BeQuiet! Light Wings (BL075): Iný formát (140 mm), iná geometria

Výsledky: Vibrácie, súhrnne (dĺžka 3D vektora)

Ventilátor „Light Wings“ sme analyzovali pomerne nedávno, to ale v 120 mm formáte. K 140 mm modelu BeQuiet! pristupoval, čo sa týka návrhu, trochu inak. Rámček je síce zväčšené iba proporčne, ale tvar rotora je už výrazne odlišný. Vsádza na dlhé, zakrivené lopatky, ktoré v tomto priereze vyzerajú skvelo, no isté konštrukčné rezervy sú. Napriek tomu ale v niektorých aplikáciách tento ventilátor exceluje.

Vibrácie, súhrnne (dĺžka 3D vektora)

Vysvetlivka: Akým spôsobom meriame intenzitu vibrácií sme si už opísali v príslušnej kapitole s metodikou testovania. Je však vhodné i tu zdôrazniť, čo si pod „súhrnnými vibráciami“ predstaviť. Aby bolo možné pohyb v troch osiach (X, Y, Z) interpretovať čo najjednoduchšie, jedným číslom, tak jednotlivé osi považujeme za vektory a počítame z nich tzv. 3D vektor. Podrobnejší záznam na úrovni jednotlivých osí je v troch nasledujúcich kapitolách tohto článku.







Prečo niekedy pri ventilátore chýba hodnota? Dôvodov môže byť viac. Obvykle je to preto, že nebolo možné daný ventilátor zregulovať na cieľovú hladinu hluku. Niektoré majú vyššie minimálne otáčky (alebo otáčky sú aj nízke, ale má príliš hlučný motorček) alebo sa jedná o pomalší ventilátor, ktorý si na vyššie decibely nedosiahne. Výsledky v grafoch chýbajú ale aj vtedy, ak sa rotor šúcha o sito nylonového filtra. Vtedy túto kombináciu vyhodnocujeme ako nekompatibilnú. A nula v grafoch je prirodzene aj v situáciách, kedy nameriame 0,00. To je častý jav pri mimoriadne nízkych otáčkach s prekážkami alebo v rámci meraní vibrácií.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Zvoliť variant s deviatimi dlhšími lopatkami, alebo so siedmimi kratšími? To je otázka, ktorou sa budeme v tomto teste 140-milimetrového ventilátora Pure Wings 3 zaoberať. Okrem rôznej geometrie si vyberáte aj medzi rôznymi rozsahmi s rôzne položenými maximálnymi otáčkami. Vysokorýchlostný variant má podľa očakávaní navrch vtedy, pokiaľ ide o potrebu dosahovania čo najvyššieho prietoku. Vyniká ale aj v iných situáciách. Celý článok „Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Mám pocit že približne aký bol rozdiel medzi 120mm verziami FD Aspect a BQ Light Wings tak dosť podobne to bolo aj u 140mm verzií. Takže viac menej bez prekvapenia.

  2. Vždy som tak nejak predpokladal že 140mm = 120mm len tichšie a výkonnejšie, ale to upozornenie na dunivejší prejav mi tak trochu otvára oči.

    1. Thermaltake Toughfan 14 (RGB) dunivé pravdepodobne nebudú, ale je pravda, že ventilátory z LCP sú mimoriadne vzácne. 140 mm s ARGB je určite iba jeden (práve Toughfan 14 RGB) a druhý neosvetlený, do páru (k Toughfan 14), mi tiež nenapadá. Ako šafránu je aj 140 mm ventilátorov z PBT a GF.

      Skôr než používaním drahšieho materiálu budú výrobcovia stabilizáciu špičiek lopatiek riešiť obručami. Od Arcticu máme informáciu, že po P12 Max sa pripravuje aj P14 Max, ktorý bude mať takisto rotor olemovaný kruhovým rámčekom. Dlho pripravované 140 mm ventilátory Noctua budú, samozrejme, výnimka. Pri nich sa na tento typ kompromisu nepristúpi a rotor bude sterroxový/LCP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *