Test notebooku MSI GE76 Raider. Rocket Lake naposledy a výkonne

Parametre a detaily

Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

Základné parametre


Detaily

Dvojité balenie ukrýva vnútornú krabicu s tématikou nového loga MSI a klasického erbu s drakom. Notebook je vnútri pekne chránený penovou výplňou.

   

Obsah balenia je štandardný a okrem notebooku v ňom nájdete dokumentáciu a napájací adaptér. Niektorí výrobcovia pridávajú do balení aj drobné príslušenstvo či dokonca herné myši, možno by aj MSI mohlo spestriť balenia vyšších herných modelov akým je aj Raider.

Raider séria je asi najrozumnejšou voľbou u MSI, ak chcete čo najvýkonnejší herný notebook bez obmedzení. Áno, výrobca ponúka aj tenké a ľahké Stealth, ktoré ale zvyčajne trpia na chladenie, a monštruózne Titan modely si asi len tak niekto nekúpi (navyše sú dlho bez aktualizácie). Možno prekvapivo sa tak z akéhosi stredného modelu Raider vyšplhal na vrchol rebríčka taiwanského výrobcu, čo pri pohľade na špecifikácie ani nie je prekvapením. Najvyššia Core i9 11. generácie, 64 GB RAM, 165 W RTX 3080 s Dynamic Boost či rýchle 2 TB Gen4 SSD sú špecifikácie ako z rozprávky. Navyše Riader ponúka neúrekom rôznych konfigurácií, čo samozrejme ovplyvňuje aj cenu a každý si tak nájde to vhodné pre svoje potreby.

   

Okrem upgradu komponentov sa 11. generácia (a rovnako aj aktuálna 12) dočkala výrazných dizajnových zmien, ktoré by sa dali prirovnať premene škaredého káčatka k labuti. Raidery GE75 a staršie nepôsobili zrovna vábivo, no to čo MSI spravilo s GE76 si zaslúži klobúk dole. Nový RGB pás, tenké rámiky a celková uhladenosť dizajnu je na úplne inej úrovni než u predchodcov, čo opäť len umocňuje pocit, že Raider sa stal pre MSI dôležitým modelom a podľa ohlasov sa teší aj vysokej popularite, čomu sa ani nečudujem. Situáciu by som asi prirovnal ku Scar modelom ROG, ktoré tiež bývali také nemastné neslané stredné modely, no posledné roky tiež dávajú väčší zmysel ako prepálené top modely, kde cena nedáva zmysel a forma je častokrát nad funkčnosťou, čo pri hernej mašine nedáva veľmi význam.

   

Raider v 17″ prevedení je poriadny macek. Na váhe sa hmotnosť zastavila na gram presne na 3 kg, čo rozhodne nie je málo a napájací adaptér má ďalších 1071 gramov, čo už v ruksaku určite pocítite. Napriek hernému zameraniu je zadná strana až prekvapivo decentná a bez akýchkoľvek RGB excesov. S prižmúreným okom by ste sa za GE76. nemuseli hanbiť ani na pracovnom stretnutí, obzvlášť keď si upracete RGB LED na prednej strane.

Pri rodinnom porovnaní so Stealth modelmi má Raider opäť navrch aj pri konektivite, ktorá patrí medzi to najlepšie na trhu. Na pravom boku máme dvojicu 5 Gb USB a čítačku SD kariet s podporou SD Express a rýchlosťami až 985 MB/s. Ľavý bok obsadili 10 Gb USB typu A aj C a kombinovaný audio jack. Zvyšná konektivita sa nachádza na zadnej strane, čo je podľa mňa najlepšie umiestnenie, aby vám káble nezavadzali.

Na zadnej strane konkrétne vidíte miniDisplayport, USB-C Thunderbolt 4 s DP, 2,5 Gbit RJ-45 Lan od Killer, HDMI 2.1 s podporou 4K @ 120 Hz a 8K @ 60 Hz a nakoniec napájací konektor. Portová výbava Raideru GE76 je špičková a naozaj tu nič nechýba.

   

Demontáž spodného krytu je veľmi jednoduchá vďaka použitiu krížových skrutiek. Výrobca vďaka tomu umožňuje ľahký prístup ku komponentom a možnosti ich vylepšenia, na ktoré sa pozrieme o chvíľu.

Rozloženie komponentov je pomerne štandardné a ničím prekvapivé. Dá sa to považovať za pozitívum, nakoľko všetko podstatné je ľahko dostupné a notebook na dnešné pomery ponúka pomerne dobré možnosti rozšírenia.

O chladenie sa stará systém Cooler Boost 5, ktorý ponúka dvojicu ventilátorov a až 6 heatpipe. Pri plnom výkone dokáže presúvať veľké množstvo vzduchu, čo ľahko zistíte pri priložení ruky k otvorom po bokoch a zadnej časti notebooku.

Testovaná konfigurácia predstavuje úplný vrchol ponuky. Konkrétne je testovaný kúsok osadený Core i9-11980HK, 16 GB modelom RTX 3080, 64 GB DDR4-3200 RAM, 2 TB Gen4 SSD. V ponuky sú aj modely s RTX 3070 a 3060, či prípadne nižšími procesormi od Intelu. AMD v ponuke žiaľ nenájdeme.

   

Možnosti vylepšenia sú najlepšie, aké v tradičných notebookoch nájdete. Vymeniť si teda môžete SSD, pričom sú tu dva sloty M.2 – jeden Gen4 a druhý Gen3. Dvojica SO-DIMM slotov ponúka možnosť rozšírenia až do 64 GB, ktorými je testovaný kúsok osadený. Poslednou vymeniteľnou súčasťou je WiFi karta, ktorá v tomto prípade je najnovšieho štandardu 6E so 6 GHz frekvenciou.

Notebook je osadený až štvoricou reproduktorov, pričom dva sú klasické 2 W a druhá dvojicu 1 W slúži ako basové reporduktory. Notebook dokáže byť pomerne hlasný, no pre kvalitnú reprodukciu radšej siahnite po slúchadlách.

Zaujímavosťou je rozdiel v prevedení predného RGB pásu v porovnaní so Scar 17, kde si musíte dávať veľký pozor, aby ste neroztrhli káble vedúce zo základnej dosky do spodného krytu. Implementácia v podaní MSI je výrazne lepšia, keďže RGB pás je súčasťou tela a nie spodného krytu, vďaka čomu je kábel pevne pripojený a nemusíte mať starosti o jeho bezpečnosť.

Pánty displeja sú mierne odsadené dopredu, čo žiaľ zabraňuje otvoreniu displeja do priameho uhla, Raider teda v tejto oblasti ponúka len bežné možnosti polohovania.

Raider, ako je pri MSI zvykom, ponúka klávesnicu Steelseries s individuálnym podsvietením RGB každého jedného klávesu. Nechýba numerická časť ani množstvo Function skratiek pre ovládanie podsvietenia, jasu, zvuku, režimov výkonu a pod. Zvyknúť si budete musieť na rozloženie šípok, ktoré sú síce plnohodnotné, no zasahujú do numerickej časti a ako ma už poznáte, preferoval by som dvojriadkový Enter.

Touchpad je mierne posunutý doľava, čo je pri notebookoch s numerickou časťou bežné. Pravé a ľavé tlačidlo sú integrované, gestá aj sledovanie pohybu fungujú dobre, no kvalitou spracovania ma neohúril. Pri klepaní prstom po ploche touchpadu sa ozýva lacný plastový zvuk.

Miernym prekvapením je 1080p kamera, čo je nadštandard pri 720p, ktoré nájdeme v drvivej väčšine notebookov. Rozlíšenie ale nie je všetko a najmä v horších svetelných podmienkach má kamera pomerne veľa šumu, no tu by som skôr chválil za vyššie rozlíšenie ako kritizoval. Pochvalu dávam aj veľmi peknému RGB podsvieteniu, ktoré rozhodne patrí medzi vychytávky tohto modelu.

Notebook je vybavený 99 Wh batériou, čo je maximálna kapacita, akú v notebookoch nájdete, kvôli leteckým obmedzeniam. V preklade, na palubu lietadla si nemôžete zobrať notebook s batériou väčšou ako 100 Wh. Výrobca nám teda dáva maximálnu možnú kapacitu, takže tu nie je žiaden priestor na kritiku, len pochvalu.

K notebooku dostanete 280 W nabíjačku s hmotnosťou 1071 gramov, ako sme si už v úvode spomenuli. Vzhľadom na vysoké požiadavky systému nám v tomto prípade nepomôže ani nový štandard USB-C, ktorý podporuje maximálne 240 W nabíjanie, takže pri high-end notebookoch ešte nejaký čas budeme musieť strpieť takéto „tehly“.

Rýchlosť nabíjania nie je nijako očarujúca. Po hodine mala batéria 52 % a plné nabitie trvá niečo okolo 2,5 hodiny. Rozhodne teda nejde o žiadne rýchlo nabíjanie. Výdrž batérie nikdy nebýva silnou stránkou herných notebookov, obzvlášť tých s Intelom, no v tejto oblasti Raider príjemne prekvapil a vďaka hybridnému režimu grafiky dosiahol v našom náročnom YouTube teste hodnotu 5 hodín a 12 minút, čím porazil aj mnohé neherne orientované modely. V praxi tak Raider môže fungovať ako bežný notebook na cestách a po pripojení do zásuvky ako desktop replacement, čo je rozhodne veľké plus.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4

Intel u procesorů tradičně omezuje přetaktování jen na dražší odemčené modely označené K, ale občas se z toho objeví výjimka. U zamčených 65W procesorů Alder Lake se výrobcům desek povedlo zprovoznit přetaktování pomocí BCLK, které dokáže slušně zrychlit modely jako Core i5-12400F. Problém ale byl, že to šlo jen na drahých deskách. Vypadá to ale, že na trh konečně míří nějaké, kde by se to mohlo vyplatit – MSI má model pro paměti DDR4. Celý článok „Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7000, čipset AMD X670/X670E a první AM5 desky vyfocené

Tento týden firma AMD představila na Computexu novou generaci desktopových procesorů Ryzen 7000 a jejich platformu AM5. Spolu s tím se objevily také první desky pro tuto platformu, která s sebou přinese paměti DDR5, PCIe Express 5.0 a dost nezvyklé nové čipsety. Máme fotografie desek, které výrobci představili, ale objevily se i fotky reálných vzorků procesorů a čipsetu X670E potvrzující, že je složen ze dvou čipů zapojených za sebe. Celý článok „Ryzen 7000, čipset AMD X670/X670E a první AM5 desky vyfocené“ »

 •  
 •  
 •  

Lepšia než na papieri. „Lacná“ OC doska MSI Pro Z690-A DDR4

Druhá najlacnejšia doska MSI s čipsetom Intel Z690 stojí v porovnaní s Tomahawk DDR4 z vyššieho radu výrazne menej. Rozdiel vo výbave je pritom malý. A možno až príliš malý, keďže špecifikácie umelo degradujú niektoré súčiastky. Napájacia kaskáda má síce nižšiu efektivitu a aj chladiče sú skromnejšie, no ušetrených zhruba 80 eur predstavuje takmer doplatok z Core i5-12600K na Core i7-12700K(F). Celý článok „Lepšia než na papieri. „Lacná“ OC doska MSI Pro Z690-A DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *