Svietiace ventilátory InWin Luna AL120 sľubujú poriadny výkon

Nové ventilátory InWin Luna s majú mať okrem ARGB LED aj vysoký prietok a statický tlak

Dobre vyzerať a ešte lepšie fungovať. V takomto duchu InWin pristupoval k novým ventilátorom Luna AL120. Teda, samozrejme, podľa vlastných slov alebo presnejšie špecifikácií. Tie poukazujú na nadštandardný prietok vzduchu i statický tlak s hodnotami, nad ktorými sa určite pozastavíte. A pritom súčasne InWin s týmito ventilátormi mieri aj na používateľov, ktorí majú radi osvetlenie RGB LED.

Konkurencia medzi 120-milimetrovými ventilátormi je obrovská. Pre niekoho pri výbere zaváži vzhľad, pre iného to, aké sú v prieniku s hlučnosťou výkonnostné parametre. InWin v nových ventilátoroch snúbil jedno u druhé. Minimálne papierovo.

Ventilátory Luna AL120 majú viac (9) užších lopatiek, ale bez výraznejšieho zahnutia (aké poznáte napríklad z Gentle Typhoon). Celková tlačná či eventuálne ťažná plocha je pomerne veľká.

   

Na internom grafe InWin prezentuje, že sú ventilátory vhodné tak na použitie do skrinky (na systémové chladenie) ako i na radiátory s členitým rebrovaním. To v porovnaní s dvoma „štandardnými ventilátormi“, ktoré majú dosahovať podstatne nižší prietok i statický tlak. Škoda, že tu chýba trochu väčšia konkrétnosť a InWin nenazýva konkurentov v teste vlastnými menami.

Za vcelku obyčajný rotor sa dá považovať ten na starých Nanoxiách FX12-2000, ktoré dosahujú aj pri vyšších otáčkach naozaj o trochu nižší prietok než uvádzaných 140,9 m3/h pri Luna A120. Ilustrované rozdiely sú však priepastné a s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o nerovný bol a porovnanie s podstatne pomalšími modelmi a graf už nezohľadňuje podstatne vyššiu hlučnosť ventilátorov InWin.

Luna AL120 majú pomerne široký rozsah rýchlostí 400–1800 ot./min. Na maximálnom výkone majú mať statický tlak až 2,31 mm H2O. To je prakticky rovnaká úroveň, ako majú Noctua NF-12×25, ale pri o 2,5 dBA vyššej hladine hluku InWinov. Z tohto pohľadu to už pôsobí dôveryhodnejšie, aj keď práve porovnania hmotnosti naprieč výrobcami (s rôznymi metodikami meraní) môže byť dosť zavádzajúce.

Rámčeky ventilátorov Luna AL120 sú v rohoch vybavené gumenými podložkami. To na elimináciu prenosu vibrácií na chladiče.

InWin zdôrazňuje aj elegantnejšiu správu kabeláže a reťazové zapojenie ventilátorov. To sa pri konfigurácii viacerých ventilátorov, z ktorých vedú dva káble (rotor + RGB LED), hodí. Použité LED sú ARGB, teda s adresovateľné (digitálne) s pripojením na 3-pinový konektor s 5 V. Ten má dnes takmer každá moderná doska (snáď výnimkou okrajových formátov Mini-STX a podobne). Na ovládanie osvetlenia sú potom prirodzene všetky aplikácie výrobcov dosiek (Asus Aura Sync, ASRock Polychrome RGB, Gigabyte Fusion RGB 2.0 či MSI Mystic Light).

Ventilátory sa predávajú aj v súprave troch kusov, ktorej súčasťou príslušenstva je i samostatný regulátor s jedným tlačidlom na zmenu svetelných režimov a efektov. Ocenia ho najmä majitelia starších zostáv, v ktorých (A)RGB LED ventilátorov k základnej doske nepripojíte.

Za trojbalenie vás vyjde na rovnakú cenu (30 eur), ako keby ste si kúpili tri ventilátory jednotlivo po 10 eur. Dá sa teda poznamenať, že jednoduchý ovládač ARGB LED dostanete pri kúpe súpravy zadarmo.

InWin má svoj vlastný e-shop, odkiaľ si budete môcť ventilátory objednať. Momentálne sú nedostupné, no v prípade záujmu môžete na stránkach estore.in-win.com zanechať svoju e-mailovú adresu, na ktorú vám bude po naskladnení ventilátorov dôjde notifikáciu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Užší a pritom efektívnejší, profil unikátneho ventilátora InWin

Každý ma trochu iný pohľad na to, akým smerom by sa mala uberať konštrukcia „správneho“ ventilátora. Niekto sa rozhodne konkurenciu porážať zväčšením hrúbky nad rámec bežnej, niekto jej zmenšením. V druhom prípade sa výsledok síce asi nedostane na úplnú špičku v efektivite, ale v prípade novinky InWin sa jej môže minimálne výrazne priblížiť. A okrem toho bude ventilátor Mercury AMS120S vynikať nadštandardnou kompatibilitou. Celý článok „Užší a pritom efektívnejší, profil unikátneho ventilátora InWin“ »

  •  
  •  
  •  

Vodníky InWin BR prefukujú aj okolie pätice, ventilátorom z bloku

Jedna z nevýhod drvivej väčšiny kvapalinových chladičov je slabšie až slabé chladenie VRM. Firma InWin však na tomto nedostatku zapracovala a v rámci novej série vodníkov BR vstavala do krytu pomerne veľký ventilátor. Ten cez tunel smeruje vzduch aj na MOSFETy (alebo ich pasívy), ktoré patria teplotne medzi najkritickejšie súčiastky základnej dosky. Hoci ide o sekundárnu funkciu, návrh takéhoto chladiča je všestrannejší, než býva bežné. Celý článok „Vodníky InWin BR prefukujú aj okolie pätice, ventilátorom z bloku“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *