Intel uvádí Alder Lake-N: next-gen levné procesory s osmi E-Core

Nástupce úsporných Atomů už má osm jader. Konverguje s velkými procesory Alder Lake

Už jsme psali o vydání mobilních procesorů Intel Core 13. generace „Raptor Lake“. Mezi těmi tentokrát chyběly levné modely Pentium a Celeron, kterým Intel po 25 (30 u Pentia) letech dal padáka. Pro tuto oblast má ale Intel nachystaného něco nového – procesory Alder Lake-N používající samá malá jádra E-Core, ale v počtu rovnou osmi kusů. Tato evoluce „Atomů“ ponese označení „Intel Processor“, ale osmijádra už si troufají slout Core i3.

Alder Lake-N (oficiální jméno je Procesory Intel série N) je na jednu stranu pokračovatelem Celeronů a Pentií založených na malých jádrech (naposledy 10nm Jasper Lake s jádry Tremont), ale současně logicky zapadá i do řady větších procesorů Alder Lake, zejména těch pro notebooky: od těch Intel vytvořil konfigurace s 8 velkými (řada HX a desktop), 6 velkými (řada H a P) a 2 velkými jádry (řada U), přičemž vždy k tomu je osm malých jader. Alder Lake-N na to navazuje procesorem pro nejlevnější spektrum trhu, který má nula velkých jader P-Core a k tomu osm jader Gracemont.

Procesory mají stejně jako Alder Lake-U pouzdro BGA pájené na desku a zřejmě nebude existovat jejich verze pro socket LGA 1700. Jsou sice zamýšlené jak pro notebooky, tak pro lowendová stolní PC, ale i v těch budou pájená na desku. Nejde o úplně integrovaný SoC, v pouzdru BGA jsou dva čipy. Hlavní část je procesor s osmi jádry architektury Gracemont a 6MB L3 cache, která zároveň obsahuje integrované GPU UHD Graphics, jež nabízí 256 shaderů (32 EU), stejně jako desktopové procesory Alder Lake. A podporuje dekódování videa ve formátu AV1.

Více: Rozbor CPU architektury Intel Gracemont: „Malá jádra“ Alder Lake jsou silnější, než čekáte

Paměti podporuje procesor jak LPDDR5-4800, tak běžné DDR4-3200 a DDR5-4800, což dává značnou flexibilitu pro miniPC a třeba Mini-ITX desktopové desky (mimochodem, oficiálně je podporovaná kapacita 16 GB). GPU poskytuje výstupy DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0b, pro notebooky pak eDP 1.4b a MIPI DSI 1.3. Jsou podporované i monitory připojené přes USB-C. Pro všechny výstupy platí, že maximálně je podporované rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu.

Schéma konektivity a platformy procesorů Alder Lake-N (zdroj: Intel)

K procesoru je pak připojený ještě přídavný čipset přes úsporné rozhraní OPIO (ne tedy na PCIe založené DMI známé z desktopu). Ten poskytuje osm portů USB 2.0 a čtyři USB 3.0, dva porty SATA a devět linek PCI Express 3.0 pro různé periférie a NVMe SSD (v procesoru samotném žádný řadič PCIe není) a také eMMC a UFS pro mobilní úložiště. V čipsetu je podobně jako u dalších od Intelu také integrovaná digitální část bezdrátového adaptéru WiFi 6E a Bluetooth 5.2.

Dva modely „Intel Processor“, dvě Core i3

A nyní k tomu, co na tomto základě Intel staví. Zatím byly ohlášené čtyři modely, i když podle některých úniků by se mohly objevit i další. Levnější podobu, kdy je SoC oříznutý a poskytuje jenom čtyři jádra Gracemont, představují modely Intel Processor N100 (asi to lze i zkracovat na Intel N100) a Intel Processor N200.

Ilustrace ukazující dvoučipové pouzdro procesoru Intel řady N (Alder Lake-N)

Intel N100 má čtyři jádra s taktem boostu až 3,4 GHz a plnou kapacitu L3 cache 6 MB. Základní takt Intel neuvádí. Kromě CPU je ještě osekané GPU jen na 192 shaderů (24 EU). To má také poměrně nízký takt, maximum je jen 750 MHz. TDP tohoto procesoru je velmi nízkých 6 W, což se bude dát například v noteboocích chladit pasivně. Toto ale není maximální spotřeba v boostu, byť v tabulkách Intelu je to tak chybně označeno, takže se možná někde setkáte s optimistickým názorem, že 6 W je Maximum Turbo Power. Ta je však pro procesory Alder Lake-N ve skutečnosti 25 W. Zdá se tedy, že mají dost velký potenciál spotřeby, pokud nasadí vysoké boostové frekvence. Při omezení na 6 W asi bude udržitelný takt při zátěži všech čtyř vláken poměrně nízko. V databázi Geekbench se objevil také procesor Intel N95, který Intel ještě neoznámil. Asi bude podobný, ale o něco slabší.

Modely procesorů Alder Lake-N: Intel Processor (zdroj: Intel)

O něco vyšší model Intel N200 je patrně následník Pentia (zatímco N100 je asi pomyslný Celeron této generace). Stále má čtyři jádra, ale takt boostu už je u něj 3,7 GHz. Tento procesor má GPU s plnými 32 EU (256 shadery), ale stále jen na 750 MHz. Také zde je TDP 6 W a PL2 (maximum Turbo Power) 25 W.

Výkonnější verze Alder Lake-N ale už nebudou takto bezejmenné procesory, ale dostanou označení Core i3 – zase tedy dojde k překryvu s procesory o třídu vyššími, které již mají velká jádra. Intel oznámil dva modely.

Core i3-N300 má osm jader a maximální takt boostu 3,8 GHz. Jeho grafika dostala plných 32 EU (256 shaderů), ale už běží na 1,25 GHz. TDP je přitom jen 7 W, což zní úžasně, ale Maximum Turbo Power je ve skutečnosti také těch 25 W. Při 7 W asi bude výkon o hodně zredukovaný a frekvence na osmi jádrech nízko.

Modely procesorů Alder Lake-N: Intel Core i3 (zdroj: Intel)

Core i3-N305 je totéž, ale zde Intel již nestanovil výchozí TDP tak nízko – je 15 W, takže tento procesor bude mít podobnou charakteristiku příkonu jako vyšší modely procesorů s velkými jádry. Maximální boost je stejných 3,8 GHz a také GPU má frekvenci 1,25 GHz, ale procesor při 15 W bude logicky mít o dost vyšší úroveň trvale udržitelného výkonu. Maximum Turbo Power tohoto modelu je už o něco vyšší – údajně je stanovené na 35 W. To by osm jader Gracemont mohlo při 3,8 GHz asi docela snadno vyčerpat.

Ona diskrepance mezi nízkými TDP a o dost vyššími PL2 těchto procesorů poněkud zklamaly (poté, co Intel nejdřív vzbudil naděje tím, že chybně uváděl tyto nízké spotřeby jako „Maximum Turbo Power“). Ovšem i těch 25 a 35 W není na osmijádrové modely moc, takže by tyto procesory měly pořád být dost zajímavé (mnohovláknový výkon by mohl o dost překonat Mendocino od AMD). Také by neměly mít špatnou spotřebu v jednovláknové zátěži, zatímco procesory s velkými jádry jsou schopné v takovém případě vyškálovat na překvapivé příkony.

Tato tabulka procesorů Alder Lake-N vydaná Intelem chybně uvádí TDP/PL1 jako Maximum Turbo Power/PL2, což je reálná maximální spotřeba procesoru (zdroj: Intel)

Na druhou stranu i čtyřjádrové modely by díky vyššímu výkonu architektury Gracemont měly být slušný upgrade výkonu proti starším „Atomům“ (Gracemont má IPC zhruba jako jádro Skylake). A tyto modely by snad mohly reálně mít nižší maximální spotřebu než oficiální 25W PL2.

Nicméně jak dobře bude čistě „ékorové“ Alder Lake fungovat, to uvidíme, až když se začnou prodávat a podaří se je otestovat. Podle Intelu se letos chystá více než 50 notebooků s těmito procesory – standardních s Windows i chromebooků.

Zdroje: Intel (1, 2), Longhorn

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Analýza Core i5-14400F je úplna, raritný stepping (C0) otestovaný

Pre kompletnosť testov procesora Intel Core i5-14400F dopĺňame výsledky jeho druhého steppingu. Variant B0 otestovaný už máme, teraz prichádza rad na variant C0. Jeho dostupnosť v obchodoch je minimálne v súčasnosti podstatne horšie a vzniká sa otázka, či je vôbec o čo stáť. Má zmysel sa cielene uchádzať o stepping C0 alebo je „v poriadku“ aj B0? Alebo je to „jedno“ (k čomu sa v rámci nákupnej lotérie dostanete)? Celý článok „Analýza Core i5-14400F je úplna, raritný stepping (C0) otestovaný“ »

 •  
 •  
 •  

Raptor Lake je nestabilní ve hrách. Příliš vysoké takty nebo PL2

Dlouho to tu nebylo, ale je tu zase incident, kdy je objevena nestabilita u některých procesorů, které jinak vypadají jako plně funkční, v nějaké konkrétní aplikaci. U procesorů Intel Core 13. a 14. generace byly nahlášené problémy ve hrách používajících Unreal Engine 5 a jednu konkrétní knihovnu pro kompresi dat. Je možné, že tento kód odhalil slabé místo architektury, které nezachytila validace a testování CPU při výrobě. Celý článok „Raptor Lake je nestabilní ve hrách. Příliš vysoké takty nebo PL2“ »

 •  
 •  
 •  

Rekordní 6,2GHz Core i9-14900KS: už prosákl čas vydání i cena

Už příští měsíc by Intel mohl mít nový procesor představující vrchol jeho nabídky: limitovanou edici Core 14. generace, Core i9-14900KS. Procesor, který by mohl být finální evolucí čipů Raptor Lake s rekordní frekvencí, bude mít za cíl mimo jiné čelit ve hrách Ryzenům 7 7800X3D a Ryzenům 9 7950X3D, které mají velmi dobré výsledky díky 3D V-Cache. Intel se snaží konkurovat frekvencí, bude zajímavé vidět, jak to Core i9-14900KS půjde. Celý článok „Rekordní 6,2GHz Core i9-14900KS: už prosákl čas vydání i cena“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *