BeQuiet! Light Wings (BL075): Iný formát (140 mm), iná geometria

Hodnotenie

Ventilátor „Light Wings“ sme analyzovali pomerne nedávno, to ale v 120 mm formáte. K 140 mm modelu BeQuiet! pristupoval, čo sa týka návrhu, trochu inak. Rámček je síce zväčšené iba proporčne, ale tvar rotora je už výrazne odlišný. Vsádza na dlhé, zakrivené lopatky, ktoré v tomto priereze vyzerajú skvelo, no isté konštrukčné rezervy sú. Napriek tomu ale v niektorých aplikáciách tento ventilátor exceluje.

Hodnotenie

Počas testovania sme sa nemohli zbaviť myšlienky, „aké výsledky by tento ventilátor dosahoval s rotorom vyrobeným z LCP“. Pružnejší materiál je pri konštrukcii 140 mm ventilátora Light Wings to, čo ho na niektorých frekvenciách zvuku frekvenciách robí hlučnejší a preto ani v režimoch normalizovaných podľa fixných hladím hluku často nevychádzať tak, ako by mohol vychádzať v prípade jeho zostrojenia z pevnejšieho materiálu. Ten použitý je pružnejší, ale na pomery tohto formátu je i pre väčšiu hrúbku stále relatívne pevný.

Jedna zo základných výhod ventilátorov Light Wings (BL075) je v mimoriadne širokom rýchlostnom rozsahu s veľmi nízkymi minimálnymi otáčkami. Za nevýhodu môže niekto považovať nižšiu svietivosť LED, tou ventilátory s kruhovým osvetlením v rámčeku nemôžu konkurovať modelom, ktorým svieti celý rotor.

Najviac 140-milimetrovým ventilátorom Light Wings sedí použitie s plastovým prachovým filtrom alebo na mriežke pri nižších rýchlostiach pod 1000 ot./min. To je mimo kritické pásmo, v ktorom zvuk ventilátora príliš neruší. A aj vzhľadom na nadštandardne vysoký prietok v týchto podmienkach (s filtrom a mriežkou) môžeme konštatovať, že s jedná o atraktívny systémový ventilátor. Chod motorčeka a ložísk je prakticky bezhlučný, takže sťažovať si nebudú ani nároční používatelia s citlivým sluchom.

Horšie je to pri vyšších rýchlostiach, nad 1150 ot./min, kde je zvuk ventilátora dunivejší, prevládajú v ňom nižšie frekvencie. Zatiaľ čo na mriežke sa držia pomerne v úzadí (a najvýraznejšie je bežné „hučanie“ na 370–450 Hz), tak na radiátore sme zaznamenali pomerne silných 139 Hz napríklad aj pri nižších otáčkach. Aj napriek tomu však platí, že je 140 mm Light Wings na úrovni najefektívnejších 120 mm ventilátorov. Pre tento väčší formát (140 mm) je to ale prirodzene známka akejsi priemernosti.

Na radiátoroch má osvetlený ventilátor BeQuiet! v porovnaní s Fractal Design Aspect 14 RGB PWM o dosť atraktívnejší pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti, a to bez ohľadu na štruktúru profilu. Veľký odskok ventilátora Light Wings je tak na tenšom radiátore s hustejším rebrovaním ako aj na hrubšom, ale redšom, s nižším FPI. Je to ale teda za cenu nepríjemnejšieho zvuku, s ktorým sa budeme ale u 140 mm ventilátorov s dlhými lopatkami stretávať pomerne často.

Najsilnšie vibrácie sú okolo 1250 ot./min. Pri takejto či jej podobnej rýchlosti môže byť zostava naozaj hlučná, najmä, keď obsahuje viac 140 mm ventilátorov Light Wings. Vibrácie sú síce tlmené (gumenými podložkami), ale stále sa prenášajú na rámček ventilátora (a z neho následne na skrinku či radiátor chladiča).

Light Wings si kritiku na adresu „hlučných lopatiek“ zlizol ako prvý zo 140 mm ventilátorov, ale určite sa nedá vylúčiť, že pôjde v rámci svojej kategórie, ktorá je určená formátom a osvetlením ARGB, nakoniec o jednu z najprijateľnejších možností. Lopatky konkurenčných ventilátorov ktovieako pevnejšie nebývajú a pokiaľ má ventilátor narážať na maximálnu efektivitu v rámci svojho prierezu, tak jeho tvar sa musí byť postavený na základe dlhých zakrivených lopatiek. Modely s lopatkami s profilom podobným rovnostrannému trojuholníku budú síce stálejšie, ale na špičkové priečky si v žiadnej situácii nesiahnu. Ktoré 140 mm ventilátory v čom vynikajú sa časom ukáže, zatiaľ sme na začiatku, bez poriadnej databázy výsledkov na plnohodnotné závery.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Vďaka za parádny test.
  Mám pocit že približne aký bol rozdiel medzi 120mm verziami FD Aspect a BQ Light Wings tak dosť podobne to bolo aj u 140mm verzií. Takže viac menej bez prekvapenia.

 2. Vždy som tak nejak predpokladal že 140mm = 120mm len tichšie a výkonnejšie, ale to upozornenie na dunivejší prejav mi tak trochu otvára oči.

  1. Thermaltake Toughfan 14 (RGB) dunivé pravdepodobne nebudú, ale je pravda, že ventilátory z LCP sú mimoriadne vzácne. 140 mm s ARGB je určite iba jeden (práve Toughfan 14 RGB) a druhý neosvetlený, do páru (k Toughfan 14), mi tiež nenapadá. Ako šafránu je aj 140 mm ventilátorov z PBT a GF.

   Skôr než používaním drahšieho materiálu budú výrobcovia stabilizáciu špičiek lopatiek riešiť obručami. Od Arcticu máme informáciu, že po P12 Max sa pripravuje aj P14 Max, ktorý bude mať takisto rotor olemovaný kruhovým rámčekom. Dlho pripravované 140 mm ventilátory Noctua budú, samozrejme, výnimka. Pri nich sa na tento typ kompromisu nepristúpi a rotor bude sterroxový/LCP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *