Scythe Big Shuriken 3: nový top flow chladič s výškou 69 mm

Co nejvíc prostoru pro žebra, aniž by se zasáhlo do slotů pro paměti a PCI Expressu

Hodně chladičů vychází v těchto dnech. Po novém modelu Noctua přichází další zase novinka od také známé firmy Scythe. Tento výrobce uvádí nový chladič Big Shuriken 3. Na trh se tím dostává nový model top-flow koncepce, která jednak dobře chladí VRM okolo socketu, ale zejména se velmi dobře vejde do kompaktních Mini-ITX skříní nebo šasi, které mají pozici pro GPU přesunutou za desku nebo nad CPU umísťují zdroj ATX.

Big Shuriken 3 (kód SCBSK-3000) je jak název signalizuje třetím pokračovatelem už existující řady, proti druhému modelu se zvláštním provedením heatpipe je ovšem tato nová verze prakticky ve všem odlišná. Zůstává 120mm ventilátor sedící na horní straně pasivu. Zespodu ho osadit nelze, protože na rozdíl třeba od Noctua NH-L12S jdou u Big Shurikenu 3 žebra pasivu až dolů k základně. Z té vede pět 6mm heatpipe, které do pasivu rozvádějí teplo (přímo základnou asi kontakt není kvůli upevňovacímu mechanismu nacpanému mezi základnu a spodek žeber).

Scythe Big Shuriken 3: pasiv má nepravidelná žebra, která se snaží využít co nejvíce prostoru mezi ventilátrem a procesorem

Chladič se tedy snaží využít maximum prostoru pod ventilátorem pro pasiv, nicméně průřez žeber postupně ustupuje, aby nedocházelo ke kolizím s VRM a zadními porty, nad nimiž žebra mají převis. Hmotnost není nakonec nijak velká, i s ventilátorem má Big Shuriken 3 jen 475 gramů. Celý pasiv je asymetrický a vytvarovaný tak, aby nezasahoval na mainstreamových paticích ani nad paměťové moduly (a to ani na Mini-ITX deskách), ani do prvního slotu PCI Express pro GPU. Žebra pasivu jsou hliníková, heatpipe jsou patrně měděné, ale poniklované. Pokovená je zřejmě i základna.

Scythe Big Shuriken 3: asymetrický tvar pasivu s montážním systémem

15mm nebo 25mm ventilátor

Výška chladiče je s ventilátorem 69 mm (pozor na to, verze 2 měla jen 58 mm, takže pro hodně nízké šasi asi bude nadále atraktivní). Tato výška je s přibaleným 120mm ventilátorem Kaze Flexx s 15mm tloušťkou. Větrák se šroubuje do kovového rámečku nasazeném na pasivu a výrobce explicitně podporuje i nahrazení tohoto ventilátoru vyšším 25mm modelem, což má dodat vyšší chladící výkon. Šrouby budou asi v standardních místech, takže by mělo být snadné nasadit i jiné ventilátory.

Podle specifikací by otáčky ventilátoru měly být regulovatelné mezi 300–1800 RPM (s asi 200RPM tolerancí), při kterých má poskytovat průtok 8,28 – 50,79 kubických stop za minutu a tlak 0,23 – 1,35 mm vodního sloupce. Hlučnost je údajně 2,7 až 30,4 dB. Ve specifikacích není nikde stanoveno, jak výhřevný procesor tento chladič ukočíruje. Ale je umožněna montáž na socket LGA 2066/LGA 2011, takže by snad měl zvládnout alespoň něco přes 100 W.

Scythe Big Shuriken 3

Chladič Big Shuriken 3 používá montážní systém H. P.M.S. III, který je kompatibilní se všemi dnešními a minulými sockety Intelu i AMD od LGA 775 po LGA 1151 a 2066 a od AM2 přes FM1 po AM4. Osazuje se do montážních otvorů, u Intelu pomocí vlastního backplate, u AMD se používá originální plechový backplate na desce. Nepodporovány jsou jen platformy LGA 3647, TR4/SP3 (Threadrippery) a malý socket AM1.

V Americe se už Scythe Big Shuriken 3 (SCBSK-3000) začal prodávat. Stát má 45 dolarů, uvedená je také britská cena 49,76 liber. To by u nás mělo znamenat 57,27 eur/1470 Kč (včetně DPH). V našich obchodech se ale objevují i nižší ceny, začínající někde od 52 € a 1300 Kč.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nová deska Thin Mini-ITX pro AMD Ryzen od ASRocku

Po Mini-STX desce se socketem AM4 od ASRocku stejný výrobce zase rozšířil možnosti pro stavbu kompaktních počítačů s procesory AMD. ASRock totiž uvedl Thin Mini-ITX desku platformy AM4 A320TM-ITX, díky níž se Ryzeny mohou dostat do tohoto formátu, používaného třeba skříní Akasa Euler. A tato deska zároveň také používá pro pasivní chod výhodné DC napájení, což je s platformou Ryzenů zatím velká vzácnost. Celý článok „Nová deska Thin Mini-ITX pro AMD Ryzen od ASRocku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Speciální mini AIO vodník pro malá PC: Asetek s 92mm radiátorem

All-in-one vodní chlazení má svoje mouchy a hadice plus radiátor zabírají hodně místa. Zároveň ale také dokážou usnadnit chlazení malých PC, protože vyfukují teplo rovnou ven ze skříně a zejména jim stačí pár centimetrů místa nad socketem procesoru. Právě pro použití AIO chladičů v malých PC má teď něco speciálního Asetek: miniaturní AIO vodník se zmenšeným radiátorem, stavěným na rozměr jen 92mm ventilátorů. Celý článok „Speciální mini AIO vodník pro malá PC: Asetek s 92mm radiátorem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Biostar má zajímavou Mini-ITX desku s mobilním SoC AMD Carrizo

Stará generace procesorů AMD před Ryzenem je z dnešního pohledu zastaralá. Ale paradoxně se zrovna teď objevila deska, kde by mohla být relativně zajímavá. Často se volá po tom, aby se na Mini-ITX desky montovaly úsporné mobilní procesory a Biostar teď jednu takovou uvedl: model A10N-8800E. Je na ní AMD FX-8800E, což je APU pro notebooky s jádry Excavator. Coby SoC nepotřebuje vůbec čipset, takže platforma je to docela úsporná. Celý článok „Biostar má zajímavou Mini-ITX desku s mobilním SoC AMD Carrizo“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *