Thermalright oživuje Silver Arrow IB-E. Prichádza revízia B

Staro-nový Silver Arrow dostáva podporu nových pätíc

Chladiče Silver Arrow patrili z pohľadu chladiaceho výkonu k hmotnosti vždy k tomu najefektívnejšiemu na trhu. V posledných rokoch však táto séria skôr upadávala, až sa teraz znovu začali objavovať nové modely, vrátane toho na Threadripper. Na aktuálne platformy AMD AM4 a Intel LGA 2066 je pripravený ale už i „strieborný šíp“ kedysi dizajnovaný na Ivy Bridge Extreme. Čo ďalšie sa zmenilo okrem podpory?

Ak ide o pasívnu časť, masterpiece Thermalrightu bol bezosporu Silver Arrow SB-E. Rebrovanie naformátované presne podľa tvaru rotorov (tj. k vruchu a spodku sa rebrá skracovali) sa v porovnaní s nástupcom v podobe Silver Arrow IB-E ukázalo v lepšom svetle. Pekne to je vidieť v testoch pri rovnakej nízkej hlučnosti.

Prvá revízia Silver Arrow IB-E mala už všetky lamely rovnako dlhé a v porovnaní s variantom SB-E má pasív i o chlp nižšiu hmotnosť (735 vs. 750 g). Nižšej efektivite sa tak nedá čudovať, keď SB-E využíval väčšiu plochu rebrovania rozumnejšie. Revízia B sa (žiaľ) v tomto smere nezmenila a celkovo je tých úprav minimum. To je i zrejme dôvod, prečo sa výrobca neodvážil chladič premenovať na Skylake-X. Detailnejší pohľad ale prezrádza, že predsa len nejde o pôvodný pasív. Ten „nový“ má podľa všetkého o jedno rebro menej, a to pri rovnakej celkovej výške. Rozstupy medzi rebrami by však nemali byť širšie. Podľa kót v nákresoch je o 2 mm výraznejší odstup základne od najspodnejšieho rebra. Práve v tomto prípade, pri takto úzkom twin-towery, je to však zvláštny krok. Z dôvodu, že na žiadnej doske konštrukcia pasívu nebude kolidovať s pamäťovými modulmi. Do takéhoto konfliktu príde až bočný ventilátor. Viac by sa teda hodilo nejaké to odklonenie od slotov RAM. Základňa v tomto prípade vytočená iba k slotom PCI Express, čo je už dnes, kedy sa osadzujú od pätice ďalej než kedysi, pomerne nedôležité.

Ďalšou záhadou sú použité ventilátory s vysokými štartovacími otáčkami. Po uvedení modelu Silver Arrow ITX (2015) s inovovanými ventilátormi s rozbehom od 300 ot./min, sa zdalo, že tento nedostatok je už za nami. Teraz to však tak nevyzerá.

Nech je už Silver Arrow IB-E v mnohých smeroch akokoľvek podivný, je treba uznať nesporné kvality jeho pasívu. Ten je podstatne ľahší než pasív Noctua NH-D15 a ak výrobca niečo nepokazil v konštrukcii heatpipe, základne a tak podobne, tak chladiacu kapacitu má prakticky rovnakú. Zmysel má teda i dnes a podpore nových pätíc sa tešíme. Cenu očakávame okolo 80 eur.

Thermalright Silver Arrow IB-E rev. B


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Scythe v spolupráci s Asus dáva Mugen 5 do rovnošatu TUF

Estetické ladenie komponentov na čele s RGB LED je už tvrdý mainstream. Ak ale stavia na solídnom základe, tak čert to ber… Jedna vec je totiž zostrojiť produkt spôsobom „hlavne aby vyzeral“ v duchu „vzhľad predáva“ a iná vec doplniť osvetlenie na funkčne schopný návrh ako dekoráciu. Najnovší prírastok, ktorý vznikol po dohode dvoch rozumných firiem, ide našťastie tou druhou cestou. Celý článok „Scythe v spolupráci s Asus dáva Mugen 5 do rovnošatu TUF“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

RGB LED už můžete mít i v nízkém top-flow chladiči Thermaltake

Ozdobné nasvícení hardwaru pomocí RGB LED s možností měnit barvy a vytvářet různé efekty se stalo takovým emblémem herních počítačů a „kultury“. RGB iluminaci už má dost věžových chladičů CPU, ale co když byste tuto dekoraci chtěli mít v kompaktním počítači? Právě pro takové potřeby má teď něco Thermaltake: Nízký top-flow chladič UX100 ARGB (což znamená, že chladí i VRM na desce), vybavený pro duhové světelné efekty. Celý článok „RGB LED už můžete mít i v nízkém top-flow chladiči Thermaltake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy

O procesorové chladiče, ktoré nepotrebujú ventilátor a i napriek tomu zvládnu čipy s vyšším TDP, bola vždy núdza. Naposledy sme sa tešili z výborného FX70, ktorého predaj Zalman žiaľ už dávnejšie ukončil. Okrem neho sa v poslednej dekáde síce niekoľko pasívne schopných návrhov objavilo – SilverStone Heligon HE02, séria Scythe Ninja alebo dnešnému aktérovi trochu podobný Orochi, ale na naozaj špičkový bezhlučný chladič stále čakáme. Celý článok „180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *