SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?

Metodika měření a výsledky testů

Dnešní článek uzavírá trilogii recenzí chladičů z řady Fera od firmy SilentiumPC. Po prověřené klasice v podobě Fera 3 jsme otestovali barevnou a tišší variantu Fera 3 RGB. A nyní přichází na řadu varianta Fera 3 Evo ARGB. Tento chladič je jen drobnou evolucí předchozího modelu a liší se prakticky pouze v použitém ventilátoru. Tato změna však může změnit účinnost chlazení i hlučnost, na což se podíváme v dnešní recenzi.

Metodika testování

Jako generátor tepla slouží Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45–60 minut. Chladiče jsou testovány na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1,150 V. Poté následuje další série testů na 4500 MHz s napětím 1,350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 150 W, respektive cca 200 W. Druhá série testů představuje velkou zátěž pro většinu chladičů. Nelze tak očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na všech úrovních otáček.

Hlučnost je měřena pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30-100 dBA ve vzdálenosti 50 cm od chladiče. Měření probíhají na třech úrovních otáček ventilátorů, jmenovitě 800, 1200 a maximální. Regulaci otáček zajišťuje ovladač Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je pod 33,0 dBA. Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získány z aplikace HWiNFO64. Výsledky jsou následně korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80 °C, je takový test označen jako neúspěšný.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Pekna recenze,
    tem mekkym sponam nerozumim, proc je tam minus?
    Osobne teda pouzivam Fera 3 bez podsviceni, vyjde nejlevneji, nejlepe chladi, protoze ma vetsi pasiv a navic ventilatory mi prijdou jako to, proc maji chladice od SilentiumPC tak dobrou cenu, proste se na nich hodne setri. Takze proste poridim Feru a k tomu ventilatory at uz RGB nebo bez podsviceni od jineho vyrobce. A i tak to neprekona cenovku u konkurence.

    1. Ty spony jsou z měkkého materiálu a snadno se deformují. Když to srovnám se sponami Noctua, je to jak z jiné galaxie.

      Jinak jsem to tuším uvedl už v recenzi Fera 3 – pokud člověk vymění ventilátor za Arctic P12, tak získá daleko kultivovanější zvukový projev a přitom ty P12 stojí velmi málo peněz, že tam člověk klidně může dát dva (což ale moc přínosu mít nebude) a pořád bude s cenou okolo tisícovky.

    1. To je spôsobené tým, že máte prehliadač v anglickom jazyku. Náštevníci s takouto lokalizáciou sú automaticky presmerovávaní na EN web (je to kvôli zahraničných čitateľom, ktorých by SK/CZ text prirodzene neoslovil). Aktuálne na webe prebiehajú nejaké úpravy, tak túto tému znovu otvoríme a pokúsime sa nájsť nejaké elegantnejšie riešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *