Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB

Gelid prichádza na trh s dvojvežovým chladičom v znamení pestrofarebného ľadovca

Ak sa Gelidu za posledné roky niečo naozaj podarilo, tak je to dvojvežový chladič Phantom, z ktorého sme boli v testoch nadšení. Ale aj ten má zjavné rezervy (to dobre ukazuje napríklad porovnanie so SilentiumPC Fera 5) s priestorom na zefektívňovanie návrhu. Je možné, že to sa premietlo do nového chladiču Glacier RGB, ktorý pri nižšej hmotnosti sľubuje o 20 W vyššie TDP.

Gelid zaradil do ponuky procesorový chladič Glacier (z aj. ľadovec) RGB. Jeho konštrukcia je podobná ako u staršieho chladiča Phantom (Black), s ktorým sa bude nový chladič konfrontovať. Phantom charakterizuje vysoký chladiaci výkon za nízku cenu. Ale práve tá nízka cena ho stavia do slušnej pozície, ktorú na trhu má. Výkon je slušný, ale prekonateľný, a to určite aj pri nižšej hmotnosti. Takéto ambície (výkonnostne prekonať Phantom pri nižšej hmotnosti) má, zdá sa, chladiaca novinka Gelid Glacier.

Ohliadnuc od osvetlených ventilátorov je chladič Glacier v porovnaní s Phantomom už na prvý pohľad jednoduchší. Má o jednu heatpipe menej (šesť celkovo) a i z tých zvyšných je polovica tenšia. Glacier má všetky heatpipe 6-milimetrové, Phantom mal i zopár 8 mm. Viac heatpipe však nemusí byť vždy prínos, obzvlášť, keď sa pre malú plochu základne musia už stohovať do dvoch radov, čo je i prípad Phantoma.

Trubice Glacieru v jednom rade a na rozdiel od chladiča Phantom nejdú cez blok, ale sú v priamom kontakte s IHS procesora. Vždy tri a tri trubice sú pritom k sebe natesno natlačené a bez medzier a skokov bude zrejme i povrch. O to zvláštnejšia je ta jedna veľká medzera v strede základne, teda v mieste obvykle nad jadrom CPU, kde sú najväčšie požiadavky na výmenu tepla. Takto bude práve v strede dochádzať v vyššiemu lokálnemu zahrievaniu. Základňa si aj v tomto mieste (v strede) drží rovinu, ale je vyplnená hliníkovým blokom, ktoré do hlavného radiátora teplo neodvádza.

   

Trubice prechádzajú rebrovaním po stranách oboch veží v jednej rovnej línii podobne ako pri Phantome. Z návrhu vypadla tá trubica, ktorá prechádzala stredom pasívu. V týchto miestach, bezprostredné za statorom ventilátora, je prirodzene menší tlak, čo má dopad i na nižší prestup tepla. Glacier je podľa parametrov ľahší o sto gramov (spolu s ventilátormi by mal mať zhruba 920 g), z ktorých nejakú časť bude reprezentovať aj táto jedna trubica, o ktorú je pasív „ukrátený“.

Chladič Glacier je ale so svojimi 152 mm ale i nižší (o 8 mm), takže o trochu menšia bude zrejme i plocha rebier. Glacier má o dve menej, vzájomné rozstupy sa pritom zdajú byť po orientačnom porovnaní pri reálnych mierkach rovnaké. Z detailov si je možné všimnúť aj jednoduchšie zámky medzi rebrami, ktoré na chladiči Glacier sú. Tie sú na podstatne menšej ploche, len symbolicky po krajoch rebier. To znamená i to, že je chladič z bokoch otvorenejší a vzduch má väčší priestor na unikanie do strán. Hrany samotných rebier sú už rovné, bez zvlnenia a povrchová úprava hliníkových rebier i medených trubíc bude s najväčšou pravdepodobnosťou surová (bez pokovenia).

Vcelku jednoduchý a výrobne lacný pasív ale spestrujú dva 120 mm ventilátory s ARGB LED. Osvetlených dvojveží je pomerne málo a aby to (osvetlenie) v tomto prípade dávalo zmysel, tak sú z obidvoch strán ventilátorov veľké kruhové svetlovody po celkom obvode rámčeka. Tým pádom sa nestráca ani osvetlenie stredného ventilátor, ktorého rotor zakrýva predná veža.

Keď už sme túto správu viedli v duchu porovnania so starším chladičom Phantom, tak je na úplnosť vhodné dodať, že vyššie uvádzané TDP (220 W) nemá byť vykúpené vyššou rýchlosťou ventilátora, tá na maxime rovnaká (1600 ot./min). Podobný je i tvar 9-lopatkového rotora, aj keď Glacier smerom k motorčeku menšie výseky na lopatkách. To zrejme z dôvodu dosahovania laminárnejšieho prúdenia.

Zvláštne však je, že i napriek tomu má hlásený výrazne nižší statický tlak 1,3 mm H2O (nereálna bude ale skôr parameter pri Phantome) pri podstatne vyššej hlučnosti (o 8,3 dBA). To potom zaváňa v lepšom prípade neporiadnou metodikou, v horšom „cucaním parametrov z prsta“, ale keď to nikto nekontroluje… my každopádne tieto veci začneme už veľmi skoro a veľmi tvrdo trestať. Nech je v tom aspoň trochu poriadok. 🙂

K ventilátorom je ešte dôležité poznamenať, že majú lepšie ložiská s predpokladom dlhšej životnosti. Tie sú guľôčkové a MTBF ventilátorov je 100 000 hodín. Odporúčaná maloobchodná cena chladiča Glacier je 50 eur.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700

S príchodom procesorov Alder Lake sa mení pätica a LGA 1700 tentokrát z pohľadu montáže výrazne mení situáciu. Na to aktuálne reaguje Arctic s oznamom pre súčasných aj budúcich majiteľov chladičov tejto firmy. Sú tu dve dobé správy. Prvá a hlavná je, že na nové procesory Intel nainštalujete aj staršie chladiče Arctic (a nemusí vás to ani nič stáť) a druhá správa odkazuje na pripravovaný chladič, ktorý bude mať natívnu podporu. Celý článok „Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Ukazuje sa možná podoba box chladičov k procesorom Alder Lake

Po dlhej dobe Intel možno výrazne zasiahne do konštrukcie chladičov, ktoré sa pribaľujú k desktopovým procesorom. Čerstvý informačný únik naznačuje, že by sa redizajn mohol týkať už Alder Laku. Na snímke sú dokonca tri rôzne varianty podľa výkonnostných tried, od Celeronu po Core i9. je však dôležité dodať i to, že v túto chvíľu zatiaľ nie je nič isté a tieto informácie je treba brať s rezervou. Celý článok „Ukazuje sa možná podoba box chladičov k procesorom Alder Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Máme tu historicky najťažší jednovežový chladič. Je od ID-Cooling

Čerstvo oznámený chladič SE-226-XT ide trochu proti prúdu. Zatiaľ čo pre výkonnostnú špičku chladičov na procesor je obvyklé rozdelenie pasívu na dve časti, tu sa nič podobné nekoná. A to i napriek tomu, že novinka ID-Cooling preváži aj mnohé dvojvežové chladiče s dvoma ventilátormi. Aj ten je tu iba jeden. Dva sú na výber aspoň varianty (chladiča). Ale pozor, ten s osvetlením ARGB je potenciálne slabší. Celý článok „Máme tu historicky najťažší jednovežový chladič. Je od ID-Cooling“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *