Fractal Design Define 7 Mini: Menšia je už i skrinka s odhlučnením

Elegantný exteriér

Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí.

Základné parametre


Elegantný exteriér

V kartónovej škatuli je pre vás pripravené príslušenstvo v podobe skrutiek, jednorázové sťahovacie pásky, utierka na temperované sklo ale aj perforovaný vrchný panel skrinky. To je signál, že si budete môcť skrinku prispôsobiť, ako to je aj u jej väčších verzií.

Na prvý pohľad je skrinka robustná, aj keď je malá a kompaktná. Temperované sklo má hrúbku 2,9 mm rovnako ako napríklad u drahšej skrinky Meshify 2. Dozaista oceníte ponechanie západkového mechanizmu pri oboch bočniciach. Ten je pre rýchlu manipuláciu vo vnútri skrinky naozaj užitočný. Jednoducho vzadu potiahnete a bočnicu máte v rukách. Dokonca mám pocit, že drží pevnejšie, než pri iných skrinkách Fractal Design, ktoré nám prešli rukami.

   

Predný panel je z brúseného hliníka, čo dodáva sérii Define 7 typický prémiový vzhľad. Na ľahšiu manipuláciu s ventilátormi a čistením sa dá jednoducho vycvaknúť z konštrukcie. Nasávanie vzduchu prebieha cez bočné strany panela. Ochrana proti prachu tu je ale trochu slabšia. Po bokoch sú vyberateľné mriežky, ktoré sa dajú ľahko čistiť no perforácia mriežok je väčšia. Stred panela je vyplnený penou, ktorá by mala tlmiť hluk vychádzajúci zo skrinky. Rovnaká pena je umiestnená aj na pravej bočnici.

   

Za panelom máte na nasávaní jeden 140 mm ventilátor zo série Dynamic X2 GP-14. Jedná sa o 3-pinovú verziu (t.j. iba s DC reguláciou). Ak by ste chceli doplniť ďalší 140 mm, tak máte priestor ešte pre jeden alebo je ich možné nahradiť za tri 120 mm ventilátory. Poprípade dokáže skrinka na nasávaní uchytiť radiátor vodného chladenia do veľkosti 280 mm s maximálnou šírkou 146 mm.

Trend pri najnovších skrinkách (Meshify 2 Lite a Pop Air) od FD bol, že si port USB typu C musíte dokúpiť separátne. Našťastie sa tomu Define 7 Mini vyhlo, takže dostanete až päť portov USB, z čoho jeden typu C. To je už slušná konektorová nádielka. Ďalšou časťou predného panela I/O je veľké guľaté tlačidlo pre zapnutie/vypnutie. Odozva tlačidla je skvelá. Pre slúchadlá s mikrofónom máte pripravené dva 3,5 mm Jacky. Tlačidlo pre reštart sa mi často zamieňalo s vedľajším Jackom. To je bez zraku ťažšie nahmatateľné.

Vrchný panel môžete podľa preferencie zameniť z príslušenstva za perforovanú verziu. Jediná výhrada je, že pre výmenu musíte vybrať predný panel aby ste ten vrchný mohli vycvaknúť. To následne skomplikuje čistenie filtra pod stropom. Ten je taktiež len nasunutý na konštrukciu. Čo musím pochváliť je, že celá výmena je beznástrojová.

   

Strop sa síce musí už odskrutkovať, ale nezazlievam mu to. Musí byť pevne ukotvený o konštrukciu aby neprenášal vibrácie, keď je naň možnosť umiestniť dva 120/140 mm ventilátory alebo aj radiátor vodného chladenia do veľkosti 240 mm. Pri inštalácii určite odporúčam dať strop dole aj keby naň nič neplánujete umiestniť. Otvorí vám to priestor vo vnútri skrinky a zároveň získate voľnosť pri manipulácii s hardvérom.

S menšou skrinkou prichádza zadná strana aj s menším počtom krytiek pre rozširujúce karty PCI Express, konkrétne so štyrmi. Všetko ostatné vzadu zostalo bez zmeny. Otvor pre I/O panel základnej dosky, vedľa výduch pre 120 mm ventilátor a zospodu otvor s rámikom pre uchytenie zdroja.

Štyri nožičky s protišmykovými podložkami zospodu skrinky ju držia na svojom mieste. Najviac ma asi prekvapuje, že ani tu sa nenachádza jemný prachový filter, ktorý by chránil vnútro skrinky a samotný zdroj pred prachom. Prachová mriežka drží v drážkach pevno, dokonca sa dosť ťažko vyberá aj keď má madlo. Vždy som musel skrinku nadvihnúť pre lepší úchyt.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba

Na hranách lopatiek niektorých ventilátorov bývajú malé výrezy vytvárajúce akési zúbky, typicky na odtokových hranách, bližšie k motorčeku. Tieto prvky slúžia na rozbíjanie tónových špičiek a je pozoruhodné, že sa ich výrobcovia skôr vzdávajú než by ich pridávali. U niektorých návrhov sa však takáto úprava dá považovať za spiatočnícky krok, inde je to pochopiteľný ťah. Máme pre vás zopár ukážok. Celý článok „Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých

Najnovší hardvér zo švédskej stajne je skrinka pre dosky formátu Mini-ITX. Vďaka rozumnému rozloženiu interiéru je však možné osadiť aj väčšie komponenty. O ich chladenie sa stará všadeprítomná perforácia vonkajších plechov a dva 140 mm ventilátory. S nimi alebo bez nich? Budete sa musieť rozhodnúť, čo chcete chladiť efektívnejšie. V rámci testov sme odmerali štyri rôzne scenáre. Celý článok „Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých“ »

 •  
 •  
 •  

Test skrinky Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB

V zmenšovaní skriniek nepoľavuje a pokračuje. Teraz Fractal Design zapracoval na jednoduchšej verzii Meshify 2 Compact, ktorej sme dávnejšie udelili vzácne redakčné ocenenie. Kostra skrinky zostala rovnaká, takisto sa nemenili použité materiály, niekde sa ale predsa len škrtalo. A niekde sa zase pridávalo, vylepšovalo – napríklad, čo sa týka použitých ventilátorov. V rozbore sme sa venovali skrinke vo variante Lite RGB. Celý článok „Test skrinky Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *