Komentár: Je užitočné pridanie špachtličky k Noctua NT-H1?

Noctua NT-H1 SW – špachtlička plus čistiace obrúsky

Noctua potichu, skoro až potajomky do ponuky pridala nové balenie teplovodivej pasty NT-H1 s dodatkovým označením SW. To sú iniciály anglických slov špľachtla a obrúsky. Práve o toto príslušenstvo je balenie NT-H1 SW doplnení. A najmä pridanie špachtličky otvára otázku, či Noctua náhodou neprehodnotila odporúčanú techniku v nanášaní teplovodivej pasty. Takisto ale môže ísť skrátka len o tlak zákazníkov, ktorí o takéto príslušenstvo stoja.

Technika správneho nanášania temopasty je večná téma. Je lepšie rozprestrieť pastu po celej ploche tepelného rozvádzača CPU alebo dáva väčší zmysel dať na stred kvapku? V našich testoch, v ktorých sme praxovali aj s rôznymi množstvami, sa ako celkovo najefektívnejšie ukázalo nanášať pastu na kríž. Výsledky sa, prirodzene, môžu povrch od povrchu líšiť a v závislosti od konkrétnej situácie (typu základne, jej povrchu či viskozity pasty) sa môže v najlepšom svetle ukazovať vždy trochu niečo iné (iná technika v inom množstve TIM).

Noctua pre svoju pastu NT-H1 na svojich základniach (plný, jemne konvexný blok so zámernými stopami sústredných kružníc) v manuáloch nabáda k použití kvapkovej metódy (a predpokladáme, že nie len preto, že doteraz špachtlička pri paste nebola). Teda takej techniky, kde sa na stred vytlačí malá kvapôčka s priemerom 4–5 mm a tú následne roztlačí pri montáži základňa chladiča.

Vyššie uvedeným spôsobom sa teplovodivá pasta rozleje veľmi prirodzene a hoci sa môže stať, že pri menšom množstve sa nedostane úplne do rohov, to v zásade nevadí. Tam je už intenzita prestupu tepla pomerne nízka. Napriek tomu „zaoblené“ rohy nevyzerajú tak dobre, a to je zrejme i dôvod, prečo sa veľa ľudí uchyľuje k rozmazávaniu pasty po celej ploche tepelného rozvádzača procesoru.

Z pohľadu efektivity prestupu tepla rozmazávať pastu po celej ploche môže, ale i nemusí byť ideálna technika. Ideálna je vtedy, ak je nanesená vrstvička dokonale hladká, tenká a zároveň sú kontaktné plochy perfektne vyplnené. Nič z toho sa však nemusí podariť. Naniesť špachtličkou bezchybne hladkú vrstvu bez priechodov je prakticky nemožné už len kvôli menšej šírke a kvôli tomu, že nanášanie a dolaďovanie povrchu je realizované po pásoch. A medzi jednotlivými pásmi sú potom vždy nejaké nedokonalosti a tým väčšie sú, čím vyššia je viskozita, respektíve čím hustejší je materiál teplovodivej pasty.

NT-H1 možno klasifikovať ako pastu so strednou viskozitou. Výsledok je, samozrejme, vždy lepší ako nanášanie pasty formou odtlačkov (prstom vo vrecúšku), ale aj tak môžu lokálne vznikať miesta so vzduchovými bublinkami. Obzvlášť na základniach chladičov vyleštených do zrkadlového efektu.

Povrch základní Noctua je proti vzduchovým bublinkám imúnnejší, to pre jemné vlásočnicové drážky, cez ktoré sa nežiaduci vzduch pekne vytlačí. Pri snahe vytvoriť dokonale tenkú vrstvu pri nanášaní pasty po celej ploche sa môže stať ešte to, že v niektorých miestach bude kontakt nedokonalý z dôvodu väčšej medzery, než akú je schopná aplikovaná vrstvička vytesniť. To či už pre nerovnosti na procesorovom IHS alebo  i na samotnej ploche základne chladiča, kde je stred pre intenzívnejší prítlak v mieste s najväčšou tepelnou výmenou jemne konvexný.

Techník nanášania teplovodivej pasty je mnoho. Základnejšie typy nájdete otestované aj medzi našimi rozbormi

Na rozdiel od toho pri kvapôčkovej metóde sa pasta dostane prirodzene tam, kde je to potrebné. A keď sa bude plocha pokrytá aj na 98 % (pretože v rohoch budú nejaké určité hluché miesta), tak stále môže byť prestup tepla intenzívnejší, než po prácnom rozprestieraní pasty po celej ploche.

Tvrdiť pri príležitosti rozšírenia príslušenstva NT-H1 o špachtličku niečo na spôsob „zabudnite na kvapôčkovú metódu“ je preto trochu nekorektné. Noctua toto ani netvrdí, ale objavujú sa články, ktoré NT-H1 SW takto uvádzajú. Keď bude vhodná príležitosť, tak sa Noctuy na tento krok určite spýtame, ale zrejme za tým bude len vyhovenie zákazníkom, ktorí preferujú aplikáciu teplovodivej pasty rozotrením po celej ploche IHS.

Pôvodné balenie NT-H1, ktoré obsahuje iba teplovodivú pastu, sa bude predávať aj naďalej. Nové balenie je s cenou 10 eur/247 Kč drahšie zhruba o tri eurá/75 Kč a okrem špachtličky obsahuje navyše aj tri vlhčené obrúsky. Aj tými sa Noctua evidentne snaží výjsť v ústrety používateľom, ktorí fľašu isopropylalkoholu bežne v poličke nemávajú.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080

Béžovo-hnedá RTX 3070 NE zožala u kupujúcich úspech a po tejto premiérovej grafickej karte Noctua s Asusom dali dokopy aj RTX 3080. Určená je pre tých požívateľov, ktorých účinný chladič Noctuy síce oslovil, ale výkon GPU už vyhodnotili ako „nedostatočný“. Jadro (GA102) RTX 3080 je však už výkonnejšie a stále sa má jednať o suverénne najtichšiu grafiku vo svojej triede. To nielen vďaka robustnému pasívu, ale aj pre špičkové ventilátory. Celý článok „Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua NH-D12L – Svěží vítr na poli nízkých dvouvěžových chladičů

Společnost Noctua nedávno uvedla na trh vcelku kompaktní chladič Noctua NH-D12L s výškou pouhých 145 milimetrů. To jej předurčuje jako ideální chladicí řešení do menších skříní, ale také i pro servery s výškou 4U. Díky své zajímavé konstrukci a špičkovému ventilátoru by měl tento chladič nabízet velmi solidní účinnost chlazení. Tento předpoklad je ale pochopitelně třeba důkladně prověřit, což je i cílem dnešního článku. Celý článok „Noctua NH-D12L – Svěží vítr na poli nízkých dvouvěžových chladičů“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua NH-L9i-17xx: Na 65 W v tichosti s výškou iba 37 mm

Veľmi nízky profil, vysoký chladiaci výkon a podpora Intel LGA 1700. To sú náročné požiadavky, ktoré Noctua NH-L9i-17xx spĺňa ako jeden z mála chladičov (možno jediný?). O prvých dvoch požiadavkách by sa asi dalo diskutovať aj u iných, ale nakoniec to i tak stroskotá na nepodpore novej pätice Intelu. NH-L9i-17xx účinnosťou navyše pri správnom nastavení prekonáva aj dvakrát vyššie chladiče, vrátane Arctic Alpine 17. Celý článok „Noctua NH-L9i-17xx: Na 65 W v tichosti s výškou iba 37 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. špachtlička a tri obrúsky s logom Noctua za tri eurá, to sa určite vyplatí! Noctue(-i?) samozrejme… čajna vyrobí za pár centov, rakušák predá za desaťnásobok. a kto sa smeje, že tri posrané eurá, čo to je, počkajte pol roka a budete ich škriabať po centoch!

   1. pánešku, to by bol kšeft, značkové kondómy Noctua, vyrobené zo Sterroxu (R), zaručene neprederaviteľné!

    1. Bezkonkurenční souprava pro Vaše poprvé, podruhé i potřetí (tj víc než kdy budete potřebovat) 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *