Intel definitivně pohřbil Optane SSD a technologii 3D XPoint

Intel ukončuje projekt next-gen nevolatilní paměti 3D XPoint, oficiálně oznámil uzavření divize Optane

Intel minulý týden ohlásil překvapující finanční výsledky za Q2 2022, jeho tržby skončily téměř tři miliardy dolarů za očekáváním a firma se na kvartál dokonce po dekádách stabilní ziskovosti propadla do ztráty. Vypadá to, že při této příležitosti Intel sdělil ještě jednu negativní novinku. Firma zcela ukončuje projekt technologie Optane a nevolatilních pamětí 3D XPoint, do kterých se vkládaly naděje na nahrazení choulostivé NAND Flash.

3D XPoint patří mezi tzv. Phase Change RAM a šlo o technologii vyvinutou společně Intelem a Micronem. 3D XPoint má nižší výkon než DRAM (používaná v operačních pamětech), ale udržuje si obsah po odpojení napájení, jako NAND Flash používaná v SSD. Jenže 3D XPoint má jednak mnohem lepší výkon, ale také o několik řádů lepší životnost na počet přepisů – řešil by tedy největší nevýhodu hodně choulostivých pamětí NAND.

Ačkoliv technologicky asi 3D XPoint fungoval, nakonec končí neúspěchem. Micron jej přes to, že měl na tuto technologii práva, nikdy pořádně neuvedl do produktů (ty měly být prodávané pod značkou QuantX, zatímco Intel používal značku Optane). Intel nejdříve zrušil spotřebitelská Optane SSD, jejichž výkon byl hodně ceněn. V poslední době přibývalo signálů, že už ani s dalším použitím pamětí 3D XPoint moc nepočítá, když po ukončení výroby pamětí Micronem sám nevyvíjel žádné kroky k tomu, aby si čipy zajistil sám. To, že vše směřuje k pádu, se teď potvrdilo.

Intel Optane Persistent Memory (zdroj: Intel)

Intel ve výsledcích za druhý kvartál oznámil, že v Q2 zahájil útlum a eventuální kompletní zrušení divize pamětí Optane. Firma uvádí, že technologie Optane přes technické výhody „nezapadá do strategických priorit“ Intelu. Jinde bylo uvedeno, že firma posuzuje různé své aktivity a ty, které nejsou dostatečně důležité nebo případně nejsou ziskové, bude rušit. Jednou z aktivit, která takto dostala po zhodnocení výkonů „padáka“, jsou paměti 3D XPoint. Intel sice bude podporovat dál současné zákazníky, ale existující produkty jako Optane DC Persistent Memory se již jen doprodají a odejdou na věčnost bez potomků.

Intel v souvislosti s tímto krokem také hodlá (zřejmě v Q3 2022) odepsat 559 milionů dolarů účetní hodnoty pamětí Optane ze svých zásob.

Optane SSD 800p. Nesmělý pokus nabídnout SSD s pamětí 3D XPoint širokým vrstvám běžných uživatelů PC. Kapacity byly ale příliš malé a ceny nic moc. Intel i tato Optane SSD zrušil (zdroj: Intel)

Dobré paměti, ale cena nebyla dost nízká

Toto tedy znamená nejen ukončení výroby modulů Optane Memory pro PC, ale už úplně všech produktů založených na technologii pamětí 3D XPoint. Zatímco doteď mohla existovat naděje, že Intel začne znovu vyrábět nějakou novou vylepšenou generaci 3D XPointu, už se tak evidentně nestane. Intel tedy zřejmě stejně jako Micron na 3D XPoint rezignoval.

Pravděpodobný důvod jsme tu již párkrát rozebírali, ale nejspíš je v tom, že 3D XPoint není dost univerzální na to, aby nahradil DRAM, ale zároveň je příliš drahý, než aby dokázal nahradit NAND v úložištích. Nakonec tedy technologie ztroskotala na tom, že je sice lepší než NAND, ale ta pořád vyhrává svou mnohem nižší cenou.


Modul Intel Optane Memory H20, ve kterém troška 3D XPointu vypomáhala pomalému SSD s pamětí QLC NAND. Šlo asi o slepou uličku, klasické SSD s TLC NAND je jednodušší i lepší řešení (zdroj: Intel)

Intel se pokoušel najít místo pro Optane na spotřebitelském trhu v hybridních úložištích, kdy malé množství 3D XPointu akcelerovalo pomalejší HDD nebo SSD, ale toto řešení nemělo mnoho smyslu proti použití jediného kvalitnějšího SSD.

Místo Optane DC Persistent Memory v hierarchii pamětí a úložišť v počítačích, respektive serverech, dle Intelu. 3D XPoint měl být mezistupeň mezi SSD a RAM (zdroj: Intel)

Místo Optane CXL, což ale není náhrada

V nabídce Intelu tedy už asi v budoucnu nebudou nevolatilní moduly DIMM Optane DC Persistent Memory, které měly být jednou z výhod platformy serverových procesorů Xeon. Intel uvádí, že náhradou tohoto produktu budou Storage Class Memory založené na technologii CXL a tato formulace bývá citována ve spojení s tím, proč Optane končí. Je třeba ale říct, že CXL je jen technologie připojení paměti k procesoru, a tedy ortogonální problém. Nic nebránilo tomu, aby CXL paměti pro servery měly uvnitř čipy 3D XPoint (místo NAND a DRAM, které tedy zřejmě Intel hodná používat, čímž se nebude lišit od dalších výrobců, jako je třeba Samsung), takže toto je asi spíš pokus o zastření neúspěchu.

Kapitola technologie 3D XPoint se tedy asi uzavírá – prakticky přesně po sedmi letech od premiéry (ta byla v červenci 2015). Je škoda, že se nemohla prosadit více a nepovedlo se jí zlevnit do podoby, kdy by mohla nahradit paměti NAND a zlepšit tak vlastnosti počítačových úložišť. Snad se to podaří nějaké nové technologii, ať už opět na bázi Phase-Change RAM, nebo jiné alternativy.

Zdroj: AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?

Microsoft spolu s výrobci notebooků a procesorů plánuje příchod tzv. AI PC (a svou vlastní verzi prý chystá také Apple, až vydá procesory M4). Tato zařízení budou potřebovat výrazně vyšší výkony, aby mohla provozovat pokročilé neuronové sítě lokálně na vlastním hardwaru. Intel se teď pochlubil výkonem chystaných procesorů Lunar Lake, které přijdou koncem roku do mobilních zařízení jako Core Ultra druhé generace. Celý článok „Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?“ »

  •  
  •  
  •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky

Před několika dny prosákly překvapivé informace o tom, že Intel nezrušil tak docela procesory Meteor Lake v provedení pro desktop – ač se o tom dlouho šířily zprávy a Intel to i sám přiznal. Nicméně Meteor Lake pro desktop a s ním první desky se socketem LGA 1851 nakonec budou vydány, jenže pro sektor Embedded a IoT (či nejnověji „Edge“). Intel je teď oficiálně oznámil, takže se můžeme podívat, co mohlo být, kdyby to stav 4nm procesu dovolil. Celý článok „Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *