Asus ROG Ryujin II 360 – Nevyužitá příležitost s pocitem déjà vu

Klíčové vlastnosti

Ryujin II 360 představuje vrchol nabídky kapalinových AIO chladičů od firmy Asus. Tento vodník je založen na sedmé generaci chladičů Asetek. Pyšní se trojicí špičkových ventilátorů Noctua NF-F12 Industrial PPC a v balení se také nachází ROG Fan Controller. Prémiové komponenty však s sebou nesou i vyšší cenovku. Jsem tedy zvědavý, zda si ji Ryujin II 360 dovede obhájit, nebo zda zapadne do průměru mezi ostatní AIO chladiče.

Klíčové vlastnosti chladiče

Ryujin je dle japonské mytologie božstvo moří a oceánů, vcelku příhodný název pro vodní chlazení. Srdcem tohoto chladiče je pumpa Asetek sedmé generace, která se stará o cirkulaci kapaliny mezi chladicím blokem a radiátorem.

   

Radiátor je ochlazován trojicí špičkových 120 milimetrových ventilátorů Noctua z řady Industrial PPC. Vzhledem k tomu, že Noctua nemá v nabídce žádné ventilátory s ARGB podsvícením, nejsou logicky ani tyto vybaveny jedinou LED. Naopak jsou kompletně vyvedeny v matně černém provedení. Navíc jsou v rámci iPPC provedení odolnější jak mechanicky, tak i proti vniknutí prachu či vlhkosti.

Samotný radiátor je však bohužel pouze hliníkový. Jeho tloušťka sedmadvaceti milimetrů také neboří žádné rekordy nebo běžné konvence mezi AIO chladiči. ASUS zde promeškal příležitost vystoupit z davu a ke špičkovým ventilátorům přidat například měděný radiátor v hlubší verzi pro účinnější chlazení cirkulující kapaliny v okruhu. 380 milimetrů dlouhé hadice, které spojují chladicí blok s radiátorem, jsou opatřeny opletem pro vyšší odolnost a atraktivnější vzhled. Jak bývá zvykem u většiny vodních chladičů, tak i zde jsou zapojeny do chladicího bloku pomocí otočných 90° fitinek. Toto provedení zjednodušuje instalaci i vedení hadic uvnitř počítačové skříně.

   

Kontaktní plocha bloku je z mědi a z výroby je na této ploše aplikovaná tenká vrstva teplovodivé pasty. Testovací vzorek, který jsem měl zapůjčený, však už touto vrstvou neoplýval, a proto ji na fotografiích nenajdete. A opět nechápu, proč není v balení tuba s další pastou, pokud byste chtěli chladič přemístit do jiné sestavy. Montáž chladiče je tak třeba provést bezchybně na první pokus.

Jednou z hlavních předností chladiče Ryujin II 360 je 3,5″ LCD displej na vrchní ploše chladicího bloku. Můžete si zde nechat zobrazit celou řadu údajů o vaší sestavě, těšit se pohledem na některou z nabízených animací nebo si zde vložit vlastní text či obrázek.

      

Zajímavým prvkem je integrovaný šedesátimilimetrový ventilátor, který je ukrytý nad pumpou v chladicím bloku. Tento ventilátor má za úkol poskytovat aktivní chlazení okolí procesorové patice, kde se typicky nachází napájecí kaskáda nebo M.2 slot pro SSD. Při maximálních otáčkách je však dosti hlučný. Elektronické spojení vrchního krytu s displejem je řešeno kontaktními ploškami vedle ventilátoru. Toto spojení poskytuje nejen napájení pumpy a ventilátoru, ale také datový signál k ovladači ROG Fan Controller a k základní desce přes interní USB 2.0 konektor.

   

V aplikaci Armoury Crate lze velmi jednoduše regulovat otáčky pumpy, integrovaného ventilátoru v bloku nebo ventilátorů na radiátoru. Můžete si vybrat jeden ze čtyř přednastavených profilů nebo si vytvořit a uložit svůj vlastní. Také zde můžete změnit orientaci displeje z horizontální na vertikální podle toho, jak máte nainstalovaný blok chladiče na vašem procesoru.

   

Jak už jsem zmínil, tak v příslušenství kromě montážních sad pro instalaci chladiče na všechny současné procesorové patice najdete také centrální rozbočovač v podobě ROG Fan Controlleru. Lze jej využít pro regulaci otáček ventilátorů, ale také pro synchronizaci ARGB podsvícení. Ovladač má magnetickou zadní část pro uchycení v počítačové skříni. Nebo můžete využít dodávané oboustranné lepící pásky od 3M.

Samotná instalace chladiče je vcelku rychlá a jednoduchá, jedná se o generický Asetek blok, který se již řadu let používá u mnoha AIO chladičů na trhu. V balení najdete samozřejmě i sadu šroubků a podložek pro montáž ventilátorů k radiátoru, respektive pro montáž radiátoru k počítačové skříni. Bohužel zde ale nenajdete žádnou tubu teplovodivé pasty. Mám z toho dost rozporuplné pocity, protože stejnou situaci jsem již řešil u několika prémiových AIO chladičů. K dispozici tak máte pouze předem aplikovanou vrstvu na základně bloku, což je u chladiče s takto vysokou cenovkou jednoduše nepochopitelné. Zejména když si člověk uvědomí, že základní vzduchové chladiče za desetinu ceny tímto nedostatkem netrpí.

   

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Pro zajímavost jsem ROG Ryujin II srovnal s prémiovými chladiči od jiných výrobců, které jsem v minulosti také otestoval. Ryujin II 360 má také podobně jako MPG Coreliquid K360 rozměrný blok s pumpou díky přítomnosti LCD displeje. Opět však silně kritizuji přítomnost hliníkového radiátoru v této cenové kategorii. Toto je alespoň částečně vyváženo šestiletou zárukou.Dodávané ventilátory NF-F12 Industrial PPC patří mezi užší špičku na trhu. Jedná se o industriální verze populárních ventilátorů NF-F12 s vyšším rozsahem otáček a také s vyšší odolností. Zejména hodnoty statického tlaku jsou u těchto ventilátorů velmi působivé. Vzhledem k malé tloušťce radiátoru to však nepřináší příliš velký benefit. Vysoké hodnoty statického tlaku mají totiž obvykle smysl pouze u silných radiátorů (typicky nad 40 mm). Naopak se obávám, že navýšení maximálních otáček povede ke zbytečně vyšší hlučnosti, aniž by se dramaticky zlepšila efektivita chlazení. Pro běžně používané radiátory v AIO chladičích obvykle postačuje použít běžné ventilátory a spíše se zaměřit na optimalizaci akustického projevu.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD

Zdá se, že tu máme další průlom v rychlosti speciálních herních monitorů. Před pár lety Nvidia (která dodává moduly G-Sync pro svou technologii adaptivního obnovování) s výrobci monitorů oznámila LCD s frekvencí 360 Hz. Teď na Computexu 2022 představil Asus spolu s Nvidií plán dostat na trh monitory s obnovovací frekvencí rovnou 500 Hz. Pochopitelně to má být spojeno s proprietární technologií G-Sync a má jít o monitor série Asus ROG. Celý článok „Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD“ »

 •  
 •  
 •  

Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080

Béžovo-hnedá RTX 3070 NE zožala u kupujúcich úspech a po tejto premiérovej grafickej karte Noctua s Asusom dali dokopy aj RTX 3080. Určená je pre tých požívateľov, ktorých účinný chladič Noctuy síce oslovil, ale výkon GPU už vyhodnotili ako „nedostatočný“. Jadro (GA102) RTX 3080 je však už výkonnejšie a stále sa má jednať o suverénne najtichšiu grafiku vo svojej triede. To nielen vďaka robustnému pasívu, ale aj pre špičkové ventilátory. Celý článok „Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ZenWiFi Pro XT12 – vežovitý router s WiFi 6 a 2,5 Gb LAN

Smerovače z veľkej časti nepatria medzi dizajnovo príťažlivé zariadenia, ktorými by ste sa chceli chváliť. Zvyčajne ide o biele alebo čierne krabičky, z ktorých trčia antény a schováte ich niekde za počítač, televízor či do skrine. Nemusí to však byť pravidlom a nový Asus ZenWiFi Pro XT12 je toho dôkazom. Okrem netradičného dizajnu zaujme testovaný model aj zameraním na mesh sieť, ktorou sú Asus routre znáne. Celý článok „Asus ZenWiFi Pro XT12 – vežovitý router s WiFi 6 a 2,5 Gb LAN“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *