDD. Ak potrebujete dva väčšie platňové disky, tak aj to je možnosť, ale už iba v kombinácii s tradičným vežovitým chladičom na procesore. A do tretice je tu ešte jedna možnosť a síce inštalácia 5,25″ zariadenia/ODD. K nemu sa už ale takisto nič ďalšie nezmestí.

Menšie 2,5″ SSD/HDD sa inštalujú nezávisle od tohto multifunkčného držiaka na predný panel (tam sú dve pozície) alebo zadný (tam je posledná, tretia pozícia).

Na úplnosť treba ešte dodať, že skrinka má rozmery 247 (šírka) × 215 (výška) × 368 (dĺžka) mm a hmotnosť 8,48 kg, čo je na takto malú skrinku pomerne dosť a svedčí to robustnejších materiáloch. Telo má byť oceľové, z plastu je len maska. Za zmienku stojí i to, že skrinka je koncipovaná tak, že môžete v súlade so správnym fungovaním chladenia podľa potreby zamieňať výšku so šírkou, ako to ilustruje aj titulná fotografia článku.

Cena SilverStone Sugo SG14 bude zrejme mierne presahovať sto dolárov. S touto čiastkou SilverStone reagoval na používateľský dotaz cez svoj účet na Facebooku. V európskych obchodoch by sa skrinka mala objavovať koncom septembra, v amerických začiatkom tohto mesiaca.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *