Slevy Ryzenů 5000. 5800X3D s V-Cache už stojí jen devět tisíc

Ceny některých Ryzenů 5000 od vydání klesly až o 50 %

Na trhu počítačů se naplno rozjela recese a zájem o počítače i komponenty ochladl. Týká se to podle všeho i AMD, minimálně poslední finanční výsledky ukazující 40% meziroční pokles prodejů procesorů Ryzen pro notebooky a desktopy to dokládají. AMD kvůli tomu přistoupilo k docela velkým slevám procesorů, které se týkají generace Ryzen 5000 pro socket AM4. A to včetně Ryzenu 7 5800X3D, který je pořád jedním z nejzajímavějších procesorů pro hráče.

Slevy procesorů Ryzen bývaly v posledních letech docela časté, zejména když už od jejich vydání uplynula nějaká ta chvíle a přišla po nich již nová generace. Často to ale byly slevy neoficiální. Teď, zdá se, AMD seškrtalo ceny prakticky oficiálně – ač totiž nebyl oznámený nějaký nový ceník, firma zlevnila modely generace 5000 ve svém oficiálním internetovém obchodě, což lze brát v podstatě jako oficiální referenční ceník.

V Americe AMD snížilo oficiální ceny Ryzenů 9 5900X a 5950X na 349 $ a 549 $, Ryzenu 7 5800X na 249 $ a Ryzenu 5 5600X na 159 $ (skoro polovinu z původní ceny). A zlevněn byl právě i herní speciál s 3D V-Cache a nejnovější letos na jaře vydaný model v nabídce platformy AM4, tedy Ryzen 7 5800X3D. Z původní ceny 449 $ ho AMD zlevnilo na 329 $.

Evropské ceny v oficiálním obchodu AMD (zdroj: AMD)

Americké ceny nám nejsou ale v praxi moc platné (jeho obchod AMD funguje i v EU, ale pro našince bude asi snazší nakupovat přímo v tuzemsku). Podívali jsme se ale na ty české přes Heureku a vypadá to, že tyto slevy už na vás číhají i v našich luzích a hájích.

V tabulce můžete vidět, jak to momentálně vypadá, přičemž pro menší „šum“ jsme vždy brali cenu z těch relativně větších e-shopů (poněkud arbitrárně vybraných). Poznámka: procentuální výška slevy v ČR a na Slovensku je vypočítaná z původní oficiální ceny, za kterou šly procesory na trh v roce 2020 (nebo u novějších modelů letos na jaře), plus DPH, a to je přepočítáno dnešním kurzem koruny/eura.

Nejde u nás o úplně náhlé zlevnění, ceny jdou víceméně dolů od začátku září, ale v posledních dvou týdnech k tomu přibylo nějakých minus deset procent navíc. Byť třeba cena Ryzenu 7 5800X3D klesá víc až teď. Je možné, že pokles bude dál pokračovat, pokud nálada kupujících bude pořád pesimistická. Ovšem vánoční nákupy přece jenom asi budou znamenat nějaké to oživení prodejů, takže se může stát, že teď se další pokles zabrzdí. Dříve mívaly ceny tendenci tak od konce října přestat klesat a někdy i stoupat.

Na procenta jsou ale totální slevy za dobu od vydání docela pěkné, i když CPU pořád stojí ne úplně malé částky, devět tisíc za procesor (u onoho Ryzenu 7 5800X3D) se nám s delší pamětí zdá celkem dost. Ryzeny 5000 byly ze začátku dost drahé, takže na značnou redukci ceny bylo takříkajíc dost prostoru, aniž by klesla na úplně směšné úrovně.

Na druhou stranu je to, že i po slevách se koukáme na relativně vysoká čísla, dáno i kurzem koruny měny, který je o dost horší než ve zlatých časech kolem let 2011 nebo 2012.

Zdroje: VideoCardz, Heureka.cz/Heureka.sk

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Core i5-13600K: Výhodnejší ako Ryzen 5 7600X? Áno aj nie

Procesor Intel Core i5-13600K vzbudzuje dojmom, akoby bol z trochu inej triedy, než je Ryzen 5 7600X. Raphael AMD s iba 6 jadrami proti 14 jadrám (aj keď osem z toho iba malých, Gracemont) Raptor Lake môže pôsobiť ako outsider, ktorý by mal byť výrazne lacnejší. Do takýchto rovín je konkurent AMD často i stavaný. My sme vo vynášaní súdov opatrnejší a hoci je Ci5-13600K skvelý procesor, tak stále v hre je aj zatiaľ stále jediný Ryzen 5 7000. Celý článok „Intel Core i5-13600K: Výhodnejší ako Ryzen 5 7600X? Áno aj nie“ »

 •  
 •  
 •  

HEDT/WS platforma Intel W790 s Xeony Sapphire Rapids na jaře

Už je to hodně dlouho, co víme o plánu Intelu vrátit se do highendových procesorů pro pracovní stanice – do trhu, z kterého ho nejdřív vyštípaly Threadrippery, aby ho pak vlastně také vyklidily, když AMD zrušilo jejich levnější „ne-Pro“ verzi. Ale procesory Sapphire Rapids, na kterých měly nové HEDT a/nebo „workstation“ CPU být založená, jsou opožděné a s nimi i platforma W790. Teď se objevila zpráva, kdy se konečně budou dát pořídit. Celý článok „HEDT/WS platforma Intel W790 s Xeony Sapphire Rapids na jaře“ »

 •  
 •  
 •  

65W procesory Raptor Lake: parametry unikly, takty až 5,6 GHz

Jak jsme tu nedávno psali, hned po Vánocích a Silvestru na začátku ledna by měl Intel vydat nové mainstreamové procesory – „65W“ modely generace Raptor Lake od „lidových“ Core i3 přes i5 po 24jádra a 62jádra Core i7 a i9. Proti dnešní 12. generaci (Alder Lake) budou mít více jader E-Core, takže se dají čekat zajímavé pokroky ve výkonu. Nyní se už patrně objevila i informace o tom, jaké budou frekvence, což je indikátor jednovláknového a herního výkonu. Celý článok „65W procesory Raptor Lake: parametry unikly, takty až 5,6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *