Vychádza termopasta Arctic MX-6, rýchla náhrada za MX-5

Do obchodov mieri Arctic MX-6

Arctic pretáča číslovanie teplovodivých pást MX (z 5 na 6) rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. S MX-5 prišiel len minulý rok, ale začiatkom tohto roka sa objavila správa o tom, že niektoré šarže predčasne vysychajú. Aj v dôsledku toho, takéhoto nedostatku, sa mohla dôvera zákazníkov v tieto termopasty natoľko odvrátiť, že je z obchodného hľadiska najlepšia cesta nový model. A ten je tu, bohužiaľ zase bez základného parametru.

Teplovodivá pasta MX-6 v doplní ponuku Arcticu a vlastne sa jedná o náhradníčku MX-5, ktorá je už oficiálna zaradená medzi produkmi, ktorých výroba sa ukončila. To iba po necelých dvoch rokoch (20 mesiacoch), čo je na tak stagnujúcom trhu, ako je trh s teplovodivými pastami, mimoriadne krátky čas. Medzi MX-4 a MX-5 je rozdiel jedenásť rokov a povýšenie Noctua NT-H1 efektívnejšou NT-H2 trvalo ešte o dva roky dlhšie. Výroba MX-5 sa však evidentne nevyvíjala úplne podľa predstáv, keď Arctic identifikoval niektoré várky ako problematické pre separáciu oleja od zvyšku hmoty.

Čo presne stálo za vyrazením termopasty MX-5 nevieme, ale zjavne bolo jednoduchšie vydať model s novým označením. Hlavný dôvod by azda mohol byť iný, pre Arctic jednoduchší výrobný postup a vylúčiť sa nedá ani to, že o MX-5 nebol príliš záujem, pretože sa vyprofilovala ako „riziková“ pasta, pričom na trhu je veľa „spoľahlivých“, čo držia dobre pokope. Túto nálepku by mala teraz odstrániť MX-6, s ktorou Arctic chce dozaista nadviazať na úspešnú MX-2, ktorá sa, mimochodom, stále predáva.

Arctic MX-6 podľa špecifikácií výrobcu má mať veľmi podobnú objemovú hustotu (2,6 g/cm3) ako MX-4 (2,5 g/cm3). Aká je viskozita MX-6 ale ťažko odhadovať, 45 000 Poise, ako to Arctic uvádza v špecifikáciách, to zrejme nebude. Nezdá sa ale ani to, že by sa Arctic prepísal iba v počte núl, 4500 Poise je stále nereálne veľa a 450 Poise (45 Pa·s) zase málo, ak sa má jednať o redšiu pastu, než sú MX-4 a MX-2.

Z parametrov sa dozvedáme, aký ma byť elektrický odpor (1,8 × 1012 Ω-cm), výška prierazového näpatia (7,5 kV/mm) či pracovný rozsah prevádzkových teplôt (-50 až +150 ℃). To sú všetko pekné, podrobné parametre, ale schovávajúce absenciu toho hlavnému – tepelnej vodivosti. Tej sa Arctic začal vyhýbať už u pasty Arctic MX-5 a spätne tento parameter vymazal (zrejme pre jednotnosť) aj u starších pást, hoci kedysi verejne dostupný bol. Jeden z dôvodov môže spočívať v tom, že medzigeneračné zlepšenia nezodpovedajú nárastom cien. Najmä v porovnaní so stále lacnými pastami MX-2 za menej než polovičné ceny.

Termopasta Arctic MX-6 je zase drahšia. Typicky najpredávanejšieho, 4-gramového balenie je za 8,50 eur/206 Kč, teda za +46 % odporúčanej ceny MX-5. Menšia tubička (2 g) s MX-6 má stáť 6,80 eur/167 Kč a najväčšia (8 g), s najnižšou cenou za gram, 12 eur/291 Kč. Stredné balenie so 4 g pasty bude za príplatok cca 1,30 eur dostupné aj so súpravou piatich čistiacich obrúskov.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla

Arctic vraj historicky nespomína na to, že by sa nejaký produkt zo štartu, tesne po vydaní, tešil väčšiemu záujmu používateľov ako je to u chladičov Liquid Freezer III. Ale nečudo. Okrem efektívnych ventilátorov prinášajú viacero prvkov zvyšujúcich chladiaci výkon. Ten je nielen vysoký, ale aj cenovo veľmi dostupný. Arctic dal chladiče do predaja s pomerne veľkou, stále pretrvávajúcou zľavou. 360-milimetrový variant pod 80 eur? Celý článok „Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla“ »

 •  
 •  
 •  

Návrat k FDB – hlavná novinka Arctic P12 Max White

Arctic vydal nové, biele vyhotovenie ventilátora P12 Max. Nejedná sa však iba o voľbu medzi svetlou (P12 Max White) a tmavou (P12 Max Black), ale takisto medzi fluidnými a guľôčkovými ložiskami. V každom prípade ide znovu o 120 mm ventilátor, ktorý bude svojou výkonnostnou charakteristikou v porovnávacích testoch dobývať popredné priečky rebríčkov. Má na to všetky predpoklady. Celý článok „Návrat k FDB – hlavná novinka Arctic P12 Max White“ »

 •  
 •  
 •  

V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max

Menší formát ventilátora nemusí vždy znamenať nízky prietok. Na dosiahnutie porovnateľných výsledkov s modelmi s väčšiemu prierezom musia byť vyššie otáčky a spolu s nimi aj vyššia hlučnosť, ale pokiaľ toto akceptujete a pre rozmerové obmedzenia vlastne nemáte príliš na výber, tak nový ventilátor P8 Max sa javí ako atraktívna možnosť. A hlavne je jeden z mála svojho druhu. Celý článok „V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *