Evga končí s grafikami, GeForce RTX 4000 nevydá. Prý kvůli Nvidii

Evga sklidí RTX 3000 a RTX 4000 už nezaseje

Za pár dní Nvidia vydá novou generaci grafických karet GeForce (RTX 4000), ale bude u toho chybět jedna věc. Grafické karty GeForce vyrábí mnoho partnerů, ale nejexkluzivnější byly karty EVGA. Je proto překvapení, že právě tato značka oznámila, že s grafikami končí a generaci RTX 4000 vyrábět nebude. A prý to je aspoň zčásti způsobeno problémy ze strany Nvidie, přestože EVGA byla vnímána jako první mezi partnerskými výrobci.

Tato zpráva se provalila nyní o víkendu a již ji potvrdila přímo oficiálně i samotná firma. V jejím prohlášení stojí doslova, že nebude nabízet grafiky generace GeForce RTX 4000 – ale ani žádné další poté. Firma bude dál poskytovat všechnu podporu na dosavadní grafiky a generaci GeForce RTX 3000 bude dál prodávat. Spíše ale jen do vyprodání zásob, pokud firma ještě nějakou dobu bude dál vyrábět i nové kusy, asi to bude skutečně jen dočasná věc.

EVGA nevyrábí jen grafické karty – vedle nich například i zdroje, různé herní příslušenství a také základní desky, v nichž je ale relativně malým hráčem (zaměřuje se na highend a nadšence – dlouho jen na platformě Intel, nedávno začala také s deskami X570 pro AMD). Grafické karty pro ní ale byly zdaleka největší byznys – tvořily prý až 75 % tržeb. Jenže současně asi na nich nebyly zas tak vysoké marže.

Podle komentáře vydaného analytickou firmou Jon Peddie Research výroba grafických karet není úplně nejatraktivnější byznys. Výrobní náklady, komplexita výroby a vývoje i různé další náklady (propagace) stále rostou. Naopak marže výrobců dlouhodobě pořád klesají, zatímco marže Nvidie coby celého podniku se pořád zvyšují, byť v tom mají prsty i enterprise a serverové produkty (kterými si partnerští výrobci vylepšit bilanci nemohou).

Jak se časem vyvíjely marže Nvidie a partnerů vyrábějících grafiky s jejími GPU (zdroj: Jon Peddie Research)

S Nvidií to prý není lehké

Podle šéfa firmy EVGA Andrew Hana ale spolupráce s Nvidií byla čím dál problematičtější a vztahy se postupně zhoršovaly. Dříve EVGA byla více partnerem, což se ale prý postupně změnilo ve vztah dodavatele a zákazníka, přičemž Nvidia údajně s partnery nejedná s moc velkým respektem. Andrew Han dokonce údajně (podle youtuberů z kanálu Gamers Nexus, který s ním hovořil) řekl, že práce s Nvidií byla „těžká“ (a v porovnání s tím bylo rozhodnutí skončit lehké).

Podle toho, co píše Jon Peddie Research, například chybělo dostatečné konzultování nových produktů a změn dostatečně dopředu, aby se partner stihl připravit. A to včetně záležitostí, jako jsou ceny. Nedávno například Nvidia výrazně zlevnila své vlastní karty Founders Edition, ale partneři nedostali dopředu žádné varování a údajně jim vznikly ztráty (možná proto, že předtím nakoupili GPU od Nvidie za vyšší ceny). Tento konkrétní případ se nicméně stal až po rozhodnutí firmy EVGA skončit – to údajně přišlo už v červnu.

Evga GeForce RTX 3090 Ti Kingpin Hybrid (Zdroj: Vince Lucido)

To, že s Nvidií rozvázal spolupráci partner, který byl považovaný za prestižního, a dokonce v situaci, kdy to znamená ukončení dotyčného byznysu, nevytváří úplně dobrý dojem, budí to pochyby o tom, jak úspěšně se dá na něčem spolupracovat s Nvidií od té doby, co se z relativně menší firmy transformovala v jednu z předních počítačových firem (a také velmi bohatou).

Je zde samozřejmě možnost, že tento špatný vztah ze strany Nvidie může být poněkud jednostranný příběh ze strany EVGA (a zejména CEO Andrewa Hana). Přímo Nvidia nějaké taktové problémy nezmiňuje a tyto negativní podtóny celé věci nekomentovala.

EVGA měla hodně důležitou roli zejména v USA, kde se údajně 40 % grafik GeForce prodávalo pod jejím znakem. Fungovala jako exkluzivní partner Nvidie (v tom smyslu, že nevyráběla konkurenční grafiky, jako to dělají třeba Asus, Gigabyte, MSI), a to po celých 22 let. Ani po tomto „rozvodu“ ale prý nehodlá přejít na výrobu karet s konkurenčními GPU (tj. Radeon a nyní Intel Arc), sám CEO to vyloučil. Firma místo toho tyto aktivity ukončí a provede „downsizing“. Tato rozhodnutí jsou údajně finální.

EVGA GTX 1660 Super SC Ultra

Ačkoliv je toto dost překvapivá zpráva, pravděpodobně by to nemělo nějak narušit či zkomplikovat vydání nové generace grafik GeForce. Trh, který EVGA obsluhovala, si rozeberou zbylí (případně noví) partnerští výrobci, kterých má Nvidia poměrně dost. Vedle různých čínských výrobců, které u nás nepotkáte, vyrábí exkluzivně grafiky GeForce například Zotac, Palit, Inno3D, Elsa (a pak jsou tu ještě neexkluzivní výrobci GeForce i Radeonů).

Možná se také zvětší množství zákazníků, kteří místo nereferenčních partnerských karet bude kupovat karty „Founders Edition“, které navrhuje přímo Nvidia. Ostatně i ono údajné zhoršování vztahů a jednání s partnery může mít pozadí v tom, že Nvidia chce více z tohoto byznysu (a z celkového zisku, který se na jedné prodané grafické kartě vytvoří) absorbovat sama. Z partnerů se tím stávají konkurenti a partneři zde hrají s tou nevýhodou, že Nvidia má proti nim vždy lepší strukturu výrobních nákladů, takže v situaci, kdy se soutěží cenou, sebere ostatním výrobcům zákazníky.

Tip: První nové grafiky Nvidie: specifikace GeForce RTX 4090, 4080 a tvrdě osekané RTX 4080 12GB

Zdroje: VideoCardz, EVGA, Gamers Nexus, Jon Peddie Research

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz •  
 •  
 •  
Flattr this!

16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva

Minulý týden Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti – grafickou kartu, která bude až do vydání nové generace GPU na podzim nejvýkonnější herní grafikou. Má ale primát také v dosud nejvyšší spotřebě u standardní jednočipové grafiky, kvůli čemuž jako první používá nový napájecí konektor 12VHPWR schopný dodat až 600 W a zamýšlený pro karty PCI Express 5.0. Bohužel to ale vypadá, že ani tato novinka nebude navždy stačit. Celý článok „16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva“ »

 •  
 •  
 •  

Hra New World může poškodit grafiky, některé RTX 3090 odešly

Pokud máte grafiku GeForce RTX 3090, zpozorněte: objevily se zprávy, že některé karty nezvládají zátěž, kterou na ně klade MMORPG hra New World od Amazonu. A to bohužel v tom nebezpečnějším smyslu slova – uživatelé hlásí fyzické poškození či zničení těchto karet při spuštění hry. Ještě není jasné, o jak velký problém se jedná, ale pokud chcete toto MMO testovat, s GeForce RTX 3090 (hlavně od Evga) to teď raději nedělejte. Celý článok „Hra New World může poškodit grafiky, některé RTX 3090 odešly“ »

 •  
 •  
 •  

Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW

V dobách, kdy zájem o desktopové počítače klesal před tím, než přišla renesance „Gaming“ sestav, jsme tu občas lamentovali, jak ubývá výrobců základních desek. Teď pro změnu jeden přibude, a to i na západním trhu. Přesněji to tak bude z pohledu desek pro platformu procesorů AMD. Do jejich výroby se totiž pouští firma Evga, která doteď exkluzivně vyráběla jen desky pro platformu Intel. Celý článok „Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Veľmi smutná správa. EVGU mám odjakživa zafixovanú v pamäti ako neoficiálnu „súčasť“ nvidie. Výrobca ktorý robil dobré grafiky, s ešte lepším RMA prístupom. Ako skoro celoživotný fan modrého a zeleného tímu som čím ďalej viac a viac nahnutý k tomu, prejsť k AMD. Intel je prispatý a ich raptor sa od alderu vo veľkom nelíši. O tom ale nie je debata.
  Som zástanca toho, že rád kupujem originály, či už rôžne výrobky, hry atd… Podpora výrobcu. Viem že Nvidia bola vždy priekopníkom čo sa týka RT a DLSS, a ich technológie sú dá sa povedať bezkonkurenčné a vždy o krok dopredu. Všetky moje doterajšie GPU boli len od nich. No teraz ma to čím viac odrádza podporovať výrobcu ktorý evidentne smeruje k monopolu, ovplyvňuje cenu a manipuluje s trhom – viď audionahrávku CEO Jensena ktorú zverejnil napr. JayzTwoCents. Nvidia mi príde že ostala „namyslená“ a vie že si to môže dovoliť, lebo Automobilový priemysel a autonómne autá in future…. . To že si ich grafiku nekúpim nič nezmení.

  No ja budem mať lepší pocit že podporím radšej firmu ktorá ťahá za kratší koniec, a kludne obetujem nejaké DLSS.

  Veľká škoda. A úplne chápem vedenie EVGY. Nebudem sa opakovať ako všetci v komentoch po internete „nech prejdú k AMD“. Aj mna by to potešilo. No je to len a len na nich. Ich zdrojov som mal niekoľko a nemôžem na ne povedať krivé slovo.
  Myslím si že ak by sa do toho opreli naplno, vedeli by sme tu mať krásne Case, AiO, Zdroje a MB ktoré by určite kvalitou prekvapili. Evga mala vždy (pre mňa) krásny dizajn ich výrobkov, ale to je vec vkusu 🙂

 2. Tak po BFG a XFX aj Evga… raz budú mať tie ich grafické karty zrejme peknú zberateľskú hodnotu podobne, ako ju má napríklad 9800 GX2 (z poulárnejších kariet ale aj 8800 GT) BFG alebo XFX/BFG 7950 GX2.

 3. Asi jsem krutý, ale snížení cen FE karet jako podraz neberu. Poukazování na tuhle událost trochu smrdí uplakánkovstvím. Jako obchodník musím s podobným krokem trochu počítat, hlavní ale je, že objemy FE jsou příliš nízké. Celkově vyhrocenou situaci s mlčenlivostí ale jako ospravedlnění úplně chápu, přeci jen to nejsou rohlíky, ale sofistikovaný hardware.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *