Scythe Big Shuriken 3: nový top flow chladič s výškou 69 mm

Co nejvíc prostoru pro žebra, aniž by se zasáhlo do slotů pro paměti a PCI Expressu

Hodně chladičů vychází v těchto dnech. Po novém modelu Noctua přichází další zase novinka od také známé firmy Scythe. Tento výrobce uvádí nový chladič Big Shuriken 3. Na trh se tím dostává nový model top-flow koncepce, která jednak dobře chladí VRM okolo socketu, ale zejména se velmi dobře vejde do kompaktních Mini-ITX skříní nebo šasi, které mají pozici pro GPU přesunutou za desku nebo nad CPU umísťují zdroj ATX.

Big Shuriken 3 (kód SCBSK-3000) je jak název signalizuje třetím pokračovatelem už existující řady, proti druhému modelu se zvláštním provedením heatpipe je ovšem tato nová verze prakticky ve všem odlišná. Zůstává 120mm ventilátor sedící na horní straně pasivu. Zespodu ho osadit nelze, protože na rozdíl třeba od Noctua NH-L12S jdou u Big Shurikenu 3 žebra pasivu až dolů k základně. Z té vede pět 6mm heatpipe, které do pasivu rozvádějí teplo (přímo základnou asi kontakt není kvůli upevňovacímu mechanismu nacpanému mezi základnu a spodek žeber).

Scythe Big Shuriken 3: pasiv má nepravidelná žebra, která se snaží využít co nejvíce prostoru mezi ventilátrem a procesorem

Chladič se tedy snaží využít maximum prostoru pod ventilátorem pro pasiv, nicméně průřez žeber postupně ustupuje, aby nedocházelo ke kolizím s VRM a zadními porty, nad nimiž žebra mají převis. Hmotnost není nakonec nijak velká, i s ventilátorem má Big Shuriken 3 jen 475 gramů. Celý pasiv je asymetrický a vytvarovaný tak, aby nezasahoval na mainstreamových paticích ani nad paměťové moduly (a to ani na Mini-ITX deskách), ani do prvního slotu PCI Express pro GPU. Žebra pasivu jsou hliníková, heatpipe jsou patrně měděné, ale poniklované. Pokovená je zřejmě i základna.

Scythe Big Shuriken 3: asymetrický tvar pasivu s montážním systémem

15mm nebo 25mm ventilátor

Výška chladiče je s ventilátorem 69 mm (pozor na to, verze 2 měla jen 58 mm, takže pro hodně nízké šasi asi bude nadále atraktivní). Tato výška je s přibaleným 120mm ventilátorem Kaze Flexx s 15mm tloušťkou. Větrák se šroubuje do kovového rámečku nasazeném na pasivu a výrobce explicitně podporuje i nahrazení tohoto ventilátoru vyšším 25mm modelem, což má dodat vyšší chladící výkon. Šrouby budou asi v standardních místech, takže by mělo být snadné nasadit i jiné ventilátory.

Podle specifikací by otáčky ventilátoru měly být regulovatelné mezi 300–1800 RPM (s asi 200RPM tolerancí), při kterých má poskytovat průtok 8,28 – 50,79 kubických stop za minutu a tlak 0,23 – 1,35 mm vodního sloupce. Hlučnost je údajně 2,7 až 30,4 dB. Ve specifikacích není nikde stanoveno, jak výhřevný procesor tento chladič ukočíruje. Ale je umožněna montáž na socket LGA 2066/LGA 2011, takže by snad měl zvládnout alespoň něco přes 100 W.

Scythe Big Shuriken 3

Chladič Big Shuriken 3 používá montážní systém H. P.M.S. III, který je kompatibilní se všemi dnešními a minulými sockety Intelu i AMD od LGA 775 po LGA 1151 a 2066 a od AM2 přes FM1 po AM4. Osazuje se do montážních otvorů, u Intelu pomocí vlastního backplate, u AMD se používá originální plechový backplate na desce. Nepodporovány jsou jen platformy LGA 3647, TR4/SP3 (Threadrippery) a malý socket AM1.

V Americe se už Scythe Big Shuriken 3 (SCBSK-3000) začal prodávat. Stát má 45 dolarů, uvedená je také britská cena 49,76 liber. To by u nás mělo znamenat 57,27 eur/1470 Kč (včetně DPH). V našich obchodech se ale objevují i nižší ceny, začínající někde od 52 € a 1300 Kč.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

NZXT H1: vertikální Mini-ITX skříň pro výkonné PC v 19 × 19 cm

Zajímavá skříň vychází teď i v oblasti kompaktních Mini-TX počítačů. Firma NZXT uvádí model nazvaný jednoduše NZXT H1, jenž přináší poměrně netypické řešení. Všechny komponenty jsou v tomto šasi vertikálně, takže PC stojí vzpřímeně jako sloupek zabírající malý půdorys. Přitom se ale dovnitř vejde docela dlouhá výkonná grafická karta, takže se tato skříň vyloženě nabízí pro kompaktní herní počítač. Celý článok „NZXT H1: vertikální Mini-ITX skříň pro výkonné PC v 19 × 19 cm“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM

Desky platformy X570 pro procesory AMD Ryzen 3000 přinesly PCI Express 4.0 a silnou konektivitu, ale bohužel také vyšší spotřebu a aktivní chlazení čipsetu. ASRock teď však uvedl jednu X570/AM4 desku, která má chlazení plně pasivní, navíc v provedení Mini-TX. Je sice určená pro servery, ale přesto je hodně zajímavá, už jenom tím, že v rozměru Mini-ITX dovoluje použít čtyři paměťové moduly (navíc s ECC). Celý článok „Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus vydává Mini-ITX X570 desky, s unikátním návrhem a chlazením

Když vyšly procesory Ryzen první generace, chyběly jim Mini-ITX desky. S generací Ryzen 3000 se to změnilo a dokonce přišly i Mini-ITX desky platformy X570, i když se tento čipset spotřebou a také přebytečnou výbavou pro tento formát nehodí. Asus má hned dvě Mini-ITX desky, které se s toto výkonnou platformou docela zajímavě potýkají. Odhalené byly sice již na Computexu, ale až teď přicházejí do obchodů. Celý článok „Asus vydává Mini-ITX X570 desky, s unikátním návrhem a chlazením“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *