SilentiumPC uvádí skříně Armis AR6X: nový vnitřek, lepší výbava

SilentiumPC Armis AR6X TG RGB, Armis AR6X Evo TG ARGB a Armis AR6Q Evo TG ARGB

Minulý týden jsme tu psali o nových skříních SilentiumPC Regnum RG6V, ale teď tato firma uvádí ještě další novinku, tentokrát modely řady Armis AR6X nahrazující předchozí model AR5X. Ty jsou založené na stejném modernizovaném vnitřku jako nové Regnum, ale přinášejí lepší výbavu. Skříně SilentiumPC mají docela přívětivé ceny, takže pro sestavy s omezeným rozpočtem by mohly být i tyto novinky zajímavá volba.

SilentiumPC uvedlo tři skříně této nové řady, které se liší druhem osvětlení (12V RGB nebo 5V ARGB), ventilátory a čelem. Ale všechny jsou založené na stejném společném skeletu, jehož design firma pojmenovala „Natissis“ a už jsou na něm založené zmíněné skříně Regnum RG6V. Toto znamená, že uvnitř skříně se deska montuje na stejný montážní plech a měly by odpovídat i rozměry pro disky a zdroj ve spodním tunelu. Také plechy by zřejmě měly být stejné. Velikost je 470 mm na výšku, 443 mm na délku a 221 mm na šířku, váha 6,2 až 7,02 kilo dle typu (čela a počtu ventilátorů). To vychází na prakticky stejnou váhu, jako u skříní AR5X TG.

Armis AR6X Evo TG ARGB

Také skříně Armis AR6X tedy umožňují použití desek velikosti EATX a cable management s nimi má být výrazně snazší než u AR5X. Prostor pro vedení kabelů za deskou je podobně velký, mezi plechem a bočnicí je ponecháno 28 až 29 mm (a opět jsou zde připravené suché zipy a 24 háčků pro uchycení). Zdroj může být teoreticky až 300 mm dlouhý, pokud neosadíte do spodního prostoru disky, jinak je limit 175 mm. Důležitá světlá výška nad socketem procesoru je 162 mm, do čehož by se měly vejít prakticky všechny highendové vzduchové chladiče. GPU může měřit na délku až 360 mm.

Skelet skříně Armis AR6X
Spodní tunel pro zdroj a disky

Proti Armis AR5X by tyto skříně měly poskytovat lepší airflow a ventilaci, takž snad i lepší teploty. Jsou vybavené čtyřmi vyjímatelnými prachovými filtry – dole na nasávání zdroje, vepředu (kde nasávání probíhá po stranách čelního panelu) a na horní straně skříně. Do skříně se oficiálně dá dostat až osm ventilátorů: tři 120mm/140mm dopředu, dva 120mm/140mm nahoru, jeden 120mm dozadu a dva 120mm dolu. Tam nejsou pozice úplně na spodní straně skříně, ale na horní straně krytu odděleného prostoru pro zdroj a disky.

Na všechny tyto pozice lze osadit radiátory – nahoru se tedy vejde 240mm nebo 280mm (tloušťka s větráky může být až 53 mm), dopředu 280mm nebo 360mm (s tloušťkou až 61 mm) a na spodní pozici lze mít 240mm radiátor, byť toto už nevypadá moc prakticky. Osazení jak radiátorů, tak ventilátorů sem už koliduje s posledním slotem PCI Express a zejména asi bude problém použít headery na spodní hraně desky.

Možnosti osazení radiátorů na přední, horní a zadní pozici

Relativně nečetné jsou pozice pro klasické diskové mechaniky. Pětipalcová pro optiku chybí vůbec, 3,5″ disky lze našroubovat dva do spodního prostoru před zdroj – jeden na horní, druhý na spodní stěnu. Na těchto pozicích lze mít i 2,5″ disky. Další dvě 2,5″ pozice jsou pak naplocho na vnitřní stěně před deskou. Disky se na ně dají našroubovat z obou stran, můžete je tedy mít schované v kabelovém prostoru, nebo ukázané uvnitř. Použít obě strany najednou normálně (bez improvizací) nelze, protože „klíčové dírky“ jsou jenom jedny. Pro disky jsou v balení antivibrační gumové podložky.

Trošku omezující jsou přední porty, nacházející se na horní straně čela (koukají dopředu, nebude do nich tedy padat prach). Panel má kromě audio jacků vyvedené dva porty USB 3.1 Gen 1 (5,0 Gb/s), ale oba jsou typu A. Zatím tedy tato skříň nemá novější port USB typu C.

Armis AR6X TG RGB

Na tomto společném základu byly uvedené tři skříně, lišící se jednak druhem dodávaných ventilátorů a jednak vzhledem. Armis AR6X TG RGB používá ventilátory s klasickým čtyřpinovým 12V RGB podsvícením. Obsahuje i kontrolér/rozbočovač Aurora Sync PWM RGB, který umožňuje napojit až šest ventilátorů na jeden konektor (a RGB header) desky. Mimochodem podporuje PWM regulaci s třípinovými ventilátory, což někdy desky nativně neumí. Přímo v balení jsou čtyři iluminované ventilátory Corona HP RGB 120 a jeden nesvítící Sigma HP 120 s rychlostí do 1200 RPM.

Armis AR6X TG RGB

Armis AR6X Evo TG ARGB je totéž, ale s podporou adresovatelného RGB podsvícení – to je to s 3pinovým 5V konektorem – které dokáže tvořit pokročilejší duhové efekty. Zahrnutý je kvůli tomu patřičný rozbočovač/kontrolér Aurora Sync Evo PWM ARGB (zvládne také šest fukarů/RGB headerů). Ve výbavě je opět jeden nesvítící a čtyři svítící ventilátory, zde už ale logicky typy podporující ARGB (Stella HP ARGB CF 120).

Armis AR6X Evo TG ARGB

Obě tyto skříně spojuje použití bočního a čelního panelu z temperovaného skla (na předku tedy budou vidět svítící ventilátory uvnitř). Pravá bočnice za deskou čirá není. SilentiumPC nabízí ještě levnější třetí typ Armis AR6Q Evo TG ARGB, který se liší provedením čelního panelu. Jde také o skříň vybavenou pro adresovatelné 5V „ARGB“, ale čelní panel je místo ze skla neprůhledný černý. Diagonálně má však zabudovaný ARGB LED pásek, který bude tedy při provozu duhově svítit dle nastavení. Protože svítící ventilátory za tímto panelem nebudou vidět, je dodáván jen jeden Stella HP ARGB CF 120 (typicky na zadní pozici) a jeden nesvítící větrák Sigma. Také RGB/větrákový kontrolér je jednodušší typ Nano-Reset pro pět ventilátorů, který už umí PWM regulaci jenom se čtyřpinovými ventilátory.

Armis AR6Q Evo TG ARGB

Oficiální ceny jsme zatím sdělené nedostali, ale v ČR se už skříně objevily v obchodech. První modely (AR6X) s pěti ventilátory začínají na 2400 Kč, model AR6Q se svítícím proužkem na čele pak začíná už na 1900 Kč (ovšem je třeba pamatovat na značně menší počet ventilátorů v balení). V eurozóně ale vyhledávač Geizhals.eu našel ceny od 73 € a 62 €, což by bylo o dost méně než u českých částek. Je třeba pamatovat, že zatím tyto skříně jsou v katalogu jen pár prodejců, což může věci zkreslovat.

 

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Grafiky Nvidia Ampere prý mají nový 12pinový konektor pro napájení

Před časem se objevily informace, že by nové grafiky GeForce od Nvidie (herní GPU Ampere) mohly mít vyšší TDP, než se čekalo, dosahující 300–350 W. Možná to nebude jediné vybočení z normálu, protože se objevily také zvěsti, že tyto karty přinesou také úplně nový nestandardní napájecí konektor kvůli dodání vyšších proudů ze zdroje. Toto by i mohlo dosvědčovat, že nová generace GeForce opravdu bude žravější. Celý článok „Grafiky Nvidia Ampere prý mají nový 12pinový konektor pro napájení“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design vydal Define 7 Compact: ATX skříň menšího objemu

Před čtvrtrokem vydal velepopulární výrobce skříní Fractal Design novou generaci Define 7, s níž kromě základního modelu vyšel také zvětšený model XL. Teď do ní naopak přibude něco pro ty, kdo chtějí menší rozměry: skříň Define 7 Compact. Nejde o „SFF“ skříň typu Mini-ITX, ale o plnotučný ATX na výkonné komponenty. Ovšem prostorově řešený tak, aby vnější rozměry a objem byly výrazně menší. Celý článok „Fractal Design vydal Define 7 Compact: ATX skříň menšího objemu“ »

 •  
 •  
 •  

Nové pasivní zdroje Seasonic: výkon až 700 W s 80 Plus Titanium

Často tu píšeme o pasivních chladičích a pasivních skříních. Ale pokud chcete mít počítač úplně bez ventilátorů, musíte řešit ještě zdroj. Naštěstí existují i ATX zdroje, stavěné na pasivní provoz. Nabídku takových teď zvětší tři nové fanless zdroje od Seasonicu, které nabízí výkony 450 W, 500 W a novinkou je teď pasivní model s výkonem rovnou 700 W. Ale také třeba velmi dlouhou záruku trvající 12 let. Celý článok „Nové pasivní zdroje Seasonic: výkon až 700 W s 80 Plus Titanium“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. Vedle posledního zářezu LianLi (prezentovaného např. JTC) vypadá jako chromý příbuzný. Ty tři vrtule na čele se skrze legrační proužky průduchů asi těžko nadechnou. Obecně si ale hlavně lámu hlavu nad těmi protiprachovými filtry na víkách.

  1. Mesh FTW. Phanteks P400A, Fractal Meshify C a S2 nebo právě ten zmíněný Lancool II – takhle se dělá dobrý airflow. Nikdy jsem nepochopil TG panely v přední části, ideálně nalepené na ventilátory (CMT510, koukám se na tebe). Pokud už to tam dávám, tak tomu dám aspoň solidní odstup od předních ventilátorů. Ale BFU to asi kupují po paletách a proto se to dělá…

   1. Pro BFU je bohužel rozhodujících 20$, které raději vyplázne ve stánku za párek. Ale… Já nechápu tu aplikaci na víku! Přeci nebudu vzduch dovnitř tlačit víkem, budu ho tamtudy tlačit ven! Proč tedy nemůže mít víko alespoň volitelnou záslepku s výdechem směrem dozadu místo toho nemožného filtru?

    1. Predny TG je tam kvoli vzhladu, ak chces mesh mas na vyber Regnum 😉

     Hore mas filter aby ti do skrinky nepadal prach ked je PC vypnuty 😉

     Inak pekna skrinka, skoda toho USB-C, a chcelo by to test airflow ci bude aspon OK alebo velky pruser. Vcelku dobry ako ma napr. Corsair iCUE 465X asi nebude, tie otvory nevyzeraju moc velke.

     1. Tato skříň je mi docela šumák s celým SPC. Ale když jsem koukal posledně na JTC prezentaci Lancool II, kde zčásti demonstroval chabou praktičnost filtru na víku, donutilo mě to se podívat na nabídku šířeji. Plastová (kovová) „střecha“ (záslepka s náležitě orientovanými průduchy) namísto toho filtru se mi jeví praktičtější (trochu kontroverzně by mohla omezením průtoku pracovat pro přetlak ve skříni, celkově ovšem užitečněji než omezené průduchy na čele).

 2. Tak, oficiálne vydanie prebehlo až dnes. Odporúčané ceny sú 65 eur (AR6Q EVO TG ARGB/AR6X TG RGB) a 83 eur (AR6X EVO TG ARGB/) s DPH.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *