Thermalright oživuje Silver Arrow IB-E. Prichádza revízia B

Staro-nový Silver Arrow dostáva podporu nových pätíc

Chladiče Silver Arrow patrili z pohľadu chladiaceho výkonu k hmotnosti vždy k tomu najefektívnejšiemu na trhu. V posledných rokoch však táto séria skôr upadávala, až sa teraz znovu začali objavovať nové modely, vrátane toho na Threadripper. Na aktuálne platformy AMD AM4 a Intel LGA 2066 je pripravený ale už i „strieborný šíp“ kedysi dizajnovaný na Ivy Bridge Extreme. Čo ďalšie sa zmenilo okrem podpory?

Ak ide o pasívnu časť, masterpiece Thermalrightu bol bezosporu Silver Arrow SB-E. Rebrovanie naformátované presne podľa tvaru rotorov (tj. k vruchu a spodku sa rebrá skracovali) sa v porovnaní s nástupcom v podobe Silver Arrow IB-E ukázalo v lepšom svetle. Pekne to je vidieť v testoch pri rovnakej nízkej hlučnosti.

Prvá revízia Silver Arrow IB-E mala už všetky lamely rovnako dlhé a v porovnaní s variantom SB-E má pasív i o chlp nižšiu hmotnosť (735 vs. 750 g). Nižšej efektivite sa tak nedá čudovať, keď SB-E využíval väčšiu plochu rebrovania rozumnejšie. Revízia B sa (žiaľ) v tomto smere nezmenila a celkovo je tých úprav minimum. To je i zrejme dôvod, prečo sa výrobca neodvážil chladič premenovať na Skylake-X. Detailnejší pohľad ale prezrádza, že predsa len nejde o pôvodný pasív. Ten „nový“ má podľa všetkého o jedno rebro menej, a to pri rovnakej celkovej výške. Rozstupy medzi rebrami by však nemali byť širšie. Podľa kót v nákresoch je o 2 mm výraznejší odstup základne od najspodnejšieho rebra. Práve v tomto prípade, pri takto úzkom twin-towery, je to však zvláštny krok. Z dôvodu, že na žiadnej doske konštrukcia pasívu nebude kolidovať s pamäťovými modulmi. Do takéhoto konfliktu príde až bočný ventilátor. Viac by sa teda hodilo nejaké to odklonenie od slotov RAM. Základňa v tomto prípade vytočená iba k slotom PCI Express, čo je už dnes, kedy sa osadzujú od pätice ďalej než kedysi, pomerne nedôležité.

Ďalšou záhadou sú použité ventilátory s vysokými štartovacími otáčkami. Po uvedení modelu Silver Arrow ITX (2015) s inovovanými ventilátormi s rozbehom od 300 ot./min, sa zdalo, že tento nedostatok je už za nami. Teraz to však tak nevyzerá.

Nech je už Silver Arrow IB-E v mnohých smeroch akokoľvek podivný, je treba uznať nesporné kvality jeho pasívu. Ten je podstatne ľahší než pasív Noctua NH-D15 a ak výrobca niečo nepokazil v konštrukcii heatpipe, základne a tak podobne, tak chladiacu kapacitu má prakticky rovnakú. Zmysel má teda i dnes a podpore nových pätíc sa tešíme. Cenu očakávame okolo 80 eur.

Thermalright Silver Arrow IB-E rev. B


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte uvádí vlastní věžový chladič Aorus ATC800 s RGB LED

Před krátkou dobou přivanul airflow najednou několik nových vzduchových chladičů. S menším zpožděním se k tomu přidává ještě jedna novinka, tentokrát věžový vzduchový chladič od firmy Gigabyte, která podobně jako třeba MSI také do této oblasti vstoupila. Jako u dalších výrobců je chladič od Gigabyte směřován primárně na příznivce designového herního příslušenství, takže přináší výraznou RGB iluminaci a oplášťování. Celý článok „Gigabyte uvádí vlastní věžový chladič Aorus ATC800 s RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Scythe ukázal Fuma 2, twin-tower nekolidujúci s pamäťami

Chladič Fuma hneď, ako sa prvýkrát koncom roka 2015 objavil, učaroval nevídanou efektivitou. Z vlastných radov porážal i vtedy aktuálnu Nijna 4 a Mugen Max, teda chladiče dobre etablovaných sérií. Revízia B, ktorá prišla s podporou pätíc AM4, dobré meno Fumy trochu pošramotila a už až tak nevynikala. To všetko je už však minulosť, Scythe teraz prichádza s novou, výrazne upravenou konštrukciou. Celý článok „Scythe ukázal Fuma 2, twin-tower nekolidujúci s pamäťami“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilverStone uvedl 12,5 cm nízký věžový chladič pro těsné skříně

Před pár dny jsme tu psali o věžovém chladiči od Alpenföhnu, jehož výhodou byla o skoro centimetr menší výška proti jiným. Shodou okolností hned potom byl oznámen další věžový chladič, který už potřebuje profil jenom 125 mm (rádi bychom věděli, proč se zrovna teď vyrojilo vzduchových chladičů tolik najednou?). SilverStone Krypton KR02 má kvůli tomu sice už jen 92mm ventilátor, ale měl by se vejít už i do hodně úzkých skříní. Celý článok „SilverStone uvedl 12,5 cm nízký věžový chladič pro těsné skříně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *