Top model Radeonů RX 7000 má 20GHz GDDR6, vyjde v listopadu

Nové podrobnosti k highendovému modelu GPU generace AMD RDNA 3

Vypadá to, že po několika zprávách o přicházející nové generaci GPU Nvidia prosákly další informace o připravovaných grafikách AMD, Radeonech RX 7000 s architekturou RDNA 3. Jednak o tom, na kdy to momentálně vypadá s jejich vydáním, ale také o specifikacích. Vypadá to, že AMD docela výrazně posílí paměťovou propustnost highendového modelu, což se tak úplně nečekalo. Proti Radeonu RX 6900 XT půjde hodně nahoru.

RDNA 3 v listopadu, až po RTX 4000

Leaker Greymon55, od nějž pochází většina zvěstí o budoucích Radeonech, teď na Twitteru sdělil, že by se dle jeho informací mělo vydání Radeonů RX 7000 uskutečnit v listopadu (novembri) letošního roku. Pokud Nvidii vyjde vydání jejího highendu GeForce RTX 4090 v září nebo říjnu (což je verze, která se dnes nejvíce ozývá v neoficiálních drbech), bude tedy odpověď AMD opět přicházet se zpožděním jednoho až dvou měsíců.

Je tu ale jedna změna proti starším informacím. Greymon55 uvádí, že tato listopadová premiéra má patřit GPU Navi 31, což je 5nm (respektive 5nm plus 6nm čipletové) GPU, jež je nejvýkonnějším členem generacei RDNA 3 a bude na něm založený nejvyšší model v řadě, tedy asi něco jako Radeon RX 7900 XT (pozn. finální jméno karty není zatím známo, toto tedy berte jen jako pracovní označení). Dříve Greymon55 uváděl, že AMD jako první vydá naopak mainstreamovou variantu Navi 33 pro (relativně) levnější grafiky.

Mainstreamové Navi 33 až v roce 2023?

Teď ale píše, že Navi 33 asi bude mít premiéru až na v lednu 2023 na CES. To znamená, že i AMD asi letos uvede jenom nejvýkonnější grafiky nové generace (totéž se čeká od Nvidie, která dokonce údajně vydá jen katu jedinou, GeForce RTX 4090). Toto by mohlo být způsobeno tím, že AMD a výrobci karet potřebují doprodat velký objem GPU generace Radeon RX 6000 zbylý po kryptotěžební horečce.

Výkonnější paměti a budoucí refreshová generace

Druhá informace od Greymona55 je také zajímavá. Ze začátku se čekalo, že AMD půjde dál cestou užší paměťové sběrnice, což si může dovolit kvůli Infinity Cache (jak demonstroval Radeon RX 6900 XT, který jen s 256bitovou sběrnicí boxoval proti mnohem vyšší váze Nvidie s 384bitovými pamětmi). Ale jak se ukázalo, highendové Navi 31 tentokrát posílí a nasadí 384bitovou sběrnici. Stejnou, jako používá Nvidia.

Ale podle aktuálního Greymona55 se dokonce AMD chystá také v podstatě dorovnat Nvidii v rychlosti pamětí. Sice nepoužije paměti GDDR6X, na které má asi Nvidia exkluzivitu, ale highendový Radeon RX 7000 (7900 XT?) s čipem Navi 31 údajně bude používat GDDR6 s efektivní frekvencí 20,0 GHz. To by dávalo propustnost 960 GB/s. GeForce RTX 4090 má mít „jen“ 21,0GHz GDDR6X propustností 1008 GB/s, takže highendová karta AMD bude prakticky na stejné úrovni. Navíc bude profitovat z Infinity Cache nové generace, takže efektivní propustnost využitelná ve hrách nejspíš bude výrazně vyšší.

Tyto rychlejší paměti mohou ale být jen u highendového modelu, má je mít řada Radeon 7900. Pro nižší modely potvrzené nejsou, takže tam by mohly rychlosti být nižší (18,0 GHz, 16,0 GHz nebo něco mezi).

Paměti GDDR6 od Samsungu

Radeon RX 7950 XT s 24,0GHz pamětí?

GPU čipy RDNA 3 by výhledově mohly mít k dispozici ještě lepší propustnost, protože by se asi eventuálně mohla párovat také s 24,0GHz GDDR6, což by dávalo propustnost již 1152 GB/s (jako má mít 800W monstrum, které chystá Nvidia na rok 2023 s plně aktivním čipem AD102). Nebo si to aspoň Greymon55 myslí, toto asi je méně zaručená informace.

Nenastane to teď v první vlně karet. Takto zrychlené paměti by prý mohl mít až eventuální refresh grafik generace RDNA 3, který vyjde později. Nejspíš je prý plánovaný až na první polovinu roku 2024.

Šlo by tedy opět o podobný upgrade v druhé polovině životního cyklu architektury, jakým letos byly grafiky Radeon RX 6950XT, RX 6750 XT a RX 6650XT, jež podobně přezbrojily paměť. V jejich případě to bylo z původních 16,0GHz čipů na výkonnější s efektivní frekvencí 18,0 GHz. Generace RDNA 3 by podle Greymona55 tedy měla mít podobný refresh naplánovaný také.

Tip: Nečekaný upgrade pro grafické karty. Samsung zrychlí GDDR6 o 50 %, až na 24,0 GHz

Zdroje: Greymon55 (1, 2, 3, 4, 5, 6)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

 •  
 •  
 •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *