Fractal Design Define 7 Mini: Menšia je už i skrinka s odhlučnením

Sem tam menší interiér

Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí.

Sem tam menší interiér

Interiér aj na skromnejšie rozmery skrinky dokáže uchytiť väčšinu hardvéru. Okrem podpory dosiek, ktorá končí na Micro ATX, si treba dávať pozor aj na dĺžku grafickej karty. Hlavne, ak vlastníte modely s troma ventilátormi. S osadeným ventilátorom vpredu skrinky máte priestor pre grafickú kartu do dĺžky 306 mm. Ak by ste sa vzdali nasávania, tak sa vám priestor zväčší na 331 mm. Kompaktnosť ale nelimituje vežovité chladiče procesora. Do Define 7 Mini môžete osadiť aj takých „velikánov“, ako je Dark Rock Pro 4 od Be Quiet! či NH-D15 od Noctuy, pretože vás skrinka pustí až do výšky 167 mm. 

Pre bezpečnejšie prevliekanie káblov sú na priechodkách osadené gumové krytky. Síce sa s nimi samotný otvor zúžuje a prevliekanie káblov je natesno ale aspoň krytky držia pevne na svojom mieste a nevyvliekajú sa. Dokonca aj priechodka na tuneli má pogumovanú záslepku. Vedľa nej sa na perforácii tunela dajú s držiakom alternatívne umiestniť dva 2,5″ úložiská. Trochu som sklamaný, že sa na týchto miestach nemyslí aj na umiestnenie ventilátora priamo pod grafickú kartu.

Na výduchu je osadený taktiež ventilátor zo série Dynamic vo verzii X2 GP-12. A ako na nasávaní, tak aj tu sa jedná iba o 3-pinovú verziu. Namiesto parametrov výrobcu dávam odkaz na naše podrobné testy.

Celá konštrukcia je z hrubého (0,85–0,90 mm) oceľového plechu. Skelet je pevný a nepoddáva sa pôsobeniu ani väčšej sily, ktorú môže naň bežne vyvinúť.

Z druhej strany podnosu je pre správu kabeláže pripravených šesť pások na suchý zips. Viac pozícii som pri inštalácii ani nepotreboval, keďže sa jedná o menšiu skrinku. Horšie to je ale s dĺžkou káblov pre porty USB. Tie sú až tri pre tri typy portov. Za mňa je ich dĺžka kontraproduktívna, pretože sa buď rozhodnete s nimi pohrať v užšom priestore pre ne určený alebo ich celé vyvediete z druhej strany, kde by ale kazili vzhľad osadených komponentov.

Žľab pre správu kabeláže je hlboký necelých 25 mm ale iba v najhlbšom bode. Zrezaný je do šikma, takže sa spolu s káblami zo zdroja a od portov USB musíte tlačiť v relatívne malom priestore.

Na podnos uchytíte cez držiaky dve 2,5″ úložiská, ktoré ale nesmú presahovať hrúbku ôsmych milimetrov, inak by kolidovali s bočnicou. Ak by hrúbku presahovali, tak ich môžete alternatívne umiestniť na tunel z druhej strany skrinky. Tunel je pripravený pre zdroj formátu ATX a hneď za ním je šuplík s dvoma hybridnými pozíciami pre 2,5″ alebo 3,5″ úložiská. Našťastie sa šuplík dá posúvať, pretože s predinštalovaným umiestnením sa mi zdroj s káblami do tunela nezmestil. Prinajhoršom ho môžete vybrať zo skrinky preč.

Usporiadanie káblov mi dalo trochu zabrať, aby sa všetky zmestili do žľabu. Všetko sa ale podarilo a aj keď kabeláž mierne bočnici zavadzala, tak po zatvorení nebol ani náznak, že by ju káble vytláčali.

Síce vnútro vyzerá trochu hustejšie, tak skladanie hardvéru dovnútra skrinky bolo jednoduché hlavne vďaka odnímateľnému stropu, ktorý poskytol oveľa viac priestoru. Aj kábel EPS pre napájanie procesora sa zapájal ľahko.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *