EKWB vylepšilo ventilátory Vardar. Nielen ozubením rotoru

V duchu efektívnejšieho airflow a tlmenia vibrácií

Život Vardarov je pomerne zložitý. Staršie modely nosia medzi náročnými používateľmi nálepku „rapkáče“ a veruže za cenu okolo dvadsať eur existujú i atraktívnejšie alternatívy. Hlavne do drahých okruhov vodného chladenia, kam majú tieto ventilátory namierené. Slovinský výrobca však dôveru v túto značku nestráca a do návrhu zapracoval úpravy na dosiahnutie pôsobivejších výsledkov.

Nové ventilátory Vardar s prívlastkom „X3M 120ER“ vychádzajú z predošlého dizajnu. Lopatiek majú rovnako sedem a nezmenila sa ani ich veľká plocha či výraznejší uhol zakrivenia. Inžinieri sa však pohrali s hranami. Zatiaľ čo tie nebežné sú ešte rovné, vzadu pribudli zaoblené výseky. Tým sa má prúdenie laminarizovať, čo je pre cieľové použitie dôležité.

Tieto ventilátory sú určené predovšetkým na radiátory chladičov alebo za mriežky s hustým sitom, kde sa vyžaduje vysoký statický tlak. A práve ten by sa tu mal pri porovnateľnej hlučnosti zvýšiť. Paradoxné však je, že špecifikácie tvrdia opak. Oproti predchádzajúcim rovnako rýchlym Vardarom Evo 120ER sú všetky ukazovatele horšie. Z pohľadu novinky je nižší maximálny prietok (114 vs. 131 m³/h), statický tlak (2,75 vs. 3,16 mm H2O) a napokon to korunuje i vyššia hlučnosť (34,2 vs. 33,5 dBA), čo nedáva príliš zmysel. Je ale možné, že ide o chybu a až v testoch sa ukáže, ako to je naozaj.

Ventilátor EK-Vardar X3M 120ER black

Ventilátory sú dostupné v štyroch variantoch. Spoločný majú formát 120 mm, rýchlosť 500 – 2200 ot./min a gumené tlmiče vibrácií v rohoch. Tie si môžete nastaviť podľa požadovanej orientácie. Preinštalované sú na polohu „tlač“, ale dajú sa prehodiť na druhú stranu, pokiaľ je v pláne použitie na odsávanie. Modderov poteší, že si tieto antivibračné trojihoľníky môžete ako doplnkové príslušenstvo dokúpiť o vo farbách (zelená, žltá, modrá, fialová, oranžová a červená) za 9 eur.

Rozdiel medzi ventilátormi je vo farebnom vyhotovení rámčeka, ktorý môže byť čierny či biely. A to ešte v kombinácii s tým, či máte záujem si priplatiť 5 eur za adresovateľné D-RGB LED. Odporúčaná cena (MSRP) osvetlených ventilátorov je 25 eur a neosvetlených 20 eur.

Hlučnejší chod motorčeka a ložísk s najväčšou pravdepodobnosťou bude pretrvávať. Základ je v tomto smere, zdá sa, na chlp rovnaký ako Vardar Evo 120ER s totožným puzdro i marketingovým opisom. Ložiská sú dvojité guľôčkové a s hodnotou MTBF na úrovni 50 000 hodín, čím Noctue ani BeQuiet! Silent Wings 3 tieto ventilátory EKWB ani nemôžu konkurovať. EK-Vardar X3M 120ER (D-RGB) tak s kozmetickými zmenami nadväzujú na EK-Vardar Evo (RGB). V túto chvíľu sú už v obchode EKWB, ale i na TichéPC.sk dostupné skladom za vyššie uvedené ceny.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)

Tak je tu konečně pátý a poslední článek seriálu o vodním chlazení. Už zbývá jen naplnit sestavený okruh vhodnou chladicí kapalinou a také otestovat jeho těsnost. Poté si povíme něco málo o tom, jak se o okruh starat a jak jej udržovat v co nejlepší kondici. Nakonec provedeme zátěžové testy, abychom změřili rozdíly mezi konvenčním vzduchovým chlazením a naším sestaveným okruhem od EK Water Blocks. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem

Pokud chcete zapojit grafickou kartu do vodního chladícího okruhu, musíte z ní sundat chladič a koupit speciální blok (a přitom hlídat, aby byl kompatibilní a něco jste nepoškodili). Nyní si to můžete ušetřit u Radeonu RX 5700 XT, protože PowerColor vydává verzi této grafiky s vodním blokem rovnou z výroby a v rámci záruky. Je to zatím jediný takovýto model, a zároveň také s taktem až 2070 MHz nejrychlejší verze Navi. Celý článok „Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (4. díl)

Vítejte u čtvrtého dílu seriálu o vodním chlazení. V minulých dílech jsme si představili vše potřebné pro sestavení chladícího okruhu. Dnes si ukážeme, jak celý okruh nainstalovat do počítačové skříně. V příštím článku pak hotový okruh naplníme kapalinou a otestujeme jeho těsnost. Dnes se nám také představí zajímavá a atraktivní počítačová skříň. Jedná se o Elite Shark CA200G, tedy vrchol z nabídky firmy Sharkoon. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (4. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. „…na radiátory chladičov aleBO za mriežky s hustým sitom….“
  „Odporúčaná cena (MSRP) osvetlených ventilátorov je 25 eur a NEosvetlených 20 eur.“
  chybicka se vloudila 🙂

  inak podla specs ozaj nezmyselne fany oproti konkurencii, hadam vylepsili aspon tie loziska a motor aby to „nerapkalo“ kazdopadne uvidime v testoch.

  1. Díky za upozornenie! Opravené 🙂

   Špecifikácie naprieč výrobcami sú IMHO dosť nepresné, každý meria za iných podmienok. A vylepšeniam v rámci motorčeku či ložísk veľmi neverím. Tým by sa EKWB pochválilo a nemalo v popise rovnaký text ako pri predchádzajúcich Vardarov. Mimochodom, popri písaní tejto newsky som si roztočil Vardar Evo 120ER RGB a to rapkanie je fakt neprístojné tej pomerne vysokej cene.

   1. U mě jsou nejlepší 120 mm ventilátory jednoznačně Noctua NF-A12x25 PWM. Do 1000 RPM jsou velice tiché až neslyšné a přitom výkonné. Jen ta cena a barva (Sterrox zatím není v černé).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *