Asus ROG Ryujin II 360 – Nevyužitá příležitost s pocitem déjà vu

Klíčové vlastnosti

Ryujin II 360 představuje vrchol nabídky kapalinových AIO chladičů od firmy Asus. Tento vodník je založen na sedmé generaci chladičů Asetek. Pyšní se trojicí špičkových ventilátorů Noctua NF-F12 Industrial PPC a v balení se také nachází ROG Fan Controller. Prémiové komponenty však s sebou nesou i vyšší cenovku. Jsem tedy zvědavý, zda si ji Ryujin II 360 dovede obhájit, nebo zda zapadne do průměru mezi ostatní AIO chladiče.

Klíčové vlastnosti chladiče

Ryujin je dle japonské mytologie božstvo moří a oceánů, vcelku příhodný název pro vodní chlazení. Srdcem tohoto chladiče je pumpa Asetek sedmé generace, která se stará o cirkulaci kapaliny mezi chladicím blokem a radiátorem.

   

Radiátor je ochlazován trojicí špičkových 120 milimetrových ventilátorů Noctua z řady Industrial PPC. Vzhledem k tomu, že Noctua nemá v nabídce žádné ventilátory s ARGB podsvícením, nejsou logicky ani tyto vybaveny jedinou LED. Naopak jsou kompletně vyvedeny v matně černém provedení. Navíc jsou v rámci iPPC provedení odolnější jak mechanicky, tak i proti vniknutí prachu či vlhkosti.

Samotný radiátor je však bohužel pouze hliníkový. Jeho tloušťka sedmadvaceti milimetrů také neboří žádné rekordy nebo běžné konvence mezi AIO chladiči. ASUS zde promeškal příležitost vystoupit z davu a ke špičkovým ventilátorům přidat například měděný radiátor v hlubší verzi pro účinnější chlazení cirkulující kapaliny v okruhu. 380 milimetrů dlouhé hadice, které spojují chladicí blok s radiátorem, jsou opatřeny opletem pro vyšší odolnost a atraktivnější vzhled. Jak bývá zvykem u většiny vodních chladičů, tak i zde jsou zapojeny do chladicího bloku pomocí otočných 90° fitinek. Toto provedení zjednodušuje instalaci i vedení hadic uvnitř počítačové skříně.

   

Kontaktní plocha bloku je z mědi a z výroby je na této ploše aplikovaná tenká vrstva teplovodivé pasty. Testovací vzorek, který jsem měl zapůjčený, však už touto vrstvou neoplýval, a proto ji na fotografiích nenajdete. A opět nechápu, proč není v balení tuba s další pastou, pokud byste chtěli chladič přemístit do jiné sestavy. Montáž chladiče je tak třeba provést bezchybně na první pokus.

Jednou z hlavních předností chladiče Ryujin II 360 je 3,5″ LCD displej na vrchní ploše chladicího bloku. Můžete si zde nechat zobrazit celou řadu údajů o vaší sestavě, těšit se pohledem na některou z nabízených animací nebo si zde vložit vlastní text či obrázek.

      

Zajímavým prvkem je integrovaný šedesátimilimetrový ventilátor, který je ukrytý nad pumpou v chladicím bloku. Tento ventilátor má za úkol poskytovat aktivní chlazení okolí procesorové patice, kde se typicky nachází napájecí kaskáda nebo M.2 slot pro SSD. Při maximálních otáčkách je však dosti hlučný. Elektronické spojení vrchního krytu s displejem je řešeno kontaktními ploškami vedle ventilátoru. Toto spojení poskytuje nejen napájení pumpy a ventilátoru, ale také datový signál k ovladači ROG Fan Controller a k základní desce přes interní USB 2.0 konektor.

   

V aplikaci Armoury Crate lze velmi jednoduše regulovat otáčky pumpy, integrovaného ventilátoru v bloku nebo ventilátorů na radiátoru. Můžete si vybrat jeden ze čtyř přednastavených profilů nebo si vytvořit a uložit svůj vlastní. Také zde můžete změnit orientaci displeje z horizontální na vertikální podle toho, jak máte nainstalovaný blok chladiče na vašem procesoru.

   

Jak už jsem zmínil, tak v příslušenství kromě montážních sad pro instalaci chladiče na všechny současné procesorové patice najdete také centrální rozbočovač v podobě ROG Fan Controlleru. Lze jej využít pro regulaci otáček ventilátorů, ale také pro synchronizaci ARGB podsvícení. Ovladač má magnetickou zadní část pro uchycení v počítačové skříni. Nebo můžete využít dodávané oboustranné lepící pásky od 3M.

Samotná instalace chladiče je vcelku rychlá a jednoduchá, jedná se o generický Asetek blok, který se již řadu let používá u mnoha AIO chladičů na trhu. V balení najdete samozřejmě i sadu šroubků a podložek pro montáž ventilátorů k radiátoru, respektive pro montáž radiátoru k počítačové skříni. Bohužel zde ale nenajdete žádnou tubu teplovodivé pasty. Mám z toho dost rozporuplné pocity, protože stejnou situaci jsem již řešil u několika prémiových AIO chladičů. K dispozici tak máte pouze předem aplikovanou vrstvu na základně bloku, což je u chladiče s takto vysokou cenovkou jednoduše nepochopitelné. Zejména když si člověk uvědomí, že základní vzduchové chladiče za desetinu ceny tímto nedostatkem netrpí.

   

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Pro zajímavost jsem ROG Ryujin II srovnal s prémiovými chladiči od jiných výrobců, které jsem v minulosti také otestoval. Ryujin II 360 má také podobně jako MPG Coreliquid K360 rozměrný blok s pumpou díky přítomnosti LCD displeje. Opět však silně kritizuji přítomnost hliníkového radiátoru v této cenové kategorii. Toto je alespoň částečně vyváženo šestiletou zárukou.



Dodávané ventilátory NF-F12 Industrial PPC patří mezi užší špičku na trhu. Jedná se o industriální verze populárních ventilátorů NF-F12 s vyšším rozsahem otáček a také s vyšší odolností. Zejména hodnoty statického tlaku jsou u těchto ventilátorů velmi působivé. Vzhledem k malé tloušťce radiátoru to však nepřináší příliš velký benefit. Vysoké hodnoty statického tlaku mají totiž obvykle smysl pouze u silných radiátorů (typicky nad 40 mm). Naopak se obávám, že navýšení maximálních otáček povede ke zbytečně vyšší hlučnosti, aniž by se dramaticky zlepšila efektivita chlazení. Pro běžně používané radiátory v AIO chladičích obvykle postačuje použít běžné ventilátory a spíše se zaměřit na optimalizaci akustického projevu.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *