Slevy Ryzenů 5000. 5800X3D s V-Cache už stojí jen devět tisíc

Ceny některých Ryzenů 5000 od vydání klesly až o 50 %

Na trhu počítačů se naplno rozjela recese a zájem o počítače i komponenty ochladl. Týká se to podle všeho i AMD, minimálně poslední finanční výsledky ukazující 40% meziroční pokles prodejů procesorů Ryzen pro notebooky a desktopy to dokládají. AMD kvůli tomu přistoupilo k docela velkým slevám procesorů, které se týkají generace Ryzen 5000 pro socket AM4. A to včetně Ryzenu 7 5800X3D, který je pořád jedním z nejzajímavějších procesorů pro hráče.

Slevy procesorů Ryzen bývaly v posledních letech docela časté, zejména když už od jejich vydání uplynula nějaká ta chvíle a přišla po nich již nová generace. Často to ale byly slevy neoficiální. Teď, zdá se, AMD seškrtalo ceny prakticky oficiálně – ač totiž nebyl oznámený nějaký nový ceník, firma zlevnila modely generace 5000 ve svém oficiálním internetovém obchodě, což lze brát v podstatě jako oficiální referenční ceník.

V Americe AMD snížilo oficiální ceny Ryzenů 9 5900X a 5950X na 349 $ a 549 $, Ryzenu 7 5800X na 249 $ a Ryzenu 5 5600X na 159 $ (skoro polovinu z původní ceny). A zlevněn byl právě i herní speciál s 3D V-Cache a nejnovější letos na jaře vydaný model v nabídce platformy AM4, tedy Ryzen 7 5800X3D. Z původní ceny 449 $ ho AMD zlevnilo na 329 $.

Evropské ceny v oficiálním obchodu AMD (zdroj: AMD)

Americké ceny nám nejsou ale v praxi moc platné (jeho obchod AMD funguje i v EU, ale pro našince bude asi snazší nakupovat přímo v tuzemsku). Podívali jsme se ale na ty české přes Heureku a vypadá to, že tyto slevy už na vás číhají i v našich luzích a hájích.

V tabulce můžete vidět, jak to momentálně vypadá, přičemž pro menší „šum“ jsme vždy brali cenu z těch relativně větších e-shopů (poněkud arbitrárně vybraných). Poznámka: procentuální výška slevy v ČR a na Slovensku je vypočítaná z původní oficiální ceny, za kterou šly procesory na trh v roce 2020 (nebo u novějších modelů letos na jaře), plus DPH, a to je přepočítáno dnešním kurzem koruny/eura.

Nejde u nás o úplně náhlé zlevnění, ceny jdou víceméně dolů od začátku září, ale v posledních dvou týdnech k tomu přibylo nějakých minus deset procent navíc. Byť třeba cena Ryzenu 7 5800X3D klesá víc až teď. Je možné, že pokles bude dál pokračovat, pokud nálada kupujících bude pořád pesimistická. Ovšem vánoční nákupy přece jenom asi budou znamenat nějaké to oživení prodejů, takže se může stát, že teď se další pokles zabrzdí. Dříve mívaly ceny tendenci tak od konce října přestat klesat a někdy i stoupat.

Na procenta jsou ale totální slevy za dobu od vydání docela pěkné, i když CPU pořád stojí ne úplně malé částky, devět tisíc za procesor (u onoho Ryzenu 7 5800X3D) se nám s delší pamětí zdá celkem dost. Ryzeny 5000 byly ze začátku dost drahé, takže na značnou redukci ceny bylo takříkajíc dost prostoru, aniž by klesla na úplně směšné úrovně.

Na druhou stranu je to, že i po slevách se koukáme na relativně vysoká čísla, dáno i kurzem koruny měny, který je o dost horší než ve zlatých časech kolem let 2011 nebo 2012.

Zdroje: VideoCardz, Heureka.cz/Heureka.sk

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D

V létě AMD vydalo Ryzen 5 5600X3D, šestijádrovou verzi herního procesoru s 3D V-Cache pro socket AM4. Tato poměrně žádaná levnější konfigurace se ale prodávala exkluzivně jen v americkém obchodě Microcenter. Vypadá to ale, že ti, kdo by chtěli levnější možnost upgradu herního počítače s AM4 deskou, budou mít ještě jednu šanci – respektive dvě. AMD prý chystá ještě levnější CPU v tomto stylu, byť je otázka, zda budou podobně schopná. Celý článok „Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D“ »

 •  
 •  
 •  

Intel prý chystá nové speciální CPU, Core i9-14900KS na 6,2 GHz

Intel nedávno vydal 14. generaci procesorů Core pro desktop, která je tvořená refreshem čipů Raptor Lake z předchozí generace. Dá se říct, že nový top model Core i9-14900K odpovídá víceméně předchozí limitované edici Core i9-13900KS včetně jejího 6,0GHz boostu. Vypadá to ale, že tím ještě Intel ze 7nm výrobního procesu nevybičoval to ultimátní. Údajně i teď přijde speciální edice, která frekvence posune na ještě vyšší rekordní hodnotu. Celý článok „Intel prý chystá nové speciální CPU, Core i9-14900KS na 6,2 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope

Top model 14. generácie procesorov Intel Core (Raptor Lake Refresh-S) predbehol všetko, čo sa doposiaľ vyšlo pre stolové počítače. Rýchlosťou, ale i spotrebou. Na jednej strane sa dosiahlo méty 6 GHz pre jednovláknové aplikácie a frekvencie sú veľmi vysoké aj v rámci all-core boostu, vedľajším efektom je to, že spotreba Core i9-14900K môže niekedy špičkovo vystreliť až k 400 W. Celý článok „Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *