AMD uvádí Dragon Range: čipletové 16jádro Zen 4 pro notebooky

Šestnáctijádrový Zen 4 pro notebooky odhalen

Na CES 2023 tento týden AMD představilo mobilní APU Phoenix neboli procesory Ryzen 7040, první mobilní čipy s architekturou Zen 4 a grafikou RDNA 3. Ale pro výkonnější notebooky, zejména asi ty herní, přichází ještě jedna řada procesorů založených na Zenu 4: Ryzen 7045 dříve kódově označovaný jako Dragon Range, což jsou až 16jádrové výkonné procesory používající čipletovou technologii a blízké desktopovým Ryzenům 7000.

Ryzen 7045 (respektive 7045HX) je podobná věc jako řada procesorů „HX“ od Intelu. Jde vlastně o převedení desktopového procesoru Raphael (na němž jsou založené modely 7700X, 7950X a tak dále) do mobilní podoby. Procesor místo socketu AM5 používá pouzdro BGA připájené rovnou na desku – to můžete vidět na oficiálních vizualizacích na slajdech a v záhlaví článku, má označení FL1 – a také patrně odpadá přídavný čipset.

Jinak je ale zachováno to hlavní z desktopových Ryzenů 7000: procesory jsou složené z 6nm IO čipletu a 5nm CPU čipletu (nebo dvou) a mohou mít až 16 jader / 32 vláken architektury Zen 4. Použité jsou stejné čiplety jako v desktopu, takže procesory obsahují 32 MB L3 cache (šesti a osmijádrové modely) nebo 2 × 32 MB L3 cache u 12jader a 16jader s dvěma CPU čiplety.

Procesory AMD Ryzen 7045HX pro notebooky (zdroj: AMD)

TDP této notebookové verze je 55 W. Toto je výchozí hodnota, výrobci notebooku ale mohou TDP volitelně zvýšit až na 75 W. A procesory řady 7045HX jsou také odemčené pro přetaktování. Zaměření těchto procesorů je podle AMD zejména na hráče a tvůrce. Je možné, že AMD později vydá také verzi Ryzen Pro, která by asi cílila spíše na (přenosné) pracovní stanice.

Linky PCIe 5.0 pro grafiky i SSD

Procesor podporuje paměti DDR5-5200 ve slotech SO-DIMM (LPDDR5X či LPDDR5 není podporovaná) a také PCI Express 5.0. Poskytuje 28 linek – tedy dost na GPU připojené přes rozhraní ×16 a trojici SSD běžících na PCIe 5.0 ×4. V praxi ale pár linek zkonzumují také síťové adaptéry, případně řadič USB4 (to procesor na rozdíl od APU Ryzenů 7040 „Phoenix“ nemá integrované a používá se pro něj externí řadič).

Procesory Ryzen 7045HX / Dragon Range mají v IO čipletu stejně jako desktopové modely základní integrované GPU Radeon 610M. To poskytuje 128 shaderů architektury RDNA 2 a má frekvenci 400–2200 MHz jako v desktopových modelech. Výstup z něj může být přes HDMI 2.1, ale podporovaný je také DisplayPort 2.1. Notebooky s těmito procesory asi obvykle budou používat samostatné GPU, ale přítomnost integrované grafiky umožňuje používat systém přepínání GPU, což redukuje jinak vysokou spotřebu při běžné práci mimo hry a náročné aplikace používající akceleraci na GPU.

Ryzen 7045HX může nicméně mít zase určitou nevýhodu v energetické efektivitě vlivem toho, že procesor potřebuje neustále udržovat komunikaci mezi svými čiplety. To by mohlo zvýšit klidovou spotřebu a tím zhoršit výdrž na baterie. Zatím nevíme, jak se AMD podařilo tento problém ošetřit či zmírnit. Je také pravda, že konkurenční procesory Intel této třídy zase mají přítěž v podobě externí čipové sady, kterou Ryzen 7045HX patrně nepotřebuje a nějakou energii tím může ušetřit.

Procesor AMD Ryzen 7045HX pro notebooky, BGA pouzdro FL1. Procesor vychází z Ryzenů 7000 „Raphael“ pro socket AM5, ale pájí se přímo na desku notebooku (zdroj: AMD)

Modely

AMD oznámilo čtyři modely. Nejvýkonnějším je Ryzen 9 7975HX s 16 jádry a 32 vlákny (a 2 × 32 MB L3 cache). Tento model má 55W výchozí TDP a frekvence 2,5 GHz v základu a až 5,4 GHz v maximálním boostu pro jednovláknové aplikace. Je docela pravděpodobné, že tento procesor bude alespoň v mnohovláknových aplikacích vůbec nejvýkonnějším procesorem pro notebooky. Procesory Intel Raptor Lake řady HX s 8+16 jádry (a také 32 vlákny) ho asi budou schopné porazit jen tehdy, pokud jim bude dovolena výrazně vyšší spotřeba. Při stejném limitu příkonu by měl 5nm proces architektury Zen 4 prakticky vždy dosahovat vyššího výkonu na 1 watt.

Druhý model, Ryzen 9 7845HX, bude 12jádro s 24 vlákny a taktem 3,0 GHz v základu a 5,2 GHz v boostu (a také 2 × 32 MB L3 cache). Výchozí TDP tohoto a následujících modelů bylo v prezentaci na CES 2023 uvedeno jako 45 W, ale podle specifikací na webu to byla chyba a ve skutečnosti je stále 55W. Opět je možné volitelně spotřebu zvýšit na 75 W (nebo i CPU přetaktovat).

Procesory AMD Ryzen 7045HX pro notebooky: modely a parametry. Údaje o 45W TDP části modelů zřejmě AMD uvedlo chybně (zdroj: AMD)

A v nabídce budou také dva modely s jen jedním CPU čipletem (a 32MB L3 cache). Ryzen 7 7745HX má 8 jader, 16 vláken a takty 3,6–5,1 GHz. Ryzen 5 7645HX je už jen šestijádro s 12 vlákny a jeho frekvence je 4,0–5,0 GHz. I tyto modely mají podle specifikací na webu AMD stanovené 55W TDP. Jejich místo bude asi zejména v herních noteboocích, zatímco 12jádro a 16jádro asi cílí hlavně na práci s náročnými aplikacemi, videem a podobně, kde vynikne hlavní specialita těchto procesorů (mnoho jader CPU).

První notebooky s Dragon Range: únor 2023

Jde v nabídce AMD o novou platformu, takže asi ze začátku bude menší výběr modelů ještě nad rámec toho, jak procesory Ryzen obecně naráží na setrvačnost trhu notebooků automaticky zvýhodňující Intel. Podle AMD mají první notebooky s Ryzeny 7045HX „Dragon Range“ vyjít již příští měsíc (únor 2023). Ale zatím jsou mezi výrobci, kteří nějaký takový chystají, jmenovány jen čtyři značky: Alienware (Dell), Asus, MSI a Lenovo.

První notebooky s procesory AMD Ryzen 7045HX (zdroj: AMD)

Zdroje: AMD (1, 2, 3, 4, 5, 6)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ampere má 192jádrový ARM procesor, už i s vlastní architekturou

V posledních letech se mnoho firem pokoušelo o ARM procesory pro servery, aby to řada zase vzdala. Vedle specifického případu Amazonu se nakonec stala nejúspěšnější firma Ampere (vzniklá z někdejšího AppliedMicro s jednou z nejdelších tradic). A tato společnost teď uvádí svůj zbrusu nový procesor s rekordním počtem 192 jader. Tato jádra jsou přitom jeho vlastní architekturou, nikoliv již licenčními jádry ARM Neoverse, takže jde o zajímavé CPU. Celý článok „Ampere má 192jádrový ARM procesor, už i s vlastní architekturou“ »

 •  
 •  
 •  

Podle ovladačů AMD chystá grafiky Radeon RX 7950 XT a XTX

Poslední dny začaly prosakovat informace o tom, že by AMD na konci měsíce května mělo vydat první mainstreamový model grafických karet s architekturou RDNA 3, údajně Radeon RX 7600 XT. Firma teď ale v ovladačích pro Linux, jejichž kód je otevřený, zřejmě prozradilo, že má v plánu vydat mnohem více karet. Vypadá to, že Navi 33 bude i v modelu 7700, ale současně se také chystá výkonnější refresh v highendu – Radeony RX 7950. Celý článok „Podle ovladačů AMD chystá grafiky Radeon RX 7950 XT a XTX“ »

 •  
 •  
 •  

Microsoft chystá vlastní čipy pro AI konkurující GPU Nvidie

Vývoj umělé inteligence vstoupil v posledních měsících zprávami o ChatGPT a OpenAI a podobných projektech do obecného povědomí. Tyto pokročilé neuronové sítě a AI modely mají velké hardwarové nároky, z čehož těží Nvidia, jejíž GPU jsou pro trénování a provoz těchto neuronových sítí používány. Ale tento zájem jí také může přinést nové konkurenty. Mezi nimi je prý i Microsoft, který pro AI chystá vlastní čipy. Celý článok „Microsoft chystá vlastní čipy pro AI konkurující GPU Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *