Nástroj ClockTuner for Ryzen automaticky zlepšuje výkon i spotřebu

ClockTuner for Ryzen: program automtaticky zvyšující výkon jednotlivých CCX procesorů Ryzen 3000 a současně snižující napětí a spotřebu

Přetaktování a ladění výkonu u Ryzenů není úplně snadná věc, protože proti stavu s automatickým boostem se často nedá vymáčknout moc navíc a křemík nemá velké rezervy. Pokud se ale nechcete spokojit se „stock“ procesorem, budete teď mít možnost použít automatizovaný OC. Nový nástroj ClockTuner bude umožňovat automaticky podvoltovat Ryzeny 3000 nebo je automaticky přetaktovat, a to zvlášť pro oba CCX.

ClockTuner for Ryzen (zkráceně také CTR) je program vyvinutý Jurijem „1usmus“ Bublijem, autorem utility DRAM Calculator for Ryzen, která sloužila k odvození doporučených hodnot pro časování pamětí na Ryzenech. Jde o nástroj optimalizující výkon a spotřebu procesoru, přičemž pracuje se 7nm Ryzeny 3000 „Matisse“ a Threadrippery 3000 s architekturou Zen 2 (a výhledově počítá asi také s Zenem 3), pro starší Ryzeny 1000 a 2000 podporu nemá.

Tato nová utilita ještě není vydaná, autor plánuje dát ji k dispozici příští měsíc. Ovšem fungování už bylo představeno, program vyzkoušel Linus Sebastian z video kanálu Linus z Tech Tips nebo například web Guru3D. Nástroj by měl současně hledat bezpečné napětí pro undervolting CPU a nastavení přetaktování pro jednotlivé bloky CCX.

ClockTuner for Ryzen na procesoru Ryzen 9 3900X (Zdroj: Guru3D)

Jde o automatický nástroj, který funguje ve Windows (potřebuje .NET) a automaticky sám testuje stabilitu podobně jako jiné nástroje pro automatické přetaktování. Program postupně zvyšuje frekvence a zkouší, zda CPU zůstává stabilní – má pro to zabudovaný vlastní test založený na Prime 95. Nástroj také jako závislost vyžaduje instalaci Cinebench, ale tento software neslouží k otestování stability. ClockTuner s ním jenom měří výkon CPU před a po optimalizaci.

ClockTuner for Ryzen na procesoru Ryzen ThreadRipper 3960X (Zdroj: Guru3D)

Výsledkem by mělo být, že vám software dovolí provozovat některé CCX (ty s vyšší kvalitou křemíku) na o něco vyšší frekvenci, než co zvládnou ostatní. Toto lze udělat i manuálně pomocí Ryzen Masteru, ale zde by to mohlo být snazší. Nejlepší výsledky by měly být možné s procesory, které obsahují více CCX – Ryzeny 9 3900X, 3950X (čtyři) nebo Threadrippery (osm či šestnáct CCX).

Přetaktování pomocí ClockTuneru má tu výhodu, že při něm zůstává aktivní automatický systém řízení procesoru s Boostem a úspornými technologiemi, takže nemá takové nevýhody, jako pevné přetaktování CPU nebo jednotlivých CCX na danou frekvenci. ClockTuner má dokonce (když provede undervolt) zlepšit výkon při současném snížení spotřeby.

Guru3D uvádí, že se mu podařilo u Threadripperu 3960X dostat o 5 % lepší výkon při snížení spotřeby o 4,5 %; u Ryzenu 9 3900X 7% zlepšení výkonu při redukci spotřeby o 9,5 %. Viz tyto screenshoty (spotřeba je nicméně asi čtená z údajů Package Power ze senzorů procesoru, takže nemusí být 100% přesná).

Zajímavé je, že nástroj funguje tak, že komunikuje s neveřejnými MSR registry procesoru, ne s BIOSem, takže dokáže obejít omezení desky, který by třeba sama v UEFI separátní taktování CCX nedovolovala. Nástroj tak funguje se všemi deskami bez ohledu na značku.

Více o nastaveních, způsobu použití a schopnostech softwaru ClockTuner bude možná říci, až bude oficiálně vydán, což má být v září/septembri. Stažení bude zadarmo, takže vyzkoušet si to bude moci kdokoliv (kdo má zájem o přetaktování jako takové včetně určitých rizik, které vždy nese).


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Informace k AMD Navi 21 XT: takt GPU až 2,4 GHz, TDP 280–300 W

Blíží se odhalení Radeonů RX 6000 a s tím nejspíš ještě vzrůstá napětí, jak to s nimi dopadne. Na internet se teď dostaly částečné informace o tom, co by mohlo přinést tzv. Big Navi, tedy nejvýkonnější GPU s architekturou RDNA 2, které má AMD nachystané. To má prý mít tři varianty, jednu exkluzivně prodávanou jenom samotným AMD. Spotřeba by zřejmě u OC karet mohla být stejně vysoká jako u Ampere. Celý článok „Informace k AMD Navi 21 XT: takt GPU až 2,4 GHz, TDP 280–300 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Lacnejší Zen 3 začiatkom 2021: Ryzen 5 5600 bude zrejme za 225 €

Procesory Ryzen 5000 ohlásené minulý týždeň sľubujú prvenstvo vo všetkých výkonnostných aspektoch. Táto generácia tak môže úplne predbehnúť procesory Intel. Negatívom je ale zvýšenie cien. Najlacnejší Ryzen 5 5600X na architektúre Zen 3 s iba šiestimi jadrami bude stáť 299 dolárov, čo je od Ryzen 5 3600 veľký skok. Zdá sa však, že to by sa mohlo čoskoro zlepšiť, pretože AMD údajne pripravuje lacnejší šesťjadrový Ryzen 5 5600. Celý článok „Lacnejší Zen 3 začiatkom 2021: Ryzen 5 5600 bude zrejme za 225 €“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ryzen 5000 je tu. Zen 3 zvýší IPC o 19 % a porazí Intel ve hrách

Včera nastal den, kdy AMD představilo novou generaci desktopových procesorů, Ryzen 5000. Ty přinášejí novou architekturu Zen 3, která je podle AMD největším skokem od prvního Zenu. Díky přepracování většiny částí jádra má prý až o 19 % lepší výkon na 1 MHz. Ryzen 5000 má díky tomu v jednovláknovém a herním výkonu překonat Intel a stát se kompletním výkonnostním králem. Bohužel se ale hodně zvýšily ceny. Celý článok „Ryzen 5000 je tu. Zen 3 zvýší IPC o 19 % a porazí Intel ve hrách“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Pro hráče určitě zajímavé. Pokud to bude fungovat spolehlivě, neradostná zpráva pro zabarikádované zastánce Comet Lake.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *