Samsung chystá GDDR6 až o 50 % rychlejší než dnes, už má vzorky

GDDR6 na výrazně vyšších taktech, nebo GDDR6+?

Když pomineme HBM2E, která se kvůli ceně v herních grafikách už nepoužívá, jsou teď nejvýkonnější paměti pro grafické karty GDDR6X s PAM4. Ty vyvinul Micron spolu s Nvidií a dosahují přenosové rychlosti až 21,0 GHz. Ovšem možná jim vedení zase vyfoukne klasická GDDR6. Samsung totiž oznámil 20GHz a dokonce 24GHz vzorky pamětí GDDR6 (nebo GDDR6+?), které by proti GDDR6 zvedly propustnost o 50 %.

Samsung je jeden ze tří hlavních výrobců pamětí pro grafiky (vedle Micronu a Hynixu). Ačkoliv původně se očekávalo, že GDDR6 dosáhne frekvence 16,0 GHz efektivně, Samsung oznámil už před časem 18,0GHz čipy, mířící nad tuto hranici. Ty nejsou nicméně nějak mainstreamově používané (zatím je zřejmě používá jen vodní edice Radeonu RX 6900 XT), ačkoliv jsme o nich poprvé slyšeli už skoro před čtyřmi roky.

Vypadá to že v tomto bude Samsung pokračovat. Firma teď oznámila, že má v a zřejmě již i potenciálním klientům nabízí vzorky čipů GDDR6, které mají jet na ještě vyšších efektivních frekvencích: 20,0 GHz a dokonce i 24,0 GHz. To by znamenalo, že se technologie GDDR6 dostane na propustnost až o 50 % vyšší, než se čekalo (nebo o 33 % vyšší, pokud bychom to srovnali s těmi také „extrabuřtovými“ 18,0GHz čipy).

Tyto frekvence by znamenaly, že by obyčejná GDDR6 byla schopná konkurovat pamětem GDDR6X s kódováním PAM4. Ta v první generaci má jako cíl frekvenci 21,0 GHz. Ovšem dosáhnout se jí v praxi podaří až po roce s GeForce RTX 3090 Ti, první vlna karet GeForce s touto pamětí se zastavila níže.

Je to již GDDR6+?

Není moc jasné, jak se Samsungu podařilo frekvence dostat tak netypicky vysoko. Je v tom asi možné spatřovat tovární přetaktování, ale pokud si vzpomenete, nedávno web ComputerBase psal o tom, že Samsung chystá evoluční vylepšení GDDR6 označené „GDDR6+“. Uvádělo se tehdy, že cílem je právě efektivní frekvence 24,0 GHz.

Zdá se, že tyto vzorky, o nichž je nyní řeč, by ve skutečnosti už mohly být ona GDDR6+, a že tedy v nich jsou určité změny, které k těmto taktům pomáhají. Podobně jako byly provedené úpravy v pamětech LPDDR4 a LPDDR5 a vznikly z toho deriváty LPDDR4X a LPDDR5X dosahující vyšších výkonů/frekvencí. Důvod, proč jsou stále označené jako GDDR6 by mohlo být třeba jen to, že zatím standard GDDR6+ nebyl formálně oznámen.

Více: Budoucí paměti poodhaleny: Samsung o DDR6, GDDR7 a GDDR6+

Tyto vzorky nových pamětí GDDR6 (GDDR6+?) už jsou v katalogu Samsungu. 20,0GHz model jako „K4ZAF325BC-SC20“ a čipy s efektivní frekvencí 24,0 GHz pak s označením „K4ZAF325BC-SC24“. Přičemž je poznačeno, že jde o vzorky, zatím ještě nejsou v masové výrobě. Jde o čipy s kapacitou 16 Gb, tedy 2 GB na jeden čip.

Paměti GDDR6 od Samsungu, prosinec 2021 (Zdroj: Samsung)

Výrobci grafických karet by s těmito pamětmi mohli vyrábět karty, které by na 256bitové sběrnici měly kapacitu 16 GB a propustnost 640 GB/s (u 20,0GHz verze) nebo 768 GB/s (při 24,0 GHz). Karta s 384bitovou sběrnicí, jakou mají highendové GeForce, by se dostala až na 960 GB/s, respektive 1152 GB/s, s kapacitou 24 GB. Mainstreamovým grafikám by se otevřely propustnosti 320–384 GB/s (se šířkou pamětí jen 128 bitů) nebo 480–576 GB/s (192 bitů).

Zatím ale není jasné, zda se takovéto frekvence opravdu do grafik dostanou. Už bylo zmíněno, že 18,0GHz čipy zatím měly jen minimální uplatnění a Nvidia například u grafik s GDDR6 ani nepoužívá onu maximální standardní frekvenci 16,0 GHz (většina jejich karet končí už na 14,0 GHz). Tyto vysoké frekvence budou vedle čipů muset také zvládnout paměťové řadiče v GPU. Lze asi čekat, že výrobci GPU je budou muset od začátku vyvíjet s ohledem na takové takty. Vedle toho by také mohly o 50 % vyšší takty vést ke zvýšeným spotřebám.

PCB Radeonu RX 6800 s 16GB paměti GDDR6 v osmi čipech okolo GPU (Zdroj: techPowerUp)

V praxi možná až za dlouho

Pokud už Nvidia nebo AMD s těmito pamětmi počítají, asi se pořád nedá čekat, že bychom je viděli už u příští generace grafik, které mají přijít na trh koncem roku 2022. Možná spíš až o generaci dál (2023 nebo 2024?), protože i Samsungu asi může trvat dost dlouho, než tyto paměti dotlačí do sériové výroby a bude mít v dostatečném množství. Bude to asi ale dost záviset i na tom, zda jde o tovární přetaktování standardní GDDR6, nebo jde opravdu o modifikovaný standard „GDDR6+“, pro nějž by takové frekvence třeba mohly být normální, a tedy snadněji dosažitelné. Pokud platí tato druhá možnost, tak by toto mohl být zajímavý potenciál pro zvyšování výkonů grafik v budoucnosti.

Zdroj: VideoCardz, Samsung

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *