Deepcool (AK500) ide na kilový pasív s jedným ventilátorom

Deepcool AK500

Nový procesorový chladič Deepcool predstavuje jednu z najväčších možností, ktorá sa nedostáva do kolízie s pamäťovými slotmi. V porovnaní s väčšinou jednovežových chladičov je AK500 výrazne širší, ale zároveň nepresahuje pasívy s dvoma vežami s často porovnateľnou plochou rebrovania. Je pravda, že oproti nim má o ventilátor menej, ale zase taký, čo sľubuje vysoký statický tlak.

Doteraz mal Deepcool v sérii „AK“ dva chladiče, medzi ktorými bola pomerne veľká diera. Zatiaľ čo AK620 je veľmi široký dvojvežový model, tak AK400 je naopak pomerne štíhly. Deepcool však už má aj niečo medzi tým – AK500, označením, hmotnostne (1040 g) i tepelným výkonom.

Chladiacu kapacitu špecifikácie uvádzajú na 240 W, čo sa tesne pred vydaním nových procesorov AMD Ryzen 7000 s PPT 230 W celkom hodí. Konštrukcia pasívu je tvorená jedným zväzkom rebier rovnako ako u AK400. Rozdiel je však v šírke týchto rebier a v ich celkovej ploche.

Rebrá majú hĺbku 90 mm (namiesto 45 mm u AK400) a chladič AK500 je aj o 3 mm vyšší (158 mm), hoci pozostáva s menšieho počtu rebier. Tie sú oproti AK400 minimálne redšie, ale možno s väčšou hrúbkou. Tieto detaily špecifikácie neupresňujú.

Vieme však, že AK500 sa na šírku doťahuje na najvýkonnejší vežovitý chladič Deepcoolu – AK620. Napriek tomu, že je AK500 o 20 mm užší, tak AK620 ho, čo sa týka dĺžky rebier nedobehne, ani keby ste obe veže tohto chladiča spojili. Je to dané tým, že veľkú časť hĺbky AK620 tvorí druhý ventilátor, ktorý AK500 nemá. Vďaka tomu bolo možné základňu vytočiť tak, aby chladič nezasahoval nad sloty DIMM a na druhej strane ani nenerážal o systémový ventilátor na výduchu skrinky.

Aby to osamotený ventilátor nemal príliš zložité, tak v záujme čo najlepšieho chladenia (a toho, aby sa nejaký vzduch dostal aj do zadnej časti pasívu) Deepcool zmenšil aerodynamický odpor pasívu väčšími medzerami medzi rebrami.

   

Rýchlostný rozsah ventilátora je 500–1850 ot./min a vzhľadom na vysoký prietok (do 117,2 m3/h) pri vysokom statickom tlaku (do 2,19 mm H2O) by cirkulácia vzduchu pasívom mohla byť pomerne efektívna. Ako AK500 obstojí oproti ostatným chladičom ukážu ako vždy až testy. Každopádne sa tento chladič javí ako pomerne solídny kus hardvéru.

To, že tieto konštrukcie so širokými vežami, na ktoré pripadá iba jeden ventilátor, môžu fungovať pri vysokej efektivite v minulosti viackrát ukázali aj chladiče Scythe Mugen či Ninja. Podobne ako i nich aj Deepcool AK500 má poriadnu základu s plným blokom, z ktorej teplo do hliníkových lamiel odvádza päť heatpipe s tradičným priemerom 6 mm.

Podporované sú pätice AMD AM5/AM4, Intel LGA 1700, 1200/115x, 2011(-v3) a 2066. Chladič Deepcool AK500 má byť v obchodoch dostupný v novembri 2022 za cenu okolo 55 eur/cca 1355 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI MEG CoreLiquid S360 – Neslyšíte jej přicházet

MEG CoreLiquid S360 představuje v současnosti špičku nabídky kapalinových AIO chladičů od MSI. Od většiny chladičů v této kategorii se odlišuje velkým LCD displejem nad blokem pumpy a dodávané ventilátory MEG Silent Gale P12 patří k těm nejlepším na trhu. Máme tu tedy příslib atraktivního designu i solidní účinnosti chlazení. Zásadní otázkou tak zůstává, zda si tento chladič dovede obhájit svoji velmi vysokou cenovku. Celý článok „MSI MEG CoreLiquid S360 – Neslyšíte jej přicházet“ »

 •  
 •  
 •  

Od vzniku BeQuiet! ubehli už dve dekády. A dosť plodné…

Viete, čo prvé nieslo logo BeQuiet!? Nebol to ani chladič, ani ventilátor, ani napájací zdroj a ani skrinka. Tieto komponenty sa zaradili do portfólia až neskôr. BeQuiet! začínal na niečom úplne inom, relatívne jednoduchšom. V priebehu času sa však ponuka komponentov výrazne rozrástla. Koľko rôznych produktov od začiatku do dnes BeQuiet! vydal sa nám počítať naozaj nechcelo, ale radi sme si prešli tým, ako sa k čomu firma postupne dostávala. Celý článok „Od vzniku BeQuiet! ubehli už dve dekády. A dosť plodné…“ »

 •  
 •  
 •  

Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic

V Arcticu sa kritické chyby netaja. Teda minimálne v poslednom období. V priebehu pár mesiacov táto firma zverejnila už druhý možný nedostatok v konštrukcii svojho produktu. Po vysychajúcich teplovodivých pastách MX-5 sa teraz pre zmenu jedná o rozpadávajúce sa tesnenie niektorých AIO chladičov Liquid Freezer II. Sympatické je prozakaznícke správanie, v rámci ktorého Arctic robí všetko pre to, aby dal veci do poriadku. Celý článok „Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Shadow Rock 3 sázka na širší žebra s většími rozestupy vychází, tak jsem s ohledem na cenu vážně zvědavý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *