EKWB vylepšilo ventilátory Vardar. Nielen ozubením rotoru

V duchu efektívnejšieho airflow a tlmenia vibrácií

Život Vardarov je pomerne zložitý. Staršie modely nosia medzi náročnými používateľmi nálepku „rapkáče“ a veruže za cenu okolo dvadsať eur existujú i atraktívnejšie alternatívy. Hlavne do drahých okruhov vodného chladenia, kam majú tieto ventilátory namierené. Slovinský výrobca však dôveru v túto značku nestráca a do návrhu zapracoval úpravy na dosiahnutie pôsobivejších výsledkov.

Nové ventilátory Vardar s prívlastkom „X3M 120ER“ vychádzajú z predošlého dizajnu. Lopatiek majú rovnako sedem a nezmenila sa ani ich veľká plocha či výraznejší uhol zakrivenia. Inžinieri sa však pohrali s hranami. Zatiaľ čo tie nebežné sú ešte rovné, vzadu pribudli zaoblené výseky. Tým sa má prúdenie laminarizovať, čo je pre cieľové použitie dôležité.

Tieto ventilátory sú určené predovšetkým na radiátory chladičov alebo za mriežky s hustým sitom, kde sa vyžaduje vysoký statický tlak. A práve ten by sa tu mal pri porovnateľnej hlučnosti zvýšiť. Paradoxné však je, že špecifikácie tvrdia opak. Oproti predchádzajúcim rovnako rýchlym Vardarom Evo 120ER sú všetky ukazovatele horšie. Z pohľadu novinky je nižší maximálny prietok (114 vs. 131 m³/h), statický tlak (2,75 vs. 3,16 mm H2O) a napokon to korunuje i vyššia hlučnosť (34,2 vs. 33,5 dBA), čo nedáva príliš zmysel. Je ale možné, že ide o chybu a až v testoch sa ukáže, ako to je naozaj.

Ventilátor EK-Vardar X3M 120ER black

Ventilátory sú dostupné v štyroch variantoch. Spoločný majú formát 120 mm, rýchlosť 500 – 2200 ot./min a gumené tlmiče vibrácií v rohoch. Tie si môžete nastaviť podľa požadovanej orientácie. Preinštalované sú na polohu „tlač“, ale dajú sa prehodiť na druhú stranu, pokiaľ je v pláne použitie na odsávanie. Modderov poteší, že si tieto antivibračné trojihoľníky môžete ako doplnkové príslušenstvo dokúpiť o vo farbách (zelená, žltá, modrá, fialová, oranžová a červená) za 9 eur.

Rozdiel medzi ventilátormi je vo farebnom vyhotovení rámčeka, ktorý môže byť čierny či biely. A to ešte v kombinácii s tým, či máte záujem si priplatiť 5 eur za adresovateľné D-RGB LED. Odporúčaná cena (MSRP) osvetlených ventilátorov je 25 eur a neosvetlených 20 eur.

Hlučnejší chod motorčeka a ložísk s najväčšou pravdepodobnosťou bude pretrvávať. Základ je v tomto smere, zdá sa, na chlp rovnaký ako Vardar Evo 120ER s totožným puzdro i marketingovým opisom. Ložiská sú dvojité guľôčkové a s hodnotou MTBF na úrovni 50 000 hodín, čím Noctue ani BeQuiet! Silent Wings 3 tieto ventilátory EKWB ani nemôžu konkurovať. EK-Vardar X3M 120ER (D-RGB) tak s kozmetickými zmenami nadväzujú na EK-Vardar Evo (RGB). V túto chvíľu sú už v obchode EKWB, ale i na TichéPC.sk dostupné skladom za vyššie uvedené ceny.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

EK-QuantumX Delta TEC vydán: termolektrický subambientní chladič

Tento týden jsme psali o vodním chlazení od EKWB, které bude podpořené termoelektrickým článkem, jenž umožní snížit teplotu základny pod úroveň teploty kapaliny, ba i pod pokojovou teplotu. Toto subambientní chlazení teď firma EKWB oficiálně vydala, takže se můžeme podívat na finální produkt. Zajímavé je, že jde o iniciativu firmy Intel, která se takto zřejmě snaží dohnat deficit ve výkonu a efektivitě Ryzenů 5000 od AMD. Celý článok „EK-QuantumX Delta TEC vydán: termolektrický subambientní chladič“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

EKWB má vodní blok s Peltierem, prý dostane i9-10900K na 5,7 GHz

Od doby, kdy to před dvěma lety Intel použil na známém demu 5GHz 28jádra, asi víte, že pomocí podchlazené vody se dá chladit CPU tak, aby mělo nižší teploty a dosáhlo vyšší frekvence. Není to ale nic moc praktického. Ovšem alternativou by mohlo být termoelektrické chlazení s Peltierovým článkem, které se teď možná chystá na trh. Připravuje ho EKWB a už bylo ukázáno první demo toho možná průlomového chladícího výkonu. Celý článok „EKWB má vodní blok s Peltierem, prý dostane i9-10900K na 5,7 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

EKWB už príjíma objednávky na vodné bloky RTX 3080/3090

Spotreba nových grafických kariet 30. generácie GeForce vystrelila poriadne vysoko. Aj lepšie nereferenčné chladiče preto bývajú hlučnejšie než doteraz a naozaj tichú prevádzku sľubujú až okruhy vodného chladenia. EWKB na túto situáciu reagovalo pružne a v ponuke už má (na predobjednanie) dva bloky, ktoré podporujú takmer dvadsať rôznych modelov RTX 3080 a RTX 3090. Celý článok „EKWB už príjíma objednávky na vodné bloky RTX 3080/3090“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. „…na radiátory chladičov aleBO za mriežky s hustým sitom….“
  „Odporúčaná cena (MSRP) osvetlených ventilátorov je 25 eur a NEosvetlených 20 eur.“
  chybicka se vloudila 🙂

  inak podla specs ozaj nezmyselne fany oproti konkurencii, hadam vylepsili aspon tie loziska a motor aby to „nerapkalo“ kazdopadne uvidime v testoch.

  1. Díky za upozornenie! Opravené 🙂

   Špecifikácie naprieč výrobcami sú IMHO dosť nepresné, každý meria za iných podmienok. A vylepšeniam v rámci motorčeku či ložísk veľmi neverím. Tým by sa EKWB pochválilo a nemalo v popise rovnaký text ako pri predchádzajúcich Vardarov. Mimochodom, popri písaní tejto newsky som si roztočil Vardar Evo 120ER RGB a to rapkanie je fakt neprístojné tej pomerne vysokej cene.

   1. U mě jsou nejlepší 120 mm ventilátory jednoznačně Noctua NF-A12x25 PWM. Do 1000 RPM jsou velice tiché až neslyšné a přitom výkonné. Jen ta cena a barva (Sterrox zatím není v černé).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *