Vychádza termopasta Arctic MX-6, rýchla náhrada za MX-5

Do obchodov mieri Arctic MX-6

Arctic pretáča číslovanie teplovodivých pást MX (z 5 na 6) rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. S MX-5 prišiel len minulý rok, ale začiatkom tohto roka sa objavila správa o tom, že niektoré šarže predčasne vysychajú. Aj v dôsledku toho, takéhoto nedostatku, sa mohla dôvera zákazníkov v tieto termopasty natoľko odvrátiť, že je z obchodného hľadiska najlepšia cesta nový model. A ten je tu, bohužiaľ zase bez základného parametru.

Teplovodivá pasta MX-6 v doplní ponuku Arcticu a vlastne sa jedná o náhradníčku MX-5, ktorá je už oficiálna zaradená medzi produkmi, ktorých výroba sa ukončila. To iba po necelých dvoch rokoch (20 mesiacoch), čo je na tak stagnujúcom trhu, ako je trh s teplovodivými pastami, mimoriadne krátky čas. Medzi MX-4 a MX-5 je rozdiel jedenásť rokov a povýšenie Noctua NT-H1 efektívnejšou NT-H2 trvalo ešte o dva roky dlhšie. Výroba MX-5 sa však evidentne nevyvíjala úplne podľa predstáv, keď Arctic identifikoval niektoré várky ako problematické pre separáciu oleja od zvyšku hmoty.

Čo presne stálo za vyrazením termopasty MX-5 nevieme, ale zjavne bolo jednoduchšie vydať model s novým označením. Hlavný dôvod by azda mohol byť iný, pre Arctic jednoduchší výrobný postup a vylúčiť sa nedá ani to, že o MX-5 nebol príliš záujem, pretože sa vyprofilovala ako „riziková“ pasta, pričom na trhu je veľa „spoľahlivých“, čo držia dobre pokope. Túto nálepku by mala teraz odstrániť MX-6, s ktorou Arctic chce dozaista nadviazať na úspešnú MX-2, ktorá sa, mimochodom, stále predáva.

Arctic MX-6 podľa špecifikácií výrobcu má mať veľmi podobnú objemovú hustotu (2,6 g/cm3) ako MX-4 (2,5 g/cm3). Aká je viskozita MX-6 ale ťažko odhadovať, 45 000 Poise, ako to Arctic uvádza v špecifikáciách, to zrejme nebude. Nezdá sa ale ani to, že by sa Arctic prepísal iba v počte núl, 4500 Poise je stále nereálne veľa a 450 Poise (45 Pa·s) zase málo, ak sa má jednať o redšiu pastu, než sú MX-4 a MX-2.

Z parametrov sa dozvedáme, aký ma byť elektrický odpor (1,8 × 1012 Ω-cm), výška prierazového näpatia (7,5 kV/mm) či pracovný rozsah prevádzkových teplôt (-50 až +150 ℃). To sú všetko pekné, podrobné parametre, ale schovávajúce absenciu toho hlavnému – tepelnej vodivosti. Tej sa Arctic začal vyhýbať už u pasty Arctic MX-5 a spätne tento parameter vymazal (zrejme pre jednotnosť) aj u starších pást, hoci kedysi verejne dostupný bol. Jeden z dôvodov môže spočívať v tom, že medzigeneračné zlepšenia nezodpovedajú nárastom cien. Najmä v porovnaní so stále lacnými pastami MX-2 za menej než polovičné ceny.

Termopasta Arctic MX-6 je zase drahšia. Typicky najpredávanejšieho, 4-gramového balenie je za 8,50 eur/206 Kč, teda za +46 % odporúčanej ceny MX-5. Menšia tubička (2 g) s MX-6 má stáť 6,80 eur/167 Kč a najväčšia (8 g), s najnižšou cenou za gram, 12 eur/291 Kč. Stredné balenie so 4 g pasty bude za príplatok cca 1,30 eur dostupné aj so súpravou piatich čistiacich obrúskov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nízky profil v 80 mm formáte. Arctic vydal P8 Slim PWM PST

Primárne pre potreby veľmi malých počítačových systémov Arctic rozšíril ponuku nízkoprofilových ventilátorov. To modelom P8 Slim PWM PST, ktorý je nielen nízky a menších rozmerov sa drží aj v zvyšných dvoch osiach. S 80 mm dobre kopíruje napríklad minimalistické skrinky pre Raspberry Pi a podobné jednodoskové počítače. Na pomery Arctic má tento malý ventilátor nadštandardný počet lopatiek. Celý článok „Nízky profil v 80 mm formáte. Arctic vydal P8 Slim PWM PST“ »

  •  
  •  
  •  

Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD

Chladiče SSD má v ponuke aj Arctic. Jedna z popredných značiek vsádza na nízku cenu, nadštandardnú kompatibilitu a dôležitý je potom, zdá sa , aj vizuálny vnem z chladiča M2 Pro. Dôraz sa ale kládol aj na vysoký chladiaci výkon a na to, aby bolo „zlepšenie“, respektíve zníženie zahrievania (SSD) oproti riešeniu bez chladiča výrazné. Čo to znamená? Napríklad aj mínus 30 stupňov Celzia. Celý článok „Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme. Celý článok „Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *