Deepcool (AK500) ide na kilový pasív s jedným ventilátorom

Deepcool AK500

Nový procesorový chladič Deepcool predstavuje jednu z najväčších možností, ktorá sa nedostáva do kolízie s pamäťovými slotmi. V porovnaní s väčšinou jednovežových chladičov je AK500 výrazne širší, ale zároveň nepresahuje pasívy s dvoma vežami s často porovnateľnou plochou rebrovania. Je pravda, že oproti nim má o ventilátor menej, ale zase taký, čo sľubuje vysoký statický tlak.

Doteraz mal Deepcool v sérii „AK“ dva chladiče, medzi ktorými bola pomerne veľká diera. Zatiaľ čo AK620 je veľmi široký dvojvežový model, tak AK400 je naopak pomerne štíhly. Deepcool však už má aj niečo medzi tým – AK500, označením, hmotnostne (1040 g) i tepelným výkonom.

Chladiacu kapacitu špecifikácie uvádzajú na 240 W, čo sa tesne pred vydaním nových procesorov AMD Ryzen 7000 s PPT 230 W celkom hodí. Konštrukcia pasívu je tvorená jedným zväzkom rebier rovnako ako u AK400. Rozdiel je však v šírke týchto rebier a v ich celkovej ploche.

Rebrá majú hĺbku 90 mm (namiesto 45 mm u AK400) a chladič AK500 je aj o 3 mm vyšší (158 mm), hoci pozostáva s menšieho počtu rebier. Tie sú oproti AK400 minimálne redšie, ale možno s väčšou hrúbkou. Tieto detaily špecifikácie neupresňujú.

Vieme však, že AK500 sa na šírku doťahuje na najvýkonnejší vežovitý chladič Deepcoolu – AK620. Napriek tomu, že je AK500 o 20 mm užší, tak AK620 ho, čo sa týka dĺžky rebier nedobehne, ani keby ste obe veže tohto chladiča spojili. Je to dané tým, že veľkú časť hĺbky AK620 tvorí druhý ventilátor, ktorý AK500 nemá. Vďaka tomu bolo možné základňu vytočiť tak, aby chladič nezasahoval nad sloty DIMM a na druhej strane ani nenerážal o systémový ventilátor na výduchu skrinky.

Aby to osamotený ventilátor nemal príliš zložité, tak v záujme čo najlepšieho chladenia (a toho, aby sa nejaký vzduch dostal aj do zadnej časti pasívu) Deepcool zmenšil aerodynamický odpor pasívu väčšími medzerami medzi rebrami.

   

Rýchlostný rozsah ventilátora je 500–1850 ot./min a vzhľadom na vysoký prietok (do 117,2 m3/h) pri vysokom statickom tlaku (do 2,19 mm H2O) by cirkulácia vzduchu pasívom mohla byť pomerne efektívna. Ako AK500 obstojí oproti ostatným chladičom ukážu ako vždy až testy. Každopádne sa tento chladič javí ako pomerne solídny kus hardvéru.

To, že tieto konštrukcie so širokými vežami, na ktoré pripadá iba jeden ventilátor, môžu fungovať pri vysokej efektivite v minulosti viackrát ukázali aj chladiče Scythe Mugen či Ninja. Podobne ako i nich aj Deepcool AK500 má poriadnu základu s plným blokom, z ktorej teplo do hliníkových lamiel odvádza päť heatpipe s tradičným priemerom 6 mm.

Podporované sú pätice AMD AM5/AM4, Intel LGA 1700, 1200/115x, 2011(-v3) a 2066. Chladič Deepcool AK500 má byť v obchodoch dostupný v novembri 2022 za cenu okolo 55 eur/cca 1355 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem

Aquafusion ADV 240 je prvním AIO chladičem od výrobce Enermax, který mám tu čest otestovat. Předmětem dnešní recenze je navíc designově zajímavá bílá varianta, což v kombinaci s RGB podsvícením ventilátorů a s efektem nekonečného zrcadla na bloku chladiče působí vysloveně prémiově. Cenově tento chladič vychází na přijatelných 105 € (2840 Kč), což by mohlo při dobrých výsledcích v testech zajistit solidní poměr ceny a výkonu. Celý článok „Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem“ »

 •  
 •  
 •  

Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR

Ak v pomerne presýtenej ponuke procesorových chladičov niečo chýba, tak je to poriadne výkonný model typu top-flow. S jedným takým teraz prichádza Čínska firma Jiushark. Hoci nejde úplne originálnu konštrukciu (historicky tu už podobný chladič bol), tak momentálne pôsobí pomerne unikátnym dojmom. Alternatívu s porovnateľným TDP k chladiču JF13K-Diamond v jeho cenovej relácii budete hľadať márne. Celý článok „Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR“ »

 •  
 •  
 •  

Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU

Ani malý, ani veľký, jednoducho Kotetsu Mark. Najnovší, tretí variant tohto procesorového chladiča prichádza najmä s podporou platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700. Stavbou tela sa Kotetsu Mark III v mnohých smeroch drží rysov svojho predchodcu, ale minimálne jedna zmena u nového pasívu vyvoláva otázky. Odpoveďou na ňu sú možno vlastnosti ventilátora Kaze Flex II, ktorý bude nakoniec používaný aj v tomto rade (chladičov Kotetsu). Celý článok „Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Shadow Rock 3 sázka na širší žebra s většími rozestupy vychází, tak jsem s ohledem na cenu vážně zvědavý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *