Nový chladič Noctua slibuje 140mm výkon v jenom 120mm těle

Noctua NH-12A: zesílený pasiv se sedmi heatpipe a dva sterroxové větráky

Chladiče Noctua jsou možná nejznámější nebo nejproslulejší značkou z těch pro PC. Teď rakouská firma vydává jeden nový: model NH-U12A, který představuje pátou generaci této řady jednověžových chladičů se 120mm ventilátory. A aktualizace by to měla být docela zajímavá. Chladič totiž dostal nové ventilátory ze sterroxu, ale zároveň i nový pasiv, takže se dá čekat vyšší chladící výkon i zlepšení jeho hlučnosti (či tichosti).

NH-12A je velikostí podobný předchozímu typu NH-U12S, který možná znáte, ale nejde o jeho náhradu. Novinka míří na vyšší výkon, Noctua dokonce uvádí, že tento 120mm chladič se má rovnat 140mm modelům, byť má formát o číslo menší. NH-12A má proto rovnou v základu osazeny dva ventilátory (z obou stran) a také zvětšený a posílený pasiv. Hlavním lákadlem u něj budou ovšem ony menší rozměry a tím dobrá kompatibilita s deskami a skříněmi.

Noctua NH-U12A

Zvětšení pasivu se ovšem nedotklo profilu – pasiv by měl být pořád vysoký 158 mm a široký 125 mm. Noctua ho také vyosila poněkud dozadu (heatpipe nejdou nahoru plně kolmo) tak, aby věž i s předním ventilátorem začínala mimo prostor paměťových slotů na platformách Intel LGA 1151 a AMD AM4. Kompatibilita s vysokými moduly DDR4 by tedy měla být bezchybná. A díky 120mm profilu by neměl být problém ani se sloty PCI Express. Chladič tak narostl jen do hloubky – samotný pasiv ztloustl na 58 mm (NH-U12S: 45 mm) a s druhým ventilátorem navíc je celá tloušťka chladiče 112 mm. To znamená, že na platformě LGA 2066/2011 musí moduly ve slotech být nižší než 42 mm.

Z poniklované základny vede sem U-heatpipe

Také váha je docela značná: 1,22 kg. Hmotnost je cenou za dva ventilátory, ale i vylepšený pasiv. Ten má samotný 760 g. Využívá sedm heatpipe ve tvaru U, vycházejících z měděné základny, místo jen pěti u NH-U12S. A zároveň byla plocha hliníkových žeber zvětšena o 37 %. Celý pasiv je poniklovaný. Montuje se ovšem stále klasickým mechanismem SecuFirm2 a z výroby je kompatibilní se všemi mainstreamovými paticemi (LGA 115x, LGA 2011/2066, AM2–AM3+, FM1–FM2+ a AM4). Chybí jen podpora pro Threadripper a socket TR4/SP3. LGA 3647 Xeonu W-3175X také není podporována.

Dvakrát sterrox

Druhou polovinou této inovace jsou pak nové ventilátory. Noctua na model NH-U12A nasazuje dvojici 120mm ventilátorů NF-A12x25 PWM, což jsou loni vydané ventilátory s novým tvarem a novým speciálním materiálem nazvaným sterrox (jejich specialitám a výbavě jsme se věnovali v tomto článku). Hlavní devizou těchto ventilátorů má být to, že jsou zároveň schopné dodávat vysoký průtok i statický tlak. A kromě toho by měly také mít dobrý akustický projev s minimem různých zvuků v nízkých otáčkách.

Noctua NH-U12A je osazena dvěma ventilátory A12x25 PWM

Tyto ventilátory mají maximální otáčky až 2000 RPM, s dodávanými adaptéry LNA 1700 RPM. To má dodávat průtok vzduchu 102,1 m³/h (84,5 m³/h s LNA) a generovat hlučnost 22,6 dB (18,8 dBA s LNA). PWM regulace je samozřejmě podporována, ventilátory mají čtyřpinové konektory. Jako nejnižší rychlost je uváděno 450 otáček za minutu.

Životnost ventilátorů má přesahovat 150 000 hodin, celý chladič má záruku 6 let. Dva adaptéry LNA jsou jako obvykle součástí balení chladiče, stejně jako 4pinová rozdvojka. Noctua také přidává pastu NT-H1 (plus obvyklé montážní příslušenství pro sockety Intel i AMD).

Cena je docela vysoká

Chladiče Noctua jsou většinou dost drahé a v případě NH-U12A se nestala žádná výjimka – doporučená cena je 100 dolarů/100 eur, v ČR okolo 2550 Kč. Částečně to ovšem asi vysvětluje i ono použití dvou ventilátorů, protože jeden A12x25 PWM stojí samotný 30 €. V ceně je jako obvykle také příslib podpory budoucích socketů zdarma zaslanými konverzními sadami – pokud si napíšete, pošle vám Noctua i kit pro LGA 775 nebo LGA 1366.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte uvádí vlastní věžový chladič Aorus ATC800 s RGB LED

Před krátkou dobou přivanul airflow najednou několik nových vzduchových chladičů. S menším zpožděním se k tomu přidává ještě jedna novinka, tentokrát věžový vzduchový chladič od firmy Gigabyte, která podobně jako třeba MSI také do této oblasti vstoupila. Jako u dalších výrobců je chladič od Gigabyte směřován primárně na příznivce designového herního příslušenství, takže přináší výraznou RGB iluminaci a oplášťování. Celý článok „Gigabyte uvádí vlastní věžový chladič Aorus ATC800 s RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Scythe ukázal Fuma 2, twin-tower nekolidujúci s pamäťami

Chladič Fuma hneď, ako sa prvýkrát koncom roka 2015 objavil, učaroval nevídanou efektivitou. Z vlastných radov porážal i vtedy aktuálnu Nijna 4 a Mugen Max, teda chladiče dobre etablovaných sérií. Revízia B, ktorá prišla s podporou pätíc AM4, dobré meno Fumy trochu pošramotila a už až tak nevynikala. To všetko je už však minulosť, Scythe teraz prichádza s novou, výrazne upravenou konštrukciou. Celý článok „Scythe ukázal Fuma 2, twin-tower nekolidujúci s pamäťami“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilverStone uvedl 12,5 cm nízký věžový chladič pro těsné skříně

Před pár dny jsme tu psali o věžovém chladiči od Alpenföhnu, jehož výhodou byla o skoro centimetr menší výška proti jiným. Shodou okolností hned potom byl oznámen další věžový chladič, který už potřebuje profil jenom 125 mm (rádi bychom věděli, proč se zrovna teď vyrojilo vzduchových chladičů tolik najednou?). SilverStone Krypton KR02 má kvůli tomu sice už jen 92mm ventilátor, ale měl by se vejít už i do hodně úzkých skříní. Celý článok „SilverStone uvedl 12,5 cm nízký věžový chladič pro těsné skříně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Cena posiela do kolien, ale inak to vyzerá byť ako balík toho najlepšieho čo Noctua aktuálne vie. 7 heatpipes na 120 mm veži je unikát a váha pasívu porovnateľná s U14S tiež niečo naznačuje. Dúfam, že už plánujete test. 😉

  1. Z pohľadu výkon/cena asi ťažko, ale na to Noctua nikdy nehrala. Ak sa ale potvrdí výkon, tak z pohľadu výkon/rozmery by to mohol byť po rokoch výrazný výkonnostný posun. Určite to nebude bestseller, ale špecifickú cieľovú skupinu si to nájde /ľudia, ktorý chcú high-end výkon v mainstream rozmeroch/. Čiže skôr to má technologický význam, bez ohľadu na cenu. Postavilo by to laťku pre ďalšie väčšie modely na novú úroveň a povedzme si otvorene, že čo sa týka pasívov, Noctua tam má dosť rezervy, hlavne u väčších pasívov.

   Bude zaujímavé sledovať čo sa stane, keď nabehnú 140 mm sterroxy, na ktorých by sa už malo robiť Ale na cenu takej D16 s dvomi A14 sterroxami radšej nechcem pomyslieť. 😀 Každopádne vzduchové chladenie potrebuje technologický posun, aj keď to pôjde do ceny. beztak sa dnes vo veľkom predávajú aj 150 € AiO pochybnej kvality, takže ak by sa vzduch posunul výkonnostne na podobnú úroveň pri lepšej kvalite a akustike, dáva to zmysel. Ale to sú zatiaľ všetko teórie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *