Nový chladič Noctua slibuje 140mm výkon v jenom 120mm těle

Noctua NH-12A: zesílený pasiv se sedmi heatpipe a dva sterroxové větráky

Chladiče Noctua jsou možná nejznámější nebo nejproslulejší značkou z těch pro PC. Teď rakouská firma vydává jeden nový: model NH-U12A, který představuje pátou generaci této řady jednověžových chladičů se 120mm ventilátory. A aktualizace by to měla být docela zajímavá. Chladič totiž dostal nové ventilátory ze sterroxu, ale zároveň i nový pasiv, takže se dá čekat vyšší chladící výkon i zlepšení jeho hlučnosti (či tichosti).

NH-12A je velikostí podobný předchozímu typu NH-U12S, který možná znáte, ale nejde o jeho náhradu. Novinka míří na vyšší výkon, Noctua dokonce uvádí, že tento 120mm chladič se má rovnat 140mm modelům, byť má formát o číslo menší. NH-12A má proto rovnou v základu osazeny dva ventilátory (z obou stran) a také zvětšený a posílený pasiv. Hlavním lákadlem u něj budou ovšem ony menší rozměry a tím dobrá kompatibilita s deskami a skříněmi.

Noctua NH-U12A

Zvětšení pasivu se ovšem nedotklo profilu – pasiv by měl být pořád vysoký 158 mm a široký 125 mm. Noctua ho také vyosila poněkud dozadu (heatpipe nejdou nahoru plně kolmo) tak, aby věž i s předním ventilátorem začínala mimo prostor paměťových slotů na platformách Intel LGA 1151 a AMD AM4. Kompatibilita s vysokými moduly DDR4 by tedy měla být bezchybná. A díky 120mm profilu by neměl být problém ani se sloty PCI Express. Chladič tak narostl jen do hloubky – samotný pasiv ztloustl na 58 mm (NH-U12S: 45 mm) a s druhým ventilátorem navíc je celá tloušťka chladiče 112 mm. To znamená, že na platformě LGA 2066/2011 musí moduly ve slotech být nižší než 42 mm.

Z poniklované základny vede sem U-heatpipe

Také váha je docela značná: 1,22 kg. Hmotnost je cenou za dva ventilátory, ale i vylepšený pasiv. Ten má samotný 760 g. Využívá sedm heatpipe ve tvaru U, vycházejících z měděné základny, místo jen pěti u NH-U12S. A zároveň byla plocha hliníkových žeber zvětšena o 37 %. Celý pasiv je poniklovaný. Montuje se ovšem stále klasickým mechanismem SecuFirm2 a z výroby je kompatibilní se všemi mainstreamovými paticemi (LGA 115x, LGA 2011/2066, AM2–AM3+, FM1–FM2+ a AM4). Chybí jen podpora pro Threadripper a socket TR4/SP3. LGA 3647 Xeonu W-3175X také není podporována.

Dvakrát sterrox

Druhou polovinou této inovace jsou pak nové ventilátory. Noctua na model NH-U12A nasazuje dvojici 120mm ventilátorů NF-A12x25 PWM, což jsou loni vydané ventilátory s novým tvarem a novým speciálním materiálem nazvaným sterrox (jejich specialitám a výbavě jsme se věnovali v tomto článku). Hlavní devizou těchto ventilátorů má být to, že jsou zároveň schopné dodávat vysoký průtok i statický tlak. A kromě toho by měly také mít dobrý akustický projev s minimem různých zvuků v nízkých otáčkách.

Noctua NH-U12A je osazena dvěma ventilátory A12x25 PWM

Tyto ventilátory mají maximální otáčky až 2000 RPM, s dodávanými adaptéry LNA 1700 RPM. To má dodávat průtok vzduchu 102,1 m³/h (84,5 m³/h s LNA) a generovat hlučnost 22,6 dB (18,8 dBA s LNA). PWM regulace je samozřejmě podporována, ventilátory mají čtyřpinové konektory. Jako nejnižší rychlost je uváděno 450 otáček za minutu.

Životnost ventilátorů má přesahovat 150 000 hodin, celý chladič má záruku 6 let. Dva adaptéry LNA jsou jako obvykle součástí balení chladiče, stejně jako 4pinová rozdvojka. Noctua také přidává pastu NT-H1 (plus obvyklé montážní příslušenství pro sockety Intel i AMD).

Cena je docela vysoká

Chladiče Noctua jsou většinou dost drahé a v případě NH-U12A se nestala žádná výjimka – doporučená cena je 100 dolarů/100 eur, v ČR okolo 2550 Kč. Částečně to ovšem asi vysvětluje i ono použití dvou ventilátorů, protože jeden A12x25 PWM stojí samotný 30 €. V ceně je jako obvykle také příslib podpory budoucích socketů zdarma zaslanými konverzními sadami – pokud si napíšete, pošle vám Noctua i kit pro LGA 775 nebo LGA 1366.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Scythe v spolupráci s Asus dáva Mugen 5 do rovnošatu TUF

Estetické ladenie komponentov na čele s RGB LED je už tvrdý mainstream. Ak ale stavia na solídnom základe, tak čert to ber… Jedna vec je totiž zostrojiť produkt spôsobom „hlavne aby vyzeral“ v duchu „vzhľad predáva“ a iná vec doplniť osvetlenie na funkčne schopný návrh ako dekoráciu. Najnovší prírastok, ktorý vznikol po dohode dvoch rozumných firiem, ide našťastie tou druhou cestou. Celý článok „Scythe v spolupráci s Asus dáva Mugen 5 do rovnošatu TUF“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

RGB LED už můžete mít i v nízkém top-flow chladiči Thermaltake

Ozdobné nasvícení hardwaru pomocí RGB LED s možností měnit barvy a vytvářet různé efekty se stalo takovým emblémem herních počítačů a „kultury“. RGB iluminaci už má dost věžových chladičů CPU, ale co když byste tuto dekoraci chtěli mít v kompaktním počítači? Právě pro takové potřeby má teď něco Thermaltake: Nízký top-flow chladič UX100 ARGB (což znamená, že chladí i VRM na desce), vybavený pro duhové světelné efekty. Celý článok „RGB LED už můžete mít i v nízkém top-flow chladiči Thermaltake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy

O procesorové chladiče, ktoré nepotrebujú ventilátor a i napriek tomu zvládnu čipy s vyšším TDP, bola vždy núdza. Naposledy sme sa tešili z výborného FX70, ktorého predaj Zalman žiaľ už dávnejšie ukončil. Okrem neho sa v poslednej dekáde síce niekoľko pasívne schopných návrhov objavilo – SilverStone Heligon HE02, séria Scythe Ninja alebo dnešnému aktérovi trochu podobný Orochi, ale na naozaj špičkový bezhlučný chladič stále čakáme. Celý článok „180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Cena posiela do kolien, ale inak to vyzerá byť ako balík toho najlepšieho čo Noctua aktuálne vie. 7 heatpipes na 120 mm veži je unikát a váha pasívu porovnateľná s U14S tiež niečo naznačuje. Dúfam, že už plánujete test. 😉

  1. Z pohľadu výkon/cena asi ťažko, ale na to Noctua nikdy nehrala. Ak sa ale potvrdí výkon, tak z pohľadu výkon/rozmery by to mohol byť po rokoch výrazný výkonnostný posun. Určite to nebude bestseller, ale špecifickú cieľovú skupinu si to nájde /ľudia, ktorý chcú high-end výkon v mainstream rozmeroch/. Čiže skôr to má technologický význam, bez ohľadu na cenu. Postavilo by to laťku pre ďalšie väčšie modely na novú úroveň a povedzme si otvorene, že čo sa týka pasívov, Noctua tam má dosť rezervy, hlavne u väčších pasívov.

   Bude zaujímavé sledovať čo sa stane, keď nabehnú 140 mm sterroxy, na ktorých by sa už malo robiť Ale na cenu takej D16 s dvomi A14 sterroxami radšej nechcem pomyslieť. 😀 Každopádne vzduchové chladenie potrebuje technologický posun, aj keď to pôjde do ceny. beztak sa dnes vo veľkom predávajú aj 150 € AiO pochybnej kvality, takže ak by sa vzduch posunul výkonnostne na podobnú úroveň pri lepšej kvalite a akustike, dáva to zmysel. Ale to sú zatiaľ všetko teórie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *