Vysoké vibrácie Gentle Typhoon pripomínajú hriechy SilverStone

O vibráciach ventilátora Gentle Typhoon (D1225C)

Dostávame sa k rozboru ventilátora, ktorý síce siaha do chladiaceho praveku, no veľa výrobcov aerodynamické kvality jeho návrhu objavuje až teraz. Hoci je Gentle Typhoon pre mnohých výrobcov (vrátane Noctuy) veľká inšpirácia, tak jednu slabinu predsa len má. A pomerne zásadnú. Sú ňou veľmi vysoké, nadmerné vibrácie, ktorým netradične vyhradíme samostatný test.

Tento článok predchádza kompletným testom ventilátora Gentle Typhoon (D1225C12B6ZPAA6). Bude presne v takej podobe, akú poznáte. Predtým, než sa pustíme do analýzy všetkých vlastností, si teraz rozoberieme, ako enormne tento ventilátor vibruje. Dozvedeli by ste sa to síce aj so štandardných testov, ale považujeme za dôležité túto tému lepšie zvýrazniť a z textu jej venovať i viac priestoru, než je obvyklé.

Vibrácie sú to, čo robí z Gentle Typhoon mimoriadne kontroverzný ventilátor. Veci okolo výkonu tu rozmazávať necháme (ale asi tušíte, že v tomto smere GT do starého železa rozhodne nepatrí), ale ak je v niečo tento ventilátor doslova príšerný, tak je to práve tým, ako šialene vibruje.

Expresívne slová síce používame neradi, ale tu sa perfektne hodia. K vysokým vibráciám sme mali výhrady už u viacerých ventilátorov, ale tie sú v porovnaní s vibrácia Gentle Typhoon „nič“. Ten aj pri nižších otáčkach, v režime „42 dBA“, tancuje 7-krát rýchlejšie ako ventilátor s druhými najvyššími vibráciami (SilentiumPC Sigma Pro Corona RGB 120).

Dôvodov, prečo je Gentle Typhoon takto „roztrasený“ bude zrejme viac. Počnúc od mechanických vplyvov motorčeka (ten je, mimochodom, 4-pólový ako u väčšiny ventilátorov) cez nižšiu stabilitu uloženia rotora až po vibrácie, ktoré vznikajú vlnením s lopatiek. Jedná sa síce o dosť hrubé listy, ale o to väčšou silou potom pôsobia v kritických otáčkach s výraznými rezonančnými frekvenciami zvuku. Gentle Typhoon ešte nepatrí medzi tie ventilátory, ktoré sú vyrobené z LCP (t.j. najpevnejší materiál, ktorý sa používa na rotory počítačových ventilátorov), ale z kompozitu PBT, ABS a sklených vlákien (GF30). ABS sa dnes už len tak nevidí, to aj z dôvodu jeho nižšej pevnosti v ťahu. Tento materiál už aj pri pôsobení nižšej sily začína praskať. V akom pomere je ABS k ostatným zložkám ťažko odhadovať. Pevnosť rotora v tlaku je však nižšia ako u tých, kde je sklenými vláknami spevnený čisto materiál PBT.

Jednu vec treba zdôrazniť. Tieto, miestami enormné vibrácie, rozhodne nie sú spôsobené tým, že by sme merali nejaký „slabší kus“. Na chlp rovnako sa správajú aj iné kusy ventilátora Gentle Typhoon. To svedčí o tom, že sú vyrábané technologicky rovnako, s nízkymi toleranciami výroby. Jedná sa teda o vlastnosť, nie o chybu. Väčšie percentuálne rozdiely vo vibráciách medzi jednotlivými kusmi sú bežné u lacných ventilátorov s vyššími výrobnými toleranciami. To však nie je prípad ventilátora Gentle Typhoon, ktorý je pionierom svojho druhu so všetkým, čo k tomu patrí – to znamená aj s nedokonalosťami, ktorým sa ostatní výrobcovia už dokázali do určitej miery vyhnúť.

Fakt, že Gentle Typhoon pri určitých rýchlostiach prenáša na rámček mimoriadne vysoké vibrácie svojho času ich dosť zneužil aj SilverStone na prezentáciu ventilátora Air Penetrator AP123. Rozoberali sme to už síce v jeho testoch, ale tu je vhodné na to znovu poukázať. Nárast hluku, ktorý počujete vo videu SilverStone po priložení mriežky na Gentle Typhoon spôsobuje najmä to, že ventilátor svojimi vibráciami mriežku rozdrnčí, čo je v tom zvuku jendoznačne poznať. AP123 je naopak evidentne nastavený tak, aby na mriežku prenášal iba veľmi nízke vibrácie (tie sú pri maximálnych otáčkach pomerne nízkeaj pri najkritickejšej rýchlosti sú výrazne nižšie ako u GT) a tým nevytváral sekundárny hluk.

Klúčový vplyv vibrácií SilverStone prirodzene nikde nespomína a všetka pozornosť sa upiera aerodynamickým vlastnostiam, ktoré majú byť u AP123 zázračné a mriežka nemá výrazne zvyšovať hlučnosť. To je ale, ako už aj z testov viete, nepravdivý výmysel. Nárast hlučnosti vplyvom mikroturbulencií a vyššieho mechanického odporu sa od priemerných ventilátorov nijako nevymyká. S prezentácie SilverStone sa zdá, že ani jej autori nevedia, v čom je výhoda použitia trojice rôznych lopatiek v rotore.

Vy ale tú výhodu poznáte. Tá je v tom, že každá z lopatiek vytvára iný zvuk, ten z pohľadu celého spektra pokrýva naprieč viacerými oktávami a nikdy tak neystrelí jeden tón, ktorý by vám trápila uši. Akustický prejav AP123 je tak vždy naozaj príjemný, ale to je popri nedotiahnutých aerodynamických vlastnostiach s jedným z najnižších prietokov (a zhoršuje to napríklad aj nevhodná mriežka na výstupe) v testoch normalizovaných podľa hladín zvuku, je platné asi ako mŕtvemu kabát. Týmto považujem kapitolu o zavádzajúcom marketingu okolo AP123 za uzavretú.

Materiály k súčasným ventilátorom SilverStone, ktoré stavajú na používaní rôznych lopatiek sú už rozumnejšie. Air Penetrator 120i Pro sa už neukazuje v porovnaní s Gentle Typhoon D1225C, ale s ventilátorom, ktorý používa všetky lopatky rovnaké. A tam sa už SilverStone pohybuje okolo pravdy. Aj z našich testov viete, že mriežka u ventilátorov so „štandardnými“ lopatkami (za tie považujeme tie, čo sú rezané pod ostrejším uhlom, majú geometricky širšie špičky a menšie zakrivenie nábežných hrán) zvyšuje hlučnosť na dominantnej frekvencii v pásme 300–400 Hz. Deje sa tak u Noctua NF-P12 redux, ako i u Fractal Design Aspect 12 a podobne, to sedí.

To už sa od vibrácií Gentle Typhoon, na ktoré mal tento článok poukázať, vzďaľujeme a pribežne to tu teda ukončíme. S tým, že na všetky ostatné veci čoskoro nadviažeme štandardným rozborom všetkých vlastností. Detialné porovnanie vibrácií Gentle Typhoon s inými ventilátormi je dostupné v nasledujúcich kapitolách. V tomto odkaze zase nájdete testovaciu metodiku merania vibrácií.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba

Na hranách lopatiek niektorých ventilátorov bývajú malé výrezy vytvárajúce akési zúbky, typicky na odtokových hranách, bližšie k motorčeku. Tieto prvky slúžia na rozbíjanie tónových špičiek a je pozoruhodné, že sa ich výrobcovia skôr vzdávajú než by ich pridávali. U niektorých návrhov sa však takáto úprava dá považovať za spiatočnícky krok, inde je to pochopiteľný ťah. Máme pre vás zopár ukážok. Celý článok „Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. D1225C používá PBT+ABS+GF30, nikoliv bez vyztužení skleněnými vlákny, a tento ventilátor má v pozdějších oběžných kolech velmi špatnou vertikalitu, takže to možná vietnamská továrna SERVO nebrala vážně.

  Oběžné kolo ventilátoru je složitě tvarované a má minimální vůli od rámečku a při 2150 otáčkách za minutu je navrženo tak, aby bylo téměř na hranici tohoto plastového materiálu, je to předchůdce mnoha ventilátorů chlazení PC, pokud jde o aerodynamický design myšlení (ale nemyslím si, že mnoho ventilátorů, včetně a12x25, jsou prostě kopírovat)

  (Přeloženo z deepl, omlouvám se za případné nepřesnosti)

  1. V pomerne detailnom datasheete Nidec Servo prítomnosť GF neuvádza. Je tam len PBT s ABS pre rotor aj tunel. A zo skúsenosti s podobnými ventilátormi mi pri tej hrúbke tie lopatky zase až také pevné neprídu… aký zdroj hovorí o GF30? Nebude obsiahnuté iba v tých vysokorýchlostných modeloch D1225C (s max. 3000–5300 ot./min)? GF30 Adata nespomína ani u Vento Pro. Aj keď je pravda, že ich špecifikacie na úroveň použitých materiálov nezachádzajú.

   1. Môj model D1225C12B6 je označený PBT-ABS-GF30 priamo na boku rámu a na povrchu rámu sú zjavné stopy miešania sklených vlákien.

    1. Máte pravdu, už to vidím (v štruktúre materiálu a aj to dobre skyté označenie). V texte článku už opravené, díky! 🙂

     Pevnosť je ale tak či onak pri rovnakej hrúbke výrazne nižšia ako u PBT s GF30 bez ABS. Ktovie, v akom percentuálnom zastúpení je tam to ABS…

     … mimochodom, diskutovať o technických detialoch môžete aj pod týmto článkom v angličtine, kde to budete mať asi jednoduchšie a z pohľadu vyššieho celkového dosahu to bude pre ostatných i užitočnejšie. Dlhodobé osobné skúsenosti takéto testy výrazne obohacujú.

 2. Dík za predkrm. 🙂

  Hm, nespomínam si na tie vibrácie, keď som GT roky dozadu používal, ale je pravda, že som ich držal v nízkych otáčkach, kde sa ešte nevymykajú z dobrého priemeru. Som zvedavý na test.

  1. Áno, pri nižších/nízkych otáčkach je to v poriadku. Do veľkých „problémov“ sa GT dostáva iba pri vysokých rýchlostiach blížiacich sa maximu a potom je dobré sa ešte vyhnúť pásmu 1200–1500 ot./min, pri ktorých sú dosahované aj vyššie rezonančné frekvencie (aj preto tie vibrácie, z vlniaceho sa krútiaceho momentu). Pri vybraných nastaveniach, kde tieto veci GT obchádzajú je to… no, ešte aby si nebanoval, ze si ich vtedy porozdával. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *