UP Xtreme, minideska s čtyřjádrovými CPU Intel Whiskey Lake

Deska s 15W Core i3 až i7 pro notebooky od výrobce UP Boardů

Malé jednodeskové PC většinou používají čipy ARM, ale jsou i výjimky založené na architektuře x86. Ty se díky tomu dají použít jako úplně klasické PC, což dává o dost širší možnosti. Nejvíc jich asi existuje s procesory Atom, ale firma AAEON, která v minulosti uvedla x86 desky UP Board, teď chystá výkonnější alternativu. Bude osazená regulérním notebookovým procesorem Intel Core nejnovější generace Whiskey Lake s až čtyřmi jádry.

Tato deska se jmenuje UP Xtreme. Bude mít PCB o rozměru 120 × 120 mm, takže velikost je někde mezi deskami pro NUC (102 × 102 mm) a Mini-STX. Používá oboustranný formát s porty po dvou stranách.

Portová výbava je docela bohatá: Obrazové výstupy DisplayPort a HDMI 1.4 pro monitor (kromě toho je na PCB ještě eDP), čtyři USB 3.0, dva gigabitové síťové adaptéry od Intelu (I210/211 a PHY i219LM). Pro zvuk je osazený kombinovaný jack pro výstup + mikrofon, připojený na zvukovku Realtek ALC887. Další dvě USB 2.0 se dají připojit z vývodu, stejně jako dva sériové porty.

Čtyřjádro pro notebooky s turbem až 4,6 GHz

UP Xtreme se má vyrábět s procesorem Intel Core i3-8145U (dvoujádro s HT, 2,1–3,9 GHz), Core i5-8265U (čtyřjádro s HT, 1,6–3,9 GHz, 6MB L3 cache) a v nejvýkonnější variantě s 1,8–4,6GHz čtyřjárem Core i7-8565U (s HT, 8MB L3 cache). Vše s 15W TDP. Deska z výroby používá aktivní chlazení (ventilátor má třípinový konektor), ale chladič je upevněn šrouby skrz montážními otvory, takže by mělo být možné ho nahradit třeba přizpůsobeným Alpine M1 Passive. Napájení je DC, šroubovací konektor podporuje na vstupu napětí 12–65 V

Jak paměť DDR4 (až 16 GB), tak úložiště eMMC 5.1 (16–128 GB) jsou napevno připájené k PCB. Je však přítomný jeden konektor SATA (plus SATA Power) a jeden slot M.2 (SATA nebo PCI Epxress 3.0 ×2) pro další disky nebo SSD. Kromě toho má deska pro rozšíření také Mini-PCIe a slot M.2 typu E třeba pro bezdrátové moduly. Na PCB je i slot pro kartu SIM.

Kromě toho má ale deska 40pinový konektor pro expanzi s GPIO a dalšími rozhraními a 100pinový dokovací konektor – z kterého lze dostat až tři linky PCI Express, USB 3.0 a USB 2.0 a zřejmě také 12V napájení pro desku – a také I/O vývody z mikrořadiče STM32. Výbava tedy bude stačit na poměrně seriózní embedded využití, což je primárním cílem této desky. Podporován je na ní embedded Yocto Linux a Android, ale stejně tak i normální Ubuntu a Windows 10, takže i domácí použití je klidně možné.

Deska ale asi bude dražší. V tuto chvíli ovšem ještě nevíme, jak vysoká cena bude. Výrobce zatím publikoval jen specifikace a otevřel možnost objednávat vzorky, ale kdy začne sériová výroba a kdy se desky objeví v standardní distribuci, ještě neprozradil.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Speciální SSD pro černé skříňky. Vydrží 30 minut v ohni při 800 °C

Často tu píšeme o chladičích pro výkonnější NVMe SSD, v dřívějších dobách se u PC také řešívalo chlazení pevných disků ve skříni, kterým vysoké teploty nesvědčily ještě víc. Proti „provozním teplotám“, s kterými se potýká speciální průmyslové SSD od Innodisku, to ale nic není. Disk určený pro aplikace typu černá skříňka má přežít přímé plameny o teplotě 800 stupňů Celsia. Jak po takové zkoušce ohněm vypadá, můžete vidět na videu. Celý článok „Speciální SSD pro černé skříňky. Vydrží 30 minut v ohni při 800 °C“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pro Raspberry Pi 4 už existuje i věžový chladič: Ice Tower

Věžové chladiče s heatpipe jsou dnes asi nejosvědčenější chlazení – jednoduché, spolehlivé a výkonné, často konkurenceschopné s vodními AIO. Dnes tu máme jednu pěknou kuriozitu. Už si totiž můžete opatřit věžový chladič včetně heatpipe i pro jednodeskové minipočítače Raspberry Pi. Primárně pro novou verzi 4, která si chlazení celkem žádá, ale tento chladič by měl fungovat i se staršími a má vyřešené i potřebné uchycení. Celý článok „Pro Raspberry Pi 4 už existuje i věžový chladič: Ice Tower“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Už ne hračka. Je tu Raspberry Pi 4, výkon i výbava ve všem lepší

Ze světa osobních počítačů s obvyklými procesory x86 se teď na chvíli přesuneme do světa jednodeskových minipočítačů s čipy ARM, oblíbené to hračce kutilů, zájemců o alternativní CPU i pro další úlohy. Vyšlo totiž nové Raspberry Pi 4, které do této oblasti přináší malou revoluci. Byť má pořád nízkou cenu a další výhody původních Pi, je proti dosti pomalým a omezeným starším verzím tak trochu jako příslovečné nebe a dudy. Celý článok „Už ne hračka. Je tu Raspberry Pi 4, výkon i výbava ve všem lepší“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *