Dávajte si pozor, niektoré Arctic MX-5 môžu rýchlejšie vysychať

Medzi termopastami Arctic MX-5 existujú aj chybné várky

Po necelom roku existencie MX-5 sa s touto termopastou spája prvý verejne známy nedostatok, pre ktorý môže dosahovať výrazne nižšiu tepelnú vodivosť, než sa očakáva. To z dôvodu, že zlúčenina, z ktorej pasta pozostáva, nemusí držať poriadne pokope a teplovodivé rozhranie vytvrdne (a tým stratí svoje dobré vlastnosti) ešte pred aplikáciou, v tube. Týkať sa to má šarží, ktoré Arctic už stiahol z obehu, ale aj tak treba byť obozretný.

V rámci kontroly kvality Arctic údajne narazil na anomálie v zložení svojej najnovšej teplovodivej pasty MX-5. Samozrejme to mohlo byť aj na základe sťažnosti koncových spotrebiteľov (ako to často býva…), to teraz ale nezistíme. Každopádne prvý variant je pre oficiálne stanovisko schodnejší.

Hmota, z ktorej sa pasta skladá, nemusí byť jednoliata, respektíve sa z nej separuje olej. Vplyvom toho zvyšok a zároveň základ teplovodivého média tvrdne. A to ani nemusí byť pasta v zábehu, dochádza k tomu už len počas skladovania v tube. Zvýšená viskozita znamená prirodzene zhoršené teplovodivé vlastnosti, keďže sa pasta vplyvom tlaku chladiča nedostane do škár na povrchu IHS a v horších prípadoch môže byť hustota taká vysoká, že neforemnosťou sa pasta ani poriadne neroztlačí alebo minimálne zostane v hrubšej vrstve, než je z hľadiska prestupu tepla optimálne.

Pri rozotieraní sa pasta môže zase trhať a skrátka i proces samotnej aplikácie je v nesúlade s tým, ako to má práca s pastou vyzerať. Ako kritický stav to vyhodnotil aj Arctic a takto problematické pasty už minimálne nedodáva. Tykať sa to má iba vybraných šarží.

Je škoda, že k tejto situácii neexistuje viac podrobností a informácie o tom, ako by bolo možné chybnú pastu identifikovať ešte skôr, než si ju kúpite. To by sa v rámci výpredaju stať mohlo a takáto smola prirodzene môže komplikovať život. Pastu ale do obchodu vracať nemusíte, Arctic vás odškodní.

Pokiaľ zistíte, že je s pastou niečo v neporiadku (napríklad vytekaním oleja, prípadne jej nadmernou tuhosťou) po preukázaní sa dokladom o kúpe môžete požiadať o nový kus priamo výrobcu. Nejde síce o ideálne riešenie, pretože väčšinou potrebujete pastu použiť hneď, ale aspoň nejde o vyhodené peniaze oknom. Arctic v tejto veci môžete kontaktovať na stránke podpory prostredníctvom tohto odkazu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max

Menší formát ventilátora nemusí vždy znamenať nízky prietok. Na dosiahnutie porovnateľných výsledkov s modelmi s väčšiemu prierezom musia byť vyššie otáčky a spolu s nimi aj vyššia hlučnosť, ale pokiaľ toto akceptujete a pre rozmerové obmedzenia vlastne nemáte príliš na výber, tak nový ventilátor P8 Max sa javí ako atraktívna možnosť. A hlavne je jeden z mála svojho druhu. Celý článok „V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max“ »

 •  
 •  
 •  

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P12 PWM PST A-RGB: Obruč? Protiduniaca záchrana

Najväčším nedostatkom pôvodných ventilátorov Arctic z radu P je dunivý zvukový profil. Výrobca si tento nedostatok uvedomil a rozhodol sa s ním zatočiť. Doslova. Rozumne, implementáciou obruče eliminujúcej kritické vibrácie, ktoré sú zdrojom nepríjemného akustického profilu. Realizácia dopadla dobre a už P12 A-RGB ukazuje, o koľko je v porovnaní so starším modelom P12 tichší. A týmto zoznam vylepšení nekončí. Celý článok „Arctic P12 PWM PST A-RGB: Obruč? Protiduniaca záchrana“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *