AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové

Objevily se informace o šířce pamětí a skladbě čipletů u GPU Navi 32 a Navi 31

Po sérii zpráv o podobě přicházejících grafik Nvidia GeForce RTX 4000 je tu teď zase něco o kartách Radeon RX 7000, které proti nim postaví AMD. Situace těchto grafik je zvláštní. Dlouho kolovaly předběžné specifikace včetně počtu jednotek, ovšem nedávno se ukázalo, že GPU budou nakonec mít méně shaderů (FP32 jednotek). Ovšem v něčem jiném zřejmě budou silnější – vypadá to, že budou mít robustnější paměťový subsystém.

Tato informace se týká GPU Navi 31, které bude nejvýkonnějším v generace RDNA 3, a GPU Navi 32, které bude stát pod ním. Tato GPU mají být složená z čipletů a jsou to právě ta, u kterých se měnily specifikace. Respektive jsme se dozvěděli, že budou odlišené proti předchozím drbům (pokud šlo o změnu plánu, muselo k ní dojít výrazně dřív než teď).

Navi 31: sběrnice bude širší, RX 7900 XT s 24GB pamětí

Leaker z Twitteru Greymon55, který o těchto GPU a dalších plánech přináší informace, nyní uvádí, že ono nejvýkonnější GPU v generaci Navi 31 nebude mít zřejmě 256bitovou sběrnici, jako mělo Navi 21 a jak se původně uvádělo i pro Navi 31. Aktuálně se prý zdá, že ve skutečnosti bude obsahovat širší 384bitovou sběrnici, čímž by se v tomto parametru více přiblížilo highendovým GPU Nvidie. S 18,0GHz pamětí GDDR6 by propustnost byla 864 GB/s (GeForce RTX 4090 má údajně mít propustnost 1008 GB/s s 21,0GHz GDDR6X).

Pokud je paměťová sběrnice 384bitová, je také možné, že bude 384MB kapacita Infinity Cache, která „efektivní“ propustnost dostupnou pro GPU zvedne výrazně výš nad rámec fyzické propustnosti 384bitových pamětí GDDR6.

Navi 31 má mít údajně 12 288 shaderů (96 CU, ovšem s tím, že CU bude nově znamenat 128 shaderů, nikoliv jen 64), které by údajně mohly mít frekvence boostu až 3,0 GHz. A také se objevila informace, že bude podporovat PCI Express 5.0. Pokud je sběrnice 384bitová, pak by karta v plné konfiguraci (tedy asi to, co se bude jmenovat Radeon RX 7900 XT) měla být osazena 24GB paměti – stejnou výbavu má mít GeForce RTX 4090 od Nvidie.

Tip: Specifikace GeForce RTX 4090: „jen“ 16 128 shaderů a 450 W? Je 2× rychlejší než RTX 3090

S 384bitovou sběrnicí je možná spojeno ještě něco. Před časem Greymon55 uváděl, že Navi 31 má být složeno ze sedmi čipletů. Původně se čekalo, že to znamená něco jako u Ryzenů a Epyců, tedy že GPU bude mít jeden centrální čiplet, který by vše propojoval, asi dva grafické/výpočetní čiplety (GCD), které by odváděly hlavní práci, a k tomu údajně čtyři čiplety „MCD“, jejichž role je méně jasná. Snad by ale mohly obsahovat paměťové řadiče a bloky Infinity Cache.

Pokud je ale sběrnice paměti 384bitová a k tomu je korespondující 384MB Infinity Cache (o této kapacitě se již nějaké zvěsti objevily před pár týdny), začíná to vypadat, že by možná složení čipletů mohlo být jiné. Totiž, že by základ GPU byl nakonec plně monolitický a všechny výpočetní jednotky by byly v jednom křemíku.

A zbylých šest čipletů by představovaly ony MCD. Ty by mohly obsahovat vždy 64 bitů širokou část paměťové sběrnice a řadičů a k tomu 64 MB Infinity Cache (skoro se vkrádá myšlenka, že kdyby nemusel být součástí paměťový řadič, mohl by se použít už hotový čiplet sloužící jako 3D V-Cache u procesorů Ryzen 7 5800X3D a Epyc 7003X).

Stavba CPU čipletu s 3D V-Cache

Navi 32: 256bitové paměti

Analogicky to vypadá u Navi 32, které má být také čipletové, ale s nižším výkonem, než má Navi 31 (má mít 8192 shaderů / 64 CU). Zde se původně očekávala 192bitová sběrnice, ale podle aktuálních zpráv by měla být 256bitová. Seděla by k tomu pak asi tedy 256MB Infinity Cache. Toto GPU by pak mělo osazeno 16 GB paměti GDDR6.

Když se ještě předpokládalo, že AMD použije čiplety v podobném duchu jako u Ryzenů, čekalo se, že by Navi 31 a 32 byla založená na identickém „GCD“, ale Navi 32 mělo jeden, kdežto Navi 31 dva. Teď to začíná vypadat, že obě GPU jsou naopak tvořená jedním GCD, který tak asi bude u obou odlišný a jde o dva separátní návrhy. Použití čipletů by tedy asi mělo spočívat v oněch MCD. U Navi 32 by to tedy mohlo být tak, že by k jednomu GCD byly osazeny čtyři další čiplety MCD.

Je k tomu asi třeba dodat, že specifikace a podoba Radeonů RX 7000 se zatím trošku topí v mlze a možná se ještě dočkáme dalších překvapení. I současné úniky je asi nutné brát se značnou rezervou. Zatím jsme nejspíš nějaké čtyři měsíce (ne-li déle) před vydáním těchto grafik, což je poměrně dlouhá doba na to, aby se na úniky dalo úplně spolehnout.

Zdroje: VideoCardz, Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070

Máme tu další kolo úniků informací o chystaných nových grafikách Nvidie s architekturou Lovelace, které by měly přijít na trh během poslední třetiny letošního roku. To, že se informace pořád mění, sice nebudí moc důvěru, ale pocházejí od leakera, který byl co do plánů Nvidie v minulosti nejspolehlivější. Je tedy možné, že Nvidia samotná ještě neuzavřela specifikace, se kterými GeForce RTX 4000 přijdou na podzim na trh. Celý článok „Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070“ »

 •  
 •  
 •  

AMD prý chystá další silnější RDNA 3 GPU, s 16 384 shadery

Okolo vydání nové generace grafických karet od Nvidie a AMD letos opravdu není ticho. Už poměrně dávno se objevily domnělé specifikace 5nm GPU, chystaných AMD. Původně se uvádělo, že by nejvýkonnější model mohl mít až 15 630 shaderů, to ale později bylo zrevidováno a nyní se má za to, že by nejvýkonnější GPU Navi 31 mělo mít 12 288 shaderů. Možná ale bude další zvrat – AMD by prý mohlo vyrobit ještě větší a výkonnější čip. Celý článok „AMD prý chystá další silnější RDNA 3 GPU, s 16 384 shadery“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 4 a AM5 desky prý vyjdou už v půlce září, první čtyři modely

Když AMD v květnu poodhalilo Zen 4 a nové procesory Ryzen 7000 pro desktop, bylo řečeno, že vyjdou na podzim. A tak jsme z toho tenkrát dedukovali, že to znamená nejdřív říjen, protože pokud by vydání bylo v několika zářijových dnech patřících do podzimu, řekla by firma raději „třetí kvartál“. Ale vypadá to, že za tím možná byla jen opatrnost a nakonec by nové procesory mohly být v obchodech dřív, dokonce ještě v létě. Celý článok „Zen 4 a AM5 desky prý vyjdou už v půlce září, první čtyři modely“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *