Deepcool Anti-Leak Tech: ochrana před vytečením AIO vodníků

Ochrana před nárůstem tlaku v okruhu AIO chladiče od Deepcoolu

Průsaky z vodního chlazení, to je odvěký a také asi největší a základní problém s custom i all-in-one kapalinovými chladícími okruhy v počítačích. Firma Deepcool letos přišla s patentovanými technologiemi, které mají nebezpečí průsaků či vytečení bránit u bezúdržbových AIO a udělat je bezpečnější. Poprvé jsou použité v chladiči Captain 240 Pro, který už je na trhu, teď ale máme bližší informace o tom, jak to celé funguje.

Důvodů nějakého vytečení média z okruhu může být víc, co ale technologie Deepcoolu má podchytit, jsou účinky změn tlaku uvnitř okruhu, které součástky namáhají. Protože kapaliny se stejně jako jiné látky s rostoucí teplotou roztahují, musí se celá soustava při provozu s těmito změnami objemu a tím tlaku vyrovnávat. Pokud to nedokáže, může tlak uvnitř provalit nějaké slabé místo, vypudit kapalinu ven skrz těsnění a tak podobně. Problém umocňuje to, že tlak může uvnitř okruhu postupně růst i při konstantní teplotě různými procesy jako je oxidace nebo práce mikroorganismů.

Kapsle pro kompenzaci tlaku je vložená do komory na kraji radiátoru

Pod označením Anti-Leak Tech proto Deepcool integroval do vodních chladičů kompenzátor tlaku uvnitř okruhu, který si také nechal patentovat. Jak už bylo řečeno, nejde na trhu o novinku, ale původně firma nezveřejnila detaily, což se nyní změnilo poté, co na technologii získala patenty (na tuto prezentaci detailů upozornil Hexus.net). Celé by to mělo spočívat ve speciální gumové vložce s tvarem vřetena, ve které je vzduch a celé je to vsazeno do nádrže s kapalinou, kterou Deepcool integroval do radiátoru. Tato kapsle má za úkol kompenzovat nárůst objemu kapaliny v uzavřeném okruhu. S růstem tlaku se totiž na rozdíl od kapaliny stlačí a zmenší, takže úbytek jejího objemu vykompenzuje a utlumí nárůst tlaku. A měla by tím předejit nebezpečnému zvýšení interního tlaku, který by mohl způsobit otevření nějaké netěsnosti. V custom okruhu toto asi nepotřebujete, přinejmenším pokud máte expanzní nádobu, ale v AIO okruhu, jenž má být bezúdržbový, je to jiné.

Schéma fungování gumového kompenzátoru tlaku

Tato kapsle je uzavřená uvnitř na straně radiátoru pod místy, kde jsou napojené hadice. Zvenku je z ní vidět kulatý zašroubovaný uzávěr po straně. Podle popisu Deepcoolu by dokonce měl uzávěr fungovat tak, že dovnitř do gumové kapsle pouští zvenku atmosferický tlak, takže při velkém přetlaku se z ní vzduch asi může dostat ven. Stlačovací kapsle má být vyrobená ze speciální gumy typu EDPM (etylén-propylén-ENB) od společnosti DuPont. Ta má poskytovat vysokou elasticitu a odolávat koroznímu působení a stárnutí i teplu.

Anti-Leak Tech má řešit nárůst tlaku při zahřátí média, ale také postupný růst tlaku během stárnutí chladiče

Chladič Captain 240 Pro, ve kterém je tato inovace použitá, zároveň používá hadice ze speciálního butylového kaučuku (IIR, polymer z izobutylenu a izoprenu) vyráběného z Japonsku a USA. Zvenku je IIR ještě obalené tkaninou. I to má pomoci udržet elasticitu a těsnost systému hadic. K dlouhodobé těsnosti pak jako třetí faktor podle Deepcoolu ještě má přispět vysoká přesnost výroby a použití kvalitního chladícího média.

Deepcool Captain 240 Pro

Z hlediska konkrétních dílčích zlepšováků je na tom ale asi nejzajímavější právě ta kompenzace tlaku pomocí oné gumové kapsle schované v radiátoru. Ta je sice patentovaná, ale součástka s podobnou funkcí by se asi dala realizovat i jinými způsoby, takže by se podobné kompenzační pomůcky mohly objevit i v dalších AIO chladičích. Při použití měkkých hadic by asi tuto roli měly hrát i ty, ale musí se s tím asi kalkulovat při návrhu, aby u nich nafukování a roztahování naopak nezpůsobovalo mechanické opotřebení, což by mohlo naopak mít přesně opačný efekt.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asetek má problémy. Hrozí patentová válka na trhu AIO chladičů

Asi se schyluje k malému dramatu v oboru počítačového chlazení, hlavně toho vodního. To zažilo velký boom s AIO chladiči, které mají uzavřený okruh a snadný provoz i instalaci. Na jejich rozšíření a popularizaci měl značný podíl Asetek, ale právě tato firma je teď zdá se v problémech. Firmě se propadly tržby, ale údajně také vystupňovala patentové spory proti dalším výrobcům AIO, což může mít na trh s chladiči svoje dopady. Celý článok „Asetek má problémy. Hrozí patentová válka na trhu AIO chladičů“ »

  •  
  •  
  •  

Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD

NVMe SSD mají při plném zatížení často docela vysokou spotřebu, u highendových modulů M.2 se uvádí maximální příkon až 8–9 W. Tudíž jejich chlazení je relevantní otázka, byť většinou vyřešená prostými pasivy. Existují ale i bizarnější řešení jako vysoké heatpipe chladiče nebo vodní bloky pro zapojení SSD do custom okruhu. Ovšem teď tu asi máme vítěze, protože větší divočinu asi dlouho nikdo nevyrobí: SSD s vlastním AIO chladičem. Celý článok „Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO

Existuje dost základních desek opatřených na míru vyrobeným vodním blokem, který chladí nejen procesor, ale i také napájecí kaskádu. Takový speciální monoblok je asi nejlepší způsob, jak VRM chladit, ale dá se používat jen s custom vodním okruhem, který je dost nepraktický. Ovšem pozor – Gigabyte teď tento nápad zkombinoval s populárními a snadno instalovatelnými AIO vodníky, takže chlazení VRM vodou je rázem skoro bezproblémové. Celý článok „Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *