SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?

Klíčové vlastnosti

Dnešní článek uzavírá trilogii recenzí chladičů z řady Fera od firmy SilentiumPC. Po prověřené klasice v podobě Fera 3 jsme otestovali barevnou a tišší variantu Fera 3 RGB. A nyní přichází na řadu varianta Fera 3 Evo ARGB. Tento chladič je jen drobnou evolucí předchozího modelu a liší se prakticky pouze v použitém ventilátoru. Tato změna však může změnit účinnost chlazení i hlučnost, na což se podíváme v dnešní recenzi.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukce SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB je identická s předchozím modelem. Chladič je tedy také založen okolo čtveřice měděných heatpipes, které využívají přímého kontaktu s tepelným rozvaděčem procesoru. Tyto trubice pak protínají svazek hliníkových žeber, který je chlazen jedním stodvacetimilimetrovým ventilátorem. Rozměry i váha chladiče zůstaly stejné, použitý ventilátor je zde jedinou změnou proti předchozí verzi. Jedná se o Pulsar HP ARGB 120 PWM, jehož bílý poloprůsvitný materiál rámečku i lopatek slouží jako světelný difuzér pro integrované ARGB LED. Horní žebro je zakryté mléčně bílým difuzérem, pod kterým jsou ukryté další ARGB LED.

Na tomto difuzéru je umístěn černý kryt s výřezem loga výrobce a několik dalších estetických prvků, které dovolují prosvítání podsvícení. Celkově se jedná o velmi efektní řešení. Kabely pro podsvícení umožňují sériové zapojení, což eliminuje nutnost rozbočovačů a usnadňuje vedení kabeláže. Nicméně i tak vás čeká práce s vyvázáním trojice kabelů – jeden pro regulaci otáček ventilátoru a dva pro podsvícení ventilátoru a pasivu. Uchycení ventilátoru je řešeno stejně jako ostatních modelů Fera 3, tedy pomocí kovových spon, které se uchytí do drážek v žebrech po stranách pasivu.

   
   
   

Příslušenství chladiče je také stejné jako u verze Fera 3 RGB. Montážní systém pro procesorové patice Intelu i AMD je doplněn druhou sadou spon pro další ventilátor do push-pull konfigurace. V balení najdete také malou tubu teplovodivé pasty Pactum PT-2 a stručnou uživatelskou příručku. Velmi praktická je přítomnost Nano-reset ovladače pro ARGB podsvícení, pokud nechcete nebo nemůžete zapojit kabel od ARGB podsvícení do vaší základní desky. Do tohoto ovladače lze pak jednoduše zapojit kabel od tlačítka Reset ve vaší skříni. A poté lze pomocí tlačítka Reset přepínat režimy RGB podsvícení bez nutnosti jakéhokoliv software.

Montážní systém chladiče je identický s předchozími verzemi. Moje výhrady, které jsem zmínil v recenzi u SilentiumPC Fera 3 a Fera 3 RGB tak stále platí. Nejvíc mi chybí absence integrovaných šroubků s pružinou pro uchycení pasivu k montážnímu systému. Použité šroubky jsou relativně krátké a není tak snadné přidržovat pasiv ve správné pozici a zároveň dotahovat šroubek, na který musíte vyvinout větší tlak, aby k závitu dosáhl. Stále tedy doporučuji provádět montáž tohoto chladiče mimo skříň se základní deskou ve vodorovné pozici.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Jak už bylo uvedeno v předchozím textu, tak Fera 3 Evo ARGB je rozměrově i váhově shodný s předchozí RGB verzí a liší se pouze použitým ventilátorem. Chladič je se svojí výškou 146 mm kompatibilní s většinou běžných ATX skříní a vzhledem k odsazené konstrukci pasivu nedochází ke konfliktu s vysokými moduly operační paměti. Můžete jej osadit na všechny základní desky s paticemi pro současné Intel i AMD procesory vyjma TR4/sTR4 patice.

K použitému ventilátoru bohužel SilentiumPC neposkytuje mnoho informací. Jedná se o standardní 120 mm ventilátor s PWM regulací. Podsvícení je zprostředkováno standardním třípinovým ARGB konektorem, který můžete zapojit do základní desky nebo využít dodávaný Nano-reset ovladač.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené

Alphacool nadväzuje na kvapalinové chladiče Eisbaer Aurora novými modelmi. Tie by mali byť vďaka lepšej pumpe účinnejšie a dosahovať pri vyššom chladiacom výkone nižšiu hlučnosť. Súčasne pritom prichádzajú s vylepšenou kompatibilitou. Nielen, čo sa týka podpory Intel LGA 1700, ale aj z pohľadu menších skriniek – blok je po novom výrazne nižší, než býval. A nakoniec Alphacool zapracoval aj nejaké estetické úpravy. Celý článok „Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené“ »

 •  
 •  
 •  

Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx

Veterné tunely v skrinkách nad chladičom boli kedysi pomerne časté. Postupom času sa ale vytratili, čo však neznamená, že sú zbytočné. Noctua teraz s jedným takýmto tunelom prichádza. Inštaluje sa na chladič a má zvyšovať jeho efektivitu. To sa môže malým chladičom na veľkých procesoroch hodiť. Súčasne s týmto tunelom totiž vychádza aj 37 mm nízky top-flow NH-L9i-17xx, ktorý si trúfa aj procesory Alder Lake s otvoreným násobičom. Celý článok „Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx“ »

 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 5 ARGB – Tichý, účinný a barevný

Po delší odmlce, která byla způsobena havárií testovací sestavy, se opět vracím s recenzemi procesorových chladičů. Dnes se zaměřím na ARGB verzi chladiče Fera 5 od SilentiumPC. Chladič Fera 5 dopadl v testech nad očekávání dobře a nabídl zajímavý poměr ceny a výkonu. ARGB verze je však vybavena mírně odlišným ventilátorem, a tak je potřeba chladič opět potrápit na rozpáleném procesoru a přeměřit jeho hlučnost. Pojďme tedy na to. Celý článok „SilentiumPC Fera 5 ARGB – Tichý, účinný a barevný“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Pekna recenze,
  tem mekkym sponam nerozumim, proc je tam minus?
  Osobne teda pouzivam Fera 3 bez podsviceni, vyjde nejlevneji, nejlepe chladi, protoze ma vetsi pasiv a navic ventilatory mi prijdou jako to, proc maji chladice od SilentiumPC tak dobrou cenu, proste se na nich hodne setri. Takze proste poridim Feru a k tomu ventilatory at uz RGB nebo bez podsviceni od jineho vyrobce. A i tak to neprekona cenovku u konkurence.

  1. Ty spony jsou z měkkého materiálu a snadno se deformují. Když to srovnám se sponami Noctua, je to jak z jiné galaxie.

   Jinak jsem to tuším uvedl už v recenzi Fera 3 – pokud člověk vymění ventilátor za Arctic P12, tak získá daleko kultivovanější zvukový projev a přitom ty P12 stojí velmi málo peněz, že tam člověk klidně může dát dva (což ale moc přínosu mít nebude) a pořád bude s cenou okolo tisícovky.

  1. To je spôsobené tým, že máte prehliadač v anglickom jazyku. Náštevníci s takouto lokalizáciou sú automaticky presmerovávaní na EN web (je to kvôli zahraničných čitateľom, ktorých by SK/CZ text prirodzene neoslovil). Aktuálne na webe prebiehajú nejaké úpravy, tak túto tému znovu otvoríme a pokúsime sa nájsť nejaké elegantnejšie riešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *