Nový chladič od Alpenföhnu má výšku jen 149 mm a zajímavý větrák

Výška pod 150 mm se může hodit

Minulý týden se vynořilo naráz několik nových vzduchových chladičů – psali jsme tu o Noctua NH-U12A, Scythe Big Surikenu 3 a naposled o inovovaném Thermalright Silver Arrow IB-E. Vedle toho ale ohlásila novinku také firma Alpenföhn: celkem nenápadný chladič Brocken Eco Advanced ale také stojí za pozornění: na 120mm věž je například hodně nízký. A to znamená, že ho dostanete do mnoha skříní, kam jiné nevlezou.

Alpenföhn Brocken Eco Advanced možná nemá zrovna tuto vlastnost jako úplně hlavní cíl, ale za pozornost stojí. Podle specifikací má chladič i s ventilátorem (bez něj také) dosahovat výšky 149 mm. Pro srovnání: NH-U12A z úvodu měří 159 mm a onom Silver Arrow IB-E 160 mm; tyto hodnoty jsou poměrně typické výšky věžových chladičů. Například od SilentiumPC Fera 3 má výšku 155 mm, takže pořád o 6 mm vyšší.

Dnešní skříně mají docela štědré prostory a s výškou nebývá problém (když už ano, tak je limit u SFF šasi zase mnohem nižší). Ale když zkusíte takovýto chladič nasadit do nějaké starší nebo OEM skříně, tak rychle zjistíte, že ty milimetry mezi 14 a 16 cm najednou můžou hrát velkou roli. Nedávno jsem skládal do jednoho starého černého toweru sestavu a profil byl zrovna s bídou něco přes 150 mm – Fera 2 už se dovnitř o pár milimetrů nevešla, ale tento Alpenföhn by už možná uspěl.

Alpenföhn Brocken Eco Advanced

Ale konec odbočky. Alpenföhn Brocken Eco Advanced vychází z o něco levnějšího modelu Brocken Eco, ale má rozšířený a těžší pasiv. S ventilátorem je váha 660 g, rozměry jsou 93 × 126 × 149 mm (tloušťka pasivu bez ventilátoru je 68 mm). Pasiv s 38 žebry má zdá se celkem velké rozestupy, což by mohlo znamenat dobrý výkon při nejnižších otáčkách ventilátoru (a tedy malém tlaku). Žebra jsou jinak zalomená, ne rovná. Jsou použité čtyři 6mm U-heatpipe s poniklováním. Ovšem v místě kontaktů je odhalená měď – heatpipe mají přímý kontakt s heatspreaderem. Základna přimačkávající se na IHS je hliníková.

Alpenföhn Brocken Eco Advanced

Heatpipe a pasiv jsou jinak vyosené, díky čemuž je zdá se i ventilátor mimo prostor paměťových modulů. Také montážní systém je údajně upravený proti minulým typům. Kompatibilní je s paticemi Intelu (LGA 775/1366/115x/20xx) i AMD (AM2/FM1–AM4).

Alpenföhn Brocken Eco Advanced

Ventilátor s usměrňujícími plochami pod rotorem

Jako ventilátor je osazený 120mm větrák WingBoost 3 s hydraulickými ložisky. Podle fotky má lopatky s malou mezerou od rámečku, což by mělo dávat dobrý statický tlak, zvláštností ventilátoru jsou pak ještě zakřivené plastové profily držící motor, nacházející se pod rotorem. Těch je celkem sedm a mají samy tvar podobný lopatkám. Tyto plochy či křídla, které normálně jen představují překážku, má totiž tento ventilátor využívat k usměrnění toku vzduchu. Když se podíváte na fotografii, princip by měl být jasný. Údajně by to mělo omezovat turbulence a snižovat hluk.

Ventilátor Alpenföhn WingBoost 3. Profily nesoucí rotor mají tvar křídel orientovaných proti lopatkám a usměrňují proud vzduchu

Podle výrobce má chladič stačit na procesor s TDP až 170 W, takže by měl mít slušnou rezervu pro OC. Podporována je samozřejmě PWM regulace, otáčky se pohybují mezi 500 až 1600 RPM a hlučnost údajně mezi 13,5 a 24,8 dB. Při plném tahu má být průtok 86,5 m³/h a statický tlak 2,2 mm vodního sloupce.

V našich lokálních obchodech zatím tento chladič nevidím, ale měl by údajně být brzy dostupný. Doporučená cena je 35 €, v Kč by to vycházelo na skoro rovných 900 Kč (s DPH).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *