Thermalright oživuje Silver Arrow IB-E. Prichádza revízia B

Staro-nový Silver Arrow dostáva podporu nových pätíc

Chladiče Silver Arrow patrili z pohľadu chladiaceho výkonu k hmotnosti vždy k tomu najefektívnejšiemu na trhu. V posledných rokoch však táto séria skôr upadávala, až sa teraz znovu začali objavovať nové modely, vrátane toho na Threadripper. Na aktuálne platformy AMD AM4 a Intel LGA 2066 je pripravený ale už i „strieborný šíp“ kedysi dizajnovaný na Ivy Bridge Extreme. Čo ďalšie sa zmenilo okrem podpory?

Ak ide o pasívnu časť, masterpiece Thermalrightu bol bezosporu Silver Arrow SB-E. Rebrovanie naformátované presne podľa tvaru rotorov (tj. k vruchu a spodku sa rebrá skracovali) sa v porovnaní s nástupcom v podobe Silver Arrow IB-E ukázalo v lepšom svetle. Pekne to je vidieť v testoch pri rovnakej nízkej hlučnosti.

Prvá revízia Silver Arrow IB-E mala už všetky lamely rovnako dlhé a v porovnaní s variantom SB-E má pasív i o chlp nižšiu hmotnosť (735 vs. 750 g). Nižšej efektivite sa tak nedá čudovať, keď SB-E využíval väčšiu plochu rebrovania rozumnejšie. Revízia B sa (žiaľ) v tomto smere nezmenila a celkovo je tých úprav minimum. To je i zrejme dôvod, prečo sa výrobca neodvážil chladič premenovať na Skylake-X. Detailnejší pohľad ale prezrádza, že predsa len nejde o pôvodný pasív. Ten „nový“ má podľa všetkého o jedno rebro menej, a to pri rovnakej celkovej výške. Rozstupy medzi rebrami by však nemali byť širšie. Podľa kót v nákresoch je o 2 mm výraznejší odstup základne od najspodnejšieho rebra. Práve v tomto prípade, pri takto úzkom twin-towery, je to však zvláštny krok. Z dôvodu, že na žiadnej doske konštrukcia pasívu nebude kolidovať s pamäťovými modulmi. Do takéhoto konfliktu príde až bočný ventilátor. Viac by sa teda hodilo nejaké to odklonenie od slotov RAM. Základňa v tomto prípade vytočená iba k slotom PCI Express, čo je už dnes, kedy sa osadzujú od pätice ďalej než kedysi, pomerne nedôležité.

Ďalšou záhadou sú použité ventilátory s vysokými štartovacími otáčkami. Po uvedení modelu Silver Arrow ITX (2015) s inovovanými ventilátormi s rozbehom od 300 ot./min, sa zdalo, že tento nedostatok je už za nami. Teraz to však tak nevyzerá.

Nech je už Silver Arrow IB-E v mnohých smeroch akokoľvek podivný, je treba uznať nesporné kvality jeho pasívu. Ten je podstatne ľahší než pasív Noctua NH-D15 a ak výrobca niečo nepokazil v konštrukcii heatpipe, základne a tak podobne, tak chladiacu kapacitu má prakticky rovnakú. Zmysel má teda i dnes a podpore nových pätíc sa tešíme. Cenu očakávame okolo 80 eur.

Thermalright Silver Arrow IB-E rev. B


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *