Fractal Design Define 7 Mini: Menšia je už i skrinka s odhlučnením

Elegantný exteriér

Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí.

Základné parametre


Elegantný exteriér

V kartónovej škatuli je pre vás pripravené príslušenstvo v podobe skrutiek, jednorázové sťahovacie pásky, utierka na temperované sklo ale aj perforovaný vrchný panel skrinky. To je signál, že si budete môcť skrinku prispôsobiť, ako to je aj u jej väčších verzií.

Na prvý pohľad je skrinka robustná, aj keď je malá a kompaktná. Temperované sklo má hrúbku 2,9 mm rovnako ako napríklad u drahšej skrinky Meshify 2. Dozaista oceníte ponechanie západkového mechanizmu pri oboch bočniciach. Ten je pre rýchlu manipuláciu vo vnútri skrinky naozaj užitočný. Jednoducho vzadu potiahnete a bočnicu máte v rukách. Dokonca mám pocit, že drží pevnejšie, než pri iných skrinkách Fractal Design, ktoré nám prešli rukami.

   

Predný panel je z brúseného hliníka, čo dodáva sérii Define 7 typický prémiový vzhľad. Na ľahšiu manipuláciu s ventilátormi a čistením sa dá jednoducho vycvaknúť z konštrukcie. Nasávanie vzduchu prebieha cez bočné strany panela. Ochrana proti prachu tu je ale trochu slabšia. Po bokoch sú vyberateľné mriežky, ktoré sa dajú ľahko čistiť no perforácia mriežok je väčšia. Stred panela je vyplnený penou, ktorá by mala tlmiť hluk vychádzajúci zo skrinky. Rovnaká pena je umiestnená aj na pravej bočnici.

   

Za panelom máte na nasávaní jeden 140 mm ventilátor zo série Dynamic X2 GP-14. Jedná sa o 3-pinovú verziu (t.j. iba s DC reguláciou). Ak by ste chceli doplniť ďalší 140 mm, tak máte priestor ešte pre jeden alebo je ich možné nahradiť za tri 120 mm ventilátory. Poprípade dokáže skrinka na nasávaní uchytiť radiátor vodného chladenia do veľkosti 280 mm s maximálnou šírkou 146 mm.

Trend pri najnovších skrinkách (Meshify 2 Lite a Pop Air) od FD bol, že si port USB typu C musíte dokúpiť separátne. Našťastie sa tomu Define 7 Mini vyhlo, takže dostanete až päť portov USB, z čoho jeden typu C. To je už slušná konektorová nádielka. Ďalšou časťou predného panela I/O je veľké guľaté tlačidlo pre zapnutie/vypnutie. Odozva tlačidla je skvelá. Pre slúchadlá s mikrofónom máte pripravené dva 3,5 mm Jacky. Tlačidlo pre reštart sa mi často zamieňalo s vedľajším Jackom. To je bez zraku ťažšie nahmatateľné.

Vrchný panel môžete podľa preferencie zameniť z príslušenstva za perforovanú verziu. Jediná výhrada je, že pre výmenu musíte vybrať predný panel aby ste ten vrchný mohli vycvaknúť. To následne skomplikuje čistenie filtra pod stropom. Ten je taktiež len nasunutý na konštrukciu. Čo musím pochváliť je, že celá výmena je beznástrojová.

   

Strop sa síce musí už odskrutkovať, ale nezazlievam mu to. Musí byť pevne ukotvený o konštrukciu aby neprenášal vibrácie, keď je naň možnosť umiestniť dva 120/140 mm ventilátory alebo aj radiátor vodného chladenia do veľkosti 240 mm. Pri inštalácii určite odporúčam dať strop dole aj keby naň nič neplánujete umiestniť. Otvorí vám to priestor vo vnútri skrinky a zároveň získate voľnosť pri manipulácii s hardvérom.

S menšou skrinkou prichádza zadná strana aj s menším počtom krytiek pre rozširujúce karty PCI Express, konkrétne so štyrmi. Všetko ostatné vzadu zostalo bez zmeny. Otvor pre I/O panel základnej dosky, vedľa výduch pre 120 mm ventilátor a zospodu otvor s rámikom pre uchytenie zdroja.

Štyri nožičky s protišmykovými podložkami zospodu skrinky ju držia na svojom mieste. Najviac ma asi prekvapuje, že ani tu sa nenachádza jemný prachový filter, ktorý by chránil vnútro skrinky a samotný zdroj pred prachom. Prachová mriežka drží v drážkach pevno, dokonca sa dosť ťažko vyberá aj keď má madlo. Vždy som musel skrinku nadvihnúť pre lepší úchyt.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *