Patriot na CESe 2019 v záplave čerstvých SSD a RAM Viper

Nové úložiská a pamäte Patriot

Keď príde reč na komponenty, čo majú výhodný pomer cena/hodnota, Patriot musí odznieť. Operačné pamäte a SSD má pri rovnakej kvalite spravidla vždy o trochu lacnejšie než konkurencia. A to bez ohľadu na cenovú kategóriu. Jediným problémom posledných dní je trochu rozhádzaná a nekompletná ponuka. To by sa však malo teraz, po veľkej aktualizácii produktového portfólia zmeniť.

Po ukončení výroby i predaja SSD Hellfire Patriot dlho, až doteraz, nemal žiadne komplexne rýchle NVMe SSD. Tieto svoje resty vynahrádza hneď dvoma novými modelmi – VPN100 a VPR100. Obidve sú postavené na radiči Phison E12 a majú pamäte typu TLC. A rovnaký je rovnaký je uvádzaný i výkon: 3000 MB/s pre zápis a 3450 MB/s pre čítanie, čo už naráža na fyzické obmedzenia štyroch liniek PCI Express. V niečom sú ale predsa len iné – v chladiči. Zatiaľ čo model VPN100 (z fotografie v záhlaví) má rebrovaný a dobre členitý pasív, VPR100 je akýmisi „RGB variantom“, takže je všetko podriadené tomu, aby vynikli LED na PCB. Pasív so svetlovodmi je už tak uzatvorenejší a má, snáď i pri rovnakej hmotnosti hliníku, menšiu kontaktnú plochu so systémovým chladením.

Okrem SSD vo formáte M.2 bude logo Viper vytlačené i na štítkoch 2,5″ modelov SATA (AHCI) s pomalším radičom Phison (S12). Všetky úložiská, vrátane skôr spomínaných PCIe (NVMe) majú byť dostupné v kapacitách od 256 GB postupne až k 2 TB. S vyložene malými variantami sa tak už evidentne nepočíta. Minimálne, čo sa týka prémiovejšieho radu Viper. Veríme, že populárne low-endové SSD Burst a Flare (dostupné i v 60 GB) budú na trhu i naďalej pokračovať a Patriot ich nestiahne.

Pozornosť si zaslúžia i pamäte DDR4. Hlavne typu SO-DIMM. Výkonných modulov pre herné notebooky a minimalistické počítače je poskromne a každá ďalšia firma, ktorá sa do nich pustí, je tak vítaná. Vysokorýchlostné (tzn. do 3000 MHz) moduly Viper Steel budú dostupné v súpravách 8 – 32 GB.

Séria „Steel“ alebo pamäte s týmto prívlastkom sú pomerne mladé, Patriot s nimi vyrukoval len v minulom roku. Dozaista ste si všimli, že sme s nimi testovali základné dosky. Konkrétne so súpravou s XMP 2.0 nastaveným na 3866 MHz/CL18 (18-22-22-20-40) si pri manuálnom ladení (a nezmenených 1,35 V) dajú povedať na 4133 MHz s CL19-20-20-40. Tým si Patriot u náročnejších používateľov možno trochu kanibalizuje drahšie moduly s rýchlejším XMP, veríme, že rezervu na pretaktovanie majú i tie. Na CESe sa Patriot pýšil najmä 4400MHz súpravami. Táto séria pamätí síce nepodporuje osvetlenie RGB, a sú určené predovšetkým na výkon, kompenzovať to majú súpravy Viper RGB. Tie majú takisto vysokorýchlostné XMP a rovnako používajú čipy Samsung B-die (i keď slabšie odrody s menej OC friendly SEC). Zakúpiť si efektné moduly do zostáv s vizuálnym tuningom, tak Patriot umožňuje.

Extrémnych frekvencií budú dosahovať už i Viper RGB s bielym heatsinkom. Doteraz mali 4133 MHz iba čierne •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test: Porovnanie 1TB a 512GB verzie Patriot Viper VPN100

Pri testovaní SSD Patriot Viper VPN100 sme zistili, že 512GB verzia ponúka skvelý výkon, ktorým sa toto rýchle úložisko zaradilo medzi top 3 v našich testoch. Podľa papierových parametrov je však 1TB variant ešte rýchlejší. Mohol by ísť o najrýchlejšie SSD, aké sme kedy mali v rukách? Zvedavosť nám nedala spávať, a preto vám prinášame porovnanie 1TB a 512GB verzie tohto unikátneho SSD. Celý článok „Test: Porovnanie 1TB a 512GB verzie Patriot Viper VPN100“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Recenzia Patriot Viper VPN100, SSD s najväčším chladičom

Rýchlym PCIe NVMe SSD dlhodobo kraľuje Samsung. Ich série 950/960/970 predstavujú to najlepšie, čo ste si mohli v čase ich predaja kúpiť. Patriot prichádza s novým produktom VPN100, ktorý zabojuje práve proti Samsungu. VPN100 patrí podľa parametrov medzi najrýchlejšie SSD na trhu a zaujme aj veľkým heatsinkom, ktorý na trhu nemá konkurenciu. Aký je však nový Viper v praxi? Celý článok „Recenzia Patriot Viper VPN100, SSD s najväčším chladičom“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Patriot Viper 4 Steel: nenápadné RAM s frekvenciou nad 4 GHz

Je odvážne, keď firma dnes predstaví drahé pamäte bez osvetlenia RGB. Patriot s modulmi Viper 4 Steel však mieri na trochu iné publikum. Cieľom nie je ohurovať svetielkami a farbičkami, ale vysokým výkonom. Testovaný kit so 4133 MHz je zatiaľ najrýchlejší, aký sa nám do redakcie dostal. Má takto vysoká priepustnosť aj praktický význam? To sa už dozviete v tomto článku. Celý článok „Patriot Viper 4 Steel: nenápadné RAM s frekvenciou nad 4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *