Akasa OTTO SF12: Antivibračná membrána, zvlnené lopatky a IP68

Hodnotenie

Ventilátory Akasa OTTO s predispozíciami do náročnejších priemyselných podmienok „bežné“ použitie v domácich počítačoch výrazne presahujú. Úplná odolnosť voči vode a prachu, trojfázový krútiaci moment a najmä unikátny systém eliminácie vibrácií. Efektivita osvedčeného rotora „S-Flow“ je pritom vysoká, ale napriek tomu jednu vec Akasa trochu prestrelila. Teda pokiaľ má byť ventilátor OTTO SF12 naozaj určený na systémové chladenie.

Hodnotenie

Najväčšia prednosť ventilátora OTTO SF12 je, že nikdy neprenáša žiadne vibrácie. A to ani pri vysokom prietoku, pri ktorom nejaké vibrácie (predovšetkým z turbulencií) šíria aj nadštandardne presné ventilátory Noctuy. Je otázne, ako by tento systém postavený na silentblokoch fungoval na lacnejších ventilátoroch, ktoré nemajú šesť statorových slotov (tak ako tento ventilátor Akasa), ale iba štyri. Od toho sa totiž odvíja presnosť centrovania rotora za behu, ktorú má OTTO SF12 prvotriednu.

S vyššou koncentráciou statorových slotov sa znižuje aj trenie a vo výsledku je tento ventilátor mimoriadne úsporný. Pod 400 mW pri takto vysokom prietoku a statickom tlaku nemá žiadny iný z testovaných ventilátorov. Preto je zatiaľ najvyšší aj koeficient chladiaceho výkonu na jednotku spotreby. Výkon motora je už ale mimoriadne vysoký, s veľkou rezervou aj pre neriaznivé podmienky, napríklad s fungovaním vo vode. Rozrážať vodu je podstatne namáhavejšie než vzduch a motorček tak musí viac zabrať.

Za najväčší nedostatok považujeme vysoké štartovacie aj minimálne otáčky. Rozsah 0–2000 ot./min s vypínaním ventilátora pri nízkej intenzite PWM vyzerá na papieri dobre, ale ventilátor sa rozbieha až od nejakých 1035 ot./min, čo bude pre náročnejších používateľov skrátka hlučné. V rámci testovania ani nebolo možné rýchlosť zregulovať do tichších režimov (31, 33 a 36 dBA) a s hexagonálnou mriežkou, ktorá vplyvom vysokého mechanického odporu najviac zvyšuje hlučnosť, najpomalšie nastavenie dokonca prevyšovalo aj fixných 39 dBA. Cez lineárnu (DC) reguláciu rozbehnutý ventilátor spomalíte najnižšie na približne 925 ot./min (cez PWM je to 1035 ot./min, štartovacia a minimálna rýchlosť sa pri tomto type regulácie neodlišuje).

Vyššie minimálne rýchlosti sú trochu v rozpore s optimálnym nastavením systémových ventilátorov. Pre ne sú vhodné výrazne nižšie rýchlosti (obvykle stačí nižší prietok) a od určitého prietoku podstatne rýchlejšie narastá hlučnosť celého systému (najmä keď pozostáva z viacerých ventilátorov) ako klesá zahrievanie komponentov. Preto, bohužiaľ, ako „ventilátor do skrinky“ OTTO SF12 zmysel príliš nedáva, hoci pri nižších otáčkach by ventilátor s týmto rotorom vhodný bol.

Cez typické prekážkami v skrinkách, ako sú filtre či  mriežka, OTTO SF12 v mnohých režimoch pri rovnakej hlučnosti prekonáva aj drahší ventilátor Asus Strix ROG XF120. Pred použitím s nylonovým filtrom vás musíme však upozorniť na eventuálnu kolíziu z jeho sieťkou. V niektorých polohách to môže byť v poriadku, v iných (typicky vo vodorovne s visiacim rotorom) sa už môže a zrejme i bude otierať.

Výkon na tenšom radiátore s hustejším rebrovaním je priemerný. Na hrubšom radiátore (ale s nižším FPI) sú výsledky oproti iným ventilátorom o trochu lepšie, no stále nijako zvlášť nevynikajú. Skrátka, na rebrovanie radiátorov sú atraktívnejšie modely.

Pri nižších otáčkach zvuk podobne ako v prípade SilentiumPC Fluctus 120 PWM charakterizujú nižšie frekvencie (150–160 Hz). S vyššími rýchlosťami sa však dunivejší zvuk vytráca a naopak OTTO SF12 pri vyššej hlučnosti znie príjemnejšie než podobne hlučné ventilátory s podobnými hodnotami dBA. V spektrografoch si môžete v pre ventilátory najvýraznejšom pásme (100–500 Hz) všimnúť viacero vrcholov s relatívne malými rozdielmi. Uši by vám pílil jeden vrchol, ktorý ostatné výrazne prevyšuje. K takejto situácii trochu dochádza s plastovým filtrom, kde pri vyšších otáčkach dominuje 196 Hz. O extrém však nejde a väčšina ľudí to prežije.

Škoda tých vysokých minimálnych otáčok. Inak je Akasa OTTO SF12 veľmi slušný ventilátor. Nejde síce o najefektívnejší ventilátor, ale zato nemá výraznú slabinu a vo všetkých typoch aplikácií podáva vyrovnaný výkon. Pomer cena/výkon je síce slabší, ale pri porovnaní s inými ventilátormi je dôležité brať do úvahy to, že je ventilátor Akasa odoláva vode i prachu a nešírí ďalej vibrácie ani pri maximálnom výkone s vysokým prietokom vzduchu.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádnu recenziu.
    Škoda že nešli tie otáčky nižšie alebo o 5€ nižšia cena.
    Inak super ventilátor bez chyby.

    1. bez chyby sú akurát vibrácie a energetická efektivita rotora, ináč je to skrz-naskrz priemerný ventilátor s vysokými otáčkami, hlukom a cenou…

      1. no a ešte by stál za pripomienku rozdiel medzi deklarovanými a skutočnými hodnotami statického tlakua prietoku… ale to je u výrobcov ventilátorov celkom bežná vec

        1. V poznámkach aj v koncepte to ešte bolo, ale nakoniec som to v rámci konečných úprav poškrtal. Už aj bez toho je tá záverečná kapitola dlhšia ako dlhá. Asi to do budúcna budem vyťahovať iba v prípadoch, keď bude koeficient reálneho ku špecifikovanému pod 0,6. V grafoch je to vždy a upozorňovať pravidelne na prifarbovanie udávaných parametrov často znamená následne nepríjemnú komunikáciu so zastúpením výrobcu, a to pomerne zbytočne. Dôležité je pomerové porovnanie a to, ako ten či onen ventilátor stojí v porovnaní s iným v rámci našich testov. Keď budem optimista, tak napíšem, že to meria (a neťahá si to z prsta podľa marketingových zámerov :)) každý inak. A evidentne aj dosť nekonzistentné. Zatiaľ čo u ventilátorov OTTO sú tie parametre celkom výrazne prestrelené, tak v prípade Alucia SC sú zase nižšie než naozaj a ďaleko od reality nemajú ani staršie Vegas X7 a tak, no. 🙂

        2. Možno „super“ by tam nemuselo byť, ale inak pri svojích (nič moc) najnižších otáčkach podáva dobré výkony, asi vo všetkom je nadpriemerný.
          Nad papierovými hodnotamy sa snažím nezamýšľať, väčšina výrobcov si ich merá ako im príde.

          1. Zatiaľ síce nie je ešte nič potvrdené, ale Akasa zvažuje zníženie minimálnej rýchlosti. Týkať by sa to v budúcnosti mohlo novších várok OTTO SF12/SC12. Z doterajšej kominikácie to spomalenie zatiaľ vyzerá na 700 ot./min, aj keď sme navrhovali tú rýchlosť stiahnuť ešte nižšie. Tieto návrhy so šiestimi statorovými slotmi by mali využívať toho nízkeho trenia (a tým pádom malej sily potrebnej na otáčanie rotorom) pre dosiahnutie čo najnižších otáčok. Z pohľadu takých BeQuiet! Silent Wings 3 s 200–300 otáčkami je aj tých plánovaných 700 pomerne dosť. 🙂

  2. Konstrukce je překvapivě na ruby, a v důsledku toho je příslib vysokého tlaku logicky ten tam. Velké zklamání, Akase docela fandím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *