Lenovo ThinkPad X1 Extreme: profi stroj pre workoholikov

Porovnanie s X1 Carbon

Rodina ThinkPad je s nami už vyše štvrťstoročie a za tú dobu si vyslúžila rešpektovanú pozíciu v biznisovej aj zákazníckej sfére. Modelový rad X1 sa po 6. generácii Carbon a 3. generácii Yoga dočkal nového prírastku s názvom Extreme. 15,6″ notebook so šesťjadrovým procesorom, grafickou kartou Nvidia a 32 GB RAM má našliapnuté stať sa ultimátnym pracovným nástrojom. Potvrdia sa papierové predpoklady aj v realite?

X1 Extreme vs. X1 Carbon

Porovnali sme nový X1 Extreme s už 6. generáciou X1 Carbon. Aké sú rozdiely vo veľkosti, hmotnosti či konektivite?

Hlavný rozdiel je vo veľkosti obrazovky. Carbon má 14″, Extreme 15,6″. Od toho sa vyvíjajú aj ďalšie rozmery zariadenia. V oboch prípadoch máte verzie s najlepším displejom, teda oba podporujú HDR. Displej Carbonu má o niečo vyšší jas, a to 500 nitov vs 400 nitov pri Extreme. Na rozdiel od Extreme však nepodporuje ovládanie dotykom.

Väčšie rozmery Extreme sa začnú prejavovať pri pohľade na klávesnicu. Tá je na oboch notebookoch totožná. Extreme má však po oboch stranách výrazne viac miesta a napravo čítačku odtlačkov a tlačidlo napájania. Rozdiel vidíte aj v Touchpade, Extreme ho má o trochu dlhší.

Rozdiel je samozrejme aj vo výkone. Extreme používa 45W procesory, v našom prípade 6-jadrový Core i7 8850H zatiaľ čo Carbon má 15 W štovjadro i7 8550U. Do Carbonu môžete dať maximálne 16 GB RAM, ktorá sa nedá svojpomocne vymeniť. Extreme podporuje až 64 GB a pamäť si poľahky vymeníte. Rovnako má Extreme výhodu v možnosti nainštalovať dva disky M.2 , v Carbon je len jeden. Nezabúdajme ani na grafickú kartu Nvidia GTX 1050 Ti Max-Q, ktorá je v Extreme. Pri Carbon si budete musieť vystačiť s integrovanou grafikou.

Ďalšie rozdiely nájdete v portovej výbave. Extreme má o jeden port USB viac a tiež má čítačku na občianske preukazy. Pribudol tiež konektor na napájanie. Zvyšok portov je rovnaký, no nie úplne. Carbon má síce dva Thunderbolty, no jeden z nich je spojený s portom RJ-45 a vy si musíte vybrať, či chcete použiť ten alebo onen konektor. Vzhľadom na to, že jeden USB-C máte obsadený nabíjačkou, tak prakticky vždy prídete buď o druhý Thunderbolt alebo možnosť pripojiť eternet. Extreme je na tom oveľa lepšie, kedže napájanie má samostatný port a rovnako aj eternet je samostatný. Takže oba Thunderbolty sú vždy k dispozícii. HDMI na Carbone je 1.4, teda 4K 30 Hz. Extreme zvláda 4K 60 Hz vďaka HDMI 2.0. Lepšie je riešená takisto čítačka SD kariet, ktorá je naboku. Carbon ju má vzadu a podporuje len karty microSD. Jedinou nevýhodou Extreme oproti Carbon je tak absencia modemu LTE a teda slotu na SIM kartu.

Rozdiely v rozmeroch sú nasledovné – 362 × 246 × 19 vs. 324 × 217 × 16 mm. Extreme je teda o skoro 4 cm širší, 3 cm dlhší a 3 mm hrubší. Rozdiel v hmotnosti je však zásadnejší. Carbon váži len 1137 g zatiaľ čo Extreme 1841 g. To je rozdiel 700 gramov, čo určite ucítite.

Ktorý z dvojice X1 Extreme/Carbon sa vám páči viac? Dajte nám vedieť v komentároch.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *