Dávajte si pozor, niektoré Arctic MX-5 môžu rýchlejšie vysychať

Medzi termopastami Arctic MX-5 existujú aj chybné várky

Po necelom roku existencie MX-5 sa s touto termopastou spája prvý verejne známy nedostatok, pre ktorý môže dosahovať výrazne nižšiu tepelnú vodivosť, než sa očakáva. To z dôvodu, že zlúčenina, z ktorej pasta pozostáva, nemusí držať poriadne pokope a teplovodivé rozhranie vytvrdne (a tým stratí svoje dobré vlastnosti) ešte pred aplikáciou, v tube. Týkať sa to má šarží, ktoré Arctic už stiahol z obehu, ale aj tak treba byť obozretný.

V rámci kontroly kvality Arctic údajne narazil na anomálie v zložení svojej najnovšej teplovodivej pasty MX-5. Samozrejme to mohlo byť aj na základe sťažnosti koncových spotrebiteľov (ako to často býva…), to teraz ale nezistíme. Každopádne prvý variant je pre oficiálne stanovisko schodnejší.

Hmota, z ktorej sa pasta skladá, nemusí byť jednoliata, respektíve sa z nej separuje olej. Vplyvom toho zvyšok a zároveň základ teplovodivého média tvrdne. A to ani nemusí byť pasta v zábehu, dochádza k tomu už len počas skladovania v tube. Zvýšená viskozita znamená prirodzene zhoršené teplovodivé vlastnosti, keďže sa pasta vplyvom tlaku chladiča nedostane do škár na povrchu IHS a v horších prípadoch môže byť hustota taká vysoká, že neforemnosťou sa pasta ani poriadne neroztlačí alebo minimálne zostane v hrubšej vrstve, než je z hľadiska prestupu tepla optimálne.

Pri rozotieraní sa pasta môže zase trhať a skrátka i proces samotnej aplikácie je v nesúlade s tým, ako to má práca s pastou vyzerať. Ako kritický stav to vyhodnotil aj Arctic a takto problematické pasty už minimálne nedodáva. Tykať sa to má iba vybraných šarží.

Je škoda, že k tejto situácii neexistuje viac podrobností a informácie o tom, ako by bolo možné chybnú pastu identifikovať ešte skôr, než si ju kúpite. To by sa v rámci výpredaju stať mohlo a takáto smola prirodzene môže komplikovať život. Pastu ale do obchodu vracať nemusíte, Arctic vás odškodní.

Pokiaľ zistíte, že je s pastou niečo v neporiadku (napríklad vytekaním oleja, prípadne jej nadmernou tuhosťou) po preukázaní sa dokladom o kúpe môžete požiadať o nový kus priamo výrobcu. Nejde síce o ideálne riešenie, pretože väčšinou potrebujete pastu použiť hneď, ale aspoň nejde o vyhodené peniaze oknom. Arctic v tejto veci môžete kontaktovať na stránke podpory prostredníctvom tohto odkazu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic

V Arcticu sa kritické chyby netaja. Teda minimálne v poslednom období. V priebehu pár mesiacov táto firma zverejnila už druhý možný nedostatok v konštrukcii svojho produktu. Po vysychajúcich teplovodivých pastách MX-5 sa teraz pre zmenu jedná o rozpadávajúce sa tesnenie niektorých AIO chladičov Liquid Freezer II. Sympatické je prozakaznícke správanie, v rámci ktorého Arctic robí všetko pre to, aby dal veci do poriadku. Celý článok „Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic“ »

 •  
 •  
 •  

Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim

S narastajúcim prierezom ventilátorov sa hrúbka obvykle zväčšuje. Pre prípady, keď je požadovaný opak, teda veľký, ale zároveň tenký ventilátor, Arctic „stlačil“ P14 na 16 mm. Jedná sa o jeden z mála ventilátorov s takýmito proporciami a tento má ambície byť nad zvyškom ponuky. V porovnaní s o číslo menším modelom P12 Slim by mal byť nárast prietoku pri rovnakej hlučnosti takmer 24 %. Celý článok „Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky

Tak tomuto sa hovorí ukážkový obrat. Spomínate, ako BioniX F120 „pohorel“ na prekážkach? Novší BioniX P120 (A-RGB) už takúto zásadnú slabinu nemá. Naopak, prekážky ho dusia podstatne menej ako mnohé konkurenčné ventilátory. Už len skrotiť tie vibrácie, doladiť akustiku, v ktorej sú isté rezervy a bude to skvelé. Základ (rotor) je do praxe lepší, než napovedajú štítkové parametre. Celý článok „Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *