Deepcool zvyšuje chladiaci výkon svojho 280 mm vodníka

Anti-Leak, lepšia pumpa a krídielka na lopatkách

V rámci série AIO vodníkov Castle Deepcool vedie exkluzívne aj širšie modely s dvoma 140 mm ventilátormi. Dopyt po tomto formáte je zrejme nižší a v rámci modernizácie kvapalinových chladičov (s prívlastkom EX) prichádza až ako posledný, ale predsa. Návrh už obsahuje patentovaný systém proti pretekaniu a má aj vylepšené čerpadlo i vnútornú štruktúru vodného bloku.

Kvapalinové chladiče s 280 mm formátom radiátora sú pomerne vzácne. Je ich výrazne menej než užších 240/360 mm variantov. A pritom kratších skriniek (s menšou hĺbkou), kde môže byť takýto chladič optimálny, je pomerne dosť. Na novom Deepcool Castle 280EX je navyše niekoľko vecí, ktorými vyčnieva z radu.

Oproti svojmu predchodcovu (Castle 280) má už všetko to, čím sú dnes AIO vodníci Deepcoolu zaujímaví. Napríklad vo výmenníku je to kompenzačná kapsula reagujúca na zmeny tlaku v okruhu. Jej fungovaniu sme sa venovali i v samostatnom článku. Pre teraz stačí poznamenať, že ide o technológiu zabraňujúcu najrôznejším priesakom. Anti-Leak má Deepcool má patentovaný a na tejto báze ho nájdete iba vo vodníkoch Castle alebo Captain.

Slušnejšie by malo byť aj čerpadlo. Výrobca hovorí o dvojkomorovej pumpe a optimalizáciách potrubia na dosiahnutie lepších chladiacich výsledkov ako pri starších vodníkoch. Silnejší je pritom i motorček s trojfázovým krútiacim momentom. Ten sľubuje hladší/tichší chod aj pri vyššom prietoku pri maximálnych 2550 otáčkach.

O 25 % väčšia než bývalo je i kontaktná plocha mikrokanálikov vnútri medeného bloku. Okrem mainstreamových pätíc (AMD AM4 a Intel LGA 1200/115x) a Intel LGA 20xx podpora zahŕňa aj AMD TR(X)4. Treba však poznamenať, že i napriek tomu celé IHS Threadripperov neprekryje.

Pozoruhodné sú aj ventilátory 140 mm TF140 S s udávaným rozsahom 400 – 1600 ot./min. Lopatky rotora sú charakteristické „spoilermi“ na zadných hranách lopatiek. Či je to len marketingová paráda alebo naozaj táto úprava maximalizuje statický tlak a prietok (a snáď i v nejakom rozumnom vzťahu k hlučnosti) je už otázka.

Vodný blok je s rozmermi 86 × 75 × 71 mm a zvrchu je osvetlený. Na pripojenie sa používa 3-pinový konektor ARGB LED a regulácia je možná aj cez dodávaný káblový ovládač. Inak je tu, samozrejme, podpora všetkých aplikácií základných dosiek.

Za zmienku pri bloku stojí ešte rotačná hlavica, cez ktorú si môžete vždy logo nastaviť do správnej polohy. Nechýbajú ani otočné fitingy, 380 mm dlhé hadice sú opletené a dokonca je poriadny aj celokovový backplate (ten na konkurenčných riešeniach býva často veľmi subtílny). Z prémiových prvkov tradične chýba iba meď v radiátore. Jeho hliníková konštrukcia tak kladie dôraz na kvalitu prísady, ktorá snáď dostatočne spomalí a oddiali galvanickú koróziu.

Chladič sa už inak pomaly dostáva do obchodov. Na Amazone je skladom za odporúčanú cenu (MSRP) 150 USD.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet! Pure Rock 2 – Ticho a kvalita za dobrou cenu

Pure Rock 2 byl začátkem tohoto roku představen na CES 2020 jako nástupce a pokračovatel základní řady chladičů od firmy BeQuiet! Jako i jiné chladiče od tohoto německého výrobce, tak i Pure Rock 2 nabízí solidní chlazení, tichý chod a také atraktivní vzhled za přijatelnou cenu. Pojďme tedy tento chladič potrápit na rozpáleném procesoru a uvidíme, jak si povede proti chladičům z předchozích recenzí. Celý článok „BeQuiet! Pure Rock 2 – Ticho a kvalita za dobrou cenu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce

Firma Arctic letos už vydala nový levný chladič Freezer 7 X, což byl nástupce dlouhověké klasiky Freezer 7 Pro. Teď uvádí další novinku, která pro změnu nahradí chladič Freezer 13. Místo něj teď přichází inovovaný Arctic Freezer. Má novou konstrukci pasivu, který je výrazně lehčí a asi také levnější. Ale díky pokroku, který mezitím nastal, má přesto Freezer 13 X předchůdce překonat ve výkonu i v tichosti. Celý článok „Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Shadow Rock 3 – Ve znamení ticha

Shadow Rock 3 byl letos uveden jako nový nejvyšší model ze střední řady chladičů od výrobce BeQuiet!. Tento německý výrobce se, jak už název napovídá, zaměřuje na produkci komponent s velmi tichým chodem. Chladič Shadow Rock 3 se specifikacích pyšní velmi tichým chodem i při vysoké hodnotě TDP 190 W. Marketingová hesla však reálné testy nikdy nenahradí a proto vám dnes přinášíme recenzi tohoto chladiče. Celý článok „BeQuiet! Shadow Rock 3 – Ve znamení ticha“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *