Patriot na CESe 2019 v záplave čerstvých SSD a RAM Viper

Nové úložiská a pamäte Patriot

Keď príde reč na komponenty, čo majú výhodný pomer cena/hodnota, Patriot musí odznieť. Operačné pamäte a SSD má pri rovnakej kvalite spravidla vždy o trochu lacnejšie než konkurencia. A to bez ohľadu na cenovú kategóriu. Jediným problémom posledných dní je trochu rozhádzaná a nekompletná ponuka. To by sa však malo teraz, po veľkej aktualizácii produktového portfólia zmeniť.

Po ukončení výroby i predaja SSD Hellfire Patriot dlho, až doteraz, nemal žiadne komplexne rýchle NVMe SSD. Tieto svoje resty vynahrádza hneď dvoma novými modelmi – VPN100 a VPR100. Obidve sú postavené na radiči Phison E12 a majú pamäte typu TLC. A rovnaký je rovnaký je uvádzaný i výkon: 3000 MB/s pre zápis a 3450 MB/s pre čítanie, čo už naráža na fyzické obmedzenia štyroch liniek PCI Express. V niečom sú ale predsa len iné – v chladiči. Zatiaľ čo model VPN100 (z fotografie v záhlaví) má rebrovaný a dobre členitý pasív, VPR100 je akýmisi „RGB variantom“, takže je všetko podriadené tomu, aby vynikli LED na PCB. Pasív so svetlovodmi je už tak uzatvorenejší a má, snáď i pri rovnakej hmotnosti hliníku, menšiu kontaktnú plochu so systémovým chladením.

Okrem SSD vo formáte M.2 bude logo Viper vytlačené i na štítkoch 2,5″ modelov SATA (AHCI) s pomalším radičom Phison (S12). Všetky úložiská, vrátane skôr spomínaných PCIe (NVMe) majú byť dostupné v kapacitách od 256 GB postupne až k 2 TB. S vyložene malými variantami sa tak už evidentne nepočíta. Minimálne, čo sa týka prémiovejšieho radu Viper. Veríme, že populárne low-endové SSD Burst a Flare (dostupné i v 60 GB) budú na trhu i naďalej pokračovať a Patriot ich nestiahne.

Pozornosť si zaslúžia i pamäte DDR4. Hlavne typu SO-DIMM. Výkonných modulov pre herné notebooky a minimalistické počítače je poskromne a každá ďalšia firma, ktorá sa do nich pustí, je tak vítaná. Vysokorýchlostné (tzn. do 3000 MHz) moduly Viper Steel budú dostupné v súpravách 8 – 32 GB.

Séria „Steel“ alebo pamäte s týmto prívlastkom sú pomerne mladé, Patriot s nimi vyrukoval len v minulom roku. Dozaista ste si všimli, že sme s nimi testovali základné dosky. Konkrétne so súpravou s XMP 2.0 nastaveným na 3866 MHz/CL18 (18-22-22-20-40) si pri manuálnom ladení (a nezmenených 1,35 V) dajú povedať na 4133 MHz s CL19-20-20-40. Tým si Patriot u náročnejších používateľov možno trochu kanibalizuje drahšie moduly s rýchlejším XMP, veríme, že rezervu na pretaktovanie majú i tie. Na CESe sa Patriot pýšil najmä 4400MHz súpravami. Táto séria pamätí síce nepodporuje osvetlenie RGB, a sú určené predovšetkým na výkon, kompenzovať to majú súpravy Viper RGB. Tie majú takisto vysokorýchlostné XMP a rovnako používajú čipy Samsung B-die (i keď slabšie odrody s menej OC friendly SEC). Zakúpiť si efektné moduly do zostáv s vizuálnym tuningom, tak Patriot umožňuje.

Extrémnych frekvencií budú dosahovať už i Viper RGB s bielym heatsinkom. Doteraz mali 4133 MHz iba čierne



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DDR5 s CKD: Clock driver umožní vysoké takty bez zvedání napětí

Asi víte, že u pamětí DDR5 pro PC se proti předchozím generací přestěhovaly regulátory napětí (VRM) pro RAM ze základní desky přímo na moduly DIMM. Vypadá to, že by se na paměti mohlo dostat ještě víc komponent, výrobci pamětí totiž přišli s moduly, které by mohly mít dokonce i vlastní generátor, respektive redriver taktu. Přídavné zdroje taktu často vylepšovaly možnosti OC u procesorů a i zde by to mohlo docílit vyšších frekvencí. Celý článok „DDR5 s CKD: Clock driver umožní vysoké takty bez zvedání napětí“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Patriot P400 s řadičem Innogrit: PCIe 4.0 SSD s 2,5W spotřebou

Před pár lety měl Patriot v nabídce SSD řady P200, které bylo docela výhodným SATA diskem – kapacita 1 TB stála něco málo přes dva tisíce a výkon byl přes DRAMless řadič dost slušný. Tato linie pak s moduly P300 přešla na rozhraní NVMe. Teď má další výhonek: Patriot P400, což už je v souladu se čtyřkou v názvu NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0, které by pro uživatele platforem s touto konektivitou mohlo být dost zajímavé. Celý článok „Patriot P400 s řadičem Innogrit: PCIe 4.0 SSD s 2,5W spotřebou“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *