SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?

Klíčové vlastnosti

Dnešní článek uzavírá trilogii recenzí chladičů z řady Fera od firmy SilentiumPC. Po prověřené klasice v podobě Fera 3 jsme otestovali barevnou a tišší variantu Fera 3 RGB. A nyní přichází na řadu varianta Fera 3 Evo ARGB. Tento chladič je jen drobnou evolucí předchozího modelu a liší se prakticky pouze v použitém ventilátoru. Tato změna však může změnit účinnost chlazení i hlučnost, na což se podíváme v dnešní recenzi.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukce SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB je identická s předchozím modelem. Chladič je tedy také založen okolo čtveřice měděných heatpipes, které využívají přímého kontaktu s tepelným rozvaděčem procesoru. Tyto trubice pak protínají svazek hliníkových žeber, který je chlazen jedním stodvacetimilimetrovým ventilátorem. Rozměry i váha chladiče zůstaly stejné, použitý ventilátor je zde jedinou změnou proti předchozí verzi. Jedná se o Pulsar HP ARGB 120 PWM, jehož bílý poloprůsvitný materiál rámečku i lopatek slouží jako světelný difuzér pro integrované ARGB LED. Horní žebro je zakryté mléčně bílým difuzérem, pod kterým jsou ukryté další ARGB LED.

Na tomto difuzéru je umístěn černý kryt s výřezem loga výrobce a několik dalších estetických prvků, které dovolují prosvítání podsvícení. Celkově se jedná o velmi efektní řešení. Kabely pro podsvícení umožňují sériové zapojení, což eliminuje nutnost rozbočovačů a usnadňuje vedení kabeláže. Nicméně i tak vás čeká práce s vyvázáním trojice kabelů – jeden pro regulaci otáček ventilátoru a dva pro podsvícení ventilátoru a pasivu. Uchycení ventilátoru je řešeno stejně jako ostatních modelů Fera 3, tedy pomocí kovových spon, které se uchytí do drážek v žebrech po stranách pasivu.

   
   
   

Příslušenství chladiče je také stejné jako u verze Fera 3 RGB. Montážní systém pro procesorové patice Intelu i AMD je doplněn druhou sadou spon pro další ventilátor do push-pull konfigurace. V balení najdete také malou tubu teplovodivé pasty Pactum PT-2 a stručnou uživatelskou příručku. Velmi praktická je přítomnost Nano-reset ovladače pro ARGB podsvícení, pokud nechcete nebo nemůžete zapojit kabel od ARGB podsvícení do vaší základní desky. Do tohoto ovladače lze pak jednoduše zapojit kabel od tlačítka Reset ve vaší skříni. A poté lze pomocí tlačítka Reset přepínat režimy RGB podsvícení bez nutnosti jakéhokoliv software.

Montážní systém chladiče je identický s předchozími verzemi. Moje výhrady, které jsem zmínil v recenzi u SilentiumPC Fera 3 a Fera 3 RGB tak stále platí. Nejvíc mi chybí absence integrovaných šroubků s pružinou pro uchycení pasivu k montážnímu systému. Použité šroubky jsou relativně krátké a není tak snadné přidržovat pasiv ve správné pozici a zároveň dotahovat šroubek, na který musíte vyvinout větší tlak, aby k závitu dosáhl. Stále tedy doporučuji provádět montáž tohoto chladiče mimo skříň se základní deskou ve vodorovné pozici.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Jak už bylo uvedeno v předchozím textu, tak Fera 3 Evo ARGB je rozměrově i váhově shodný s předchozí RGB verzí a liší se pouze použitým ventilátorem. Chladič je se svojí výškou 146 mm kompatibilní s většinou běžných ATX skříní a vzhledem k odsazené konstrukci pasivu nedochází ke konfliktu s vysokými moduly operační paměti. Můžete jej osadit na všechny základní desky s paticemi pro současné Intel i AMD procesory vyjma TR4/sTR4 patice.

K použitému ventilátoru bohužel SilentiumPC neposkytuje mnoho informací. Jedná se o standardní 120 mm ventilátor s PWM regulací. Podsvícení je zprostředkováno standardním třípinovým ARGB konektorem, který můžete zapojit do základní desky nebo využít dodávaný Nano-reset ovladač.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Pekna recenze,
    tem mekkym sponam nerozumim, proc je tam minus?
    Osobne teda pouzivam Fera 3 bez podsviceni, vyjde nejlevneji, nejlepe chladi, protoze ma vetsi pasiv a navic ventilatory mi prijdou jako to, proc maji chladice od SilentiumPC tak dobrou cenu, proste se na nich hodne setri. Takze proste poridim Feru a k tomu ventilatory at uz RGB nebo bez podsviceni od jineho vyrobce. A i tak to neprekona cenovku u konkurence.

    1. Ty spony jsou z měkkého materiálu a snadno se deformují. Když to srovnám se sponami Noctua, je to jak z jiné galaxie.

      Jinak jsem to tuším uvedl už v recenzi Fera 3 – pokud člověk vymění ventilátor za Arctic P12, tak získá daleko kultivovanější zvukový projev a přitom ty P12 stojí velmi málo peněz, že tam člověk klidně může dát dva (což ale moc přínosu mít nebude) a pořád bude s cenou okolo tisícovky.

    1. To je spôsobené tým, že máte prehliadač v anglickom jazyku. Náštevníci s takouto lokalizáciou sú automaticky presmerovávaní na EN web (je to kvôli zahraničných čitateľom, ktorých by SK/CZ text prirodzene neoslovil). Aktuálne na webe prebiehajú nejaké úpravy, tak túto tému znovu otvoríme a pokúsime sa nájsť nejaké elegantnejšie riešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *