Lenovo ThinkPad X1 Extreme: profi stroj pre workoholikov

Parametre a detaily

Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

Základné parametre


Detaily

Lenovo X1 Extreme dostanete v štýlovej červeno čiernej krabici.

V balení nájdete okrem samotného notebooku nabíjačku s napájacím káblom a špeciálnu redukciu na pripojenie eternetového kábla s konektorom RJ-45.


ThinkPady sú známe svojim čiernym prevedením. V prípade rodiny X1 sme zvyknutí na najvyššiu kvalitu, nízku hmotnosť a zvýšenú odolnosť. Ani pri X1 Extreme tomu nie je inak a spoľahnúť sa tak môžete na certifikáciu MIL-STD 810G, teda dvanásť armádnych testov či klávesnicu odolnú voči poliatiu.

X1 Extreme má veľké pozitívum v podobe bohatej konektivity. Ultrabooky často volia menšiu hrúbku a nižšiu hmotnosť nad použiteľnosťou a tvrdá politika USB-C je napríklad vidieť pri Macbookoch Apple. Ako človek závislý na práci na notebooku však máte len najmenšiu chuť riešiť všelijaké redukcie pri návšteve klienta či práci vo vlaku a podobne. A práve v tomto X1 Extreme nesklame. Ponúka totiž nadpriemerné množstvo portov a prakticky všetko, čo by ste mohli potrebovať doma ale aj na cestách.

Na ľavom boku je pre Lenovo špeciálny obojstranný napájací port v tvare pripomínajúcom USB a dvojica portov USB-C, pričom oba podporujú Thunderbolt 3. Nasleduje HDMI 2.0, vďaka ktorému môžete notebook pripojiť aj k 4K monitoru so 60 Hz (a nie 30 Hz ako v prípade HDMI 1.4). Už sme si spomínali eternetový adaptér, ten sa pripája do nasledujúceho portu. Posledným konektorom na tejto strane je 3,5mm audio jack.

Pravá strana ponúka dvojicu klasických USB-A, čítačku na SD karty a druhú na občianske preukazy. Nechýba ani Kensington lock pre prípad, že by ste potrebovali notebook niekde zabezpečiť proti krádeži.

Pri výbere konfigurácie si môžete zvoliť z dvoch displejov – Full HD alebo 4K. Náš testovací kús mje vybavený druhým spomínaným rozlíšením, 3840 × 2160 px. Ten ponúka 400-nitový Dolby Vision HDR, 100% pokrytie AdobeRGB a dokonca aj dotyk. Zaujímavý je tiež fakt, že napriek tomu, že je displej lesklý, odrazy nie sú také výrazné ako pri iných notebookoch. To platí aj o X1 Carbon 6. generácie, ktorý sa leskne výrazne viac.

Poďme sa pozrieť do útrob notebooku. ThinkPady sú biznisové zariadenia a tomu sú prispôsobené aj možnosti servisu či vylepšenia. Zadný kryt preto drží sedem krížových skrutiek na rozdiel od T5, ktoré sú zvykom pri iných ultrabookoch. Zároveň skrutky ostávajú v kryte a nemusíte sa báť, že ich stratíte. Kryt po odskrutkovaní ide ľahko odmontovať, nie je potrebné nejaké veľké páčenie, ako tomu býva zvykom pri kovových notebookoch.


Vnútro notebooku je rozložené veľmi systematicky a jednoducho. Dole nájdete batériu, napravo dvojicu slotov M.2 na SSD disky, vľavo kartu WiFi.

Ďalšiu vymeniteľnú súčiastkou sú RAM vo formáte SO-DIMM. Testovaný kus má dvojicu 16GB modulov, teda celkovú kapacitu 32 GB.

O chladenie sa stará dvojica ventilátorov a heatpipe.

Mojou najobľúbenejšou vecou na notebookoch ThinkPad X1 je zrejme klávesnica. Lenovo má najlepšiu mobilnú klávesnicu na trhu a X1 Extreme je toho opäť dôkazom. Premyslený layout, prehnuté tlačidlá, príjemná reakcia, biele podsvietenie a množstvo multimediálnych klávesov, čo viac si priať? Dokonca aj tá odolnosť voči poliatiu tu je. Pre nostalgikov nechýba Trackpoint a tlačidlá nad touchpadom. Ten je mimochodom tiež veľmi dobrý, má príjemný sklenený povrch a ovládače Precision. Jedinou miernou nevýhodou klávesnice je prehodenie klávesov Fn a Ctrl, čo sa však dá zmeniť v obslužnej aplikácii. To je jeden z poznávacích znakov Lenova a problém s tým budete mať len chvíľu, kým si na to nezvyknete.

Komfort písania na klávesnici sa dá len ťažko opísať. Na trhu momentálne Lenovo naozaj nemá konkurenciu a táto situácia už trvá nejaký ten rok.

Biznisové zameranie je vidieť aj na bezpečnostných prvkoch. Na notebooku nájdete čítačku odtlačkov s technológiou Match-on-Chip, ktorá zaručí, že odtlačok je naozaj váš. Čítačka sa totiž postupne učí a keď sa napríklad porežete, túto zmenu odtlačku si zaznamená a nedovolí odomknutie už neaktuálnym odtlačkom. Ďalšou formou prihlasovania je IR kamera s funkciou Windows Hello. Notebook tak stačí len otvoriť a kamera sama rozpozná uloženú tvár. V prípade, že zvolíte štandardnú HD kameru, bude k dispozícii záslepka ThinkShutter, aby vás nikto nemohol špehovať. Nachádzajú sa tu aj ďalšie prvky bezpečnosti ako dTPM 2.0, Kensington lock či procesory s vPro a zaheslovanie BIOSu, bootu aj Windowsu.

ThinkPady majú jednu skvelú vlastnosť, a síce že kĺb je hybný až do 180 stupňov. V praxi to znamená nielen lepšiu flexibilitu, ale predovšetkým odpadá starosť o životnosť kĺbu a opatrnosť pri jeho otváraní.

Batéria s kapacitou 80 Wh patrí medzi tie najväčšie na trhu, už len zopár herných notebookov ponúkne väčšiu kapacitu. Očakávať sa dá dlhá výdrž a to predovšetkým pri Full HD modeli. Naša testovaná konfigurácia so 4K displejom a najvyšším procesorom Core i7-8850H bude mať pravdepodobne nižšiu výdrž.

K notebooku je dodávaná 135W nabíjačka, ktorá dokáže nabiť notebook prekvapivo rýchlo. Po 30 minútach má notebook 47 %, po hodine už 87 %. Následne sa nabíjanie spomalí a po hodine a pol má 97 %. Plné nabitie trvá niečo málo cez 2 hodiny.

Notebooku by nabíjanie cez USB-C nestačilo, vzhľadom na to, že USB-C podporuje len 100W nabíjanie. Preto je dodávaná 135W nabíjačka s konektorom, ktorý pripomína USB-A. Zasunúť sa dá obojstranne, čo je rovnaká výhoda ako pri USB-C. Ak by ste však náhodou nemali po ruke originálnu nabíjačku, môžete si požičať aj inú s USB-C. Treba však počítať s tým, že nabíjanie bude pomalšie a pri veľkej záťaži sa notebook nebude nabíjať, alebo budú dokonca percentá batérie klesať napriek pripojeniu nabíjačky USB-C.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *