Konec éry: Intel přestane dělat procesory Celeron a Pentium

Rebranding: V lowendu už jen „Intel Processor“

Včera jsme tu měli zprávu tom, kterak EVGA po více než dvaceti letech končí s výrobou grafik GeForce s GPU od Nvidie. Prakticky současně se ale dozvídáme také o dalším „konci jedné éry“. Intel oznámil, že skoncuje s historickými značkami procesorů Pentium a Celeron, které se zachovaly ještě z 20. století. Je to v rámci změn image, „brandingu“ a značení CPU, které teď firma chystá pro příští rok.

Změny ve značení procesorů Intel oznámila přímo firma, nicméně je to trošku v předstihu a tyto novoty nastanou až u příští generace vydané v první polovině roku 2023. Nový systém má podle Intelu pomoci zákazníkům, „aby se mohli soustředit na to vybrat si ten správný procesor pro své potřeby“.

V Intelu si patrně vyhodnotili nebo rozhodli, že tomuto účelu poslouží, když zruší pojmenování procesorů Pentium a Celeron. Na prodej tak budou jen procesory Intel Core (i3, i5, i7…) a k tomu rozšiřující značky Intel Evo a Intel vPro, kterými mají být označeny notebooky s pokročilou mobilitou (Evo), respektive počítače s technologiemi pro velké firmy a instituce (vPro).

The new Intel Processor branding will simplify our offerings so users can focus on choosing the right processor for their needs.

Procesory, které nebudou „Core“, což znamená dnešní Pentium a Celeron, se napříště budou jmenovat jen prostě „Intel Processor“. Jde asi o obdobu toho, jak AMD v letech 2011 až 2016 přestalo dávat procesorům nějaké slovutné jméno v pravém smyslu a přešlo na značení ve stylu AMD FX-8350, AMD A8-3850, AMD E-350 a tak podobně.

Procesor Intel, který se jmenuje Intel Processor, nicméně zní jako něco, co bude přímo přitahovat vtipy. Zatím ale neznáme žádná konkrétní jména, takže není jasné, zda ono „Processor“ opravdu bude vždy skloňováno v běžně používaném názvu (čímž by z Celeronu 1337 vzniklo něco jako „Intel Processor 1337“), nebo zda se ve skutečnosti z typicky používaného označení modelu bude toto slovo vypouštět, jako neříkáme celé Intel Core i7-12900K Processor. Pak by se říkalo jen „Intel 1337“. Z toho, že logo těchto procesorů obsahuje jen text Intel Inside (a nikoliv Intel Processor Inside), to spíše vypadá na tuto druhou jednodušší možnost.

Procesory „Intel Processor“ budou používat toto jednoduché logo (zdroj: Intel)

Jen notebooky, nebo příště i desktop?

Je třeba dodat, že zatím Intel tyto nové pořádky ohlásil jen pro procesory pro notebooky. Teoreticky by tedy mohl zachovat existenci Celeronů v desktopu, ale firma pravděpodobně nakonec sladí desktop s touto novou politikou. Otázka asi je, zda chce Intel odbourat jen označení Celeron a Pentium používané u úsporných SoC se samými malými jádry (E-Core) linie Atom, jako je Gemini Lake, Jasper Lake, a těmto nyní říkat Intel Processor, nebo ho nemají nést ani lowendové procesory s velkými jádry.

V generaci Alder Lake jsou ještě obsažené notebookové procesory Celeron a Pentium s velkými jádry (Celeron 7300 a 7305 s 1+4 jádry, Pentium Gold 8500 a 8505 s 1+4 jádry, ale navíc také s aktivním HT na velkém jádru a s boostem). Zatím nevíme, zda jsou plánované i v 13. generaci Raptor Lake pro notebooky (takže by pak ztratily svá jména), nebo už takové modely nebudou. Pak by se ono odbourání značení Pentium a Celeron možná mohlo týkat jen čistě malojádrových modelů a to by otevíralo možnost, že v desktopu ho Intel ponechá. Pak by v lowendovém desktopu mohlo sloužit pro odlišení levných osekaných „velkých procesorů“ do soketu od úsporného lowendu založeném na SoC linie Atom – ty by byly „Intel Processor“ i mimo notebooky.

Intel Celeron N3350 rodiny Apollo Lake, jeden z úsporných SoC s malými jádry linie Atom (Zdroj: KoolShare)

Používání jmen Celeron a Pentium jak pro „Atomy“, tak pro velké procesory bylo dost kritizováno pro to, jak matoucí pro zákazníky bylo, takže by teď mohlo jít i o dobrou věc. Za podmínky, že „Intel Processor“ nebude míchat hrušky a jablka stejným způsobem.

Konec po 25 a 30 letech služby?

Pokud by Intel tyto dvě značky ale zatratil úplně jako AMD Durony, Phenomy a Semprony, šlo by, jak se říká, o konec jedné éry. Obě jména sahají ještě do minulého století. Pentium bylo vůbec jeden z prvních případů, kdy procesory, do té doby jen číslované (Motorola 68000, Intel 8088…) dostaly regulérní „jméno“. První Pentium vyšlo už v roce 1993, takže vlastně dostane padáka k třicátému kulatému výročí. Od té doby fungovalo jako „prémiová značka“, dokud Intel nepokazil její reputaci Pentiem 4. To ji odsoudilo k odchodu do segmentu laciných CPU. Nedlouho potom shodou okolností takto ztratila čest a výsadní postavení i konkurenční značka Athlon…

Pentium 4 první generace. Čip s jádrem Willamette pro socket 423 (zdroj: ExtraHardware)

Pentium bylo nahrazeno dodnes používaným označením „Intel Core“, které je také podivně generické. Když si to přeložíte, máte procesor Intel Jádro. V té době to ještě bylo vtipné tím, že současně Intel z nějakého důvodu měl potřebu také oficiálně pojmenovat použitou architekturu „Core Architecture“ (takže jste si koupili procesor „Intel Jádro s architekturou Jádro“). Mimo firmu většinou všichni raději používali kódové jméno procesoru „Conroe“. Nyní to ovšem s těmi generickými jmény (Intel Processor) firma dohnala ještě dál.

Intel Celeron „Mendocino“ v provedení Slot 1, které bylo zavedené kvůli externí L2 cache u Pentia II a Celerony se v něm vyráběly také, ačkoliv ji postrádaly (foto: ExtraHardware, Marek Havelka)

Celeron je o něco mladší. Toto jméno jako značka levnějších procesorů přímo začalo. V roce 1998 (takže zde ty kopačky budou za odměnu k čtvrtstoletí) Intel vydal první modely jako novou levnější alternativu k poměrně drahým Pentiím II. Nicméně jak si pamětníci vzpomenou, jednu dobu byly Celerony (Mendocino, Tualatiny) všechno, jen ne ořezávátka, a pod býložraveckou krycí identitou se schovávalo výkonnostní maso, byť to vydrželo jen pár let. I tuto značku lze proto označit za kdysi legendární a nostalgickou.

Zdroj: Intel

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel uvádí Alder Lake-N: next-gen levné procesory s osmi E-Core

Už jsme psali o vydání mobilních procesorů Intel Core 13. generace „Raptor Lake“. Mezi těmi tentokrát chyběly levné modely Pentium a Celeron, kterým Intel po 25 (30 u Pentia) letech dal padáka. Pro tuto oblast má ale Intel nachystaného něco nového – procesory Alder Lake-N používající samá malá jádra E-Core, ale v počtu rovnou osmi kusů. Tato evoluce „Atomů“ ponese označení „Intel Processor“, ale osmijádra už si troufají slout Core i3. Celý článok „Intel uvádí Alder Lake-N: next-gen levné procesory s osmi E-Core“ »

 •  
 •  
 •  

Hardkernel má SFF desku s Intel Jasper Lake a 2,5Gb/s Ethernetem

Před nedávnem jsem tu slavili, že se po roce a půl od vydání nových úsporných procesorů Intelu (10nm celeronů a pentií „Jasper Lake“ s architekturou Tremont) konečně začaly objevovat Mini-ITX desky s nimi pro úsporné počítače. Pro zájemce o miniaturní PC je tu teď ještě jedna zajímavá možnost: firma Hardkernel, kterou možná znáte jako výrobce ARM jednodeskových počítačů, vydala desku zhruba velikosti NUCu právě s procesory Jasper Lake. Celý článok „Hardkernel má SFF desku s Intel Jasper Lake a 2,5Gb/s Ethernetem“ »

 •  
 •  
 •  

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *