Vychádza termopasta Arctic MX-6, rýchla náhrada za MX-5

Do obchodov mieri Arctic MX-6

Arctic pretáča číslovanie teplovodivých pást MX (z 5 na 6) rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. S MX-5 prišiel len minulý rok, ale začiatkom tohto roka sa objavila správa o tom, že niektoré šarže predčasne vysychajú. Aj v dôsledku toho, takéhoto nedostatku, sa mohla dôvera zákazníkov v tieto termopasty natoľko odvrátiť, že je z obchodného hľadiska najlepšia cesta nový model. A ten je tu, bohužiaľ zase bez základného parametru.

Teplovodivá pasta MX-6 v doplní ponuku Arcticu a vlastne sa jedná o náhradníčku MX-5, ktorá je už oficiálna zaradená medzi produkmi, ktorých výroba sa ukončila. To iba po necelých dvoch rokoch (20 mesiacoch), čo je na tak stagnujúcom trhu, ako je trh s teplovodivými pastami, mimoriadne krátky čas. Medzi MX-4 a MX-5 je rozdiel jedenásť rokov a povýšenie Noctua NT-H1 efektívnejšou NT-H2 trvalo ešte o dva roky dlhšie. Výroba MX-5 sa však evidentne nevyvíjala úplne podľa predstáv, keď Arctic identifikoval niektoré várky ako problematické pre separáciu oleja od zvyšku hmoty.

Čo presne stálo za vyrazením termopasty MX-5 nevieme, ale zjavne bolo jednoduchšie vydať model s novým označením. Hlavný dôvod by azda mohol byť iný, pre Arctic jednoduchší výrobný postup a vylúčiť sa nedá ani to, že o MX-5 nebol príliš záujem, pretože sa vyprofilovala ako „riziková“ pasta, pričom na trhu je veľa „spoľahlivých“, čo držia dobre pokope. Túto nálepku by mala teraz odstrániť MX-6, s ktorou Arctic chce dozaista nadviazať na úspešnú MX-2, ktorá sa, mimochodom, stále predáva.

Arctic MX-6 podľa špecifikácií výrobcu má mať veľmi podobnú objemovú hustotu (2,6 g/cm3) ako MX-4 (2,5 g/cm3). Aká je viskozita MX-6 ale ťažko odhadovať, 45 000 Poise, ako to Arctic uvádza v špecifikáciách, to zrejme nebude. Nezdá sa ale ani to, že by sa Arctic prepísal iba v počte núl, 4500 Poise je stále nereálne veľa a 450 Poise (45 Pa·s) zase málo, ak sa má jednať o redšiu pastu, než sú MX-4 a MX-2.

Z parametrov sa dozvedáme, aký ma byť elektrický odpor (1,8 × 1012 Ω-cm), výška prierazového näpatia (7,5 kV/mm) či pracovný rozsah prevádzkových teplôt (-50 až +150 ℃). To sú všetko pekné, podrobné parametre, ale schovávajúce absenciu toho hlavnému – tepelnej vodivosti. Tej sa Arctic začal vyhýbať už u pasty Arctic MX-5 a spätne tento parameter vymazal (zrejme pre jednotnosť) aj u starších pást, hoci kedysi verejne dostupný bol. Jeden z dôvodov môže spočívať v tom, že medzigeneračné zlepšenia nezodpovedajú nárastom cien. Najmä v porovnaní so stále lacnými pastami MX-2 za menej než polovičné ceny.

Termopasta Arctic MX-6 je zase drahšia. Typicky najpredávanejšieho, 4-gramového balenie je za 8,50 eur/206 Kč, teda za +46 % odporúčanej ceny MX-5. Menšia tubička (2 g) s MX-6 má stáť 6,80 eur/167 Kč a najväčšia (8 g), s najnižšou cenou za gram, 12 eur/291 Kč. Stredné balenie so 4 g pasty bude za príplatok cca 1,30 eur dostupné aj so súpravou piatich čistiacich obrúskov.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm

Arctic má už aj menší variant Alpine 17. Model tohto top-flow chladiča s koncovým označením LP (low profile) je o ventilátor nižší. Tým sa mu otvárajú dvere bočnice do užších skriniek, kde sa vyššie konštrukcie nezmestia a privysoké bývajú takisto chladiče Intel Laminar RM1 (z balení Core i3 až Core i 7) či RS1 (z Celeronov a Pentií). Je však dôležité mať na pamäti, že chladič Arctic Alpine 17 LP je koncipovaný pre veľmi úsporné procesory. Celý článok „Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic

V Arcticu sa kritické chyby netaja. Teda minimálne v poslednom období. V priebehu pár mesiacov táto firma zverejnila už druhý možný nedostatok v konštrukcii svojho produktu. Po vysychajúcich teplovodivých pastách MX-5 sa teraz pre zmenu jedná o rozpadávajúce sa tesnenie niektorých AIO chladičov Liquid Freezer II. Sympatické je prozakaznícke správanie, v rámci ktorého Arctic robí všetko pre to, aby dal veci do poriadku. Celý článok „Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic“ »

 •  
 •  
 •  

Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim

S narastajúcim prierezom ventilátorov sa hrúbka obvykle zväčšuje. Pre prípady, keď je požadovaný opak, teda veľký, ale zároveň tenký ventilátor, Arctic „stlačil“ P14 na 16 mm. Jedná sa o jeden z mála ventilátorov s takýmito proporciami a tento má ambície byť nad zvyškom ponuky. V porovnaní s o číslo menším modelom P12 Slim by mal byť nárast prietoku pri rovnakej hlučnosti takmer 24 %. Celý článok „Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *