Testy ventilátorov Gamers Nexus nebudú, necítia sa na ne

Tak čo, kedy budú? Nebudú? (komunitou už zaplatené testy ventilátorov Gamers Nexus)

Budíček, Števo! Trochu si zaspal vhodnú príležitosť na prezradenie toho, čo sa deje s testovaním ventilátorov, ktoré vám dávno zafinancovalo vaše publikum. Nevadí, tak si zablogujem a vnesiem do toho svetlo sám. Chápem, že ste sa dostali do ťažko riešiteľnej, patovej situácie, s ktorou sa zle vychádza na verejnosť a je efektívnejšie nepohodlné veci (zase) ututlať. Aj to je štýl Gamers Nexus, história sa opakuje, nepoučili sa.

Boli časy, keď som Gamers Nexus naozaj fandil. Nebolo to včera, pred mesiacom ani pred rokom. Kedysi, naozaj veľmi dávno, mi prišlo, že sú odhodlaní bojovať za dobrú vec. Za lepšie zajtrajšky pre počítačový hardvér, za to, aby bolo vo veciach jasno a aby boli všetci správne informovaní. Lenže neodolali pokušeniu a s pribúdajúcim časom tím okolo Gamers Nexus začal zneužívať, že nadobudli nejaké skúsenosti, skrátka že majú nad svojim publikom trochu navrch. A zobrali to tým najnechutnejším spôsobom, vybudovaním negatívneho marketingu, ktorého cieľom je škodiť všetkým okrem seba.

Scenáristi Gamers Nexus a Steve Burke (interpret) zistili, že z pohľadu ich profitu je efektívnejšie zneužívať, že priemerná vzorka ich divákov nemá toľko skúseností a ani vzdelanie na to, aby vedela správne vyhodnotiť, že to, čo vo videách tvrdia, sú často nepravdy, prekrúcanie faktov, vytváranie nezmyselných bublín a rôzne iné zákerné „prasačiny“. 🙂

Prirodzene všetko robia veľmi sofistikovaným spôsobom s podporou drahých meracích prístrojov. Tie sú skvelý nástroj na to, aby o nich ľudia, ktorí im odovzdali svoju dôveru, nepochybovali. To sa nám zdá trochu nefér a preto v tomto blogu zaostríme na ešte ako tak stále aktuálnu tému testov ventilátorov, ku ktorým sa Gamers Nexus akosi nemá. Hoci za metodiku im už komunita zaplatila, všetky veci majú už viac než rok, ale napriek tomu ich nepoužívajú. Dôvod je pritom pomerne jasný. Najprv odvážne vyhlásenia (podobne ako kedysi pri testovaní chladičov CPU „najvhodnejším“ spôsobom), veľký vzruch a následne otočka o 180 stupňov. Aj teraz tím okolo Gamers Nexus zistil, že radšej, než byť odbornej verejnosti na srandu, bude výhodnejšie nechať sľubované testy ventilátorov zapadnúť prachom.

Fan testing time… určite? Tak, ako rýchlo túto tému Gamers Nexus dostal na radar, ju z neho aj vymazal. Pre dôvody netreba chodiť ďaleko… nikdy však nezabudnite, že sa jedná o krádež nesplnený záväzok voči bežným ľudom, ktorí do toho z dobrej vôle vložili vlastné peniaze.

U testovania ventilátorov sa požiarnici z Gamers Nexus (za to pejoratívum sa ospravedlňujeme, ale… rozumieme si) prepočítali. V čase, keď oznamovali testy ventilátorov boli asi ešte presvedčení, že sú pánmi situácie a môžu si ušiť akékoľvek závery a nikto ich nebude môcť konfrontovať. Ale tento vlak už zmeškali. Medzičasom totiž vydal obrovský porovnávajúci test ventilátorov magazín Quasarzone a pokiaľ by ich metodika nebola „dosť dobrá“, tak priemyselné testovacie zariadenie so štandardom AMCA 210 (t.j. presne ten istý tunel, ktorý ste kúpili GN) na testy ventilátorov používa už aj Aris Mpitziopoulos (naozajstný odborník, najmä na testy napájacích zdrojov, za ktoré vzdávam hold). Na hwbusters.com sú už opublikované porovnávajúce testy 17 ventilátorov. A potom sme tu ešte my. Všetci okrem Gamers Nexus máme spoločné to, že chceme rozširovať poznanie exaktným spôsobom, čestne.

Praví borci, medzi ktorých partí aj expert najmä na počítačové zdroje, Aris Mpitziopoulos, sa púšťajú do vecí bez zbytočných kecov, bez egoistickej manupulácie s ľudmi, skrátka správne. Máš náš obdiv a držíme Ti palce, priateľu!

Zámer Gamers Nexus je tu tradične opačný, škodiť. To je evidentné aj z uvodného videa s titulkom „RIP fan marketing“. Vidíte v tom ten dopredu jasný cieľ? Na jednej strane plný rozpakov stoja pri testovacom zariadení, o ktorom nič nevedia (čo sami priznávajú), ale závery už poznajú. Týmto pánom dopredu nejde o to, aby otestovali veci kompletne a spravodlivo poukázali na súbor eventuálnych negatív, ale i pozitív, ale aby vybrali len tie negatíva, na ktoré im budú ľudia chodiť. Negatívne veci (a vôbec nevadí, že realita taká čierna nie je) tiahnu podstatne väčšiu pozornosť. Tým sú poškodzovaní všetci, ktorí sa snažia o naozaj hĺbkové testy s hodnotením všetkých aspektov (nielen tých negatívnych, čo sa hodia na bulvárne vystavanie videa). Tie sú prácnejšie a súčasne je im pre svoju nekonfrontačnú podobu venovaná výrazne nižšia pozornosť, od čoho sa odvíja aj intenzita vplyvu na správanie sa trhu či v konečnom dôsledku i to, ako výrobcovia pristupujú k samotnému vývoju počítačového hardvéru.

Za prácu na testoch ventilátorov v ostatnom období treba vyzdvihnúť aj kórejský magazín Quasarzone. Databázu porovnávaných ventilátorov majú naozaj objemnú.

Tvorcovia Gamers Nexus si v tejto fáze však dobre uvedomujú, že s mystifikovaním populácie to už nebudú mať také jednoduché a vytváraním nezmyselných senzácií sa môžu rýchlo dostať do zbytočných ťažkostí. Ak by sme mali z doterajších materiálov posúdiť vedomosti GN, kde rozprávajú o ventilátoroch, tak si od nich môžeme požičať frázu „totálne nekompetentní“ (taký je GN na hodnotenie ventilátorov). V čom má Gamers Nexus školácke medzery sa dozviete v správny čas, keď sa náhodou odhodlajú a budú zase rozsievať dezinformácie v téme, ktorú tak milujeme (a preto nedovolíme, aby jej nejakí zvrhlíci bez svedomia ublížili). Gamers Nexus dobre vie, že naše testy ventilátorov majú obrovský dosah aj v USA a o vlastnú medicínu záujem nemajú. Akúkoľvek nezrovnalosť, ktorá by nesprávne formovala pohľad na ventilátory, sme, samozrejme, pripravení odborne dementovať.

Že majú perfektné zariadenia za viac než cez sto tisíc dolárov? Ani najdrahšie kopačky z dedinského futbalistu hviezdu svetového kalibru neurobia. Kľúčový je intelektuálny kapitál a znalosti, ktoré sa získavajú pri vývoji vlastných zariadení. Kúpa špičkového meracieho prístroja bez chápania toho, ako funguje, sú majiteľovi platné ako mŕtvemu kabát. A špeciálne, keď k tomu ešte absentuje patričné vzdelanie v odbore aerodynamiky. Témy okolo ventilátorov sú jedny z najnáročnejších na správne porozumenie a sú vyžadované hĺbkové znalosti v rôznych oblastiach fyziky. Dovolím si tvrdiť, že o mnohých veciach, bez ktorých sa nepohnú, nemajú ani páru. Ale nejaká sebareflexia tam je, preto to takto zahrávajú do autu, do stratena, aby sa im tá neopodstatnená arogancia voči druhým nevrátila ako bumerang.

A možno sa mýlim a po tomto blogu sa Gamers Nexus nakopne, práve sa doučujú zameškané a nastavia etalón objektívnych testov ventilátorov. To je ale pomerne nepravdepodobné, pretože s odborným prístupom by ich finančný profit výrazne utrpel. Rovnakej chybe, akú urobili kedysi pri uvádzaní neúspešnej testovacej zostavy na procesorové chladiče, sa radi vyvarujú. Spomeňte si na ten zákerný pokus o diskreditáciu všetkých, čo chladiče testujú v prirodzenom prostredí, do ktorého sa neskôr sami vrátili… a zaklincovali to používaním Ryzenov s výrazne horším prestupom tepla do chladiča, než majú procesory Intel.

Naozaj sa len veľmi ťažko pozerá na to, ako Gamers Nexus, čo opovrhuje každým, nevážiaci si nič, bez rešpektu k čomukoľvek (vrátane svojich podporovateľov) egoisticky deformuje hardvérový trh a ešte im za to veľa ľudí tlieska. My ale vieme, čo sú zač, o čo im ide, čo spôsobujú… a „človek sa musí brániť proti zlu, na ktoré stačí“ (Jan Palach, 1969).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Prisma AL-14 PWM: Najlepší 140 mm ventilátor Fractal Design?

Za svoje najefektívnejšie ventilátory vo formáte 140 mm Fractal Design označuje modely Prisma. Tie majú podľa parametrov dosahovať najvyšší prietok vzduchu pri zároveň nižšej hlučnosti, než je u Aspect 14. Vzhľadom na konštrukčné rozdielnosti je to však fyzikálne nemožné. Titulok článku má tak trochu pejoratívny tón. Prisma AL-14 PWM je slušný ventilátor, ale s už premožiteľom i vo vlastných radoch. Celý článok „Prisma AL-14 PWM: Najlepší 140 mm ventilátor Fractal Design?“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte Aorus 140 ARGB: Krátke/tiché a osvetlené (lopatky)

Dĺžka lopatiek je vždy „téma“, ale u 140-milimetrových ventilátorov bude častejšia než u menších variantov. Niekto pre preferenciu vybraných vlastností vsádza na dlhé lopatky, druhý výrobca na krátke. A také (krátke) a celkovo mohutnejšie lopatky používa aj 140 mm ventilátor Aorus. Z určitých pohľadov je to pomerne veľká výhoda, pre ktorú bolo ale treba niečo aj obetovať. Je to niečo za niečo. Celý článok „Gigabyte Aorus 140 ARGB: Krátke/tiché a osvetlené (lopatky)“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Light Wings (BL075): Iný formát (140 mm), iná geometria

Ventilátor „Light Wings“ sme analyzovali pomerne nedávno, to ale v 120 mm formáte. K 140 mm modelu BeQuiet! pristupoval, čo sa týka návrhu, trochu inak. Rámček je síce zväčšené iba proporčne, ale tvar rotora je už výrazne odlišný. Vsádza na dlhé, zakrivené lopatky, ktoré v tomto priereze vyzerajú skvelo, no isté konštrukčné rezervy sú. Napriek tomu ale v niektorých aplikáciách tento ventilátor exceluje. Celý článok „BeQuiet! Light Wings (BL075): Iný formát (140 mm), iná geometria“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (17) Pridať komentár

 1. Ľubo, nedali Vám něco do pití? Vedle fantazírujete o dřevěných ventilátorech a tady zakončujete odkazem na Palacha. Musel to být silný materiál. Symboly by se měly používat s rozmyslem, jinak dojde k jejich vyprázdnění. Tohle je moc, jakkoli Vám GN leží v žaludku.

  1. Je to použité s rozmyslom, hoci áno, súhlasím, že v tom môže niekto vidieť rúhanie, ale Jana Palacha osobne vnímam ako veľmi silný morálny vzor (a že takých veľa nemám :)). Rovnako ako on, keby nebolo iné východisko, položím život za tú našu vec, aby ventilátorovým témam (a hardvéru všeobecne tou bulvarizáciou, ktorej ľudia podliehajú po celom svete) neškodili extrémisti typu Gamers Nexus. Bez takéhoto nastavenia by asi nebolo možné realizovať niektoré naše testy v takej podobe, v akej sú. Je to silný motor.

   Ležia neležia v žalúdku, keby začali v týchto veciach presadzovať zjavné nezmysly a používatelia si ich budú osvojovať, výrobcovia následne zúfalo implementovať (aby neboli stratoví) aj keď vedia, že to či ono technicky úplná kravina… môj život by sa stal asi zbytočným. Bez boja to však nedám. Berte to stále ale ako blog (t.j. formu na vyjadrovanie myšlienok, ktoré ľudí trápia), sa môžeme, samozrejme, baviť aj o prochodných názoroch. Ale nebojte, do iných článkov (odborných testov a správ) sa tieto moje „psychické problémy“ nedostanú. A blogy zase až tak často nevychádzajú, haha. 🙂

   Tak či onak neznášam aroganciu, prehnané sebavedomie, drzosť, zneužívanie „slabších“, a to všetko intenzívne zožiera aj veci okolo PC hardvéru a sem-tam považujem za správne sa proti tomu aspoň trochu postaviť (nie všade – to by som sa nakomplet zbláznil – ale tam, kde to dáva zmysel, kde viem, že máme vplyv a môže to mať presah aj do iných tém). Je pravda, že tento typ článkov/blogov mi nikdy nešiel a môže sa stať, že sa v texte objaví nejaké slovo alebo fráza, ktorá sa dá ľahko napadnúť, pretože ju môže vnímať trochu inak, to nepopieram. Ale ešte k tomu Palachovi: pred jeho činom mám obrovský rešpekt a interpretáciu jeho vety, prosím, nechápte zle. Použitá je preto, že sa s ňou maximálne stotožňujem a do tohto kontexu mi sedí a jej použitím v žiadnom prípade nechcem šliapať po jednom z najväčších československých odkazov.

   PS: Drevené ventilátory zase až tak mimo IMO nie sú (hoci ich asi pre vysoké výrobné náklady nikto nikdy do počítačov vyrábať nebude, aj keď mi teraz napadá to známe porekadlo…

   … inak, ten nezdravý nápoj Hell robia, dúfam, furt podľa rovnakej receptúry (a nestoxičnili ho). 🙂 Je možné, že tieto veci okolo testov hardvéru beriem až príliš vážne, ale tak to prirodzene mám a iný už (asi) nebudem.

   1. Clovek ktery se verejne zasebevrazdi okazale hnusnym zpusobem je maximalne vzorem ubozaku a jinak mentalne problematiickych jedincu. Urcit si neco takoveho jako „moralni vzor“ vas privadi do temnych zakouti lidske duse.
    Zkuste prijmou jako sveho moralniho vzora slona, nebo slavika. 🙂 uvidite se Vam bude hned lepe dychat.

    1. Asi je to moje vyjadrenie trochu nešťastné, nejasné. Vidím v ňom človeka, ktorý obetoval najvyššiu cenu pre to, čomu veril (a nešlo mu v prvom rade o to, ako zblbnúť ľudí tak, aby mal z toho čo najväčší profit :)). Takých historicky veľa nebolo a asi už ani nebude. Nič viac v tom nehľadajte, samozrejme jeho rozhodnutie nepodporujem (a nepovažujem za správne), škoda každého predčasne ukončeného života. A týmto by som to asi uzavrel. Bez mučenia sa priznám, že tieto kontroverzné nehardvérové témy mám v diskomfortnej zóne. 🙂

    2. Že svítí slunce taky nepotřebuje zvláštní zdůvodnění. Nechápu, proč by mělo dávat hlubší smysl lidské snažení. Prostě vstanu a jdu do práce, cestou nejmenšího odporu. Že je to podšitý nihilismus nejhrubšího zrna, rozhodně. Kdybych měl vlohy prodávat drogy dětem, dělám to. Hlavně žádné iluze. A teď komu z nás se lépe dýchá?

   2. Chápu, že se bráníte útlaku, ale Vaše zaujetí vnímám za nepatřičné. Už mě trochu znáte a víte, že Vám to vytýkám téměř pod každým podobným blogem. I v závěru podtrhujete celý text symbolem krajního zoufalství, vyznívá to ovšem nehorázně a směšně. Zvlášť v kontextu slov, které věnujete jiným kapacitám na poli testování ventilátorů. Až tak je neznám, ale jejich charakteru dle všeho přeci neodpovídá publikace podobných, promiňte, výlevů. Působí to jak dávka propagandy pro vyšinuté extrémisty, stačí si za ventilátory dosadit záchodové mísy.

    1. Je niečo, v čom GN krivdím? Vyjadrujem s ak nim raz ročne iba preto, že majú zlý vplyv na vývoj vecí.

     1. Chraň bůh, to nechci tvrdit s ohledem na to, jak svinsky se zachovali. Ale myslím, že jste jimi nezdravě zaujatý a kdyby byl příspěvek napsán co nejchladněji a nejvěcněji, měl by teprve kýžený efekt.

      1. Hmm, nevidím v tom príspevku prehnané emócie (ale možno tam sú…). Vecné to ešte len bude, keď v tejto téme nakoniec predsa len rozbehnú tie mystifikácie (zatiaľ okrem zámeru z doterajších videí nie je čo vecne hodnotiť a tie zjavné odborné nedostatky z reči na teoretickej úrovni takticky komentovať nechcem, aby to potom malo kýžený efekt… :)), rozbor tvrdenia po tvrdení (sorry… snáď to zase nevyznieva ako nejaké neprimerané zastrašovanie). Hlavný zámer, prečo som tento blog napísal bolo, aby s prípadnou konfrontáciu (keď to zase rozohrajú nečisto) na 100 % počítali. Reakcie pod anglickou verziou blogu sú zatiaľ pozitívne. Že „to“ vidia viacerí dokáže nakopnúť. 🙂

       1. Za mě si to lze vykládat zejména jako projev Vašeho dotčeného ega. Zahraniční čtenáři asi nebudou mít dispozice k tomu, aby vnímali celou sérii v kontextu a ublíženeckou patetičnost závěru. Ale dost bylo příkrých slov, můj názor znáte. Příště už se opakovat nebudu, slibuji.

        1. Jasné, tým antipatiám (pre zvolenú formu prezentácie) rozumiem a preto nemá zmysel, aby som obhajoval akékoľvek dôvody čohokoľvek. S rôznymi pohľadmi s prevahou negatívnych som, samozrejme, počítal. Beriem (a rešpektujem) všetko. 🙂

  2. a aký silný materiál treba pacientovi, aby spojil nezáväzné tliachanie o ventilátoroch s nedotknuteľným symbolom samoupáleného frajerkou psychicky podlomeného študenta, he? sorry Ľubo, ale tak ako bol falošne masívne piedestrálovaný informátor SIS Kuciak, podobne ani Palach si nezaslúži falošný piedestál svojho martýrstva! natočiť úplne lživé filmy o oboch je bohužiaľ znamením doby…

   1. Ha, to som si to zase dal! 🙂

    Keď už je tu v kontexte toho odkazu, ktorý som použil, reč o tom zúfalstve, tak možno aj preto mi je tá Palachova myšlienka (že každý za správnu vec bojuje, ako dokáže… nie demonštratíveh smrti upálením, samozrejme. S tým opatrne, aby sa to nezvrtlo k tomu, že takéto riešenia podporujem :)) sympatická. Tiež som extrémne zúfalý z toho, ako sa nechá veľa ľudí oblbnúť, oklamať a pokiaľ na to nebude nikto poukazovať, tak tento trend bude mocnieť do bodu, kedy prídeme o všetky odborné testy okolo hardvéru. Dokážem viesť na naše témy odbornú debatu s kýmkoľvek, ale vo verejnom priestore to prakticky nedáva zmysel a áno, z toho zúfalý (alebo skôr bezradný?) niekedy naozaj som.

    A ešte poslednýkrát k tomu Palachovi. Obetoval najvyššiu cenu pre to, čomu veril (a vôbec v sebe nehodnotím správnosť toho rozhodnutia, politický podtext) a trochu sa v ňom vidím. Radšej to už ale nejdem rozmazávať, až to neťaháme do tém, ktoré sa HWC netýkajú.

    1. Symboliku Palachova činu lze spatřovat hlavně v jeho přesahu. Obnažuje totiž pokrytectví, které je s lidskou společností od nepaměti inherentně spojené. Je to mnohem univerzálnější a mocnější poselství. A sice, že bojovat s lidskou blbostí bohužel nelze, odpor je marný. Nikdy se to nezmění Ľubo, ať kolem sebe budete (budeme každý za svou věc) kopat sebevíce a sebezoufaleji Ľubo.

 2. Najprv Hardware Unboxed, a teraz Gamers Neuxs? Liečite si týmto komplex menejcennosti? Či všetci sú nenormálni, len vy ste lietadlo? Celý tento „článok“ je len snaha sa zviditeľniť na úkor druhých, a to osočovaním, urážaním a fabuláciou. Ego nepustí, však?

  „My ale vieme, čo sú zač, o čo im ide, čo spôsobujú…“ Nie, nie je žiadny my, ste len vy. Sa schovávate za akúsi fiktívnu majoritu, aby ste tým navodili dojem, že Váš názor má veľkú váhu. Týmto ste však prezentovali len úbohosť najhrubšieho zrna.

  1. Prečítajte si to ešte raz, pomaly, a určite dostanete odpoveď na Vašu tretiu otázku. Viete mi zvýrazniť tie pasáže s urážaním a čo konkrétne sa nezakladá na pravde?

   Továrňa na fabulácie (hoci ich nevidíte) sú Gamers Nexus. Ak ste ich fanúšik (čo asi budete?), tak by ste mal mať rád tento model (alebo môže byť „drsný“ iba niekto?). A to som vo vyjadreniach ešte veľmi mäkký. Mrknite na komentáre na webe v angličtine, vrátane tohto: https://www.hwcooling.net/en/gamers-nexus-fan-testing-wont-come-was-it-all-talk/#comment-3680

   Veľa ľudí chápe, že je dobré sa pokúšať tým, čo lietajú príliš vysoko, pristrihnúť kridielka skôr, než bude neskoro. Treba mať k tomu však určité predispozície. Jediné, o čo mi ide, je, aby bolo čo najmenej obetí. 😉

   PS: Zistite si, čo je autorský plurál a prečo sa používa. Zrejme Vás to prekvapí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *