Scythe Kaze Flex II 120 Slim: Dobre vyvážený SFF ventilátor

... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)

Nízkoprofilové ventilátory sú osobitá kategória, ktorej sa však niekedy, v stiesnenejších priestoroch, nevyhnete. Z technických dôvodov je to oproti slušnejším ventilátorom s bežnou hrúbkou vždy o kompromisoch, ale ich váha môže byť rôzna. Pokiaľ vám vlastnosťami nesedí Arctic P12 Slim a ani Alphacool SL-15, tak práve Scythe Kaze Flex II 120 Slim môže mať k tomu, čo hľadáte, najbližšie.

Nie je 33 dBA ako 33 dBA

Hladina hluku uvádzaná jednou hodnotou v dBA je dobrá na rýchlu orientáciu, ale predstavu o tom, ako presne zvuk znie, si z nej nespravíte. To preto, že priemeruje mix hladín hluku všetkých frekvencií zvuku. Jeden ventilátor vás môže rušiť viac ako druhý, hoci obidva dosahujú na chlp rovnaké dBA, ale napriek tomu každý z nich charakterizujú iné dominantné (hlasitejšie) frekvencie. Na dôkladnú analýzu s predstavou o „farbe“ zvuku je nevyhnutné zaznamenávať a posudzovať hladiny hluku naprieč celým spektrom frekvencií, ktoré vnímame.

Spektrograf s úrovňami hluku na jednotlivých frekvenciách zvuku

Robíme to už pri testovaní grafických kariet a robiť to budeme aj pri ventilátoroch, kde to dáva ešte väčší zmysel. Pomocou mikrofónu miniDSP UMIK-1 a aplikácie TrueRTA pre jednotlivé režimy s fixnými dBA meriame aj to, ktoré frekvencie sa na zvuku podieľajú viac a ktoré menej. Sledovaný frekvenčný rozsah je 20–20 000 Hz, s ktorými budeme pracovať v jemnom rozlíšení 1/24 oktávy. V ňom sú zachytené hladiny hluku od 20 Hz do 20 000 Hz až 240 frekvenciách.

Zachytených informácií v spektrografe je o trochu viac, než budeme na prehľadné porovnávania ventilátorov potrebovať. pri testovaní síce vždy nájdete kompletný spektrograf, ale v porovnávajúcich tabuľkách a grafoch budeme pracovať iba s dominantnými frekvenciami (a ich intenzitami hluku) v nízkom, strednom a vysokom pásme. Nízke pásmo frekvencií predstavuje pritom 20–200 Hz, stredné 201–2000 Hz a vysoké 2001–20 000 Hz. Z každého z týchto troch pásiem vyberáme dominantnú frekvenciu, teda tú najhlasitejšiu, ktorá sa najviac podieľa na zložení zvuku.

K dominantnej frekvencii udávame aj intenzitu jej hluku. Tá je však v tomto prípade v inú váhu decibelov než sú tie, na ktoré ste zvyknutí z meraní hlukomerom. Namiesto dBA tu máme dBu. Jedná sa o jemnejšiu váhu, ktorá sa navyše vyjadruje záporne. Na to si dajte pri študovaní výsledkov pozor – intenzita hluku -70 dBu je vyššia ako -75 dBu. Podrobnejšie sme túto problematiku rozoberali v článku Vyznajte sa v meraniach frekvenčných charakteristík zvuku.

Aby bolo vôbec možné tieto merania realizovať s uspokojivou opakovateľnosťou meraní, sú vyžadované prísne akustické zabezpečenia. Pre zaznamenanie tých istých hodnôt na všetkých frekvenciách naprieč opakovanými meraniami používame akustické panely. Tie zabezpečujú, aby sa zvuk do mikrofónu vyodrážal vždy rovnako bez ohľadu na rozloženie ostatných predmetov, ktoré máme v testlabe. Východisková hladina hluku pred každým meraním je prirodzene takisto rovnaká. Miestnosť, v ktorej meriame, je odhlučnená.

Na presné meranie frekvenčných charakteristík zvuku je dôležité udržiavať stále akustické podmienky. Na ich vytvorenie používame súpravu akustických panelov.

Tak ako na hlukomeri aj na mikrofóne je na zvýšenie rozlíšenia parabolický goliér. Ten je špeciálne v tomto prípade nielen na zosilnenie, ale aj odfiltrovanie dobrých ruchov, ku ktorým či chceme alebo nie za mikrofónom dochádza. Reč je o telesnej aktivite používateľa (testera). Bez tohto prídavku by bolo v spektrografe zachytené napríklad aj ľudské dýchanie. To však zadná (vypuklá) strana límca úspešne odráža mimo snímač mikrofónu. Spektrograf vďaka tomu obsahuje iba informácie o zvuku, ktoré vydáva samotný ventilátor.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia

Aký má u chladiča Scythe Fuma 3 dopad na efektivitu a akustický profil úprava konfigurácie ventilátorov? O možných zmenách referujeme v doplnkových testoch, kde je v jednom z režimov pasív rozšírený o tretí ventilátor a v druhom sme nahradili nízkoprofilový ventilátor za hrubší model, čím sme ale zároveň chladič obrali o jednu z inzerovaných výhod – protichodné otáčanie ventilátorov. Celý článok „Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia“ »

  •  
  •  
  •  

Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech. Celý článok „Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je „Grand Tornado“ – konečne elitný ventilátor Scythe

O prípravách nového ventilátora Scythe už nejaký čas vieme. K detailom jeho konštrukcie sa dostávame až teraz. Oficiálne síce ešte nevyšiel, ale objavil v katalógu obchodu Wootware – a to v plnej svojej kráse. K dispozícii máme okrem kompletných parametrov viacero fotiek vo vysokom rozlíšení. S ventilátorom Grand Tornado Scythe prehovorí do toho, kto má „najlepší“ ventilátor. Celý článok „Toto je „Grand Tornado“ – konečne elitný ventilátor Scythe“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *